מדינה לכאורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המדינה לכאורה - נסיכות סילנד

מדינה לכאורה היא מדינה שהוכרזה על ידי העומדים בראשה, ואף עמדה בקריטריונים של המשפט הבינלאומי הפומבי לקיומה של מדינה כגון סממני עצמאות סמליים, כמו בולים וחוקה, גבולות מוגדרים ואף הכרה מסוימת של מדינות לכאורה אחרות, אך לא זכתה להכרה רשמית כלשהי של מדינה אמיתית בקיומה. חלק מן המדינות לכאורה היו בגדר תעלול פרסומי וחלקן נבעו מצורך אמיתי.

דוגמאות למדינות לכאורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הממלכה האיטלקית של קאנארו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינה שהוקמה על ידי המשורר האיטלקי גבריאלה ד'אנונציו בעיר פיומה (כיום רייקה, קרואטיה) ובעיירה סמוכה - העיר נכבשה (או לחלופין שוחררה) בספטמבר 1919 מידי כוח רב לאומי ששלט בה ונותרה עצמאית למשך כשנה. במדינה, שבה שלט ד'אנונציו כדוצ'ה, הקים אלטרנטיבה לחבר הלאומים שהקדים את האו"ם ובו קרא לשחרור עמים כבושים מסוימים, כמו כן הדפיס בולים של הרפובליקה וכתב חוקה, שלימים הפכה לבסיס החוקה הפשיסטית של איטליה. בשלב מסוים הכריזה קאנארו מלחמה על איטליה, וזו נאלצה לתקוף את העיר.

רפובליקת קונק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – רפובליקת קונק

רפובליקת קונק (Conch Republic) - רפובליקת הקונכייה, היא מדינה לכאורה הנמצאת בדרומם של איי הקיז במדינת פלורידה שבארצות הברית. המדינה הוקמה בשנת 1982, לאחר שמשמר הגבול של ארצות הברית הקים מחסומים על כביש מהיר מספר 1, המקשר את האי קי ווסט לפלורידה. תושבי האי מחו כנגד המחסומים ומשאלה לא הוסרו הכריזו עצמאות. המדינה חוגגת את עצמאותה מדי שנה, ולה סממנים רשמיים רבים (כגון השילוט המופיע בשדה התעופה הבינלאומי שבאי).

נסיכות סילנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – נסיכות סילנד

נסיכות סילנד (Principality of Sealand) היא מדינה לכאורה שהוכרזה אך אינה מוכרת על ידי מדינות העולם, הטוענת לריבונות על מגדל ראף (Rough Tower). המדינה ממוקמת בים הצפוני, כ-10 ק"מ מזרחית לחוף סאפוק שבבריטניה. בעקבות אירוע חטיפה של אזרח גרמניה והתנערותה של ממשלת בריטניה מחובותיה כלפי המתרחש במתקן, הכירה גרמניה דה פקטו במדינה.

ליברלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ליברלנד

ליברלנד, או הרפובליקה החופשית של ליברלנד (בצ'כית: Svobodná republika Liberland) היא מדינה לכאורה במזרח אירופה, שעצמאותה הוכרזה ב-13 באפריל 2015 על ידי ויט ידליצ'קה. היא הוקמה על אזור בן כ-7 קמ"ר בגדה המערבית של נהר הדנובה בין קרואטיה וסרביה, בשיתוף גבול יבשתי עם סרביה. מאז מלחמות יוגוסלביה, כמה שטחים על הגבול מהווים מוקד למחלוקות; עם זאת, אזור זה (הידוע גם בשם גורנייה סיגה) נותר ללא דורש ומסיבה זאת, ויט ידליצ'קה טוען כי עד שהקים את ליברלנד האזור היווה טרה נוליוס. ידליצ'קה הוא חבר במפלגת האזרחים החופשיים הצ'כית, אשר מבססת את ערכיה על הליברליזם הקלסי, על אידאולוגיה זו הוא ביסס את חוקת ליברלנד.

