מחלקה (צבא)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מפקד מחלקה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: חסרה הפרדה בין המונח הכללי לבין יישומו בצה"ל.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
סימון נאט"ו למחלקה

מחלקה היא יחידה צבאית הקיימת בחילות השדה, שם היא יחידת משנה במסגרת פלוגה, וביחידות מטה בדרג גבוה, שם היא מהווה יחידת משנה, דוגמת אלה הקיימות באגף המבצעים[1].

מחלקת השדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחלקה בחילות-השדה מורכבת מ-2–4 כיתות או צוותים. כאמור, מחלקה היא יחידת משנה במסגרת פלוגה, בה ישנן, בדרך כלל, בין כ-3–5 מחלקות.

המחלקה היא דרג השדה הנמוך ביותר עליו מפקד קצין (מפקד מחלקה - מ"מ), בדרך כלל בדרגת סגן משנה או סגן. למפקד-המחלקה מסייע מפקד ותיק בדרגת סמל או סמל ראשון ("סמל מחלקה" - סמ"ח), המשמש כסגנו.

מחלקת חי"ר מורכבת משלוש או ארבע כיתות וכוללת בין 30 ל-65 חיילים. מחלקת שריון כוללת בדרך כלל 3–4 טנקיםחיל השריון הישראלי - 3), כאשר מפקדיהם של שניים מהם הם המ"מ והסמ"ח. היחידה המקבילה למחלקה בחיל התותחנים הישראלי או בנ"מ מכונה "פלגה" וכוללת לרוב שניים או שלושה תותחים, בפיקוד "מפקד הפלגה" (מפל"ג).

מחלקה היא גם חלק ממטה הגדוד: מחלקת הרפואה כוללת רופא ומספר חובשים, מחלקת הקשר כוללת את קצין הקשר הגדודי (קשר"ג), וכ-10 טכנאים ואנשי מקצוע נוספים, מחלקת החימוש מורכבת מכ-10–20 מכונאים ובעלי-מקצוע אחרים, מחלקת המודיעין כוללת את הקמ"ן ומספר מש"קים, וכדומה. מחלקות אלו מאוגדות במסגרת פלוגת-המפקדה.

צוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרג השדה הנמוך ביותר ביחידות מובחרות, דוגמת מגלן[2] דובדבן[3] רימון[4] ובגדודי הסיור[5], וכן ביחידות העילית, ובהן סיירת מטכ"ל[6] ויחידת שלדג[7], הוא צוות לוחמים. על הצוות מפקד קצין (מפקד צוות - מפק"ץ), בדרך כלל בדרגת סגן או סג"ם, ולעיתים מש"ק[8]. הצוות מונה בין שנים עשר לעשרים לוחמים בדרך כלל, אשר מוכשרים בשלל מקצועות הנדרשים לצוות ובהם חובשים, צלפים, נווטים ועוד. גם בקורס הקצינים בצה"ל, המתקיים בבה"ד 1, וכן בקורס טיס ובחובלים, מחולקים הצוערים לצוותים ולהם מפקד צוות[9]. בחיל השריון פועלים החיילים בצוותים, כאשר כל טנק מאויש על ידי צוות, בן ארבעה לוחמים, עליו מפקד המט"ק (מפקד הטנק). גם בחיל התותחנים פועלים החיילים בצוות, שאחראי על תומ"ת ורכב העזר (רכב שנושא בתוכו תחמושת ומטענים הודפים) ומקביל בגודלו לכיתה.

מפקד מחלקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד מחלקה, או בקיצור מ"מ, הוא תפקיד של קצין בצה"ל, העומד בראש מחלקה בחיל הרגלים[10], בחיל ההנדסה, בשריון ובראש צוות לוחמים[11] ביחידות המובחרות. דרגתו של מפקד המחלקה או הצוות תהיה בדרך כלל סגן משנה או סגן.

המונח מפקד מחלקה היה קיים עוד בתקופת ההגנה. סיכת מ"מ הוענקה לבוגרי קורסי הקצינים של ההגנה החל משנת 1944, ולאחר מכן לבוגרי קורסי הקצינים הכלליים בצה"ל.

מחלקת המטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאמור, המחלקה היא גם יחידת-מטה גדולה בזרועות, בפיקודים ובאגפי המטכ"ל. לדוגמה, בלהק ציוד שבמטה חיל האוויר קיימת מחלקת מטוסים, האחראית על ציוד המטוסים בחיל.

בראש מחלקה כזו עומד קצין (רמ"ח - "ראש מחלקה") בדרגת אלוף משנה (אל"ם).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מסגרות המשנה באגף הן חטיבות, מונח שגם לו שימוש כפול (בדרך כלל, יחידה צבאית המורכבת מגדודים), ומסגרות המשנה בחטיבה כזו הן מחלקות. בראשה של מחלקה כזו עומד קצין בדרגת אלוף משנה
 2. ^ ניר וולף, ‏המגלן והחרב, באתר ישראל היום, 17 ביוני 2011
 3. ^ עמוס הראל ואבי יששכרוףאיפוק הוא כוח, באתר הארץ, 10 באפריל 2009
 4. ^ פלורית שויחט, ‏הצצה ראשונה אל "סיירת רימון" – כוח הקומנדו של הגבול הדרומי, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 23 באוגוסט 2011.
 5. ^ גל הירש, סיפור מלחמה סיפור אהבה, הוצאת ידיעות אחרונות, 2009, עמודים 26-27.
 6. ^ אבנר שור, צוות איתמר, הוצאת כתר, 2003.
 7. ^ לילך שובל ואהרל'ה ויסברג, ‏לוקח אחריות, באתר ישראל היום, 26 באוגוסט 2011.
 8. ^ חן קוטס-בר, הרמבו של צה"ל: טל רוסו עושה חשבון נפש, באתר nrg‏, 19 בספטמבר 2009
 9. ^ גל הירש, סיפור מלחמה סיפור אהבה, הוצאת ידיעות אחרונות, 2009, עמודים 23-25.
 10. ^ עפר שלח, גוף שני, 1989, עמודים 118-119.
 11. ^ יוני נתניהו, מכתבי יוני, הוצאת ספרית מעריב, מהדורה מיוחדת לכבוד 30 שנים למבצע אנטבה, 2006, עמודים 187-188.