היריון רב-עוברים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חמישיית דיון, שנולדה בקנדה, היא החמישייה הראשונה הידועה שהגיעה לבגרות

היריון רב-עוברים (או מרובה-עוברים) הוא היריון שבו האישה ההרה נושאת יותר מאשר עובר אחד. המקרה הנפוץ הוא היריון של תאומים, אך מתרחשים, באופן טבעי או בהפריה מלאכותית, גם הריונות בני שלושה עוברים ויותר. היריון רב-עוברים נחשב להיריון בסיכון גבוה - יש בו סיכון גדול יותר להפלה, ללידה מוקדמת וללידת פגים.

בהיריון תאומים ובהריונות שבהם קיימים מספר עוברים, העוברים לעיתים חולקים את שק השפיר. היריון מונואמניוטי הוא היריון שבו כל העוברים שמקורם בזיגוטות נפרדות מוכלים בשק היריון בודד. היריון דיאמניוטי הוא היריון שבו קיימים יותר משק היריון אחד בתוך סיסית אחת, או בתוך מספר סיסיות. הריונות אלה עשויים לחלוק שליה אחת או מספר שליות. שיתוף שק היריון בין מספר עוברים עלול לגרום לסיבוכים במשך ההיריון. לדוגמה, חבלי הטבור של עוברים מונואמניוטיים עלולים להסתבך זה בזה, תוך הפחתת או הפסקת זרימת הדם לעוברים המתפתחים.

טיפולי פוריות מגדילים את הסיכוי להיריון רב-עוברים. כאשר מאובחן היריון רב-עוברים מבוצעת פעמים רבות הפחתת עוברים בתחילת ההיריון.

שיא למספר תינוקות בריאים שנולדו בלידה אחת עומד כיום על עשרה.

זכויות בחוק בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

סעיף 6(ג) לחוק עבודת נשים קובע: "עובדת שילדה בלידה אחת יותר מילד אחד, זכאית להאריך את חופשת הלידה בשלושה שבועות נוספים בעד כל ילד נוסף שילדה באותה לידה, החל בילד השני". בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, יולדת שניצלה את זכותה זו, זכאית לדמי לידה גם בתקופת ההארכה. בלידה מרובת עוברים משולם ליולדת גם מענק לידה מוגדל.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • איריס בר-ניר כהן וענת גת; בשיתוף עם רון רבינוביץ’, היריון בגדול: המדריך להיריון רב-עוברים – תאומים, שלישייה ויותר, תל אביב: מטר, תשס"ג 2003.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]