הבדלים בין גרסאות בדף "ברוז'"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הוסרו 7 בתים ,  לפני 3 שנים
clean up, replaced: [[קטגוריה: ← [[קטגוריה: באמצעות [[ויקיפדיה:AutoWikiBrowser|AWB]]
מ (החלפת שדה "כתובית" לשדה "כיתוב" בתבנית#)
(clean up, replaced: [[קטגוריה: ← [[קטגוריה: באמצעות [[ויקיפדיה:AutoWikiBrowser|AWB]])
החל מהמאה השביעית החל הים לסגת ורצועת החוף הפכה מתאימה יותר למגורים. האזור נשלט בידי [[האימפריה הפרנקית]], ונקרא Pagus Flanderensis. במאה התשיעית פשטו ה[[ויקינגים|וויקינגים]] על האזור פעמים רבות. תחת [[בלדווין הראשון, רוזן פלנדריה]] (המכונה "זרוע הברזל") נבנה ליד ברוז' מבצר, כנראה על שרידי ביצורים רומאיים - כפי שניתן להסיק על-פי צורתו המרובעת.
 
בתחילת [[המאה העשירית]] התמעטו התקפות הוויקינגים, ובמקומן התחיל לשגשג מסחר עם [[סקנדינביה]] ו[[אנגליה]]. המבצר גדל והפך ליישוב גדול, בזכות הקרבה לים הצפוני (אם כי ה[[נמל]] היה נגיש רק בזמן ה[[גאות]]).
 
לאחר רצח הרוזן [[קרל הטוב]] ב-[[1127]] קיבלה ברוז' את כתב הזכויות שהפך אותה לעיר. בעקבות זאת הוקפה העיר [[חומה]] (שנשארה על עומדה עד סוף [[המאה ה-15]]) ונחפרו בה לראשונה [[תעלה|תעלות]] שניקזו את מי הביצות.
ב[[המאה ה-12|מאה ה-12]], בזכות סדרה של שטפונות, נפרץ מוצא ישיר לים (ה"זווין", Zwin), ולראשונה יכלו ספינות גדולות להגיע ממש אל תוך העיר. עם השנים נטה הזווין להיסתם בסחף, ונמלים חדשים נבנו והועמקו לאורכו. ב[[המאה ה-13|מאה ה-13]] כבר הייתה ברוז' מרכז מסחרי משגשג, ואחת הערים הגדולות והחשובות ב[[אירופה]], בה נפגשו סוחרים מצפון אירופה עם עמיתיהם מן הדרום. היא הייתה הנמל העיקרי דרכו עברו סחורות מאנגליה אל היבשת, ודרכים ראשיות הובילו ממנה ל[[גנט]] ו[[קלן]]. ברוז' הייתה אחת מערי ה[[הנזה]] המערביות ביותר. ב-1240 נבנה מגדל התצפית (Belfort) של העיר, ולאחר שעלה באש נבנה מחדש מאבן, ב-[[1280]], ומאז היה לסמלה של העיר, המייצג את עוצמתה ועצמאותה הכלכלית.
 
ככל שעלה כוחה הכלכלי של העיר, גברו הדרישות לאוטונומיה. אחד משיאי המאבק היה ב-[[1302]], כאשר צבא הערים הפלמיות, ביניהן ברוז' וגנט, ניצח את הצבא הצרפתי ב[[קרב דורבנות הזהב]] ליד [[קורטרייק]]. אך לאחר הפסד בקרב נוסף ב-[[1304]] חזרה העיר לשלטון זר.
 
לצד המסחר ב[[טקסטיל]] התפתחו תעשיות נוספות בעיר; מהגרים מ[[וונציה]] ו[[ג'נובה]] הקימו בעיר תעשיית בנקאות, שתרמה לפיתוח המסחר בעיר (והוזנה על ידו). כמו כן התפתח בעיר מסחר ב[[ניירות ערך]]. ב[[המאה ה-14|מאה ה-14]] עברה העיר לשלטון האימפריה ה[[דוכסות בורגונדיה|בורגונדית]]. כתוצאה מכך הפכה העיר למרכז סחר בחפצי אומנות ומותרות, וירדה חשיבותו של הטקסטיל. ב-[[1376]] נבנה בית עירייה [[אדריכלות גותית|גותי]] מפואר. המאה ה-14 נחשבת כתור הזהב של העיר.
 
