הנס המלכותי של הממלכה המאוחדת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הנס המלכותי של הממלכה המאוחדת
הנס המלכותי לשימוש באנגליה, בווילס ובצפון אירלנד
הנס המלכותי לשימוש באנגליה, בווילס ובצפון אירלנד
יחס אורך/גובה 1:2
מוטיבים עיצוביים מחולק לרבעים: רבעים 1 ו-4 סמל אנגליה - שלושה אריות זהובים על שדה אדום, רבע 2 - סמל סקוטלנד - אריה אדום על שדה זהב, ורבע 3 - סמל אירלנד -נבל זהב על שדה כחול.
גרסאות נוספות
Royal Standard of the United Kingdom (in Scotland).svg
הנס המלכותי לשימוש בסקוטלנד

הנס המלכותי של הממלכה המאוחדת הוא הדגל המשמש את המלכה אליזבת השנייה בתפקידה כריבון הממלכה המאוחדת. נס בעיצוב מעט שונה משמש את המלכה בסקוטלנד. נסים שונים משמשים את המלכה בשאר ממלכות חבר העמים הבריטי.

למרות שבכל העולם הדגל מכונה "נס" ("Standard") למעשה זוהי "כרזת אצולה" ("Banners of arms") כיוון שהדגל מציג את המגן של שלט האצולה המלכותי של הממלכה המאוחדת.

עיצובו של הנס באנגליה, בוויילס, בצפון אירלנד ומעבר לים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנס המלכותי מונף מעל ארמון בקינגהאם

באנגליה, בווילס, בצפון אירלנד ובשאר הטריטוריות הבריטיות, הנס המלכותי נחלק לארבעה רביעים. הרביע הראשון והרביעי מייצגים את ממלכת אנגליה ומכילים שלושה אריות זהובים בתנוחת פסיעה ושמירה (Passant) על רקע אדום; הרביע השני מייצג את ממלכת סקוטלנד ומכיל אריה אדום זקוף (בתנוחת Rampant) על רקע זהוב; הרביע השלישי מייצג את ממלכת אירלנד ומורכב מהנבל האירי הזהוב על רקע כחול.

הנס המלכותי בצורתו המודרנית היה בשימוש כבר בתקופת מלכותה של המלכה ויקטוריה, למעט שינויים קלים ביותר, בעיקר בצורת הנבל האירי. נסים מלכותיים קדומים שילבו בין שלטי האצולה של בית הנובר ושל צרפת על-מנת לייצג את עמדתו של המונרך כנסיך בוחר (ולאחר מכן כמלך) הנובר, ותביעתו לכס המלוכה הצרפתי.

הנס בסקוטלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנס המלכותי מונף מעל ארמון הולירוד
Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הנס המלכותי של מלך הסקוטים

נס מלכותי בעיצוב מעט שונה נמצא בשימוש הריבון בסקוטלנד. בדגל זה האריה האדום של ממלכת סקוטלנד מופיע מחליף את מקומם של שלושת האריות של ממלכת אנגליה ברביע הראשון והרביעי, ואילו הם מופיעים במקומו ברביע השני.

החברים האחרים של המשפחה המלכותית עושים גם הם שימוש בגרסה הסקוטית של הנס המלכותי למעט שני נציגים, אשר להם ישנו נס משלהם: בן זוגה של המלכה, ודוכס רות'סיי.

הנס המלכותי של הממלכה המאוחדת בגרסתו לשימוש בסקוטלנד שונה מהגרסה ההיסטורית של הנס המלכותי של סקוטלנד, בה האריה האדום מצויר על כל הנס. מתוקף היותו כרזה של שלט האצולה המלכותי של סקוטלנד, נותר הנס המלכותי הסקוטי דגלו האישי של המונרך, והשימוש בו הוגבל על ידי חקיקה של הפרלמנט הסקוטי בשנת 1672. למרות זאת השימוש הנפוץ בו הוא כדגלה השני, הלא רשמי, של סקוטלנד.

