לדלג לתוכן

האח הגדול עונה 2

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
האח הגדול עונה 2
סוגה תוכנית מציאות
בימוי יורם זק (האח הגדול)
מנחים ארז טל
אסי עזר
זוכים אלירז שדה
פרסים מיליון ש"ח
ארץ מקור ישראלישראל ישראל
שפות עברית
מספר פרקים 33
הפקה
חברת הפקה קופרמן הפקות
אתר צילומים קריית התקשורת נווה אילן
אורך פרק 90 - 120 דקות (ברוטו)
שידור
רשת שידור ערוץ 2
האח הגדול LIVE (ערוץ 20)
תקופת שידור מקורית 15 בנובמבר 20094 במרץ 2010
קישורים חיצוניים
אתר התוכנית
דף התוכנית ב-IMDb

האח הגדול עונה 2 הייתה העונה השנייה של תוכנית המציאות הישראלית "האח הגדול", והעונה השלישית (כולל עונות ה-VIP) של התוכנית במצטבר שמשודרת בערוץ 2 (קשת). העונה שודרה החל מ-15 בנובמבר 2009, הגמר נערך ב-4 במרץ 2010 שבסופו ניצח אלירז שדה. את העונה הנחו ארז טל ואסי עזר.

זאת העונה הרגילה מספר שתיים שמשודרת בערוץ 2 (קשת).

לאחר הצלחתה הגדולה של העונה הראשונה החלו בהכנות להפקתה של עונה זו.

מבנה ועיצוב הבית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית האח הגדול ששימש את הדיירים בעונה הראשונה נהרס, נבנה ועוצב כולו מחדש, והשתרע על שטח של 1250 מ"ר וכלל גינה ובריכה.[1]

חדרי הבית:
 • חדר מדרגות
 • חדר נשים
 • חדר גברים
 • חדר רחצה
 • פינת אוכל
 • סלון
 • חדר שירות
 • מטבח ומתחם בריכה
 • חצר
 • חדר האח הגדול
 • חדר משימות
 • חדר ארונות

דיירי הבית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
אלירז שדה, זוכה העונה השנייה

רשימת 22 הדיירים שנכנסו לבית האח הגדול לפי סדר כניסתם (כולל הזמניים):

דיירים שנכנסו בכניסה הראשונה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיירים שנכנסו בכניסה השנייה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיירים זמניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

התרחשויות בולטות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • בתחילת העונה בלטה מעיין חודדה לאחר שהשתמשה בשפה גסה ואלימות האסורות על פי חוקי התוכנית. ביום ה-8 הועמדה מעיין להדחה על ידי ההפקה עקב הפרת חוקי התוכנית, אך לא הודחה. ביום ה-15 הפקת התוכנית החליטה להדיח את מעיין, לאחר שהמשיכה להפר את החוקים. בעלה מוטי החליט לעזוב את הבית יחד עמה.
 • ביום הארבעים ושלושה לתחילת העונה, ביום ה-43, נכנסו חמישה דיירים חדשים לבית האח הגדול: הילה, עדנה, תומר, תמרה ודנה.
 • כשבוע לאחר כניסת הדיירים החדשים, בבית האח הגדול נוצרו מתחים וחיכוכים בין המתמודדים, לאחר ריב קשה בין סער ואלירז פוצל הבית לשני מחנות: "מחנה אלירז-גואל" (אלירז, גואל, אלין, הילה ועדנה) ו"מחנה סער-איילה" (סער, איילה, שרה, תומר וארז), כאשר פותנה בחרה להישאר נייטרלית, למרות היותה מתחברת יותר למחנה של אלירז ובחרה לישון בחדר של המחנה של אלירז, לאחר שהחדרים התחלקו לפי המחנות. ביום ה-69, התפייסו הדיירים והמחנות התפרקו.
 • ביום ה-71, נכנסה לבית דיירת אמריקנית, בירדי בל, שהוצגה לדיירים (דרך הטלוויזיה בביתם) כמתמודדת מהאח הגדול האמריקני, דבר שלא היה ולא נברא. משהיא נכנסה החל "השבוע שלא היה", שבמסגרתו בין השאר, התבקשו הדיירים לשבור שלושה "שיאי גינס" שאינם קיימים כלל,[2] לכאורה בתחרות מול האח הגדול האמריקני. ביום ה-74 נאלצה בירדי לעזוב את הבית. ביום ה-77 הודח אלירז, גילה שהשבוע "לא היה" ומיד חזר אל הבית.
 • לאחר תום העונה, במרץ 2012, התפרסמה כתבה בידיעות אחרונות ובה סופר כי שישה מתמודדים העידו בפני רז שכניק, כתב העיתון, כי קיבלו כדורים פסיכיאטריים על ידי ד"ר אילן רבינוביץ', הפסיכיאטר של בית האח הגדול, וכל זאת בידיעת ההפקה.[3] סער שיינפיין, שהגיע למקום השני, תבע את קופרמן הפקות ואת אילן רבינוביץ' בסך 2.5 מיליון ש"ח בגין נזקים שנגרמו לו בעקבות "טיפול פסיכיאטרי רשלני... לצורך עשיית הון". הזכיינית "קשת", הפקת התוכנית ואילן רבינוביץ הכחישו את הטענות וטענו שההפקה מעמידה לרשות הדיירים ליווי רפואי בהסכמתם, וכי הפרסום בעיתון נובע מסכסוך עסקי בין קשת לבין ידיעות אחרונות.[4] הסכסוך הסתיים בהליך גישור שבו נקבע ששלושה ממשתתפי התוכנית, סער שיינפיין, ארז דה דרזנר ובנצי שני, יקבלו יחד פיצוי המוערך ב־2-1.5 מיליון שקל.[5]

