מרכז מורשת יהדות בבל

מרכז מורשת יהדות בבל
מידע כללי
סוג היסטוריה ותרבות
כתובת ת.ד. 151, בן פורת 83, אור יהודה, 60251 עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום אור יהודה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה ? – 1982
תאריך פתיחה רשמי 1982 עריכת הנתון בוויקינתונים
אדריכל יעקב נטל עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 32°01′34″N 34°51′16″E / 32.026055555556°N 34.854333333333°E / 32.026055555556; 34.854333333333
www.bjhc.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מרכז מורשת יהדות בבל הוא מוזיאון ומרכז מחקר באור יהודה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסד בשנת 1973 כמוסד ללא כוונת רווח במטרה לאסוף, לשמר, להנציח את מורשת יהדות בבל. למטרה זו מפעיל "המרכז" מכון מחקר, הוצאה לאור, ספרייה וארכיונים. במסגרת המכון נערכים כנסים אקדמיים, מחקרים שחוקר אספקטים של שירה, פרוזה, מוזיקה, ריקוד ומחזאות, לבוש שהם חלק ממורשת יהדות בבל.

המרכז מפעיל גם את "מוזיאון יהדות בבל" שנפתח לציבור בשנת 1988, ומציג תערוכות קבועות ומתחלפות.

אגפי המרכז[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגף ההיסטורי מספר את תולדותיה של יהדות בבל. האגף האתנוגרפי מציג את אורח חייהם של היהודים, מנהגים ההווי והתרבות החומרית. אגף זה עוסק אף באיסוף חפצים ופרטי לבוש של יהדות עיראק לצורכי שימור ותיעוד. הגלריה לאומנות פלסטית מציגה תערוכות מתחלפות המתכתבות עם המורשת והתרבות של יהודי בבל. במסדרונות המרכז מוצגות ציורים של שלמה כדורי המתארות את יהדות בבל.

מוזיאון יהדות בבל[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז מפעיל גם את "מוזיאון יהדות בבל" שנפתח לציבור בשנת 1988. במוזיאון מוצגים ממצאים שונים, החל מתמונות ועד חפצים היסטוריים של עולי עיראק. במוזיאון מוצגים למבקרים פרקים מתולדות יהודי בבל לדורותיהם במשך למעלה מ-2600 שנה.

באמצעות תערוכות הקבע, מוצגות תרומתן של ההנהגה הרוחנית של הישיבות הגדולות וההנהגה הגשמית של ראשות הגולה לקיומו של העם היהודי, כמו גם יחסי הקהילה עם השלטון והחברה הסובבת בתקופות השונות. התערוכות במוזיאון מפנות זרקור לעבר הקהילות השונות המרכיבות את יהדות בבל ולתמורות שחלו בהן במאות השנים האחרונות, כמו גם לעבר המוסדות העצמאיים שהקימו.

במוזיאון תערוכות מיוחדות המוקדשות למאורעות המרכזיים בחייהם של יהודי עיראק במאה ה-20, הפרהוד (פרעות חג השבועות 1941), הקמת התנועה הציונית בגלוי ובמחתרת העלייה ההמונית וההשתלבות במדינת ישראל.

המוזיאון מארגן גם חוגים לבני נוער בנושא שירה וריקוד ממורשת יהדות בבל במטרה להנחיל לדור הצעיר את ערכי המורשת.

מבנה המוזיאון עוצב סביב מוטיב הבית היהודי המסורתי בעיראק, כשבלבו החצר הפנימית. כמו כן, שוחזרו סמטה ברובע היהודי ובית הכנסת הגדול בבגדאד.

ב-25 באפריל 2013, ביקר נשיא המדינה שמעון פרס במרכז. את ביקורו סיכם במילים הבאות:

”אי אפשר שלא להתפעל מהמפעל התרבותי והמחקרי הנפלא, המוצא את ביטויו המיוחד במרכז מורשת יהדות בבל... חובה מוסרית ולאומית היא לחקור, לאסוף, לתעד ולשמר את כל נתיביה ושכיותיה של הקהילה הזאת ... גם הפזורה של יהודי עיראק בחו"ל שרישומה הטוב ניכר בארצות העולם, רתומה למשימה הזאת ושותפה למפעל הזה”.

פרס[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]