כללי ההנפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנס יונף על הארמונות המלכותיים כאשר המלכה שוהה בהם, על הרכב המלכותי (בנסיעות רשמיות) או על המטוס המלכותי (כאשר הוא על הקרקע). ניתן להניפו גם מעל בניין ציבורי או פרטי, במהלך ביקור מלכותי. הנס הונף גם על היאכטה המלכותית כאשר זו הייתה בשירות והמלכה נכחה על הסיפון. הכנסייה היחידה אשר רשאית להניף את הנס המלכותי, גם ללא נוכחותה של המלכה, היא מנזר וסטמינסטר, כנסיות אחרות אינן מורשות להניף את הנס המלכותי.

הנס מונף על הארמונות המלכותיים רק כאשר הריבון נוכח בבניין. אם דגל הממלכה המאוחדת מונף על ארמון בקינגהאם או על טירת וינדזור במקומו של הנס המלכותי, זהו סימן לכך שהמלכה אינה נמצאת בבניין. כמו כן אם מעל ארמון הולירוד או מעל טירת בלמורל יתנוסס הנס המלכותי של מלך הסקוטים ולא הנס המלכותי של הממלכה המאוחדת, גם דבר זה מעיד כי המלכה אינה נוכחת בבניין.

כאשר המלכה נוכחת בדיוני הפרלמנט הבריטי בארמון וסטמינסטר, הנס המלכותי יונף מעל מגדל ויקטוריה.

בשונה מדגל הממלכה המאוחדת, הנס המלכותי לעולם לא יונף בחצי התורן, אפילו לא לאחר מותו של המונרך, כיוון שתמיד ישנו ריבון על כס המלוכה. כאשר התעורר ויכוח ציבורי על הנפתו של דגל בחצי התורן על ארמון בקינגהאם לאחר מותה של הנסיכה דיאנה, נסיכת ויילס, ב-1997, פשרה הושגה ודגל הממלכה המאוחדת הונף בחצי התורן (המלכה הייתה באותה השעה בסקוטלנד; קודם לכן, כאשר המלכה לא הייתה בארמון, לא הונף עליו כל דגל, ומאז דגל הממלכה המאוחדת מונף על הארמון במקומו של הנס המלכותי, כאשר המלכה נעדרת ממנו).

לעומת זאת, ניתן להניף את היוניון ג'ק בחצי התורן מעל ארמון בקינגהאם בימי אבל לאומיים (לדוגמה לאחר מותה של אליזבת, המלכה האם, פיגועי 11 בספטמבר וסדרת פיגועי הטרור בלונדון ב-7 ביולי 2005).

חברים אחרים במשפחת המלוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נסיך ויילס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליורש העצר של הממלכה המאוחדת ישנם ארבעה נסים מלכותיים לשימוש בממלכה המאוחדת, האחד לשימוש באנגליה וצפון אירלנד, אחד לסקוטלנד, אחד לוויילס, ואחד לקורנוול.

דגל לשימוש באזורים תיאור
Prince of Wales Standard.svg אנגליה, צפון אירלנד ומחוץ לממלכה המאוחדת הנס המלכותי של הממלכה המאוחדת בצירוף תגית לבנה עם שלושה קצוות. במרכז הדגל שלט האצולה של נסיכות ויילס מוכתר.
Personal Banner of the Prince of Wales.svg ויילס הדגל הוא כרזה של שלט האצולה של נסיכות ויילס. השלט מחולק לארבעה רבעים; הראשון והרביעי עם אריה אדום על רקע זהב והשני והשלישי עם אריה זהב על רקע אדום. מעל מוצב מגן ירוק עם כתר.
Personal Banner of the Duke of Rothesay.svg סקוטלנד הדגל מייצג את שני התארים של יורש העצר של ממלכת סקוטלנד: דוכס רות'סיי ולורד האיים. הדגל מחולק לארבעה רבעים; הראשון והרביעי עם פס משובץ בכחול ולבן במרכז שדה זהב; השני והשלישי סירה על רקע לבן. סמל יורש העצר של סקוטלנד במרכז הדגל (מגן זהב עם האריה האדום של סקוטלנד ופס שחור עם שלוש תגיות).
Flag of the Duke of Cornwall.svg קורנוול 15 מעגלים מוזהבים על רקע שחור.

נסיכים ונסיכות במשפחה המלכותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל שימוש תיאור
Royal Standard of Prince Andrew, Duke of York.svg הנסיך אנדרו - דוכס יורק שלושה תגים, באמצעי שבהם מופיע עוגן כחול ושני הצדדים ריקים.
Royal Standard of Prince Edward, Earl of Wessex.svg הנסיך אדוארד, רוזן וסקס שלושה תגים, באמצעי שבהם מופיעה שושנת טיודור
Royal Standard of Princess Anne, Princess Royal.svg הנסיכה אן - הנסיכה המלכותית שלושה תגים, בראשון ובשלישי מופעים צלבים אדומים, ובמרכזי לב אדום.
Royal Standard of Prince William, Duke of Cambridge.svg הנסיך ויליאם מוויילס שלא כמו שאר נכדיה של המלכה, לנס הנסיך ויליאם שלושה תגים, האמצעי כולל צדפה אדומה (המייצגת את סמל האבירים של הנסיכה דיאנה) והשניים האחרים ריקים.
Royal Standard of Prince Henry of Wales.svg הנסיך הנרי מוויילס חמישה תגים, הראשון, האמצעי והחמישי מציגים צדפה אדומה ואילו השני והרביעי ריקים.
Royal Standard of Princess Beatrice of York.svg הנסיכה ביאטריס חמישה תגים, הראשון, האמצעי והחמישי מציגים דבורה ואילו השני והרביעי ריקים.
Royal Standard of Prince Richard, Duke of Gloucester.svg הנסיך ריצ'רד - הדוכס מגלאוצ'סטר חמישה תגים, בראשון ובשלישי ובחמישי מופיעים צלבי ג'ורג' הקדוש, בשני וברביעי אריה אדום.
Royal Standard of Prince Edward, Duke of Kent.svg הנסיך אדוארד, דוכס קנט חמישה תגים, בראשון ובשלישי ובחמישי מופעים עוגנים כחולים, בשני וברביעי צלבי ג'ורג' הקדוש.
Royal Standard of Prince Michael of Kent.svg הנסיך מייקל מקנט חמישה תגים, בראשון ובשלישי ובחמישי מופעים צלבי ג'ורג' הקדוש, בשני וברביעי עוגן כחול.
Royal Standard of Princess Alexandra, The Honourable Lady Ogilvy.svg הנסיכה אלכסנדרה חמישה תגים, בראשון ובשלישי ובחמישי מופעים לב אדום, בשני וברביעי עוגן כחול.

בני/בנות זוגם של המונרכים הבריטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל שם בן הזוג תיאור
Duke of Edinburgh Standard.svg הנסיך פיליפ, הדוכס מאדינבורו בעלה של המלכה אליזבת השנייה (19522021) נס המבוסס על שורשיו היווניים והדניים של הדוכס: הדגל מחולק לארבעה רביעים; הרביע הראשון מייצג את דנמרק ומכיל שלושה אריות כחולים צועדים ותשעה לבבות על רקע צהוב, השני את יוון המציג צלב לבן על רקע כחול, השלישי את שם משפחתו של הדוכס מאונטבאטן ומכיל חמישה ספים אנכיים לבנים ושחורים והרביעי את תוארו - דוכס אדינבורו, המציג טירה שחורה/אדומה אשר מופיעה גם בסמל העיר.
Royal Standard of Queen Elizabeth, The Queen Mother.svg המלכה אליזבת אשת המלך ג'ורג' השישי (1936-2002) מגן האצולה המלכותי של הממלכה המאוחדת לצד מגן האבירים של אביה קלאוד בוואס-ליון, רוזן סטרת'מור וקינגהורן.
Royal Standard of Mary of Teck, Queen Consort.svg המלכה מרי אשת המלך ג'ורג' החמישי (1910-1953) מגן האצולה המלכותי של הממלכה המאוחדת שלצידו מגן האבירים של הנסיך פרנסיס, דוכס טק אביה של המלכה, ומגן האצולה של הנסיך אדולפוס, דוכס קיימבריג' (המבוסס על שלט האצולה של בית הנובר), סבה של המלכה מצד אמה.
Royal Standard of Alexandra of Denmark, Queen Consort.svg המלכה אלכסנדרה אשת המלך אדוארד השביעי (1901-1928) מגן האבירים המלכותי של הממלכה המאוחדת לצידו של סמל האצולה של מלך דנמרק.