שינויים באופן המשחק

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • ליד פינת האוכל, הוצב טלפון. כל פעם שהטלפון צלצל, אחד הדיירים היה צריך לענות לו, וכל דייר שענה לטלפון קיבל משהו שונה (לטוב ולרע).
 • בכל שבוע, כמה דיירים קיבלו אסימון אישי, אותו הם יכולים לנצל לטובתם האישית ולבקש מהאח הגדול כל דבר שירצו בחינם, בלי שום קשר לתקציב השבועי (מאכל, מים חמים, ניגון שיר, ועוד).
 • בכל שבוע, הדיירים יכלו לקנות בחלק מהתקציב שלהם הפתעה, בלי לדעת מה יקבלו. הדיירים יכולים להזמין כמה הפתעות שהם רוצים בכל שבוע.
 • ביום ה-24, נוספה גדר אשר חילקה את הבית לשני מחנות: מחנה העניים ומחנה העשירים, ומונה ראש-בית, שבין היתר היה חסין מהדחה והחליט החלטות חשובות. בהמשך חולק הבית עוד שלוש פעמים כשבכל פעם השתנתה החלוקה בין הדיירים. ביום ה-47 הוסרה הגדר ובוטלה החלוקה.
התחלה[א] החלפה I[ב] החלפה II[ג] החלפה III[ד]
אלירז העניים העשירים העניים
סער
אלין העשירים
פותנה העניים
גואל העשירים העניים העשירים
ארז העניים העשירים העניים העניים
איילה העשירים העניים העשירים
הילה טרם נכנסה לבית העשירים
עדנה
תומר טרם נכנס לבית
שרה העשירים העניים העשירים העניים
דנה טרם נכנסה לבית העשירים
תמרה טרם נכנסה לבית
יוסף העניים העשירים העניים
סתיו העשירים העניים הודחה
בנצי העניים עזב
אביב הודח
 • משימה סודית – ביום ה-1, חמשת הדיירים הראשונים (אביב, שרה, אלין, מעיין ומוטי), קיבלו משימה סודית: לעבוד על הדיירים שאלין ומוטי הם זוג נשוי, ולהסתיר את העובדה שמעיין ומוטי הם זוג נשוי. אם יעמדו במשימה, יקבלו חסינות מההדחה הראשונה של העונה, ואם יכשלו, יהיו המועמדים להדחה הראשונה של העונה. אביב, שרה, אלין ומוטי עמדו במשימה וקיבלו חסינות.[ה] מעיין עברה על חוקי הבית, וכתוצאה מכך עמדה להדחה, למרות שעמדה במשימה הסודית.
  • הסוד הגדול – ביום ה-3, כל אחד מהדיירים היה צריך לספר לאח הגדול סוד מעניין על עצמו, שבמהלך המשימה הדיירים היו צריכים לגלות, ובמידה ואחד מהדיירים ידבר על הסוד שסיפר לאח הגדול או שהדיירים לא יצליחו לגלות את סודם של גואל, דלית, ארז, פותנה ואלין ומוטי, הדיירים יכשלו במשימה ויקבלו תקציב בסיסי באופן אוטומטי.[ו] הדיירים לא גילו אף סוד, ולכן נכשלו במשימה וקיבלו תקציב בסיסי.
 • מלחמת המינים – ביום ה-11, הדיירים התחלקו לקבוצות של בנים ובנות, והתמודדו במספר אתגרים הבודקים מי המין הטוב יותר: אתגר חנייה,[ז] אתגר חלוקת הקשב[ח] ואתגר האומץ.[ט] הדיירים עמדו במשימה וקיבלו תקציב מותרות.[י]
 • משימת הדמעות – ביום ה-18, הדיירים היו צריכים לאסוף כמות של 12 מיליליטרים של דמעות. כל דייר בתורו, נכנס לחדר האח הגדול והרכיב על עצמו קולטני דמעות שאוספים לתוכם את הדמעות אותם הם ייצרו, תוך שעל הפלזמה שבחדר מתנגן סרטון או שיר מרגש. אם יעמדו במשימה, יקבלו תקציב מותרות, ואם יכשלו במשימה, יקבלו תקציב בסיסי. הדיירים עמדו במשימה וקיבלו תקציב מותרות.
 • משימת הביצים – ביום ה-25, כל דייר קיבל ביצה, אליה הוא יצטרך להיות צמוד, לצייר עליה פרצופים, לתת לה שם, לטפל בהן ולשמור על הביצים שלמות עד סוף המשימה. לכל ביצה מספר פריטי לבוש התואמים את המקום בו היא נמצאת: מקלחת - כובע רחצה ומיטה - מצנפת שינה. בכל פעם שהדיירים ישמעו את השיר "ביצים ביצים", על כל דייר לזרוק את הביצה שלו לאוויר, למחוא כפיים פעמיים, לקרוא בשמה של הביצה ולתפוס אותה בידיו בחזרה. ביצה שתישבר או תלך לאיבוד תחשב כפסילה, ואם יירשמו במהלך כל שלבי המשימה יותר מעשר פסילות, הדיירים יכשלו במשימה ויקבלו תקציב בסיסי. בחדר המשימות הוצבה מדגרה ובתוכה ביצים מופרות שמתכוונות לבקוע במהלך היממה הקרובה. את החשמל למדגרה הדיירים העניים יהיו צריכים לייצר בעצמם באמצעות עמדה לייצור חשמל, בה יצטרכו לדווש ללא הפסקה 24 שעות על מנת ליצור חשמל למדגרה, כדי שהביצים יופרו כל הפסקה של הדיווש למשך יותר מ-10 שניות, תחשב להפקרת האפרוחים ולפסילה. כל אפרוח שיבקע, יזכה את הדיירים העשירים בפרס.[י"א] הדיירים נכשלו במשימה וקיבלו תקציב בסיסי.
