משמר החופים של רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דגל משמר החופים של הפדרציה הרוסית

מחלקת משמר החופים הרוסי (Департамент береговой охраны Пограничной службы ФСБ России) או בשמו הרשמי ארגוני הגבול - משמר החופים של שירות הביטחון הפדרלירוסית: Пограничные органы береговой охраны) הוא אגף במשמר הגבול הרוסי האחראי לאבטחת חופי המדינה וביצוע מבצעי חילוץ ימיים עבור המשרד הרוסי למצבי חירום. זהו גוף צבאי למחצה המחזיק ברשותו צי אוניות מלחמה מתקדם בעל מוכנות גבוהה מאוד. משמר החופים הרוסי משתף פעולה באופן נרחב עם משמר החופים הדרום קוריאני. בסיס משמר החופים שוכן בעיר ולאדיווסטוק, במזרח רוסיה. אף שהארגון שייך לשירות הביטחון הפדרלי ואינו כפוף לצבא, בעת מלחמה הארגון מועבר ישירות לפיקוד המטה הכללי של הכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית והופך לצבאי לכל דבר, כפי שאירע בעת המלחמה בדרום אוסטיה, באוגוסט 2008.

משמר החופים הרוסי הוקם במתכונתו הנוכחית בשנת 2004 כשקודם לכן התקיים תחת מבנה שונה. בעבר משמר החופים הרוסי נודע תחת השם מחלקת האבטחה הימית של שירות משמר הגבול הפדרלי הרוסי (Департамент морской охраны ФПС Росси). ב-10 בספטמבר 2007 משמר החופים החל להיקרא מחלקת משמר החופים.

אוניית 183 של משמר החופים הרוסי

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמר החופים הרוסי הוא יורש המשמר הימי של יחידות הגבול של הקג"ב הסובייטי. עם פירוק ברית המועצות הוקמו היחידות הימיות של משמר הגבול הרוסי. ובמאי 2005 הפכו היחידות הימיות לארגון מוגדר בשם מחלקת משמר החופים הרוסי. משמר החופים הרוסי השתתף במספר מבצעי אכיפה באוקיינוס ההודי ללכידת פיראטים סומליים שחטפו מספר אוניות, שעליהן אזרחים רוסיים. ב-2008, לאחר המלחמה בדרום אוסטיה, משמר החופים הרוסי נטל על עצמו את תפקיד אבטחת גבולותיה הימיים של אבחזיה, בשיתוף פעולה עם משמר החופים האבחזי של השירות האבחזי לביטחון המדינה (SGB).

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקדי משמר החופים הרוסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפקד מחלקת משמר החופים של רוסיה מכהן כסגן מפקד שירות משמר הגבול הפדרלי הרוסי

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


T-34 76 Westerplatte p d.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.