===ברוז' מאבדת מחשיבותה===
במהלך [[המאה ה-15]] נחלש כוחה הכלכלי של ברוז'. הזווין הלך ונסתם בסחף, ונמל [[אנטוורפן]] היה נגיש יותר, ולפיכך אטרקטיבי יותר. נוסף לכך, קרסה תעשיית הטקסטיל הפלמית. לאחר מותה ב-[[1482]] של [[מארי, דוכסית בורגונדיה]], וההתקוממות של פלנדריה כנגד [[מקסימיליאן הראשון, קיסר האימפריה הרומית הקדושה|מקסימיליאן הראשון]] מ[[אוסטריה]], לא נטו יותר השליטים חסד לעיר: היא נאלצה לפרק את חומותיה, וכל הפונקציות החשובות (כולל חצר השלטון) עברו ל[[גנט]], וכך גם חלק נכבד מן המסחר.
 
מכת המוות באה ב-[[1584]], במשך [[מלחמת שמונים השנה]]. פתח הכניסה לזווין נפל בידיה של [[הולנד]] ובכך נותק מוצאה של ברוז' לים. העיר הפכה ממרכז בינלאומי חשוב למרכז אזורי. עם זאת היא המשיכה ליטול חלק במסחר ובאומנות - [[יאן ואן אייק]] ו[[האנס ממלינג]] עבדו בה.
 
ב[[המאה ה-17|מאה ה-17]] התפתחה בעיר [[תעשייה זעירה]] של [[תחרה]], מלאכת-יד בה עסקו (ועוסקות עד היום) בעיקר נשים. ב-[[1618]] נפתחו לראשונה בעיר בתי-ספר לבנות, בהם לימדו גם רקמת תחרה. ב-[[1689]] כבר היו בעיר הרבה יותר בתי-ספר לבנות מאשר לבנים, והתחרה הפכה למקור הכנסה חשוב של העיר. ב-[[1802]] התפרנסו כ-6,000 נשים (מתוך 40,000 תושבי העיר) מעשיית תחרה.
 
מאחר שהייתה עיר קטנה ופרובינציאלית, כמעט לא הורגשו בברוז' השינויים העצומים שקרו בפלנדריה. [[המהפכה הצרפתית]] כמעט לא נתנה אותותיה בעיר, וכך גם [[המהפכה הבלגית]] של [[1830]], שבעקבותיה הפכה העיר לחלק מן הממלכה הבלגית החדשה. ב-[[1850]] הייתה ברוז' העיר הענייה ביותר בפלנדריה.
 
=== המאה העשרים ===
ב-[[1895]] תכננה ממשלת בלגיה בניית [[עיר נמל]] חדשה על הים הצפוני, אשר תשמש כנמל עבור ברוז'; כך נוצרה העיר '''זֶבּרִיחֶה''' ("ברוז' של הים" - Zeebrugge). הנמל נבנה בין [[1896]] ל-[[1907]], במשולב עם נמל פנימי חדש בברוז' עצמה. ב[[מלחמת העולם הראשונה]] הפכה זבריחה לנמל [[צוללת|צוללות]] חשוב עבור הצבא ה[[גרמניה|גרמני]], משום מיקומה ה[[אסטרטגיה צבאית|אסטרטגי]] מול חופי [[בריטניה]]. בסוף המלחמה הופצץ הנמל ונהרס, וחזר לשימוש רק ב-[[1920]].
 
ב[[מלחמת העולם השנייה]] היה לנמל תפקיד חשוב פחות, משום שה[[מחתרת]] חיבלה בו בתחילת המלחמה. בכל אופן, נוספו לו ביצורים רבים והוא היווה חלק מן [[החומה האטלנטית]]. לקראת סוף המלחמה נהרס שוב הנמל, וחזר שוב לשימוש רק ב-[[1951]]. בשנות השבעים הורחב הנמל מאוד, והוא משמש ספינות שאינן יכולות להיכנס לנמל אנטוורפן בשל גודלן, וכן מעבורות נוסעים (במיוחד לבריטניה).
[[קטגוריה:בלגיה: ערים]]
[[קטגוריה:בלגיה: ערי נמל]]
[[קטגוריה: ערי הנזה]]
[[קטגוריה:בלגיה: ערי חוף]]
[[קטגוריה:בלגיה: אתרי מורשת עולמית]]

תפריט ניווט