משחקי בניית ערים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משחק בניית עיר במערכת ההפעלה לינוקס

משחקי בניית ערים הם ז'אנר פופולרי של משחקי אסטרטגיה ממוחשבים, המאפשרים לשחקנים ליצור ולנהל ערים וירטואליות. במשחקי בניית ערים השחקן לוקח על עצמו את התפקיד של מתכנן ערים והוא צריך לפתח ולפקח על הצמיחה והשגשוג של עיר אותה הוא בונה בעצמו. משחקים מז'אנר זה מציגים את העיר ממבט מלמעלה. הז'אנר זכה לפופולריות רחבה בזכות השילוב שלו בין תכנון אסטרטגי, ניהול משאבים ויצירתיות. חלק ממשימותיו הן לבחור מיקום נוח לבניית העיר, וכן לדאוג לניהולה התקין (כמו למשל חלוקת משכורות). העיר מתפתחת בהתאם לרמת הביצוע של השחקן.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחקי בניית ערים מתחילים את המשחק בדרך כלל עם חלקת אדמה קטנה יחסית ומשאבים מוגבלים כאשר המטרה העיקרית היא לפתח עיר משגשגת על ידי יצירת מבנים שונים באופן אסטרטגי, ניהול משאבים ומתן מענה לצרכים ולדרישות של האוכלוסייה הווירטואלית.

לעיתים רבות המשתמש צריך גם לבנות ולשדרג תשתיות כגון כבישים, תחנות כוח, אספקת מים ומערכות תחבורה. בנוסף, במשחקים מסוימים בז'אנר צריך גם להתמודד גם עם אתגרים כמו זיהום, פשע ואסונות טבע.

משחקים בולטים בז'אנר[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • סדרת משחקי סים סיטי (1989–הווה) - הסדרה החלוצית שהניחה את הבסיס לז'אנר משחקי בניית הערים. מפתח הסדרה הוא ויל רייט ואת המשחק מפיצה חברת Maxis (כיום, חברת בת של EA). במשחקי הסדרה השחקן אחראי על תכנון ובנייה של עיר, פיתוח אזורי מגורים ותעשייה, בניית תשתיות כמו מתקני חשמל ומים וגביית מיסים המשמשים לצורך המשך פיתוח העיר.[1]
  • Cities: Skylines‏ (2015) - משחק שפותח על ידי חברת Colossal Order. במשחק השחקן אחראי על תכנון ובנייה של עיר על ידי בניית תשתיות ואזורים, שליטה במיסוי, בנייה ותחזוקה של שירותים ותחבורה ציבורית תוך שמירה וניטור התקציבים, רמת הזיהום, בריאות הציבור ותעסוקתם.
  • סדרת משחקי Anno(אנ') (1998–הווה) - סדרת משחקים שנוצרה במקור על ידי חברת אשר מקס דיזיין ומפותחת כיום על ידי Ubisoft. במשחקים השחקן צריך להקים מושבות באיים קטנים, לחקור את האזור בו הם נמצאים, ולעסוק בדיפלומטיה ומסחר עם ציוויליזציות וסוחרים אחרים תוך ניהול המשאבים ועיסוק בלחימה הן ביבשה והן בים. רוב המשחקים בסדרה מתרחשים בתקופת הרנסאנס.
  • Cities XL‏ (2018) - משחק עם מנוע תלת ממד מתקדם אשר מאפשר לשחקנים לשחק ביחד על פני כוכב עצום וליצור בו ערים מרובות במקביל.
  • פרוסטפאנק(אנ')‏ (2018) - משחק שפותח על ידי חברת 11 bit studios. במשחק השחקן אחראי על תכנון ובנייה של עיר בהיסטוריה חלופית של סוף המאה ה-19.
  • Designer city‏ (2015) - משחק מובייל המאפשר לשחקנים לשחק ביחידות על פניי שטח גדול וליצור ערים גדולות, עם מבנים וגורדי שחקים הקיימים במציאות. למשחק יצאו שני גרסאות בשם "אימפייר סיטי" ומשחק המשך שנקרא "Designer city 2".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Ars Staff, From SimCity to, well, SimCity: The history of city-building games, Ars Technica, ‏2015-10-11 (באנגלית אמריקאית)


ערך זה הוא קצרמר בנושא משחקים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.