חברים אחרים במשפחת המלוכה הבריטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנס המלכותי, בשימוש בני משפחת המלוכה אשר לא הוענק להם נס מלכותי

בני משפחת המלוכה רשאים להשתמש בנס המלכותי של הממלכה המאוחדת בתוך מסגרת סמור (מסגרת לבנה עם סימונים שחורים המייצגים את פרוות הסמור). נס זה משמש בדרך כלל את נשותיהם של הנסיכים הבריטיים או בני משפחה אשר לא הוענק להם נס משל עצמם. בהלוויתה של הנסיכה דיאנה ובהלווייתה של הנסיכה אליס, דוכסית גלאוצ'סטר נפרש נס מלכותי זה על ארונותיהן.

נסים היסטוריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגל תאריך שימוש תיאור
Royal Standard of England.svg 13401198 הנס המלכותי של אנגליה, בו נעשה שימוש לראשונה על ידי המלך ריצ'רד הראשון. הסמל מכיל שלושה אריות; שני אריות סימלו את שתי הנחלות האחרות של בית פלאנטג'נט בצרפת (אקויטניה ונורמנדיה), והאריה השלישי הוסף כדי לסמל את אנגליה.
Royal Standard of England (1411-1553-1559-1603).svg 14061340 הנס המלכותי של אנגליה, בו נעשה שימוש לראשונה על ידי המלך אדוארד השלישי. הסמל מחולק לארבעה וכולל שני רבעים בהם מוצג סמל אנגליה ושני רבעים בהם מוצג נס צרפת העתיק - אשר כוסה בפרח האירוס המייצג את טענת אנגליה לשליטה על צרפת.
Royal Standard of England (1406-1603).svg 16031406 הנס המלכותי של אנגליה, בו נעשה שימוש לראשונה על ידי המלך הנרי הרביעי. הסמל מחולק לארבעה וכולל שני רבעים בהם מוצג סמל אנגליה ושני רבעים בהם מוצג נס צרפת - פרח האירוס המייצג את טענת אנגליה לשליטה על צרפת.
Royal Standard of Great Britain (1603-1649).svg 17071603 הנס המלכותי של בריטניה הגדולה, בו נעשה שימוש לראשונה על ידי המלך ג'יימס הראשון מבית סטיוארט. הסמל מחולק לארבעה וכולל רבע ראשון ורביעי בו מוצג נס אנגליה כפי שהיה עד אז, רבע שני לממלכת סקוטלנד (שהייתה מאוחדת באוניה פרסונלית לממלכת אנגליה), ורבע שלישי לממלכת אירלנד (שהייתה חלק מהכתר האנגלי).
Royal Standard of Great Britain (1707-1714).svg 17141707 הנס המלכותי של בריטניה הגדולה תחת בית סטיוארט, בו נעשה שימוש על ידי ג'ורג' הראשון. הסמל מחולק לארבעה וכולל ברבע הראשון והרביעי את נס אנגליה ביחד עם נס סקוטלנד, רבע שני לממלכת צרפת, ורבע שלישי לממלכת אירלנד.
Royal Standard of the United Kingdom (1714–1801).svg 18141714 הנס המלכותי של בריטניה הגדולה תחת בית הנובר, בו נעשה שימוש לראשונה על ידי המלכה אן, לאחר חוקי האיחוד של 1707. הסמל מחולק לארבעה וכולל רבע ראשון בו מוצג נס אנגליה ביחד עם נס סקוטלנד, רבע שני לממלכת צרפת, רבע שלישי לממלכת אירלנד, ורבע רביעי לממלכת הנובר (שהייתה באוניה פרסונלית עם בריטניה הגדולה).
Royal Standard of the United Kingdom (1816–1837).svg 18141837 הנס המלכותי של בית הנובר. סמל האבירים של המלך ג'ורג' השלישי - ברביע הראשון והרביעי מוצגים שלושה אריות המייצגים את אנגליה, הרביע השני מייצג את סקוטלנד והשלישי את אירלנד. במרכז הסמל מגן האבירים של הנובר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]