השמינייה (מפלגת העבודה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

השמינייה הוא כינוי לחבורה של שמונה פוליטיקאים במפלגת העבודה שכללה את חיים רמון, אברהם בורג, עמיר פרץ, יעל דיין, יוסי ביילין, נוואף מסאלחה, חגי מרום וניסים זווילי. תחילת השימוש במושג לקראת הבחירות לכנסת ה-12, בה שימשו שבעתם כח"כים מטעם העבודה.

חברי "השמיניה", אשר נחשבו כממשיכי חוג הכפר הירוק, פעלו בשיתוף פעולה וסימנו את הדור הבא במפלגת העבודה אחרי שמעון פרס ויצחק רבין. הצפי היה שחיים רמון יתפוס את ראשות המפלגה כאשר האחרים יעמדו מאחוריו.

באותה תקופה, היוותה השמינייה את הסמן השמאלי של המפלגה ודעותיהם היו מקובלות ודומיננטיות במיוחד לקראת הבחירות לכנסת ה-12, ב-1988, ולקראת הבחירות לכנסת ה-13, בשנת 1992. אחת הסיבות העיקריות להתפתחותה של השמינייה הייתה המעבר של בחירת הנציגים לכנסת במפלגת העבודה מוועדה מסדרת לבחירות פנימיות במרכז המפלגה. שיטה זו גיבשה את השמינייה לעבוד יחדיו ולנסות לייצג את הדור הצעיר במפלגה. למרות שההערכות היו שחיים רמון יתפוס את ראשות המפלגה, היו גם שטענו כי דווקא בורג הוא שיעמוד בראשות העבודה, אך ככל הנראה רמון ובורג החליטו שלא להתמודד זה נגד זה, במקרה שיאלצו לכך. ברבות הימים היה זה דווקא עמיר פרץ שכיהן כיו"ר המפלגה, בין השנים 2006 ל-2007 ושוב בשנת 2019.

נכון לשנת 2019, למעט עמיר פרץ, חברי השמינייה אינם עוד בעלי תפקיד פעיל במערכת הפוליטית ובפרט לא במפלגת העבודה:

חיים רמון
אברהם בורג
עמיר פרץ
  • עמיר פרץ נבחר לכנסת בשנת 1988 מטעם העבודה. בשנות התשעים כהן כסגנו של רמון בהסתדרות, ולאחר מכן כיו"ר עד שנת 2006. במהלך התקופה נותר חבר כנסת ופרש ב-1999 ממפלגת העבודה לטובת מפלגה עצמאית שהקים, עם אחד. אולם בשנת 2005 שבה והתאחדה מפלגתו עם העבודה, ביוזמת יו"ר העבודה דאז, שמעון פרס. בניגוד להצהרותיו, התמודד פרץ מול פרס על ראשות המפלגה - וניצח. בבחירות לכנסת ה-17 זכתה המפלגה ב-19 מנדטים הצטרפה לממשלת קדימה, ופרץ מונה לשר הביטחון. ב-2007 הפסיד לאהוד ברק בבחירות על ראשות המפלגה, והתפטר מתפקיד שר הביטחון. כיהן כח"כ מטעם העבודה בכנסת ה-18, אך בבחירות לכנסת ה-19 הצטרף לציפי לבני בסיעת התנועה ומונה לשר לאיכות הסביבה בממשלת נתניהו. לקראת הבחירות לכנסת ה-20 הצטרפה מפלגת התנועה לרשימת המחנה הציוני ביחד עם מפלגת העבודה. פרץ נבחר לחבר כנסת מטעם רשימה זו, ומאוחר יותר הכריז על חזרה למפלגת העבודה. ב-2017 התמודד פעם נוספת על ראשות המפלגה ועלה לסיבוב השני מול השר לשעבר אבי גבאי שהצטרף למפלגה, אך הפסיד לו בסיבוב זה, ומאוחר יותר נבחר לכנסת ה-21 שוב מטעם מפלגת העבודה במקום השישי ברשימתה. לקראת הבחירות לכנסת ה-22 נבחר פרץ לראשות מפלגת העבודה בשנית.
יעל דיין
  • יעל דיין עזבה את מפלגת העבודה לקראת הבחירות לכנסת ה-16 לאחר כישלונה בפריימריז של המפלגה, ועברה למרצ, אך לא הצליחה להיבחר מטעמה לכנסת. היא עמדה בראש רשימת מרצ תל אביב-יפו לעירייה ב-2003. המפלגה זכתה ב-5 מנדטים ודיין כיהנה כסגנית ראש העיר. לאחר שב-2008 לא הצליחה להיבחר מחדש לראשות הרשימה, עברה לרשימתו של ראש העירייה, רון חולדאי, ונבחרה מטעמה ליו"ר המועצה העירונית. לקראת הבחירות המוניציפליות ב-2013 הדיח חולדאי את דיין מרשימתו, והיא הפסיקה בקריירה הציבורית.
יוסי ביילין

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]