נטילת דם ורידי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף נטילת דם וורידי)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
נטילת דם ורידי

נטילת דם ורידי ברפואה, הוא הליך של נטילת דגימת דם. מוריד, לצורך ביצוע בדיקות מעבדה דיאגנוסטיות, בניגוד להקזת דם, שהיא ההליך טיפולי שהיה מקובל בעבר, שני המושגים נכללים במושג הכללי פלבוטומיה. מונחים נוספים בשימוש: פלבוטומיה, לקיחת דם ורידי, שאיבת דם ורידי והוצאת דם ורידי.

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחומי הרפואה, הליך נטילת הדם מבוצע על ידי רופאים, אחיות, עובדי מעבדה רפואיתפרמדיקים, ופלבוטומיסטים (לא פרארפואיים), אחיות דיאליזה וטכנולוגים רפואיים.[1] ברפואה וטרינרית, ההליך מבוצע על ידי וטרינרים וטכנאים טרינריים. נטילת דם ורידי נחשב להליך פולשני, ומחייב בהכשרה מיוחדת וקבלת הרשאות מיוחדות ממשרד הבריאות.

הליכי נטילת דם מבוצעים מהסיבות הבאות:

 1. נטילת דם למטרות אבחון דיאגנוסטי במעבדה רפואית;
 2. לניטור רמות של מרכיבי דם (Lavery & Ingram 2005)
 3. לפקוח על מהלך טיפולים, לרבות שימוש בתרופות, טיפולי תזונה, או כימותרפיה; או
 4. לאבחון סוג דם לצורך איסוף תרומות דם מתורם לשימוש מאוחר יותר לצורך עירוי באדם אחר.

בדיקת דם חשובה ככלי אבחון הזמין לרופאים במסגרת שירותי הבריאות.

נטילת הדם בשימוש הנפוץ מתבצעת על ורידים שטחיים של הגפיים העליונות. ורידים אלה מצויים במחצית הקדמית של גומת המרפק, קרוב לפני השטח של העור, ללא מעורבות גדולה מדי של עצבים גדולים הממוקמים בקרבת מקום.

כמו כן, ניתן ליטול כמויות מזעריות של דם באמצעות דקירת האצבע, האוזן או העקב. בתינוקות מקובל ליטול דם באופן זה מהעקב.

הקזת דם ורידי על ידי חתך בווריד, המשמשת כטיפול במחלות מסוימות כגון עודף ברזל (המוכרומציטוזיס) וריבוי כדוריות דם (פוליציטמיה), אינה כלולה בעיסוק בערך הנוכחי.

ציוד לנטילת דם ורידי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות דרכים רבות לנטילת דם מן הוריד. השיטה המתאימה ביותר תלויה בגיל המטופל, זמינות הציוד והבדיקות הנדרשות.

במדינות מתקדמות נטילת הדם נערכת בדרך כלל באמצעות מבחנות וקום, במערכות משולבות של ציוד הכולל מתאם פלסטיק (הולדר) המחובר למחט ולמבחנות ואקום שניתן להחליף תוך כדי נטילת הדם. ניתן להשתמש גם במזרק חד פעמי לנטילת דם פשוטה (כאשר אין צורך בהרבה דגימות דם לבדיקות שונות), לעתים קרובות משמתשים במחט פרפרית, כאשר צינורית פלסטיק מחוברת למחט. מערכת מבחנות וקום נחשבת כיום כשיטה המועדפת בנטילת דם ורידי.

תוספים וסדר נטילת הדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחנות להעברת דגימות דם או סרום למעבדה עשויות להכיל מגוון של תוספים, או לא להכיל תוספים כלל. חשוב לדעת איזו מבחנה משמשת לאיזו בדיקת מעבדה, ולאיזה סוג של נבדק (מבחינת הגיל). בדיקות המעבדה מושפעות מתכולת סוגי התוספים השונים.

