ישיבת שדמות נריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ישיבת שדמות נריה
ישיבת הסדר
השתייכות ישיבות הסדר
ציונות דתית
תאריך ייסוד ה'תשנ"ד
מייסדים הרב משה צבי נריה, הרב ד"ר שלמה רוזנפלד, דובי טל
בעלי תפקידים
מנהל שלמה חזות
ראש ישיבת ההסדר

הרב ד"ר שלמה רוזנפלד

הרב נחמיה רענן
תלמידים
68
מיקום
מיקום שדמות מחולה
מדינה ישראל
קואורדינטות 32°20′52″N 35°31′56″E / 32.3478°N 35.5321°E / 32.3478; 35.5321
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ישיבת שדמות נריה היא ישיבת הסדר השוכנת ביישוב שדמות מחולה שבצפון בקעת הירדן. הישיבה קרויה על שם הרב משה צבי נריה. חלק נכבד מתושבי היישוב, המונה כ-130 משפחות, הם רבני ובוגרי הישיבה. ראשי הישיבה הם הרב שלמה רוזנפלד, המשמש גם כרב אזורי בעמק בית שאן וחבר בהנהלת איגוד ישיבות ההסדר בישראל ולצידו מכהן הרב נחמיה רענן. מנהל הישיבה הוא שלמה חזות, שגם הקים וניהל את ישיבת גבעת אולגה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הישיבה הוקמה בשנת ה'תשנ"ד על ידי ישיבת בני עקיבא כפר הרואה כאשר ראש הישיבה, הרב משה צבי נריה החליט על הקמת ישיבת הסדר בכפר הרואה, ונענה לבקשה להעתיק את מיקומהּ לשדמות מחולה על מנת לחזק את היישוב היהודי בבקעת הירדן ולהוות מענה רוחני לתושבי האזור. הרב נריה רצה לקרוא לישיבה "גאון הירדן", דבר שלא התקבל, אך שם זה ניתן לעלון שהישיבה מוציאה לבחוריה וחייליה ובעבר גם לבוגריה. הישיבה היא המוסד האחרון מבין מוסדות רבים שהקים בחייו הרב נריה, שנפטר שנה לאחר הקמתה.

באפריל 2022 נכנסה הישיבה לפנימיות הקבע שנבנו בעזרת גיוס המונים, זאת לאחר שבית המדרש חידש את פניו באלול תש"פ.

בחודש אוקטובר 2013 לאחר רצח אל"ם שריה (יאיא) עופר, אכלסה הישיבה באופן זמני, ביחד עם מספר משפחות משדמות מחולה את ברוש הבקעה.

מעבר לפיתוח התלמידים, הישיבה מתמקדת גם בקשר עם תושבי בקעת הירדן ועמק בית שאן במגוון דרכים, כגון העברת פעילויות בבתי ספר, השלמה למניין בבתי כנסת בדגש על חגי ישראל וימים נוראים, מפגשים עם חיילים המשרתים באזור, העברת שיעורי תורה ביישובי הסביבה, התנדבות בתנועות הנוער ועוד. בנוסף לכך יש גם קשר מיוחד בין הישיבה ליישוב שכולל הדרכה בבני עקיבא, משפחות המאמצות את הבחורים ועוד.

תלמידים בוגרי צבא יכולים לשלב בתוכנית הלימודים שלהם לימודים לתעודת הוראה במכללת הרצוג או ללמוד למבחני רבנות.

בעבר מרבית תלמידי הישיבה היו בוגרי ישיבת בני עקיבא כפר הרואה, אך כיום נמנים עם תלמידיה גם בוגרי ישיבות תיכוניות רבות מכל הארץ. רבני הישיבה ברובם בוגרי ישיבת מרכז הרב וישיבת הר עציון אך גם בוגרי הישיבה עצמה, ומכאן שתפיסת עולמה של הישיבה מגוונת ומורכבת מאסכולות שונות של הציונות הדתית.

הישיבה מונה כ-40 תלמידים. בישיבה פעל כולל אברכים הנקרא "בני אלישע", על שם הנביא אלישע בן שפט המוכר מספר מלכים שהתגורר באזורה של שדמות מחולה. לאחר מספר שנים התמזג הכולל עם הישיבה.

החל מזמן אלול ה'תשפ"א מכהן כראש הישיבה לצד הרב רוזנפלד הרב נחמיה רענן, עד אז ר"מ בישיבת הר עציון.[1] הרב רענן מרבה לעסוק בחסידות והוא הוסיף לישיבה את הפן החסידי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חדשות כיפה, ‏ראש ישיבה חדש בשדמות מחולה, באתר כיפה, ט"ו בשבט תשפ"א.