גבעת טליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גבעת טליה
גבעת טליה ומאגר קשת בצילום מתל חושניה
גבעת טליה ומאגר קשת בצילום מתל חושניה
גובה 748
מיקום רמת הגולן ישראל
רכס הרים מזרחית לקשת (מושב)
סוג הר הר געש
מספר הר געש -0300-03
מסלול ההעפלה הקל ברגל
קואורדינטות 32°58′45″N 35°48′41″E / 32.9793°N 35.8113°E / 32.9793; 35.8113

גבעת טליה או תל טליה כפי שהיא קרויה בפי תושבי האזור, היא גבעת געש בעלת שתי פסגות ברמת הגולן, ליד המושב קשת. מהפסגה המערבית הגבוהה יותר (758 מטר מעל פני הים) תצפית מרשימה על נופי מרכז הגולן, הגליל העליון והתחתון וקו התלים הישראלי המזרחי של הגולן.

גבעת טליה היא חלק מקו התילים השני (המערבי יותר) הכולל מדרום את התילים: גבעת אורחה ותל פרג' ומצפון התילים: גבעת האלה, גבעת התאנים, תל חושניה ותל רמתניה. גבעת טליה בנויה מטוף וסוקוריה שהם תוצרי פעילות געשית. במורדות הגבעה במיוחד לכיוון דרום יש נביעות של מעינות קטנים הנובעים בקו המגע בין הטוף הנקבובי לבין אדמת הבזלת הכבדה.

הגבעה נקראה בערבית בשם תל א-טליעה (תל החלוצים). הגבעה לא הייתה מיושבת בעבר. בקרבת הגבעה עברה דרך עתיקה שהוליכה מכיוון חושניה לכיוון תל פארס והחורן. במלחמת יום הכיפורים נכבשה גבעת טליה על ידי הצבא הסורי. הגבעה, כמו עוד תילי געש בסביבתה, שימשה להיאחזות הצבא הסורי ובניית קו הגנה כנגד כוחות המילואים הישראלים. במלחמה עיקשת ובמחיר יקר של אובדן חיילים נכבש אזור זה מחדש על ידי צה"ל אשר המשיך ודחק את הסורים מזרחה אל מעבר לגבול. לקראת סוף חודש אב ה'תשל"ח (1978) התיישבו חברי מושב קשת על מורדותיה המערביים של גבעת טליה.

אתרי זיכרון בסביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדרום וממזרח לגבעה נטועים מטעים של דובדבנים ורימונים הנושאים את השם "מטע יואל" לזכרו של חבר מושב קשת יואל אטון. מצפון מזרח לגבעה נמצא מאגר המים הקטן ביותר בגולן הנקרא מאגר קשת. בקצה הצפוני של האגם פינת ישיבה שהוקמה על ידי משפחת אפשטיין, המועצה האזורית גולן וביס"ש קשת יהונתן, לזכר הנער ברוך אפשטיין שנהרג בתאונה. אל מרומי תל טליה מוביל שביל עם שלטי הסבר על הגאולוגיה, הבוטניקה וההיסטוריה של האזור. השביל מסתיים במרומי התל בנקודת תצפית משולטת. השביל והתצפית נבנו לזכרו של סרן ערן שמיר, סגן מפקד סיירת הצנחנים שנהרג בקרב בלבנון. ערן היה מדריך בבית ספר שדה "קשת יהונתן" שבמושב קשת. במורדות הגבעה לכיוון דרום מערב ממוקם "גן אריה" שלאורכו טיילת יפה, מים זורמים ובריכות קטנות. (הגן קרוי על שמו של אריה בן טובים מקבוצת יבנה שהיה מראשוני קשת ונהרג בפיגוע טרור). מדרום לגן אריה מצוי אזור "נביעות ארנון" אליו מנוקזים מי המעינות שבאזור לתוך בריכות גדולות עם צמחיית מים מיוחדת. מקום זה נושא את שמו של סרן ארנון פלאי והקמתו נעשתה בעזרת משפחת פלאי.