בעיקרון מערבבים דם מלא עם חומר מונע הקרישה EDTA - שהוא חומר הקושר יוני מתכת (chelates), במקרה זה סידן, כדי למנוע קרישת דם - אלא אם הבדיקה נועדה לבדוק זמן קרישה. במקרה כזה, משתמשים בציטראט (citrate). הרוב המכריע של בדיקות ביוכימיה קלינית מבוצעות על סרום, וכך משתמשים במבחנה רגילה ללא תוסף כלל או במחנה המכילה תוסף שהוא מאיץ קרישת דם. מאיץ קרישת דם זה עלול להפריע למספר בדיקות, ומשום כך מומלץ במקרים אלה להשתמש במבחנה רגילה, ברור שהדבר עלול לעכב את קבלת התוצאה. נוכחות EDTA עלול להפריע לבדיקות מסוימות, במקרים כאלה נהוג להשתמש בחומר מונע קרישה אחר - כמו הפרין כאלטרנטיבה.

במערכת מבחנות וקום, כאשר המחט מנקבת את החלק העליון של מבחנת הדגימה, עלולים התוספים המצויים במבחנה לבוא במגע עם המבחנה, המחט חלולה, ושטח הפנים הפנימי שלה עלול לספוח חומרים אלה ולגרום לזיהום הדם. סביר להניח שתוסף כזה היכול לגרום הפרעות הוא EDTA, אשר ישפיע על זמן קרישה ויקשור יוני מתכת, ובכך לשבש חלק מן תוצאות הבדיקה (במיוחד בבדיקת אשלגן). לפיכך, מבחנות המכילות EDTA ימוקמו ברוב המקרים, בסוף הליך נטילת הדם בעוד שמבחנות ללא תוספים תהיינה ראשונות.

נטילת דם ורידי עם מערכת מבחנות וקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיכל האגירה דם בקבוקים

מערכת מבחנות וקום נחשבת כיום כסטנדרט מועדף, ברוב המדינות המתקדמות. חברות רבות מייצרות סוג זה של מערכת משולבת של מבחנות וקום,המתחברות למיכל הקרוי הולדר, שלתוכו מוברגת בצד החיצוני המחט או המחט פרפרית המחוברת לצינורית גמישה. הצד הפנימי של ההולדר מכיל מחט חד כיוונית, שכאשר מחברים את מבחנת הוקום לתוך ההולדר, היא מנקבת את מכסה המבחנה וגורמת בכך לשאיבת אוטומטית של נפח הדם הדרוש מהוריד לתוך המבחנה באמצעות הוקום המצוי במבחנת הוקום.

יתרון המערכת הוא בכך, שעל ידי חדירה אחת של המחט לוריד, ניתן להחליף מבחנות אחדות, וליטול דגימות מרובות, שונות לפי הבדיקות השונות, ובכך לחסוך ריבוי דקירות, כאב, וכן לצמצם את סכנת הדקירה המקרית וזיהום הדדי של דם הפלבוטומיסט עם המטופל ולהיפך.

מידות המחטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרשות הפלבוטומיסט עומד מבחר של מידות של מחטים לנטילת דם, השונות באורך המחט ובקוטרה. המחטים הנפוצות ביותר הם כדלקמן: מחט 21g (ירוק למעלה), מחט 22g (שחור למעלה), מחט 21g (תווית ירוקה), מחט פרפרית 23g (תווית כחולה) ומחט פרפרית 25g (תווית כתומה) .יש לציין כי מחט אחרונה זו משמשת רק ברפואת ילדים או במקרים קיצוניים אחרים. הסכון בשימוש במחט דקה הוא בהגברת הסיכוי להמוליזה בשל שבירת כדוריות דם אדומות, מה שעלול לפסול או לשבש את הבדיקה. רוב המטופלים נמצאים תחת הרושם שבאמצעות מחט פרפרית דקה הדקירה ונטילת הדם תהיה פחות כואבת. אולם, הסיכון בשימוש במחט פרפרית טמונה בעובדה שנפח שהדם זורם זמן רב יותר בצינורית הפלסטית, הדם מתקרר באופן משמעותי, ועל ידי כך נקרש מהר יותר. כאשר זה קורה, זה יש לבצע נטילה חדשה תוך דקירת וריד (אחר) מחדש בכדי לקבל את כל דגימות הדם הנחוצות לפי הנחית הרופא מאותו מטופל. זה בדרך כלל לא המקרה כאשר משתמשים במחטים ללא תיווך צינוריות. בשיטה זו הדגימה מתקבלת בצורה מהירה ונקיה יותר, עם פחות סיכוי להמוליזה.

המוליזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגימת סרום או פלסמה המוליטית היא דגימה שצבעה וורוד עד אדום . צבע הפסמה או סרום נובע בגלל נזק מכני (פיצוץ) לכדוריות הדם האדומות. כאשר צבע הסרום או הפלסמה ללא המוליזה הוא בדרך כלל צהבהב.שגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין; להערות שוליים ללא שם חייב להיות תוכן

נטילת דם ורידי בילדים ותינוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבעיה בנטילת דם בילדים ותינוקות נובעת בראש ובראשונה מהחרדה שלהם מפני הכאב בדקירה, חוסר שקט ותנועתיות וחוסר שתוף פעולה מצד הנבדק הילד. מומלץ שתוף פעולה בין מבוגר קרוב משפחה של הילד, לבין הפלבוטומיסט, כאשר הפלבוטומיסט מנחה אותו כיצד לסייע ולהרגיע.

השימוש במאלחש לידוקאין יונטופורזיס היא שיטה יעילה להפחתת כאב והקלת מצוקה במהלך נטילת דם בילדים חולים. ניתן להשיג הרדמה עורית מקומית מהירה על ידי הרדמה מקומית על ידי החדרת מאלחש מקומי, ברם, הדבר עלול לעורר חרדה אצל הילדים המבוהלים מהמחט, או תיגרום לעוות העור, מה שהופך את הגישה לכלי דם לקשה יותר ומעלה את הסיכון של חשיפה של עובדי הבריאות למחט. הרדמה עורית ניתנת להשגה גם ללא מעורבות מחטים, על ידי יישום מקומי של מאלחש כמו לידוקאין על העור.

נטילת דם מן האצבע, העקב ולעתים מן האוזן תעשה באמצעות דוקרן חד פעמי. המבחנות לאיסוף דם זה הרבה יותר קטנות ממבחנות הבדיקה הרגילות, לעתים הן קפילרות (צינורות נימיים).

נטילת דם ורידי עם מזרק ומחט[עריכת קוד מקור | עריכה]

עובדי בריאות מסוימים מעדיפים להשתמש בטכניקת מחט-מזרק. יש יצרני מזרקים המייצרים מזרק מחט לשימוש יחיד בעיקרון זה. שיטה זו יכולה להיות מועדפת בחולים קשישים, חולים אונקולוגיים, חולים עם כוויות קשות, חולים שמנים או חולים עם ורידים שבריריים. מאחר ומזרקים כאלה מופעלים ידנית ניתן לשלוט בקלות על מידת היניקה. זה מועיל במיוחד בחולים שיש להם ורידים קטנים. זה ימנע את קריסת הורידים. אצל ילדים או בנסיבות אחרות שבהם כמות הדם מוגבלת זה יכול להועיל לדעת כמה דם ניתן ליטול לפני שמחלקים את הדם שניטל בין מבחנות עם תוספים שונים לפי דרישות המעבדה הרפואית.