אלור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממלכת אלור (אלוראלור) באי אלור צפונית לשלן שבדנמרק.

זרצ'ה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רפובליקת זרצ'ה (זרצ'הזרצ'ה) היא שכונה בתוך העיר וילנה והוכרזה כמדינה בשנת 1997.

ישויות בעלות סממנים של מדינה אך אינן עומדים בקריטריונים של "מדינות לכאורה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

גטו לודז'[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גטו לודז'

מקרה של ישות עצמאית לכאורה התרחש בגטו לודז' שנוהל על ידי חיים מרדכי רומקובסקי, שהוגדר כ"חיים המלך" או "הקיסר". הגטו הגדול אורגן ביעילות על ידי רומקובסקי ופרלמנט בן 21 חברים, רומקובסקי הקים משטרה בת 1200 שוטרים, ונוסף על כך משטרה פרטית שהוכפפה אליו, הגטו כלל גם מערכת דואר יעילה, מערכת בריאות, מיניסטריון פנים ומיניסטריונים אחרים. מסיבות שונות, הנהיג חיים רומקובסקי בגטו מטבע יהודי עם סמל של מנורה, שכונה "חיימקות" על שם שמו הפרטי והפך למטבע הרשמי והיחיד בגטו. בגטו לודז' יצא באופן קבוע כתב עת, ה"געטאָ צייטונג", וכן כרוניקות חצי רשמיות של הממשל בשלוש שפות. אלא שכאן, לאחר כמה שנים של ניסיון נואש לשרוד, הושמדו תושבי הגטו על ידי הנאצים. אין מדובר במדינה לכאורה משזו לא הוכרה, דה פקטו, על ידי אף מדינה.

מדינת אכזיב[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מדינת אכזיב

מתחם קטן בחוף אכזיב שמצפון לנהריה. אלי אביבי הגיע למקום ב-1952 ושכר שני מבנים על החוף, במטרה לשפץ אותם. הוא בנה שם את ביתו (שבסיסו בנוי אבן וקומותיו העליונות עץ) בטכניקות בנייה וגימור שונות מהמקובל, ופתח בו מוזיאון אקלקטי. הוא הכריז על המקום כ-"מדינת אכזיב", בחר המנון ודגל, הנפיק דרכונים ובמשך תקופה גם החתים את דרכוני המבקרים במקום. מתוך דרכון המדינה: "תושבי המדינה: רינה ואלי אביבי. ממשל: נשיא נבחר פה אחד, בפה שלו. המנון: המיית גלי הים. דגל: בתולת הים האגדית, על רקע אכזיב". המקום לא זכה להכרה מדינית.

ממלכת העולם האחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ממלכת העולם האחר

ממלכת העולם האחר ( The Other World Kingdom-OWK) הייתה מדינה לכאורה ששכנה בתוך מתקן נופש מסחרי גדול, שנפתח בשנת 1996 בבניינים שניטען שהיו חלק מטירה מהמאה ה-16 הממוקמת בעיירה Černá בצ'כיה. אמנם המדינה לא הוכרה על ידי אף מדינה אחרת, אך שמרה על מטבע משלה, דרכונים, משטרה, בתי משפט, המנון ודגל לאומי. המשטר במדינה היה מונרכיה אבסולוטית כשאורח החיים של הנתינים היה סאדו-מאזוכיסטי בסגנון Femdom (שליטה נשית). הממלכה מתקימת כיום כאתר אינטרנט בלבד.

אורניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלהי ימי האפרטהייד הציע רמטכ"ל צבא דרום אפריקה לשעבר, גנרל קונסטנט פיליון[1], להקים מדינה אפריקנרית עצמאית באזור אורניה הלא-מיושב שבדרום אפריקה. היוזמה נקראה גם "ישראל האפריקנרית". בספרו של אלון ליאל, שגריר ישראל לשעבר בדרום אפריקה, "צדק שחור", הוא מספר שפיליון, אחד מידידי ישראל הגדולים, פנה אליו בנובמבר 1993 וביקש ממנו את נוסח ההסכמים בין ישראל לרשות הפלסטינית, כדי לנסות להגיע עם השלטון השחור של מנדלה להסכם דומה לזה שהשיג ערפאת מול יצחק רבין - של מדינה עצמאית. בסופו של דבר החליט פיליון לרוץ לפרלמנט המשותף לשחורים ולבנים. מפלגתו, "חזית החופש", זכתה בתשעה מושבים (מתוך 400 צירים). ב־2001 פרש פיליון מהפרלמנט לחוותו. כ־600 חוואים נענו להצעה של פיליון להקים יישוב אפריקנרי במדבר אורניה השומם[2]. בשנת 2004, במקביל לחגיגות העשור לסיום האפרטהייד, וכמחאה על התנהגות ממשלת דרום אפריקה, החליטו להנהיג מטבע בשם "אורא" המיועד ללבנים בלבד[3]. עיקר הכלכלה באורניה מושתת על חקלאות. אין מדובר במדינת לכאורה בהיעדר הכרה דה פקטו.

הממלכה ההומו-לסבית של אי האלמוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הממלכה ההומו-לסבית של אי האלמוגים

מדינה שהוכרזה[4] על ידי מיליונר אוסטרלי בשם דייל אנדרסון, שרכש את האי קאטו הסמוך לאוסטרליה. גודלו של האי, הלא-מיושב עד כה, הוא 3 מיילים רבועים, ודגלו הוא דגל הקשת הלהט"בי. אנדרסון הסביר שההשראה למדינה היא מדינת ישראל שהשיגה מפלט ליהודים מכל העולם.

פדניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פדניה

שם אלטרנטיבי לחלק של איטליה שמצפון להרי האפנינים, שהוכרז ב-1996 כמדינה נפרדת על ידי הליגה הצפונית, מפלגה איטלקית בדלנית. מנטובה הוכרזה כבירת פדניה ובה יושב ה"פרלמנט" של ה"מדינה". דגלה של פדניה הוא עיגול שממרכזו יוצאים שישה עלים שנוגעים במעגל, וצבעם ירוק - צבעה הסמלי של המדינה. "מקהלת העבדים העבריים" מהאופרה "נאבוקו" של ורדי נבחר להמנון המדינה.

הכס האימפריאלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הכס האימפריאלי

הכס האימפריאלי (ברוסית: Императорский Престол) היא מדינה לכאורה אשר יוסדה בשנת 2011 על ידי איש העסקים והפוליטיקאי הרוסי אנטון באקוב, יושב ראש מפלגת המונרכיה של רוסיה. באקוב הכריז על הכס האימפריאלי כיורש של האימפריה הרוסית ההיסטורית אשר חדלה להתקיים בשנת 1917. בין 17 השטחים עליהם הכס האימפריאלי טוען לבעלות הם יבשת אנטארקטיקה וכן קרקעות אשר כיום בתחום השיפוט של יפן, בריטניה, ארצות הברית, ומדינות אחרות. הכס האימפריאלי גם טוען לזכות על השטחים הימיים שנטענו על ידי האימפריה הרוסית וכן אלו אשר נתגלו על ידי הצי הרוסי הקיסרי אך מעולם לא סופחו לברית המועצות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ CURRICULUM VITAE, באתר vryheidsfront.co.za
  2. ^ Barnaby Phillips,‏ South Africa's 'white homeland'‎, באתר ה-BBC,‏ 22 בנובמבר 2002
  3. ^ 'Whites-only' money for SA town‎, באתר ה-BBC‏, 29 באפריל 2004
  4. ^ סוכנויות הידיעות, באי נידח תוקם "מדינת ההומואים", באתר nrg‏, 8 בפברואר 2005