החי בארגנטינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
זאב הרעמה החי בצפון ארגנטינה.
גואנקו מהלך לצד פינגווינים מגלנים בחבל הפונה שבדרום ארגנטינה.
פילי ים נחים בפוארטו מדרין.
טינמו מצויץ עדין בערבות הפמפס.
קיימן ז'קרה, מהזוחלים הגדולים בארגנטינה.

הפאונה של ארגנטינה כוללת מגוון מינים של בעלי חיים ממוצא נאוטרופי, אף שחלקם עברו מאמריקה הצפונית עם ההחלפה האמריקאית הגדולה. זוהי מדינה גדולה בעלת אחד המגוונים הביולוגים הגדולים בעולם[1] כשאלה מתרחשים במספר גדול של ביומות וסביבות מחיה שונות ב-15 אזורים יבשתיים, 2 אזורים ימיים (חוף האוקיינוס השקט וחוף האוקיינוס האטלנטי) וחבל של האזור האנטארקטי (כמו באיי פוקלנד), בין האקלים הטרופי עד לאקלים הקוטב הדרומי. המדינה מכילה מגוון מינים עם שיא של מספר צמחים ובעלי חיים:

סביבת ארגנטינה מכילה גם פארקים לאומיים ושמורות טבע רבות (מעל 35) במגוון אזורים ביולוגיים.

ואולם השפעת האדם על נופי ארגנטינה גרמה להיעלמות אזורים רבים והכחדת חיות רבות. כיום רבע מבעלי החיים בארגנטינה מצויים בסכנת הכחדה כשיערות רבים נכרתים, נהרות מזוהמים וערבות מבוראים לשימוש חקלאי. אפילו הקרחונים של פטגוניה והרי האנדים נפגעים מההתחממות הגלובלית ובנוסף הגעת מינים פולשים כמו בונה קנדי, עופות שונים וחתולים או כלבים פוגעים בפאונה הטבעית. לפי "מדד שלמות נוף היער" או "FLII" (אנ') ארגנטינה עומדת על דירוג 7.21 והיא נמצאת במקום ה-47 מתוך 172 מדינות.

הפאונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבין היונקים הבולטים לאורך ארגנטינה ישנם את טורפים כמו הפומה והיגואר - טורפי-העל בארגנטינה לצד שאר חתוליים, לוטרה ענקית ולוטרה דרום אמריקאית וכמה כלביים כמו זאב היער, זאב הרעמה ושועלים מקומיים. ישנם גם מיני סמוריים כמו גריזון או טאירה, חוטמנים ובואשיים. לחופי האוקיינוס נמצאים מושבות של דובי ים, אריות ים ואף פילי ים. מבין הפרסתנים נמצאים הגואנקו והויקוניה, קרוביה של הלמה לצד טפיריים, פקאריים, אייל הביצות, הפודו הקטן ואייל האנדים. ביערות נמצאים מיני פרימטים כמו קפוצ'ין, קוף סנאי ומורוקי דרומי ולצידם שלל מכרסמים ביניהם הקפיברה הענקית, אופוסומיים ודלשינאים מקומיים. יונקים נוספים כוללים עטלפים כמו זיזפיים, תחש נהרות וכמה דולפיני נהרות ובימים ישנם לווייתנים גדולים המגיעים להתרבות בחופים, מספר פוקניים או הקטלן.

עופות רבים חיים בארגנטינה ביניהם כמה מיני פלמינגו החיים במורדות האנדים, דורסים שונים כמו ההרפיה החזקה, קונדור האנדים שהוא מהגבוהים שבעופות אמריקה לצד היאבירו וננדו מצוי, הכבד שבעופות היבשת. ביערות נמצאים תוכים שונים, טוקניים, פרושיים וטנגריים, יוניים, שלווים אמריקאיים והוקיים, קוליבריים, טינמיים וקמיקיים. סביב האגמים ישנם כמה טבלניים, ברווזיים וכמה אווזים, ברבור שחור צוואר וברבור קוסקורובה. חלק מהעופות הימיים מצויים סביב ארץ האש והאיים הסוב-אנטאקטיים כמו שחפית האינקה ועוד שחפיתיים, קורמורניים שונים, שקנאי פרואני, אלבטרוסיים, יסעור ענק, חמסניים וכמה פינגווינים כמו פינגווין מלכותי.

מבין הזוחלים ישנם סביב האזורים הצפוניים והלחים יחסית מיני צבים שונים כמו צב הלוטרה וצב אראו, קיימנים, לטאות שונות ביניהם טגו ארגנטינאי ואיגואניים שונים ונחשים שונים עד לגודל של אנקונדה כהה, הכבד שבנחשים במשקל 200 ק"ג. ישנם גם דו-חיים רבים חיים בצפון ארגנטינה ביניהם קרפדות, אילניתיים, דנדרובטיים, צפרדע הפקמן, תלמטוביים וקרפדות חדק.

ישנם גם מספר חרקים ועוד פרוקי-רגליים סביב ארגנטינה, ביניהם טרמיטים בוני נחילים, נמלים קוצרות עלים (אנ'), כמה חיפושיות כמו חיפושית דרווין (אנ'), פרפראים שונים הנחים על גדות הנהר וטרנטולות גדולות.

מיימי ארגנטינה הם ביתם של דגים שונים שוכני מים מתוקים כמו שפמנונאים גדולים כמו פיראיבה ושפמנון זהוב, הארפאימה, חריתאים שונים כמו הפיראניה, כמה אמנוניים וגמבוזאים. ישנם גם טריגוני נהרות ואף כריש שורי השוחים במעלה הנהר. האדם הפיץ גם דגי לא טבעיים בארגנטינה, למשל אלתית גמלונית. לאורך החופים ישנם דגים רבים מהאזור הטרופי עד לדרום ארגנטינה שבו הם דומים לדגים השוכנים באנטארקטיקה, ביניהם מסריים כמו פוגוניאס קרומיס, הדג דיסוסטיצ'וס אלגינאידס, מספר גדול של סרדיניים, קולייסיים, צינוניים, אזרינופסידיים, כרישים וטחנאים. בימים הקוטביים נפוצים הקריל שופע המפרנס בתורו לווייתנים גדולים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא החי בארגנטינה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ https://www.cbd.int/countries/profile/?country=ar "Argentina – Main Details". Montreal, Canada: Convention on Biological Diversity. 2013. Archived from the original on 19 October 2013.