תרביות דם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעתים קיים צורך לאסוף מן המטופל דם לצורך בצוע תרבית דם. התרבית תקבע האם לחולה יש פתוגנים (מחוללי מחלות) בדם. בדרך כלל הדם הוא סטרילי. כאשר נוטלים דם לתרביות יש להשתמש בתמיסה סטרילית כמו בטאדין בהעדפה על פני אלכוהול. זה נעשה תוך שימוש בכפפות סטריליות, ללא ניגוב התמיסה הכירורגית, הנוגע באתר הדקירה, או במבלי להתפשר על התהליך הסטרילי. חיוני שההליך המתבצע בדרך הסטרילית ביותר, באופן שנוכחות מיקרואורגניזמים מזהמים המצויים על פני שטח העור לא ייתנו תמונת מצב שגויה בדם כשבתרבית המצביעה כביכול על אנדוטקרדיטיס (דלקת כרום הלב), בעוד הפתוגנים מצויים נמצאים לרוב כזיהום חיצוני. מומלץ להשתמש בשיטה של הכנה וחיטוי העור שמסירה את השכבות העליונות של תאי עור מתים יחד עם החיידקים בעור. יוד פובידין שימש בעבר לצורך זה אולם כיום מקובל יותר השימוש ב- 2% כלורהקסידין ב- 70% אתנול או אלכוהול איזופרופיל, יש להקציב זמן לייבוש לאחר החיטוי. החלק העליון של כל המיכלים בשימוש בעת נטילת דם לתרבית דם צריך גם לעבור חיטוי באמצעות תמיסה דומה.

הדם נאסף לתוך בקבוקים מיוחדים להעברה דומים למבחנות וקום אך צורתן שונה. בקבוק תרבית הדם מכיל מדיום העברה, לשימור את כל המיקרואורגניזמים הנוכחים בזמן העברה למעבדה לתרביות. לשמר את כל מיקרואורגניזמים נוכח בזמן שהם מועברים למעבדה עבור תרבויות. מאחר ו לא ידוע האם פתוגנים הם אנאירוביים (מתפתחים ללא נוכחות חמצן) או אירוביים (מתפתחים בנוכחות חמצן), נבדקים שניהם, ממלאים תחילה את בקבוק הדם האירובי ולאחר מכן אוספים את הדם לבקבוק האנאירובי. אולם אם האיסוף מתבצע באמצעות מזרק, ממלאים את הבקבוק האנאירובי תחילה. אם האיסוף נערך על ידי מזרק פרפרית אוסף הערכה משמש, ממלאים את הבקבוק האירובי קודם, כך שכל האוויר בתוך הצינורית המשתחרר לתוך הבקבוק המכיל חמצן.

עצוב מיוחד שלבקבוקי תרבית דם מייתר את הצורך הן במזרק והן בצינוריות של פרפרית. לבקבוקי אלה תוכנן צוואר ארוך המתאים להולדר של מערכת הוקום, שבשימוש של נטילת הדם, ללא צורך לנטילת דם נוספת.

כמות הדם שנאספת קריטית להתאוששות מיטבית של מיקרואורגניזמים. הנפח הטיפוסי הוא עד 10 מ"ל של דם, אבל זה יכול להשתנות על פי המלצות היצרן של בקבוק ההעברה. נפח הדם הנאסף מילדים ותינוקות הוא 1 ל-5 מ"ל. כאשר יחס נפח הדם למצע המזון (המדיום), נמוך מדי, יתכן עיכוב בצמיחה של מיקרואורגניזמים. כאשר נאסף יותר מדי דם מן המטופל, הדבר עלול להשרות אנמיה הנגרמת על ידי הטיפול עצמו. כאשר יחס של דם-מצע מזון גבוה מדי, גם זה לא יוליך לצמיחה אופטימלית.

דגימות הדם בבקבוקים מודגרים ביחידות מיוחדות למשך 24 שעות לפני שעובד מעבדה בודק ומבצע עליהם בדיקות. שלב זה מאפשר מספר נמוך מאוד של חיידקים (שעשויה להיות 1 או 2 אורגניזמים) להיות מוכפלים לרמה מספקת לצורך בדיקת גילוי וזיהוי החיידק וקביעת עמידותו לאנטיביוטיקה. לבקבוקי תרבית חדישים קיים אינדיקטור בבסיס הבקבוק המשנה צבעו בנוכחות חיידקים בצמיחה אשר ניתן לקרוא באופן אוטומטי על ידי המכונה. המכשור. (מסיבה זו אין להסיר את מדבקת הברקוד מעל לבקבוק, מאחר והוא מאפשר למערכת המכשור האוטומטית לזהות את התרבית לרבות נתוניה הדמוגרפיים.