 • משימת השוטרים והגנבים – ביום ה-32, הדיירים העשירים הפכו לשוטרים, והדיירים העניים הפכו לגנבים. השוטרים והגנבים קיבלו מספר תתי-משימות הקשורים בפשע: מעצר,[י"ב] מסדר זיהוי[י"ג] וחקירה.[י"ד] אלירז עמד במשימתו הסודית ודיירי הבית קיבלו תקציב מותרות.
 • משימת העיוותים – ביום ה-39, במשימת התקציב הדיירים היו צריכים להתמודד עם עיוות של המציאות. על העשירים יהיה לבעוט כדור אל מטרה ממרחק קצר. כל פגיעה למטרה תפיל לבריכה דייר עני שישב מעליה. על כל העשירים יחד לצבור שבע הפלות. העשירים ייגשו לבעוט עם משקפת הפוכה על עיניהם שתעוות מעט את המציאות. הדיירים עמדו במשימה לאחר שסער וקיבלו תקציב מותרות.
 • משימת האקסטרים – ביום ה-45, במשימת התקציב, הדיירים התבקשו להפגין שיווי משקל ותעוזה. בחצר המתינה לדיירים קורה באורך 40 מטרים וברוחב 40 סנטימטרים. על מנת להצליח במשימה, על כל אחד מהדיירים ללכת על הקורה מתחילתה ועד סופה מבלי ליפול ואז לקפוץ בחזרה אל הקרקע. אחרי שיעלו על הקורה ולפני שיתחילו ללכת עליה, תתרומם הקורה לגובה של 50 מטרים מעל הבית. אם כל דיירי הבית, למעט גואל, ילכו על הקורה לכל אורכה, יצליחו במשימה. בנוסף, על כל ארבעה דיירים שיבצעו את המשימה בהצלחה, ירוויחו אסימון אחד. הדיירים נכשלו במשימה וקיבלו תקציב בסיסי.
 • הגורו הגדול – ביום ה-50, במשימת התקציב, הדיירים תרגלו התחברות לתוך עצמם: איזון אנרגטי, התבוננות פנימית, סובלנות, אהבה, שלווה ושקט. בימים הקרובים הדיירים יגלו את הודו, מעוז הרוחניות אליו נוסעים תרמילאים ישראלים רבים כדי לעבור חוויות מודעות, סדנאות והארה פנימית. למשימה ארבע חלקים,[ט"ו][ט"ז][י"ז][י"ח] אם יעברו לפחות שלושה מהם בהצלחה, יזכו בתקציב מותרות. בנוסף, במסגרת המשימה, הדיירים לא העמידו להדחה, אלא נקבו בשמות שני הדיירים להם ירצו להעניק חסינות. הדיירים נכשלו במשימה וקיבלו תקציב בסיסי.
 • משימה ללא שם – ביום ה-57, התחילה המשימה שנקראה "משימה ללא שם". ברחבי חדר המשימות פזורים מספר אתגרים, חידות ופעילויות שונות. ביחד עם מכתב המשימה, הדיירים קיבלו פעמון שיהיה באחריות אחד הדיירים. בחדר מצאו מד המודד את התקדמותם במשימה. אם יראו את המחוג מגיע לסימן ההצלחה, על הדייר שאחראי על הפעמון יצלצל בו. למשימה שלושה כללים: פתרון המשימה נמצא בחדר, הדיירים יוכלו לצאת ולהכנס לחדר כאוות נפשם, והאח הגדול לא עונה על שאלות הקשורות למשימה. לדיירים ניתנו ארבע שעות לביצוע המשימה. על השלט בחדר היה כתוב בשפה זרה "אם כולכם תצאו מהחדר, תצליחו במשימה", כלומר, כדי להצליח במשימה, כל הדיירים היו צריכים לצאת מחדר המשימות. הדיירים עמדו במשימה וקיבלו תקציב מותרות.
 • קרקס האח הגדול – ביום ה-64, הדיירים הצטרפו לקרקס. במהלך במשימה יוכלו הדיירים להפגין את כישוריהם באומנויות הקרקס. כל דייר קיבל תפקיד בקרקס: תומר ואלין - מטיל סכינים ונערת מטרה, גואל וסער - הולכים על חבל,[י"ט] ארז - רוכב על חד-אופן,[כ] איילה ואלירז - רקדני מניפות,[כ"א] הילה ועדנה - ליצניות[כ"ב] ופותנה - מנהלת קרקס.[כ"ג] אם יעברו ארבע משש משימות, הדיירים יזכו בתקציב מותרות. הדיירים נכשלו במשימה וקיבלו תקציב בסיסי.
