החברים של יאנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
החברים של יאנה
Hahaverimshelyana.jpg
בימוי: אריק קפלון
הפקה: עינת ביקל
מרק רוזנבאום
אורי סבג
משה לוינסון
אמיר גבע
תסריט: אריק קפלון
סמיון וינוקור
שחקנים ראשיים: אוולין קפלון
ניר לוי
מוזיקה: אבי בנימין
חברת הפצה: קרן הקולנוע הישראלי
טרנספקס הפקות
פרלייט הפקות
מדינה: ישראל
הקרנת בכורה: 4 בנובמבר 1999
משך הקרנה: 90 דקות
שפת הסרט: עברית
רוסית
אנגלית
פרסים: שמונה פרסי אופיר
דף הסרט ב-IMDb

החברים של יאנה הוא סרט קולנוע ישראלי בבימויו של אריק קפלון. הסרט יצא לאקרנים בשנת 1999. הסרט מציג קונפליקטים בין אהבה ורגישות לזולת לבין פרנסה ובצע הכסף על רקע קשיי העלייה והמלחמה.

בשנת יציאתו התמודד הסרט בטקס פרסי אופיר וזכה בעשר קטגוריות, בהן הצילום, הבימוי, העריכה, התסריט, המשחק (עבור אוולין קפלון, ניר לוי, מוסקו אלקלעי ודליה פרידלנד) ועבור הסרט עצמו – פרס הסרט הטוב ביותר לשנת 1999. הסרט זכה להצלחה עצומה בישראל ובעולם וזכה בפרסים מיוחדים בפסטיבל ירושלים, בפורטוגל, בצ'כיה, במונפלייה, בארצות הברית, באיטליה, ברוסיה ובפיליפינים. הוא השתתף בפסטיבלים גם בצרפת, בסין, בקנדה ובגרמניה והופץ לאחר זכייותיו בארצות הברית ובאירופה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה עוקבת אחר שתי משפחות של עולים חדשים מרוסיה, אשר מתגוררות בבניין של אלי (ניר לוי), סטודנט לקולנוע אשר מתכנן לעזוב את ישראל לטובת לימודים בניו יורק. המשפחה הראשונה הם הזוג יאנה (אוולין קפלון) ופימה (ישראל דמידוב), שותפיו של אלי לדירה. בתחילת העלילה פימה בורח לרוסיה ומשאיר את יאנה עם חובותיו ובהריון ממנו. במהלך הסרט מתפתח סיפור אהבה ייחודי בין אלי ויאנה על רקע מלחמת המפרץ הראשונה. המשפחה השנייה הם אליק ומאשה (ולדימיר פרידמן ויבגניה דודינה), בנם התינוק והסבא המשותק של מאשה, יצחק (מוסקו אלקלעי). אליק ומאשה שולחים את יצחק עם עיטורי הגבורה שלו לקבץ נדבות לצד נגן בשם יורי (שמיל בן ארי). אליק מתעקש שיצחק יקבץ נדבות דווקא ליד נגנים כי שם הוא מרוויח טוב יותר – הוא נתפס כאחד מהם ומקבל גם את כספם. סיפור אהבה מן העבר מתפתח מחדש בין יצחק לבעלת הבית רוזה (דליה פרידלנד), ומוביל למרדף חסר עכבות. סיפורי הדמויות, הרחוקים אחד מהשני, מצטלבים באופן מפתיע.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקנ/ית דמות
אוולין קפלון יאנה
ניר לוי אלי
שמיל בן ארי יורי
מוסקו אלקלעי יצחק
דליה פרידלנד רוזה
ולדימיר פרידמן אליק
ישראל דמידוב פימה
דינה דורון לובה
לנה סחנובה מילה
ג'ניה פישר אדיק
אנה פינשטיין מיה
אביתר לזר דניאל
לוסי דובינצ'יק בתו של יורי
יבגניה דודינה מאשה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]