מדחת יוסף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מדחת יוסף
מדחת יוסף.jpg
נולד 5 בינואר 1981
מקום לידה ישראלישראל בית ג'ן, ישראל
נהרג 1 באוקטובר 2000 (בגיל 19)
מקום פטירה קבר יוסף, שכם
השתייכות Emblem of Israel Police.svg  משטרת ישראל
תקופת שירות יולי 1999 - 1 באוקטובר 2000
דרגה סמל שני סמל שני
תפקידים בשירות

לוחם במשמר הגבול

עיטורים

עיטור המופת (משטרת ישראל) עיטור המופת

סמל שני מדחת יוסף (ערבית: مدحت يوسف, 5 בינואר 1981 - 1 באוקטובר 2000) הוא חלל דרוזי של משמר הגבול, שנפצע בקבר יוסף בתחילת האינתיפאדה השנייה ומת מאיבוד דם, מאחר שלא פונה במועד לקבלת טיפול רפואי.

מותו של מדחת יוסף גרר ביקורת ציבורית נוקבת, על פיקוד צה"ל ועל ממשלת ישראל, בשל ההתעלמות מהערך הבסיסי של "אי השארת פצועים בשטח" הנהוג בצה"ל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדחת יוסף נולד לפרחה וסלמאן יוסף בכפר הדרוזי בית ג'ן שבהר מירון, הצעיר מבין תשעה אחים ואחיות. יוסף גדל והתחנך בבית ג'ן, היה לתלמיד מצטיין בכל שנות לימודיו ובתיכון היה ליו"ר מועצת התלמידים. יוסף היה פעיל חברתית ונהג לסייע לאוכלוסיות חלשות בכפרו באמצעות לשכת הרווחה, היה "נאמן נוער" ופעיל ב"נוער אומר לא לסמים". כמו כן, השתתף בלהקת מחול דרוזית אשר רקדה מחול עממי ודבקה עמה הופיע בהופעות ארציות.

לאחר שסיים את לימודיו התיכוניים במגמה הריאלית-כימית, שקל לפנות ללימודי רפואה בטכניון באמצעות מסלול העתודה האקדמית, אך לבסוף התגייס לצה"ל ביולי 1999 בגיוס רגיל, והצטרף למשמר הגבול, בדומה לאביו אשר שירת במג"ב במשך 28 שנה. לאחר שסיים בהצטיינות את הטירונות, שובץ לפלוגת "שכם" והוצב במתחם קבר יוסף. יוסף שירת במקום תשעה חודשים לפני פרוץ האינתיפאדה השנייה.

פציעתו ומותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1 באוקטובר 2000, בתחילת האינתיפאדה השנייה תקפו אלפי פלסטינים, חלקם חמושים, את מתחם קבר יוסף, מתחם מבודד בשכם שהוחזק על ידי כח מצומצם. במהלך האירוע נורה יוסף על ידי צלף פלסטיני בסביבות השעה 15:00, ונפגע בצווארו. אהוד ברק, ראש הממשלה ושר הביטחון, הנחה את הרמטכ"ל שאול מופז לארגן את פינויו על ידי ג'יבריל רג'וב איש הרשות הפלסטינית, ולהימנע מלהכניס כוח תגבור של צה"ל שיפרוץ למתחם הקבר הנצור תוך כדי קרב, בשל כמות הנפגעים הישראלים והפלסטיניים הצפויה בפריצה כזו. למרות הבטחות של אנשי הרשות הפלסטינית הם לא הגיעו לפנותו, ויוסף מת כעבור ארבע שעות עקב אובדן דם.

באירוע היו מעורבים דרגים בכירים ביותר של צה"ל. בחפ"ק צה"ל ששהה באזור בתל-ראס, כ-800 מטר מן האירוע[1], היו ממוקמים בעמדת פיקוד יוסי אדירי מפקד חטיבת שומרון, בני גנץ מפקד אוגדת אזור יהודה ושומרון ויצחק איתן אלוף פיקוד המרכז. הפיקוד הצבאי לא שלח כוחות ישראלים להצלת יוסף על אף הזמן הרב שעבר בין הפגיעה ביוסף ועד מותו והתמהמהות הכוחות הפלסטינים, בשל החלטת הדרגים הבכירים.

תקרית זו הייתה אחת הסיבות להפסקת שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל והרשות הפלסטינית. בדיון בכנסת שהתקיים בנושא נקבע כי הייתה זו טעות להסתמך על הרשות הפלסטינית בהתחשב בהבטחותיה הקודמות אשר לא בוצעו.

גופתו של מדחת יוסף פונתה לבסוף על ידי הכוחות הפלסטינים והועברה לצה"ל ב־21:30, בשעה זו נמסרה ההודעה על מותו למשפחתו. יוסף נקבר ב-2 באוקטובר בבית העלמין הצבאי בבית ג'ן. בהלוויתו נכחו אלפי משתתפים.

בעקבות מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותו קמה סערה ציבורית לגבי הסיבות לאי חילוצו של יוסף. בשנת 2007 יזם חברו לנשק של יוסף מכתב למתפקדי מפלגת העבודה בבקשה שלא להצביע לאהוד ברק בפריימריז. על המכתב חתמו גם קרובי משפחתו והוריו של יוסף.[2]

ועדת חקירה שהקים צה"ל בראשות אלוף יורם יאיר קבעה שצה"ל נהג כשורה. האלוף אלעזר שטרן טען שהתנהגותו של צה"ל הייתה נכונה, אף שרבים טוענים שהיא סתרה את ערך הרעות מתוך ערכי צה"ל, לפיו "החייל יפעל מתוך אחווה ומסירות לחבריו לשירות, וייחלץ תמיד לעזרתם כשהם זקוקים לו או תלויים בו, חרף כל סכנה וקושי, עד כדי חירוף הנפש". ביולי 2004 שודר בערוץ 8 סרט על המחדלים בחילוצו של יוסף ממתחם הקבר. בעקבות הסרט התקיים דיון בכנסת בו קבעה ועדת משנה של הכנסת שההסתמכות על הפלסטינים הייתה מחדל בגלל הניסיון הקודם של אי קיום הבטחותיהם.[3] בשנת 2003 הוענק ליוסף עיטור המופת של משטרת ישראל. בנימוק להענקת העיטור נאמר "מדחת יוסף זוכה לעיטור על הלחימה העיקשת בימים אלה והגנה על מתחם הקבר, לחימה עליה שילם בחייו". נוספה לכך ההערה "עיטור המופת המוענק לסמ"ש מדחת יוסף ז"ל מבטא את ההערכה וההוקרה לכל יתר הלוחמים ששהו ולחמו במתחם בין המועדים 7.10.00 – 30.9.00". ביולי 2003 דחה בג"ץ עתירה שדרשה הקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקירת אי־פינויו של מדחת יוסף.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזמרת אסאלה שרה לזכרו של מדחת את השיר 'חייל משמר הגבול' שכתב יוסי גיספן

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שי פוגלמן, עשור לאינתיפאדה השנייה - גילויים חדשים על מותו של מדחת יוסף, באתר הארץ, 1 באוקטובר 2010
  2. ^ מיה בנגל ואיתמר ענברי, משפחתו של מדחת יוסף: אל תצביעו לברק, באתר nrg‏, 9 ביוני 2007
    ראו גם: "ברק אחראי למותו של אחי", באתר ערוץ 7, 3 באוקטובר 2010
  3. ^ תקציר הישיבה, אתר הכנסת