 • השבוע שלא היה – ביום ה-71, נכנסה לבית דיירת בשם בירדי בל, שהוצגה לדיירים כמתמודדת מהאח הגדול האמריקני שהודחה, דבר שלא היה ולא נברא, הצופים מצביעים ברגעים אלו אם להשאיר את בירדי בבית, או להדיח אותה, הצבעה שלא באמת התקיימה.[כ"ד][כ"ה] ביום ה-73, במסגרת משימת התקציב השבועית, ארז והדיירים התבקשו לדרג בנפרד את כל הדיירים כולל בירדי מ-1 עד 10, כאשר הדייר האמיתי ביותר יקבל את המקום העשירי, והדייר המזויף ביותר יהיה מדורג ראשון. אם ארז או הדיירים ידרגו את בירדי כדיירת הכי מזוייפת הם יצליחו במשימה ויקבלו תקציב מותרות, ואם ידרגו אותה בכל מיקום אחר, דיירי הבית יפסידו במשימה ויקבלו תקציב בסיסי.[כ"ו] הדיירים דירגו את בירדי כהכי מזויפת, ולכן עמדו במשימה וקיבלו תקציב מותרות. ביום ה-74, עזבה בירדי את הבית. האח הגדול כינס את הדיירים בסלון והודיע להם ששני דיירים עברו על חוקי הבית ותיאמו הדחות, דבר שלא היה ולא נברא. כעונש על המעשה, כל הדיירים הועמדו להדחה שהתקיימה ביום ה-77, בה הודח אלירז, אך גם ההדחה לא הייתה אמיתית ואלירז חזר לבית.
 • ניחוחות של הבית – ביום ה-79, הדיירים זכו "להריח ניחוחות של הבית". בחדר המשימות, נבנה בית קטן. כל אחד בתורו נקרא אל הבית הקטן, שם יתבקשו לנחש למי מהדיירים שייך הפריט שיראו. אם כקבוצה ישייכו נכונה שישה פריטים מתוך שמונה, יעמדו במשימה ויקבלו תקציב מותרות. הדיירים עמדו במשימה וקיבלו תקציב מותרות. טלפון הבית צלצל, ועל הקו חיכה האח הגדול, שבישר לגואל שענה לטלפון שלאחר 80 ימים בבית, כל דייר בתורו יקבל מסר ממשפחתו דרך הולוגרמה באזור הבריכה.
 • משימת הדאון היל – ביום ה-86, התקיימה משימה מעולמות ספורט הרחוב והאקסטרים. במשימה זאת יצטרכו להפגין שמירה על שיווי משקל, שליטה במורד ורכיבה בקו ישר. בחצר נבנה מסלול לקורקינט באורך עשרה מטרים עם רמפה בתחילתו. על הדיירים לרדת עם הקורקינט במורד הרמפה ולרכב לאורך המסלול בקו ישר. משני צדי המסלול ממוקמים מזרנים ועל כל דייר לעבור את המסלול מתחילתו ועד סופו בלי להפיל את המזרנים. אם כל הדיירים יבצעו בהצלחה מסלול שלם, מבלי להפיל את המזרנים, הדיירים יעמדו במשימה ויקבלו תקציב מותרות. לכל דייר שלושה ניסיונות, אחרי כל ניסיון יתחלף הרוכב (דייר שיצליח להשלים מסלול מלא, ישב על הספסל ולא ינסה יותר). הדיירים נכשלו במשימה וקיבלו תקציב בסיסי.
 • צעצועי האח הגדול – ביום ה-92, התקיימה משימת תקציב בה האח הגדול יאפשר לדיירים לחזור לילדות ולשחק בצעצועים. לצורך העניין, הדיירים הפכו לצעצועים: ארז - גיבור על,[כ"ז] אלירז - דינוזאור,[כ"ח] גואל ופותנה - בובת קופים עם מצילתיים,[כ"ט] אלין - בלרינה על תיבת נגינה[ל] וסער ואיילה - בובות שמחליפות בגדים.[ל"א] על מנת להצליח במשימה, על הדיירים לשמור שלא לעבור 10 פסילות סך הכל. לבית נכנסו 20 ילדים קטנים בני פחות מ-6, שנקראו "האחים הקטנים", והדיירים היו צריכים לטפל בהם ולבצע משימות הנוגעות לאירוח הילדים, ואם לא יצליחו במשימה כזאת, יצברו 2 פסילות.[ל"ב][ל"ג] הדיירים עמדו במשימה וקיבלו תקציב מותרות.
 • משימת השחזור – ביום ה-99, הדיירים קיבלו שלושה תקצירים של שלושה פרקים מהעונה. על בסיס התקצירים, עליהם לבחור בפרק אחד בו ירצו לצפות, ובחרו בפרק 11. לאחר הצפייה בפרק, הדיירים התבשרו שהמשימה שלהם היא לשחזר בהצלחה מספר סצנות מהפרק בו צפו. עליהם לחלק ביניהם את התפקידים שעל כל הדיירים לשחק תפקיד בשחזור.[ל"ד] עליהם להיות מוכנים עם כל הסצנות עד היום ה-100 בשעות הצהריים. אם יצליחו לשחזר את הסצנות ולשחק את הדמויות שבחרו לשביעות רצונו של האח הגדול, יעמדו במשימה ויקבלו תקציב מותרות.[ל"ה] הדיירים עמדו במשימה וקיבלו תקציב מותרות.
 • רדיו האח הגדול – ביום ה-106, התקיימה המשימה האחרונה של הדיירים בה התבקשו להחזיק שידור רדיו רצוף למשך 10 שעות. כל אחד מהדיירים ישדר שתי תוכניות בנות שעה. בתוכנית אחת יתבקשו לדבר על עצמם ולהציג סיפורים מעניינים, מחשבות, וידויים וחלומות. בתוכנית השנייה, כל אחד מהדיירים יראיין דייר אחר בבית על אירועים שהתרחשו בבית במהלך העונה. סדר הראיונות בתוכנית האירוח: פותנה ראיינה את אלין, אלין ראיינה את סער, סער ראיין את אלירז, אלירז ראיין את גואל וגואל ראיין את פותנה.

