בדיקת שקיפות עורפית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Nuchal translucency Dr. Wolfgang Moroder.jpg

בדיקת שקיפות עורפית (nuchal translucency screening) היא בדיקת אולטרה סאונד הנערכת לאישה ההרה לשם גילוי פגמים בעובר.

במהלך הבדיקה נמדד גודל העובר ונמדד עובי אזור שקוף לגלי קול הנמצא בעורף העובר, בו נמצא נוזל צווארי לימפטי. גודל העובר, בשילוב עם עובי האזור השקוף, ובתוספת גיל האישה, מוזנים אל תוכנה מיוחדת המחשבת על פי הנתונים את סיכויי העובר להיות נשא של מספר פגמים כרומוזומליים הקשורים במערכת העצבים, ביניהם תסמונת דאון ומומי לב שונים.

אצל עובר תקין הנוזל הצווארי נספג בגוף, ולכן ככל שעובי הנוזל הצווארי דק יותר, כך סיכויי העובר להיות נשא של פגם כרומוזומלי הקשור במערכת העצבים קטן יותר.

הבדיקה היא בדיקת סקר, והיא מצביעה על הסיכוי (הסתברות) להימצאות הפגם. הבדיקה איננה יכולה לשלול או לאשר בוודאות פגם כרומוזומלי. על מנת לאשר או לשלול את קיום הפגם בוודאות יש צורך בבדיקות נוספות, כמו בדיקת מי שפיר, בדיקת סיסי שליה או דיקור חבל הטבור.

בדיקת שקיפות עורפית תבוצע בדרך כלל בשבועות 11-14 להריון. הבדיקה נעשית לרוב בגישה בטנית (ולא וגינלית) ונמשכת מספר דקות. הבדיקה מהווה גם חלק מבדיקות הסקר לשליש הראשון (הכוללות גם בדיקות דם המבוצעות באותו מועד) וגם מן המבחן המשולב, הכולל גם בדיקות דם המבוצעות בשבוע 15-16.

בישראל הבדיקה כלולה בסל הבריאות החל מ-2013, בהשתתפות עצמית נמוכה. תוצאתה אינה מקובלת על משרד הבריאות הישראלי ולא על קופות החולים בישראל כממצא מחייב המאלץ מימון של בדיקה חודרנית (כגון בדיקת מי שפיר).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.