סטריפינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סטריפינג (stripping. נקרא גם הפרדת קרומים) הוא הליך רפואי שבו מבוצעת פעולה של הפרדת קרומי שק מי השפיר מצוואר הרחם ודופן הרחם של אישה הרה הנצרכת להשראת לידה.

מתי נעשית הפעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולת הסטריפינג מבוצעת בדרך כלל כאשר האישה ההרה או הצוות הרפואי מעוניינים לבצע פעולה שתהווה השראת לידה. למשל בהגיע ההרה לשבוע 42, או כשיש צורך לבצע את הלידה באופן יזום.

לעיתים אין אפשרות לעשות סטריפינג, כמו במקרה של שליית פתח או מצג עכוז. כמו כן תנאי הכרחי לביצוע הסטריפינג הוא פתיחה של אצבע לפחות בצוואר הרחם.

אופן הפעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסטריפינג מבוצע על ידי רופא או מיילדת, באמצעות הפרדה ידנית של קרומי שק ההיריון מדופן הרחם בתנועה סיבובית של 360 מעלות. פעולה זו גורמת לשחרור פרוסטגלנדינים המרככים את צוואר הרחם ובכך מכינים אותו ללידה. מלבד ריכוך הצוואר, פעמים רבות פעולה זו גם גורמת לצירים שיופיעו בתוך כ-24 שעות ויובילו לקידום תהליך הלידה. לעיתים יש לחזור על הפעולה מדי כמה ימים כדי לעורר את צירי הלידה.

פעמים רבות פרוצדורה זו גורמת לדימום קל כתוצאה מהפרדת הקרום.

בהלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון שפעמים רבות הסטריפינג מלווה בדימום קל, יש סוברים שדם זה מחיל על האישה טומאת נידה. מנגד יש אומרים שדם שמופיע לאחר פעולה זו אינו מטמא, משום שהוא נחשב לדם מכה.[1][2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עיין בספר פוע"ה, חלק ג עמוד סד, לרקע רפואי על הנושא
  2. ^ מלמד, הרב אליעזר, פניני הלכה טהרת המשפחה פרק ט הלכה ד

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.