הערות

 1. ^ הדיירים היו צריכים לבחור שלושה דיירים אשר יתמודדו בבחירות לתפקיד ראש הבית, ובחרו בגואל, פותנה ושרה. לאחר "קמפיין בחירות" של השלושה, הדיירים ערכו בחירות, ומי שניצחה בבחירות היא שרה. שרה הייתה צריכה להחליט מי יהיה בצד העשירים ומי יהיה בצד העניים. היא בחרה את אלין, פותנה, גואל, איילה, שרה וסתיו כעשירים, ואת אלירז, סער, ארז, יוסף, בנצי ואביב.
 2. ^ כל אחד מהדיירים נכנס לתוך ארגז, ומי שיצא ממנו אחרון נבחר לתפקיד ראשות הבית. אביב, ארז ויוסף נשארו אחרונים בתוך הארגזים, ושלושתם הועמדו להדחה באותו שבוע ולכן, מי שיודח מבין שלושתם יחליט מי יהיה ראש הבית מהשניים הנותרים. אביב הודח והוא החליט שארז יהיה ראש הבית. אלירז, גואל, סער, איילה, בנצי, שרה וסתיו, שיצאו ראשונים מהארגזים, הפכו לעניים, בעוד שאלין, פותנה, ארז ויוסף הפכו לעשירים.
 3. ^ כל אחד מהדיירים נקרא בתורו לחדר האח הגדול, שם אותו דייר היה צריך לומר את אותיות ה-א'-ב' בסדר הפוך (מ-ת' עד א'). הדייר שאמר את סדר ה-א' ב' ההפוך בזמן הקצר ביותר היה גואל, וכתוצאה מכך גואל הפך לראש הבית. פותנה וארז, שאמרו את אותיות ה-א'-ב' בסדר ההפוך בזמן הקצר ביותר, הפכו לעניים, בעוד שאלירז, סער, אלין, פותנה, גואל, איילה, שרה ויוסף הפכו לעשירים.
 4. ^ לאחר כניסת הדיירים החדשים, כל הדיירים העשירים למעט ראש הבית, גואל, הפכו לעניים והצטרפו לארז ופותנה, והדיירים החדשים הפכו לעשירים.
 5. ^ ביום ה-8, הדיירים נשאלו מי לדעתם שני הדיירים שיש ביניהם קרבה משפחתית, וענו שהם חושבים שאלין ואביב הם קרובי משפחה, וכתוצאה מכך, החמישייה הצליחה במשימה הסודית וקיבלו חסינות.
 6. ^ הסוד של אלין ומוטי הייתה העובדה שאינם זוג. הדיירים לא גילו שאלין ומוטי לא זוג, ונותר רק להסתיר את העובדה שמעיין ומוטי זוג. בנוסף, גואל, דלית, ארז, פותנה, אלין ומוטי קיבלו אסימון אישי לאחר שסודם לא התגלה.
 7. ^ באתגר זה, האח הגדול בדק מי המין שחונה יותר טוב. נציגות הבנות ונציגי הבנים השלימו מסלול הכולל נהיגה, חניה ברוורס וחזרה לנקודת מוצא בתוך 24 דקות, והמין שסיים את המסלול מהר יותר, ניצח באתגר. הנציגים של הגברים היו: אביב, ארז, סער וגואל, והנציגות של הנשים היו: מעיין, אלין, איילה ושרה. הנשים ניצחו באתגר הראשון.
 8. ^ האח הגדול הכניס לבית בובת תינוק, ושמו 'בובי'. כשבובי יתעורר, על הדיירים לטפל בו ולשלוח אותו לגן מהר ככל האפשר. סדר פעולות ההכנה הוא קבוע ואסור לשנותו. על הדיירים להרים את בובי למשטח ההחתלה ולבדוק את חיתולו, להלביש את בובי, למלא לבובי בקבוק מיץ תפוזים טריים, להכין שני כריכים לבובי (הראשון עם שוקולד ללא הקשה, והשני עם גבינה לבנה ופרוסת גבינה צהובה עם קשה). בכל פעם שבובי בוכה, יש לנענע אותו קלות עד שיירגע. בזמן הטיפול בבובי, האח הגדול ישאל את הדיירים שאלות טריוויה פשוטות, ועל כל תשובה נכונה, יקבלו נקודה. על מנת להצליח באתגר, על כל הדיירים ביחד לאסוף 80 נקודות לכל הפחות.
 9. ^ חדר המשימות הפך לג'ונגל שוקק ובו מספר חרקים וזוחלים ועל כל קבוצה בנפרד יהיה לשהות חמש דקות בחדר יחפים (מעיין וארז היו פתורים מהמשימה). לאחר זמן קצר, אנשי הפקה הוציאו את החרקים והזוחלים, וכיבו את האור בחדר, כלומר, לא באמת היו חרקים וזוחלים בחדר.
 10. ^ הנשים ניצחו באתגר הראשון, הגברים ניצחו באתגר השני והנשים והגברים ניצחו באתגר השלישי. מכיוון שהנשים הצליחו לשבור יותר מיתוסים, הנשים ניצחו במשימה וחגגו במסיבת בריכה לנשים בלבד.
 11. ^ הפרס הראשון היה אסימון קבוצתי, הפרס השני היה סלסלת שוקולדים, הפרס השלישי היה מגש פיצה והפרס הרביעי היה ארוחת בוקר.
 12. ^ השוטרים התבקשו לבחור שני נציגים שיאיישו את הניידת ברגע שתתנגן מנגינת הפתיחה של הסדרה "הוואי חמש-אפס", ולסיים את כל האוכל שקיבלו (המבורגר, גרעינים ועוד). הגנבים נקשרו זה לזה ברצועה ונתנו להם 24 שעות למצוא את כל המפתחות לרצועות.
 13. ^ הגנבים אלירז ובנצי היו צריכים לנחש תוך דקה מי הוא בן זוגה של אלין מבין ארבעת הגברים שמולם. אלירז ובנצי ניחשו שגבר מספר 3 הוא בן זוגה של אלין, אך אלין לא נפגשה עם בן זוגה. הגנבים סער ואיילה היו צריכים לנחש תוך דקה מי היא בת זוגו של ארז מבין ארבעת הנשים שמולם. סער ואיילה ניחשו שאישה מספר 1 היא בת זוגו של ארז, טעו, וארז לא נפגש עם בת זוגו.
 14. ^ משימת התקציב האמיתית הייתה על כתפיו של אלירז, שקיבל משימה סודית. המשימה של אלירז הייתה לגנוב את האסימון האחרון מצד העשירים מבלי להיתפס עד שעה אחרי כיבוי האורות. אלירז בחר בגואל כשותף שלו למשימה. השוטרים התבשרו שנגנב האסימון האחרון של העשירים, ופתחו בחקירה, בה איילה, גואל, סער ושרה היו החשודים וגואל נאשם ב"גניבת האסימון".
 15. ^ החלק הראשון של המשימה הוא ויפאסאנה. במשך היומיים הבאים על הדיירים נאסר לומר את המילים הבאות על כל הטיותיהן: 'לא', 'גזעי', 'סבבה', 'הורס', 'וואלה אישי', 'אקסייט', 'גליצרין', 'מחסום', 'סיגריה' ו'האח הגדול'. מעתה יש לפנות אל האח הגדול בשם "הגורו הגדול".
 16. ^ בחלק השני של המשימה, על הדיירים היה להשתתף בסדנא רוחנית.
 17. ^ בחלק השלישי של המשימה הוא בוליבוד. הגורו הגדול הקרין לדיירים קליפ בוליבודי שצולם בבית האח הגדול. על הדיירים ללמוד עד תום המשימה את הצעדים והאלמנטים בקליפ ולשחזר אותו בדיוק רב. אם יחזירו לשחזר את כל הקליפ מתחילתו ברמת דיוק גבוהה, יעברו את חלק זה של המשימה. על הדיירים לבחור דייר אחד שיהיה הכוריאוגרף, ודייר אחד שיהיה הסולן של הריקוד. הדיירים בחרו באיילה ככוריאוגרפית ובתומר כסולן הריקוד.
 18. ^ לפני הדיירים מגש טאלי. כנהוג בהודו, את הטאלי הדיירים היו צריכים לאכול ביד ימין בלבד. על מנת "לא להעליב את המארח", על הדיירים לגמור את כל המאכלים שמונחים לפניהם. אם כל הדיירים יסיימו את כל האוכל שלהם תוך שעה, יעברו את המשימה.
 19. ^ היו צריכים ללכת על חבל מתוח באוויר מקצה אחד לשני מבלי ליפול.
 20. ^ ארז היה צריך לעבור קטע מוגדר ברכיבה.
 21. ^ איילה ואלירז היו צריכים לבצע ריקוד מניפות מבלי שיחשפו איברים מוצנעים.
 22. ^ ערכו מופע ליצנות בן 2 דקות בזירה עגולה ובסביבתה. אם יבצעו את המשימה לפי הקריטריונים ויצחיקו את שאר דיירי הבית, יעברו את שלב זה של המשימה.
 23. ^ על מנהלת הקרקס לוודא שכל אמני הקרקס מתאמנים ברצינות לקראת המופע. בנוסף, מנהלת הקרקס הייתה צריכה לדבר אך ורק במיקרופון וללבוש תלבושת מלאה ומוקפדת כולל שפם וכובע.
 24. ^ בנוסף, הדיירים התבשרו שגם המודח הטרי תומר נכנס לבית האח הגדול האמריקאי, ובדומה לבירדי, גם כניסתו תלויה בהצבעת הצופים.
 25. ^ הדיירים התבשרו שתתקיים משימת שבירת שיאים עולמיים, בה יתחרו נגד הבית האמריקאי. ב"משימה" הדיירים היו צריכים לשבור שלושה שיאים ש"נקבעו בארצות הברית", ודיירי הבית האמריקאי "ינסו לעשות אותו דבר עם שיאים ישראליים" (מה שלא באמת קרה), והבית שיצבור יותר הצלחות במשימה יזכה בפרס. "השיאים האמריקאים" שהדיירים ניסו לשבור הם התמסרויות רצופות בקרפיון, שתייה מקוקוס בעזרת הכי הרבה קשים ופרצוף מעוך על החלון.
 26. ^ הדירוג של ארז היה (מ-1 עד 10): גואל, אלין, הילה, איילה, אלירז, בירדי, סער, פותנה, עדנה וארז. הדירוג של הדיירים היה (מ-1 עד 10): בירדי, הילה, אלין, גואל, איילה, עדנה, סער, ארז, פותנה ואלירז.
 27. ^ בכל פעם ש"ביג בראדר מן" יצטרך להציל את העולם, יהיה עליו לרוץ אל תא הטלפון, שם תמתין לו חליפה של גיבור על. עליו ללבוש את החליפה ולרוץ לחדר המשימות. אם לא יגיע לרמפת הטיסה תוך 3 דקות, יצבור פסילה.
 28. ^ על הדינוזאור להיות לבוש בחליפה גדולה ומגושמת ולהישאר עם תלבושת הדינוזאור למשך כל זמן המשימה. אם לא יצליח לשרוד עד סוף המשימה בתחפושת, יצבור 3 פסילות. המשימה האמיתית של הדינוזאור היא סודית: על הדינוזאור להצליח להבהיל 3 דיירים שונים במהלך המשימה.
 29. ^ כשתשמע מנגינת הקאן-קאן, עליהם להתייצב על במת הפעולה שלהם, לצעוד לפי הקצב לצדי הבמה כשהם מקישים במצילתיים בתיאום. אם לא יצליחו, יצברו פסילה.
 30. ^ בהישמע מנגינת תיבת הנגינה, עליה להתייצב על הבמה המסתובבת על רגל אחת ולהחזיק מעמד על הבמה עד תום המנגינה.
 31. ^ בכל פעם שיושמע השיר "Barbie Girl", על "מאמי וחן" לרוץ לתא ההלבשה שלהם ולהחליף תלבושות. עליהם להתלבש לבוש מלא כולל אביזרים בזמן בו מתנגן השיר. אם לא יספיקו להיות מוכנים לפני סיום השיר, יצברו פסילה.
 32. ^ האח הגדול הביא לדיירים את הספר "דירה להשכיר" של לאה גולדברג כדי שיספרו אותו לילדים, ובכוונתו לבחון את "האחים הקטנים שלו" על בקיאותם בחומר הנלמד. אם האח הגדול יתרשם שהילדים אינם בקיאים בסיפור, יצברו 2 פסילות.
 33. ^ האח הגדול סיפר לדיירים "שהוא מאוד עייף", והוא היה שמח לקחת עכשיו תנומה קלה. על מנת להירדם, האח הגדול זקוק ל-3 דקות רצופות של שקט מוחלט בבית. הדיירים יוכלו לדעת שעברו 3 דקות, כי הנחירות של האח הגדול יישמעו בכל הבית. אם תעבור רבע שעה מבלי שישרור בבית שקט של 3 דקות, האח הגדול יודיע לדיירים שהוא נאלץ לוותר על השינה, והדיירים יצברו 2 פסילות.
 34. ^ רשימת הסצנות לשחזור הייתה: החקירה של יוסף וארז את איילה, החקירה של פותנה ואלין את שרה, אלין בחדר האח הגדול לאחר מסדר הזיהוי, סער ואיילה מנסים למצוא דרך לישון כשהם קשורים אחד לשני ואלירז מספר לגואל על המשימה הסודית שלו. כללי המשימה: עליהם לשחק את הסצנה במדויק, כולל מילים ושפת גוף, לא לשחק בתפקיד עצמם.
 35. ^ פותנה גילמה את איילה (בסצנת החקירה של איילה ובסצנת החקירה של שרה) ואלין (בסצנת חדר האח הגדול לאחר מסדר הזיהוי ובסצנת המשימה הסודית של אלירז), אלירז גילם את שרה (בסצנת החקירה של שרה) וארז (בסצנת החקירה של איילה), אלין גילמה את פותנה (בסצנת החקירה של שרה) ואיילה (בסצנת הקשירה של סער ואיילה), ארז גילם את אלירז (בסצנת המשימה הסודית של אלירז), סער גילם את גואל (בסצנת המשימה הסודית של אלירז) ויוסף (בסצנת החקירה של איילה) וגואל גילם את סער (בסצנת הקשירה של סער ואיילה).

