טומי לנג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טומי לנג מצלם

טומי לנג (נולד ב-13 ביולי 1946) הוא במאי קולנוע ישראלי. לפני כן היה מפיק טלוויזיה ואיש עסקים.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

טומי לנג נולד וגדל בבוקרשט, רומניה. בגיל 19, ב-1965, עלה לישראל, התיישב בקיבוץ ולמד עברית, אולם משלא השתלב שם נסע לירושלים ולמד תולדות האמנות והיסטוריה באוניברסיטה העברית לתואר ראשון. במהלך החודשים הראשונים ישן על הדשא, מכיוון שלא היה לו כסף לשכור דירה, בסיום השנה עבר את הבחינות בהצלחה. לנג התגייס לצה"ל ב-1967, בגיל 21, מבלי שסיים את התואר, הוא שירת בחיל השריון ולקח חלק במלחמת ששת הימים, במלחמת ההתשה ובכל הפעולות עד 1970. ביום השחרור נסע מהבקו"ם ישר לקפה כסית מכיוון שרצה לעסוק בקולנוע וחשב ששם יושבים אנשים שעוסקים בקולנוע. הוא הציג את עצמו ליושבים ואמר שהיה מפקד טנק בחטיבה שבע, שלחו אותו לרם רון, מפיק סרטים, שהיה קודם לכן מפקד חטיבה, רון התרשם משירותו של לנג ושכר אותו. במשך שנה שלמה לנג שיחק, צילם, ביים, הפיק והיה לנהגו הפרטי של רון, כל זאת על-מנת ללמוד ממנו את המקצוע. כעבור שנה נהפך לעצמאי.

בשנים 1984-1970 היה לנג מהמפיקים הבכירים בישראל. הוא היה שותף בחברת "טלפילם" שהפיקה סרטי תדמית, סרטים תעודיים וסרטים וסדרות עלילתיים. בשנים 1975-1974 היה מפיק בערוץ הראשון בטלוויזיה. הוא הפיק שידורי הטלוויזיה של ספורט, פסטיבל שירי ילדים, את הסדרה הראשונה בערבית ועוד תוכניות רבות. במשך חמש שנים עבד עם הטלוויזיה הגרמנית. הוא הפיק עבורה סרטים דוקומנטריים רבים וגם סרט מוזיקלי באורך מלא "מגילה", עם מוזיקה של דובי זלצר על-פי איציק מאנגר. ב-1979 לנג סיים תואר ראשון בקולנוע באוניברסיטת תל אביב.

לנג היה נשוי לד"ר רותי לנג, רופאה פנימית שהקימה את מחלקת המחלות הזיהומיות במרכז רפואי מאיר ולהם שני ילדים: רון הבכור ואורי הצעיר. רותי לנג הייתה בתה של לאה פלטשר, הכוהנת הגדולה של ההליכות הנאות של הדיפלומטים והדוגמניות בישראל. ב-1984 רותי נסעה להתמחות בבוסטון ולנג עם הילדים הצטרפו אליה. שם החליט ללמוד ניהול והקמה קניונים. בינתיים, בארץ, דוד עזריאלי הקים את קניון איילון וחיפש ישראלים לניהולו. ב-1986, שמע על לנג ומינה אותו למנהל השיווק של הקניון. כעקבות ההצלחה הגדולה של קניון איילון, לנג הפך ליועץ עצמאי לקניונים שונים. בתפקידו האחרון היה מנכ"ל "קריית רמלה" מטעם חברת נצבא, פרויקט המשלב קריית ממשלה עם תחנה מרכזית וקניון. במשך 16 שנים לנג הקים וניהל פרויקטים שונים בארץ ובחו"ל.

ב-1995 אשתו חלתה בסרטן, בשנת 2001 התפטר מהפרויקט האחרון שלו כדי להיות עם אשתו, והוא היה איתה שנה שלמה בלי לעבוד עד שהיא נפטרה בסוף 2001. לנג לא עבד, עד שפגש את זוגתו הנוכחית ב-2003. היא דחפה אותו ללמוד שוב ובגיל שישים עשה את התואר השני שלו בקולנוע וטלוויזיה. כפרויקט גמר החליט לעשות סרט עלילתי באורך מלא בשם "טייארה". הסרט הוקרן מספר חודשים בסינמטקים בהצלחה רבה. בעקבות ההצלחה של הסרט, לנג התחיל לקבל הצעות לעשות סרטים אישיים, מאנשים שונים. הוא מקרין את סרטיו בבתים פרטיים ובבתי קפה, בשילוב הרצאה ושיחה עם הקהל.

סרטיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל סרטיו של לנג עוסקים בסיפורים אישיים של אנשים, כשבדרך-כלל אין המדובר באנשים חשובים. את כל סרטיו לנג מצלם מהכתף, כמו בסרט תיעודי ולא מחצובה. הוא אינו מצלם יותר משלושה טייקים ובדרך-כלל משתמש רק בטייק הראשון או השני.

הסרט הראשון שביים הוא "טייארה", הסרט היה מועמד לפרס אופיר 2012 בקטגוריית הפרינג'.

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טייארה

זוג או פרד

סרט המשך ל"טייארה". זהו סרט פרידה מהילדים שעוזבים את הבית. הוא מספר על האלמן עם שני בניו, שעובר לגור עם גרושה שמתגוררת עם בתה ואביה. כיום לנג עובד על תסריט לסרטו האוטוביוגרפי השלישי. הסרט מועמד לפרס אופיר 2012 בקטגוריית הפרינג'. שחקנים: רוברט הניג, שלומית טריגר הגואל, הוגו ירדן, אביב אלקבץ, ליהי אברמסון, עומרי אשין.

רב-סרן ז'נט

סרט דוקומנטרי של 70 דקות. סרט אהבה של גיא, אלמן טרי, סגן אלוף בצה"ל, לאשתו ז'נט, רס"ן בצה"ל. בתום שנה למותה, גיא שכר את אולם הקולנוע של גלובוס בנתניה, הזמין כמה מאות אנשים והקרין את הסרט. טומי לנג הוא התסריטאי, הצלם, והבמאי.

HELEN S LEGACY

סרט דוקומנטרי של 40 דקות על הלן גולדקין, ניצולת שואה שיושבת במוזיאון השואה בוושינגטון, שם יש לה שולחן ומספרת לכל מי שמעוניין לשמוע את הסיפור שלה מאושוויץ. הסרט צולם בוושינגטון. טומי לנג הוא התסריטאי, הצלם, והבמאי. טומי לנג – תסריט, צילום, בימוי העורכת היא סיגלית אבישר.

האגרטל

הסרט על פנינה זלצמן, הפסנתרנית והמורה הדגולה, כלת פרס ישראל, הסרט עוסק בפרידה של הבת מאמה וגם ניסיון לברר את המערכת היחסים איתה. טומי לנג הוא התסריטאי, המפיק, הצלם, והבמאי.

מביימים שלום

סרט שצולם ב-2005 ועוסק בשתי קבוצות ילדים בגילאי 14-13: ערבים ויהודים. לנג ליווה אותם במשך שנה כשהם עורכים חזרות להצגה ופגש אותם שוב אחרי ארבע שנים, כדי לראות מה נשאר במערכות היחסים שלהם. הסרט עוסק בטרגדיה של שני העמים., מול ההתנהגות האווילית של המנהיגים משני הצדדים. טומי לנג הוא התסריטאי, המפיק, הצלם, והבמאי. העורכת היא סיגלית אבישר.

Made in Jerusalem

סרט על ילד בן ארבע עשרה שהוא פסנתרן מחונן שלומד מוזיקה באקדמיה למוסיקה בירושלים. טומי לנג הוא התסריטאי, המפיק, הצלם, והבמאי.

הולכת שבעה

השחקנית אלה אדלר, וחברתה הטובה תמי, כבר מזמן תכננו לעשות את שביל ישראל. בבוקר המסע תמי נכלאת במעלית שמתנתקת מכבליה וצונחת למטה. אלה המומה. בתור החברה הטובה, נדרש ממנה לתמוך באלמן הטרי ולפרסם מודעות אבל, אך היא מתעקשת לצאת למסע שלהן בשביל. בסרט מככבים מיקי קם ורוברט הניג. לנג הוא התסריטאי, המפיק והבמאי.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מאיר שניצר, "קולנוע ישראלי עצמאי: חיים קרועים בתמונות", מעריב המגזין, 3 ביוני 2009.
  • לילי עבודי, "הסיפור המלא, בסרט", צומת השרון.
  • סמדר סלטון, "חי בסרט", החיים הטובים, מאי 2011, עמ' 21-18.
  • בילי בסרגליק, "חי בסרט", קול הרצליה, גיליון 751, 24 ביולי 2009, עמ' 35-34.
  • גל עברי, "מעיף הטייארות", ישראל פוסט, 1 בפברואר 2011, עמ' 16.
  • צפורה רומן, "לא קברתי את האהבה", לאשה, 1 ביוני 2009.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכתביו