גבעת הרב"טים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנדרטת גבעת הרב"טים
הגלעד בגבעת הרב"טים
הגלעד בגבעת הרב"טים
מידע כללי
סוג אתר הנצחה
על שם לוחמי פלוגת הרב"טים שנפלו במלחמת לבנון
מיקום ליד שער הכניסה למושב שתולה
מדינה ישראלישראל  ישראל
גוף מתחזק יוצאי "פלוגת הרב"טים" וקרן קיימת לישראל
נגישות רכב
קואורדינטות 33°05′02″N 35°18′20″E / 33.083775°N 35.3056°E / 33.083775; 35.3056
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
לוחמי פלוגת הרב"טים שנהרגו בלבנון
מגן גבעת הרב"טים
גדוד 202 על הנחתת בדרך ללבנון, 6 ביוני 1982

גבעת הרב"טים היא אתר הנצחה לזכרם של שבעה לוחמים מהפלוגה המסייעת של גדוד 202 בחטיבת הצנחנים, שנהרגו בלבנון במהלך מבצע שלום הגליל: דניאל דיין ממושב תלמי אלעזר, שי קיסר מקיבוץ גדות, יצחק עמוס מבית שמש, עפר שטרנברג מחיפה, מאיר כהן מירושלים, נעם אשכול מקיבוץ נצר סירני ויאיר ברזילאי מאשקלון.

האתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר ההנצחה נמצא בסמוך לגבול הצפון, ליד שער הכניסה למושב שתולה. הוא הוקם על ידי יוצאי "פלוגת הרב"טים", בסיוע של קרן קיימת לישראל. מיקום האתר, על גבעה הצופה ללבנון, נועד להפכו למקום מפגש והתייחדות עם זכר הלוחמים שנהרגו בלבנון, כמו גם תחליף לביקור במקום בו מצאו את מותם. במקום הוקם גלעד ועליו לוח זיכרון.

האתר נחנך ב-10 באוקטובר 2013. בחנוכת האתר השתתפו נציגי המשפחות השכולות, ואיתם מרבית יוצאי "פלוגת הרב"טים" מימי מלחמת לבנון. כמו כן, השתתפו מפקדים מגדוד 202 מימי המלחמה, נציגי הקרן הקיימת לישראל וחיילים סדירים מהפלוגה המסייעת של גדוד 202. שבעה עצי ארז ניטעו לצד הגלעד על ידי בני המשפחות השכולות. "מגן גבעת הרב"טים", שהוכן על ידי יוצאי הפלוגה, הוענק לכל המשתתפים באירוע. הסרת הלוט מעל הגלעד בוצעה בידי מפקד הפלוגה בימי המלחמה, דורון אביטל, וסגנו, רובי בן-צבי.

בשנת 2017 נוסף שמו של יאיר ברזילאי לאנדרטה.

הכיתוב על לוח הזיכרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

KakalLogo.svg
גבעת הרב"טים

Canfaz.gif

לזכרם של לוחמי ומפקדי פלוגת הרב"טים של גדוד
הצנחנים 202, אשר נפלו בלבנון בשנת 1982 כאשר
הובילו עם הפלוגה את הגדוד במלחמת לבנון הראשונה
(מבצע שלום הגליל):

סמל דניאל (דני) דיין - נפל בצידון
סמל שי קיסר - נפל בדאמור
סמ"ר יצחק (ג'ו) עמוס - נפל בדאמור
סגן עופר שטרנברג - נפל בכפר סיל
סגן מאיר כהן - נפל במבואות ביירות
סמ"ר נועם אשכול - נפל בקאבר שאמון 1983
סמ"ר יאיר ברזילאי 1990

מסלול הלחימה של פלוגת הרב"טים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום ראשון, 6 ביוני 1982, יצא צה"ל למבצע שלום הגליל, משימת האיגוף ונחיתה מן הים הוטלה על חטיבת הצנחנים בפיקודו של יורם יאיר. פלוגת הרב"טים בפיקודו של דורון אביטל הפליגה ללבנון, יחד עם הכוח העיקרי של חטיבת הצנחנים, על נחתות של חיל הים. בשעות הלילה נחתה החטיבה בסמוך לשפך של הנהר אל-אוואלי מצפון לעיר צידון. גדוד 202 ירד מן הנחתות ברגל אל המים הרדודים ועלה על החוף כשפלוגת הרב"טים מובילה ומשתלטת על "הבוקסתא", גבעה גבוהה מצפון-מזרח לצידון. הפלוגה שהתה במקום כיומיים, במהלכם התקדמו כוחות צה"ל מגבול הצפון והגיעו לפאתיה הדרומיים של צידון.

ביום שלישי, 8 ביוני, הוטלה על הגדוד משימה להשתלט על החלק הצפוני של צידון. פלוגת הרב"טים הובילה את הגדוד לתוך העיר בתנועה רגלית מלווה בטנקים ונגמ"שים. הגדוד נתקל באש עזה מצד המחבלים ובקרב שהתפתח נהרג דני דיין ממחלקת הדרגון.

ביום רביעי, 9 ביוני, נעה פלוגת הרב"טים בראש הגדוד לכיוון צפון על ציר החוף והשתתפה בכיבוש העיר דאמור.

בשעות הלילה של יום שישי, 11 ביוני, בעת שהגדוד חנה על כביש החוף הלבנוני ליד דאמור, אירעה תאונה מבצעית. טנק של צה"ל נכנס בטעות בחשיכה לתוך חניון הלילה של הפלוגה. באירוע זה נהרג שי קיסר ממחלקת הדרגון. יצחק עמוס (ג'ו) נפצע באורח אנוש ונפטר זמן קצר לאחר מכן.

ביום שבת, 12 ביוני, נקרא הגדוד להשתתף בקרב על כפר סיל. פלוגת הרב"טים נכנסה ראשונה לכפר סיל. במהלך הקרב נפגע מ"מ הסיור עפר שטרנברג, הוא פונה לאחור ולאחר מכן נודע על מותו בבית חולים שדה.

בשעות הלילה של יום ראשון, 13 ביוני, תוך כדי תנועה צפונה אל עבר העיר ביירות, נפתחה אש על הגדוד. נגמ"ש של מחלקת המרגמות נע לאחור על גשרון והתהפך. בהתהפכות נהרג מ"מ המרגמות מאיר כהן.

ב-10 באפריל 1983, בעת שהפלוגה שהתה בלבנון תחת פיקודו של מאיר כליפי, נתקל סיור בוקר שעסק בפתיחת ציר ליד הכפר קאבר שאמון במטען צד. באירוע הזה נהרג נעם אשכול ממחלקת המרגמות.

יאיר ברזילי ממחלקת הדרגון אשר נפגע בתאונה המבצעית סמוך לדאמור, הוכר כנכה צה"ל בעקבות משבר נפשי הקשור לתאונה, יאיר התאבד בשנת 1990. כך היה יאיר ברזילי לחלל השביעי של פלוגת הרב"טים במלחמת שלום הגליל.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]