טבלת הדחות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
מקרא
חסינות לדייר המעמיד
מועמדות אוטומטית להדחה, ללא כל הסתמכות על מס' העמדות מסוימות
ראש/ת הבית באותו שבוע, זוכה לחסינות אוטומטית
שבוע
1
שבוע
2
שבוע
3
שבוע
4
שבוע
5
שבוע
6
שבוע
7
שבוע
8
שבוע
9
שבוע
10
שבוע
11
שבוע
12
שבוע
13
שבוע
14
שבוע
15
שבוע 16
הגמר
מועמדות
להדחה
אלירז ללא
הדחה
ללא
הדחה
סתיו
יוסף
אביב
סתיו
יוסף
סתיו
ללא
הדחה
איילה
יוסף
ניצל
מהדחה
סער
שרה
תומר
איילה
ללא
הדחה
ללא
הדחה
איילה
סער
איילה
סער
ארז
סער
הזוכה
(יום 110)
5
סער ללא
הדחה
ללא
הדחה
ג'י
יוסף
יוסף
ארז
יוסף
אלין
ללא
הדחה
יוסף
אלין
ללא
הדחה
גואל
אלירז
הילה
אלירז
ללא
הדחה
ללא
הדחה
הילה
אלין
אלין
אלירז
אלין
אלירז
מקום שני
(יום 110)
5
אלין ניצלה
מהדחה
ללא
הדחה
אביב
ארז
ארז
פותנה
יוסף
סתיו
ללא
הדחה
סער
איילה
ללא
הדחה
סער
איילה
תומר
איילה
ללא
הדחה
ללא
הדחה
ארז
איילה
איילה
פותנה
ארז
סער
מקום שלישי
(יום 110)
6
פותנה ללא
הדחה
ללא
הדחה
סתיו
שרה
אביב
יוסף
יוסף
שרה
ללא
הדחה
יוסף
שרה
ללא
הדחה
תומר
שרה
תומר
עדנה
ללא
הדחה
ללא
הדחה
הילה
ארז
ארז
איילה
אלין
ארז
מקום רביעי
(יום 110)
4
גואל ללא
הדחה
ללא
הדחה
אביב
ג'י
אביב
ארז
יוסף
שרה
ללא
הדחה
יוסף
ארז
ניצל
מהדחה
סער
איילה
סער
תומר
ללא
הדחה
ללא
הדחה
ארז
איילה
ארז
איילה
ארז
סער
מקום חמישי
(יום 110)
3
ארז ללא
הדחה
ללא
הדחה
גואל
פותנה
גואל
פותנה
גואל
אלין
ללא
הדחה
אלין
איילה
ללא
הדחה
גואל
אלין
גואל
אלין
ללא
הדחה
ללא
הדחה
אלין
גואל
אלין
אלירז
גואל
אלין
הדחה
(יום 105)
5
איילה ללא
הדחה
ללא
הדחה
בנצי
יוסף
יוסף
בנצי
יוסף
סתיו
ללא
הדחה
שרה
אלין
ללא
הדחה
אלירז
הילה
הילה
אלירז
ללא
הדחה
ללא
הדחה
הילה
אלין
אלין
אלירז
הדחה
(יום 98)
7
הילה טרם נכנסה לבית איילה
אלין
ללא
הדחה
איילה
סער
איילה
סער
ללא
הדחה
ללא
הדחה
סער
איילה
הדחה
(יום 91)
2
עדנה טרם נכנסה לבית שרה
אלירז
ללא
הדחה
שרה
תומר
סער
תומר
ללא
הדחה
עזיבה
(יום 78)
1
תומר טרם נכנס לבית יוסף
אלירז
ניצל
מהדחה
גואל
אלירז
אלירז
גואל
הדחה
(יום 70)
1
שרה ניצלה
מהדחה
ללא
הדחה
יוסף
פותנה
בנצי
יוסף
יוסף
פותנה
ללא
הדחה
איילה
סער
ללא
הדחה
אלירז
עדנה
הדחה
(יום 63)
4
דנה טרם נכנסה לבית שרה
אלין
ללא
הדחה
הדחה
(יום 56)
1
תמרה טרם נכנסה לבית פותנה
איילה
ללא
הדחה
הדחה
(יום 56)
1
יוסף ללא
הדחה
ללא
הדחה
בנצי
שרה
ארז
בנצי
שרה
פותנה
ללא
הדחה
אלין
פותנה
הדחה
(יום 49)
5
סתיו ללא
הדחה
ללא
הדחה
ג'י
פותנה
אביב
יוסף
אלין
פותנה
הדחה
(יום 38)
2
בנצי ללא
הדחה
ללא
הדחה
יוסף
ארז
ארז
אביב
ללא
הדחה
עזיבה
(יום 36)
1
אביב ניצל
מהדחה
ללא
הדחה
אלין
ג'י
אלין
אלירז
הדחה
(יום 31)
2
ג'י ללא
הדחה
ללא
הדחה
אביב
שרה
הדחה
(יום 22)
2
מוטי ניצל
מהדחה
ללא
הדחה
עזיבה
(יום 15)
0
מעיין מועמדת
להדחה
ללא
הדחה
גירוש
(יום 15)
1
דלית ללא
הדחה
הדחה
(יום 10)
1
הערות [א][ב] [ג] [ד] [ה] [ו][ז] [ח][ט] [י] [י"א]
רשימה
ראשונית
להדחה
איילה
אלירז
ארז
בנצי
גואל
ג'י
דלית
יוסף
סער
סתיו
פותנה
כל
הדיירים
איילה
אלין
ארז
הילה
סער
מועמדות
להדחה
איילה
אלירז
ארז
בנצי
גואל
ג'י
דלית
יוסף
מעיין
סער
סתיו
פותנה
אביב
ג'י
יוסף
פותנה
שרה
אביב
ארז
יוסף
אלין
יוסף
סתיו
פותנה
שרה
איילה
אלין
יוסף
איילה
אלין
ארז
דנה
הילה
סער
עדנה
פותנה
שרה
תמרה
איילה
אלירז
גואל
סער
שרה
איילה
אלירז
סער
תומר
כל הדיירים איילה
אלין
ארז
הילה
איילה
אלין
אלירז
אלין
אלירז
ארז
גואל
סער
ראש הבית לא נבחר/ה לא נבחר/ה לא נבחר/ה שרה ארז גואל לא נבחר/ה לא נבחר/ה לא נבחר/ה לא נבחר/ה לא נבחר/ה לא נבחר/ה לא נבחר/ה לא נבחר/ה
עזיבה ללא מוטי ללא בנצי ללא עדנה ללא
גירוש ללא מעיין ללא
הדחה דלית ללא
הדחה
ג'י אביב סתיו ללא
הדחה
יוסף תמרה

