יקותיאל יהודה טייטלבוים (ייטב לב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים
אדמו"ר מסיגט
Teie3.jpg
מצבות רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים ואשתו בסיגט
תאריך לידה תקס"ח
מקום לידה דרוהוביץ'
תאריך פטירה ו' באלול תרמ"ג (בגיל 75 בערך)
חסידות חסידות סיגט
מקום פעילות גליציה ואונטרלנד
מספר בשושלת ראשון
הבא רבי חנניה יום טוב ליפא טייטלבוים
תחילת כהונה 1858
סיום כהונה 1883
רבותיו רבי משה טייטלבוים
חיבוריו ייטב לב, ייטב פנים, אבני צדק, רב טוב
אב אלעזר ניסן טייטלבוים
אם רויזה בלומה
בת זוג רחל אשכנזי

רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים (תקס"ח, 1808ו' באלול תרמ"ג, 1883) היה רבה של סיגט, והאדמו"ר הראשון מסיגט. מכונה ה"ייטב לב" על שם ספרו.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד לרבי אלעזר ניסן טייטלבוים, אב"ד דרוהוביץ', בן רבי משה טייטלבוים מאוהלי, ה"ישמח משה". בגיל צעיר נשא לאשה את רחל, בתו של רבי משה דוד אשכנזי, אב"ד טולצ'ובה. בשנת תקצ"ג, נתקבל לאב"ד סטרופקוב שבהונגריה ונשא במשרה עד שנת תר"א[1].

לאחר פטירת סבו ה"ישמח משה" בתר"א, סירב אביו להחליפו ויקותיאל יהודה נקרא למלא את מקומו באוהלי. הסיעה החסידית שם מנתה רק כמה עשרות משפחות מתוך יותר מאלף; בכתב המינוי שלו חויב להפסיק לחלק קמיעות, להתפלל רק בנוסח אשכנז בבית ובציבור, לא להאריך בדרשותיו ולא לקלל איש. הוא לא עמד בכך, ולבסוף קצו בו הפרנסים וגירשוהו מקץ כמה שנים של מריבות. מחליפו היה הרב ירמיה לעוו, מתנגד קנאי שרדף בעזוז את חסידי העיר.[2]

אחרי שסולק קיבל את רבנות גורליצה. בשנת תרט"ז נבחר כאב"ד דרוהוביץ' תחת אביו, לאחר משא ומתן של שנתיים. בשנת תרי"ח הוזמן לשאת הספד בלווייתו של אחד מפרנסי סיגט, שמואל זיינוויל כהנא, ודבריו הותירו רושם עז. הוא נקרא לרבנות העיר, והחל למלא את תפקידו בי"ח בתמוז. חסידים רבים נסעו אליו.[1].

בימי הקרע ביהדות הונגריה כשל בצירוף סיגט ללשכה האורתודוקסית החדשה בשל התנגדות בקהילה. היא נותרה במעמד סטטוס קוו, אף כי תושביה התנערו מכינוי זה, שהיה לגנאי בפי היראים.[3]

עוד קודם הוציא את ספרו "ישמח משה" על התורה. בהיותו בסיגט סידר את תשובות סבו על שולחן ערוך, בכותר "השיב משה". בהרבה מקומות הוסיף את תשובותיו שלו, תחת החתינה 'ודו"ק הייט"ב'.[4]. בין תלמידיו היו הרב שלמה יהודה טבק, והרב חיים אריה כהנא. התכתב עם רבי מנחם מנדל פנט מדעש, רבי יחזקאל שרגא הלברשטאם משינאווא, רבי אהרון הלברשטאם אב"ד צאנז ורבי שמואל ארנפלד בעל "חתן סופר"[4]. נפטר בשבת, ו' באלול תרמ"ג, לאחר שכיהן משך 25 שנה כרב בסיגט[4], שם נבנה "אוהל" על קברו.

בנו, רבי חנניה יום טוב ליפא טייטלבוים, מילא את מקומו כרבה של סיגט. בכורו אברהם אהרן טייטלבוים כיהן כרבה של קולבסוב, ושניים נוספים, משה יוסף ואליהו בצלאל, שימשו באויהעל ובטעטש. בנותיו הענדל, פעסיל ואלטה נישאו בהתאמה לישראל יעקב יוקיל טייטלבוים, ברוך הלברשטאם ומשה הורוויץ.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ייטב לב , על תורה
  • ייטב פנים, על מועדים
ספרו ייטב פנים, חוסט, 1912

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 קונטרס ענף עץ אבות, ד. בית סיגט ואוהל, באתר HebrewBooks
  2. ^ מיכאל ק' סילבר, ישיבות אין מצוי במדינתינו מכמה טעמים נכונים: בין חסידים ומתנגדים בהונגריה. עמ' 85.
  3. ^ יעקב כ"ץ, הקרע שלא נתאחה: פרישת האורתודוקסים מכלל הקהילות בהונגריה ובגרמניה, מרכז זלמן שזר, תשנ"ה. עמ' 328.
  4. ^ 4.0 4.1 4.2 קונטרס ענף עץ אבות, באתר HebrewBooks