נוסח רומניא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף נוסח הרומניוטים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נוסח רומניא (הידוע גם כ"נוסח הרומניוטים") הוא נוסח התפילה של הסידור בו התפללו יהודי יוון וקהילות הבלקן. לרומניוטים היו גם מנהגים מיוחדים באמירת ההפטרה.

בדומה לנוסח איטליה גם הנוסח הרומניוטי מתאפיין בקרבה מסוימת לנוסח הארץ-ישראלי הקדום. למעשה הנוסח הקרוב ביותר לנוסח הרומניוטי הוא הנוסח האיטלקי, ושני הנוסחים יחד מכילים מסורות קדומות שנעלמו בנוסחי תפילה אחרים, כדוגמת אמירת כל נדרי בעברית. על פי המסורת של הקהילה, מוצאם של היהודים הרומניוטים הוא מארץ ישראל, דבר שהביא להשפעה גם על נוסח התפילה. גם התוכן הפיוטי במחזור רומניא הוא בעיקר מפייטני ארץ ישראל הקדומים והוא הולך בזה כפי מנהגי איטליה, אשכנז וצרפת שאימצו את הפיוט הארץ ישראלי ושלא כמנהג ספרד ותימן.

נוסח הרומניוטים כמעט ונעלם לחלוטין לאחר גירוש ספרד, כאשר הגיעו לארצות אלו יהודים ספרדים ויהודים אשכנזים שהביאו איתם את נוסח התפילה שלהם שדחק את הנוסח הרומניוטי. סידורים על פי נוסח הרומניוטי נדפסו במספר קטן מאוד של מהדורות,[1] וכיום כמעט ולא מתפללים בו. בתי כנסת רומניוטים מצויים ביוון בערים יאנינה ואתונה (תפילות בעיקר בימים נוראים), ברומניה קונסטנצה- "בית כנסת הגדול" ובעוד קהילות בבלקן. בשכונת אהל משה בנחלאות שבירושלים קיים עד היום בית כנסת של רומניוטים יוצאי יאנינה בשם "בית אברהם ואהל שרה לקהילת יאנינה". בלואר איסט סייד של ניו יורק, קיים בית כנסת קהילה קדושה יאנינה, שבו מתקיימות תפילות בשבת ובחגים. בתי כנסת אלו שומרים על חלק מהפיוטים מהמחזור הרומניוטי והמנגינות של בני קהילת העיר יאנינה שביוון, אך מתפללים לפי נוסח הספרדים.[2]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דניאל גולדשמידט, על מחזור רומניא ומנהגו, בתוך ספונות ח, תשכ"ד [נדפס גם במחקרי תפילה ופיוט, ירושלים, תש"ם, עמ' 122-152].
  • דניאל גולדשמידט, מחזורים כמנהג קהילות יוון, בתוך מחקרי תפילה ופיוט, ירושלים, תש"ם, עמ' 217-288.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דניאל גולדשמידט, בשני מאמריו על נוסח רומניה (ראו #לקריאה נוספת) נותן רשימה של כל המהדורות של נוסח זה שראו אי פעם את אור הדפוס.
  2. ^ המידע על הנוסח בבית הכנסת בניו יורק על פי שיחה אישית עם גבאי בית הכנסת, ואפילו צילמו לי את דפי הפיוטים.