דנה

שרה תומר אלירז
הדחה מזויפת
ללא
הדחה
הילה איילה ארז גואל
מקום חמישי
פותנה
מקום רביעי
אלין
מקום שלישי
סער
מקום שני
אלירז
הזוכה
 1. ^ אלין, אביב, מוטי, מעיין ושרה היו חסינים מהדחה לאחר שזכו במשימה סודית (הסתירו את העובדה שמעין ומוטי הם זוג נשוי). מעיין הייתה מועמדת להדחה לאחר שעברה על חוקי הבית.
 2. ^ טלפון הבית צלצל, והדיירת שענתה לו הייתה שרה. בשיחה שרה התבשרה שקיבלה חסינות מהדחה.
 3. ^ ביום ה-15 הפקת התוכנית החליטה להדיח את מעיין, לאחר שהמשיכה הפרה את חוקי הבית מספר פעמים. בעלה מוטי החליט לעזוב את הבית יחד עמה.
 4. ^ ביום ה-36, בנצי ביקש לעזוב את הבית.
 5. ^ בהדחה החמישית, דיירי הכניסה השנייה, דנה, עדנה, הילה, תמרה ותומר היו חסינים מהדחה בגלל כניסתם המאוחרת.
 6. ^ בהדחה השישית, ההצבעה הייתה הצבעת חסינות, כלומר, שלושת הדיירים שקיבלו הכי הרבה קולות, קיבלו חסינות מהדחה.
 7. ^ ההדחה השישית הייתה הדחה כפולה.
 8. ^ ביום ה-71, הוכנסה לבית דיירת אמריקנית, בירדי בל, שהוצגה לדיירים (דרך הטלוויזיה בביתם) כמתמודדת מהאח הגדול האמריקני, דבר שלא היה ולא נברא. משהיא נכנסה החל "השבוע שלא היה", שבמסגרתו בין השאר, התבקשו הדיירים לשבור שלושה "שיאי גינס" שאינם קיימים כלל, לכאורה בתחרות מול האח הגדול האמריקני. ביום ה-74 נאלצה בירדי לעזוב את הבית. ביום ה-77 הודח אלירז, גילה שהשבוע "היה מזויף" ומיד חזר אל הבית.
 9. ^ ביום ה-78, עדנה ביקשה לעזוב את הבית.
 10. ^ כל אחד מהדיירים העמיד דייר אחד ביום ה-80, ומהעמדות אלו הורכבה רשימת ההדחה הראשונית (הילה, ארז, איילה, סער ואלין), וביום ה-90 העמידו דייר נוסף, מה ששינה את רשימת ההדחה.
 11. ^ בשבוע 15, כל דייר שקיבל לפחות קול אחד, היה מועמד להדחה. פותנה היא היחידה שלא העמידו להדחה, ולכן קיבלה את הכרטיס הראשון לגמר.

מספר העמדות להדחה לדייר

[עריכת קוד מקור | עריכה]
שבוע 1 שבוע 2 שבוע 3 שבוע 4 שבוע 5 שבוע 6 שבוע 7 שבוע 8 שבוע 9 שבוע 10 שבוע 11 שבוע 12 שבוע 13 שבוע 14 שבוע 15 שבוע 16
הגמר
סה"כ
אלירז 0 1 0 2 4 3 0 3 1 הזוכה 14
סער 0 2 1 3 מקום שני 15
אלין 1 2 5 1 3 מקום שלישי 20
פותנה 3 2 3 2 0 0 1 0 מקום רביעי 11
גואל 1 1 3 2 1 0 1 מקום חמישי 10
ארז 1 5 1 0 3 2 4 הודח 16
איילה 0 6 3 4 4 הודחה 20
הילה טרם נכנסה לבית 1 2 3 הודחה 6
עדנה 1 עזבה 2
תומר טרם נכנס לבית 2 5 הודח 7
שרה 3 3 4 3 הודחה 13
דנה טרם נכנסה לבית הודחה
תמרה טרם נכנסה לבית הודחה
יוסף 5 4 7 5 הודח 21
סתיו 2 1 3 הודחה 6
בנצי 2 3 עזב 5
אביב 3 5 הודח 8
ג'י 4 הודחה 4
מוטי עזב
מעיין גורשה
דלית הודחה

האחות הקטנה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
סמליל התוכנית

במהלך העונות הראשונות שודרה במקביל לשידורי האח הגדול בערוץ 2 התוכנית האחות הקטנה (או האחות הקטנה VIP במקביל לאח הגדול VIP) בערוץ ביפ בטלוויזיה בכבלים, שהציעה פרשנות סאטירית והומוריסטית לנעשה בבית האח הגדול. בניגוד לתוכניות אחרות מסוגה (דוגמת "חדר הלבשה" למרוץ למיליון ו"מהדורת השבט" להישרדות), האחות הקטנה הופקה על ידי חברת הפקה שונה מחברת ההפקה של האח הגדול (קופרמן הפקות). התוכנית, שודרה במהלך העונות: הראשונה, ה-VIP והשנייה בהגשתה של אפרת אברמוב, ושודרה שלוש פעמים בשבוע: בשתיים מהן עסקה התוכנית באירועי 48 השעות האחרונות בבית האח הגדול ולאחר מכן שודרה תוכנית לסיכום וניתוח אירועי השבוע החולף בבית האח הגדול. בכל פרק הצטרף אל אברמוב אורח, לרוב קומיקאי. האחות הקטנה זכתה להתייחסות תקשורתית[6][7] בזכות עצמה. בשתי העונות הראשונות שלה שימשה ככלי במאבק שהתנהל בין זכייניות ערוץ 2, שידורי קשת (שהיא גם הבעלים של ערוץ ביפ) ורשת, על רקע עלייתה של התוכנית שבוע סוף! ברשת, שנתפסה על ידי שידורי קשת כחיקוי הפורמט של ארץ נהדרת. תוכנית סיכום השבוע של האחות הקטנה, ששודרה בערוץ ביפ בעונתה הראשונה בשישי בערב מול שבוע סוף! בערוץ 2, הצליחה למשוך צופים רבים, בהתחשב בכך ששודרה בערוץ נישה, ונגסה באחוזי הצפייה של "שבוע סוף!". "האחות הקטנה" לא שבה ללוות את העונה השלישית של "האח הגדול", מאחר ששידורי ערוץ ביפ הסתיימו בסמוך לתחילת העונה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ רן רימון, ‏בית "האח הגדול" נבנה מחדש; העלות - כמיליון שקל, באתר גלובס, 7 באוקטובר 2009
 2. ^ שתיית קוקוס באמצעות 44 קשים, התמסרות בקרפיון והצמדת הראש לקיר זכוכית במשך 113 דקות.
 3. ^ סערת האח הגדול: "חלק מהדיירים מסוממים", באתר ynet, 7 במרץ 2012
 4. ^ דוד אברהם‏, רן תלם: "רז שכניק מפרסם רק ידיעות שליליות נגד קשת", באתר וואלה‏, 7 במרץ 2012
 5. ^ רז שכניק, ידיעות אחרונות, פרשת הכדורים הפסיכיאטריים: "האח הגדול" יפצה את נפגעי התוכנית בכ-2 מיליון שקל, באתר כלכליסט, 7 בפברואר 2013
 6. ^ ניר קיפניס, ‏אחות לנו קטנה, באתר גלובס, 12 בנובמבר 2009
 7. ^ גילי איזיקוביץ, אפרת אברמוב: זאת הקטנה, באתר הארץ, 13 בנובמבר 2009