נטילת דגימות דם מבעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגימות דם מחיות מעבדה חיות ניתן לאסוף באמצעות השיטות הבאות:שגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין; להערות שוליים ללא שם חייב להיות תוכןשגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין; להערות שוליים ללא שם חייב להיות תוכן

 • נטילת דגימות דם שאינו דורש הרדמה:
  • וריד הרגל (Saphenous) (חולדה, עכברים, שרקן)
  • וריד גב הרגל (חולדה, עכברים)
 • נטילת דגימות דם הדורשות הרדמה (מקומית/הרדמה כללית):
  • וריד הזנב (חולדה, עכברים)
  • חיתוך בזנב (עכברים)
  • מסלול הסינוס (חולדה, עכברים)שגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין;

להערות שוליים ללא שם חייב להיות תוכן

  • וריד הצוואר (חולדה, עכברים)
  • קנולה (צינורית) זמנית (חולדה, עכברים)
  • כלי דם תעלות (קביה, חמוס)
  • וריד טרסלי (קביה)
  • וריד או עורק בשולי האוזן (ארנב)
 • הליך סופני:
  • ניקוב הלב (חולדה, עכברים, שפן, ארנבת, חמוס)
  • מסלול הסינוס (חולדה, עכברים)
  • הווריד האחורי הנבוב (חולדה, עכברים)

נפח דגימת הדם הנאסף חשוב מאוד בחיות ניסוי. כל איסוף דם שאינו כרוך בסופניות ללא החלפת נוזלים מוגבל של עד כדי 10% מנפח מחזור הדם בבעל חיים נורמלי, בגיר ובריא. במקרים בודדים ניתן לחזור ליטול דם מאותו פרט לאחר שלושה עד ארבעה שבועות. במקרים בהם נדרשות נטילות דם חוזרות ונשנות במרווחי זמן קצרים, ניתן ליטול לכל היותר 0.6 מ"ל/ק"ג/יום או 1.0% מנפח הדם הכללי של בעל החיים בנטילה כל 24 שעות. הערכת נפח הדם בבעלי חיים בוגרים הוא 55 ל-70 מ"ל/ק"ג משקל גוף. יש להקפיד על בעלי חיים מבוגרים ושמנים יותר. כאשר נפח הדם הנאסף עולה על 10% מסך כל נפח הדם, יש לשקול להוסיף נוזלים לגוף. מומלץ על תמיסת רינגר אם היקף איסוף הדם עולה על 30% מכלל הדם נפח הדם, יש לתת טיפול הולם כדי למנוע מבעל החיים לסבול מהיפוולמיה (hypovolemia).שגיאת ציטוט: תג <ref> לא תקין; להערות שוליים ללא שם חייב להיות תוכן

בדיקות רמת אלכוהול בדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרך כלל לא מומלץ להשתמש איזופרופיל אלכוהול כדי לנקות את אתר הנטילה/דקירה בעת נטילת דגימה עבור בדיקת אלכוהול בדם. הדבר קשור במידה רבה להשלכות המשפטיות הקשורות בחיטוי תוך שימוש עם אלכוהול, שעלול תיאורטית, להשפיע על תוצאות המעבדה.

ראה גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Jump up to: a b  
 2. Jump up ^  
 3. Jump up ^  
 4. Jump up ^  
 5. ^ Jump up to: a b  
 6. Jump up ^ Parasuraman S, Zhen KM, Raveendran R. Retro-orbital Blood Sample Collection in Rats-a Video Article. PTB Reports 1 (2), 37-40|DOI : 10.5530/PTB.1.2.1|Available in http://www.ptbreports.org/article/41