הצעות להקמת מדינה יהודית חדשה כמחאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן הערך כולל רשימה של הצעות אבל אין תיאור כללי: סיבות אפשריות - פוליטיות/חברתיות וכו', מקורות השראה. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

מאז הקמת מדינת ישראל ב-1948 נשמעו הצעות להקמת מדינות יהודיות נוספות בשטחה של ארץ ישראל, או אף במקום אחר בעולם. ההצעות, רובן ככולן, נשאו אופי מחאתי וסמלי. אף אחת מאותן ישויות לא קיבלה ריבונות על ידי מדינה כלשהי או הוכרה על ידי גופים בינלאומיים. להצעות מסוג זה יש מקבילות במקומות אחרים בעולם.

הכרזות על הקמת מדינה מסיבות פוליטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מדינת ירוחם הוכרזה על ידי ברוך אלמקייס, ראש מועצת ירוחם בשנת תשמ"ד (1984). דרכי הגישה לירוחם נחסמו ובקשות נשלחו לגופים בינלאומיים.[דרוש מקור]. אפשר לתלות את הקמת המדינה במחאה על הזנחת עיירות הפיתוח בנגב, האבטלה והניתוק שהן חשות מהמדינה.
הצעת הדגל של מדינת יהודה
פרסום משנתה של התנועה שצידד בהגירה מאורגנת מרצון של ישראלים בני השכבה החילונית החזקה (לפי ראייתה) והתבדלות מהחברה הדתית והחברה החילונית החלשה עוררה תגובות חריפות בחברה הישראלית בכלל ובחוגים החרדיים בפרט. נטען על ידי חוגים חילוניים כי הרעיון הוא בבחינת תבוסתנות אל מול הכח החרדי ועלול להוות סכנה לדמוקרטיה הישראלית, לקדמה, ולעוצמתה הכלכלית של המדינה. מנגד התבטאו גם החוגים הדתיים והחרדיים בחריפות, בעיקר בלטה תגובת חברי הכנסת של מפלגת ש"ס אשר הודיעו במפגיע כי גם הם יכולים להגר למרוקו שם יזכו ליחס מכובד יותר.
לאחר שעוררה דיון ציבורי ער במהלך שנת 2000, גברו הקולות המבקרים והתנועה החלה מאבדת את הלגיטימציה. אחת הסיבות לדעיכתה של ההתארגנות הייתה, באופן פרדוקסלי, העלייה במספר פיגועי הטרור בשנים 2000 ועד 2002 והאינתיפאדה שפרצה כחודש לאחר ייסוד התנועה, שהגבירו דווקא את הביקורת כלפי ההתארגנות מתוך רצון לשמירה על אחדות חברתית בתקופת משבר.
  • אוטונומיה חרדית: בשנת 2013 פורסם בעיתון "המודיע" מאמר הקורא להקמת "אוטונומיה חרדית" מדינת ישראל. כותב המאמר תקף את הציונות הדתית שנציגיה בחרו לשתף פעולה עם יש עתיד בראשות יאיר לפיד והתייחס להבדלים ההשקפתיים בין הגישה החרדית לגישה הציונית דתית. במאמר נכתב: "בהובלת התקשורת והבג"ץ המוזנים מארגוני שמאל במימון אנטישמי, הם בוחרים להתכחש לסטטוס קוו שהושג בעמל רב ולשבור את כל המוסכמות כגון אישור גיורים פיקטיביים, נישואים אזרחיים, פגיעה והתערבות בחיי הציבור החרדי. אם לא תהיה תפנית לטובתנו, יש אופציה שצריך לחשוב עליה כפתרון בלית ברירה - להקים אוטונומיה יהודית בארץ ישראל. אוטונומיה פירושה עצמאות ניהולית שלטונית בענייני פנים ללא מעמד ריבוני מדיני, עם עצמאות חוקתית כלכלית ומשטרה וללא צבא ומדיניות חוץ. אם הצלחנו להקים את בני ברק, אלעד, מודיעין עילית, בית החולים לניאדו ועזר מציון - נצליח להקים גם חברת חשמל, כבישים ושאר הנדרש. בניהול מושכל ונבון, נצליח לתקצב במאה אחוז את כל מוסדות החינוך, אברכי הכוללים יהיו יקירי הציבור ויקבלו מלגה מכובדת ונדאג לדיור במחירים שפויים"[8].

קבוצת חרדים יזמה פתיחת דף בפייסבוק שמטרתו "לעודד את רעיון הקמת אוטונומיה חרדית מרצון בערים החרדיות ובריכוזים החרדים", ופירטה את שלבי התוכנית[9]. הסופר חיים ולדר פרסם מאמר בעיתון יתד נאמן ובו כתב כי ייתכן ונפתח הפתח לניתוק החרדים מהמדינה[10]. הפרסומאי דודי זילברשלג קרא לחשוב מחדש על החיבור בין החרדים לבין המדינה ואף הציע לציבור החרדי להפסיק לקבל שירותים מגופים חילוניים וליצור לעצמם אלטרנטיבה[11].

הכרזות על מדינה מסיבות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]