ספיישל אולימפיקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: כתוב בסגנון אוהד ו"קליל", יש לשכתב לסגנון נייטרלי ועובדתי, לפי מקורות אחרים יוניס קנדי שרייבר הייתה אחותה של רוזמרי ולא אימה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

ספיישל אולימפיקס (באנגלית: Special Olympics - האולימפיאדה המיוחדת) הוא ארגון בינלאומי שמקדם את העיסוק בספורט של אוכלוסיית האנשים עם לקות שכלית. הארגון הוקם בסוף שנות ה-60 בארצות הברית וכיום (2015) חברות בו 190 מדינות, בהן מדינת ישראל, ומאוגדים בו כשני מיליון ושלוש מאות אלף ספורטאים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוזמרי קנדי נולדה עם פיגור שכלי קל, ובגיל 23 עברה ניתוח לכריתת אונה שהשאיר אותה נכה עד מותה. באותם ימים התביישו בילדים כאלו, הסתירו אותם בבתים, השאירו אותם בבית חולים או שלחו אותם לבתי יתומים. אחותה, יוניס שרייבר קנדי, החליטה שבטוח שיש משהו גם בילדים מסוג זה, שיכולים למשוך אותם כלפי מעלה, להפוך אותם למועילים לחברה ולא לנטל. נקודת המפנה הייתה כאשר הגברת שרייבר החליטה לארגן מחנה קיץ שהתקיים בחווה המשפחתית שלהם. היא הביאה ילדים עם תסמונת דאון מהאזור, אירגנה מאמנים ומדריכים מקצועיים שילמדו את החברה כדורסל, בייסבול, שחייה, טניס, רכיבה על סוסים והוקי ריצפה.

כתוצאה מזה קיבלו ילדי המשפחה ביטחון עצמי, העזו יותר, וכך התחילו ללכת לקניות, לנסוע באוטובוסים (דבר שלא היה נהוג באותה תקופה), להתמודד עם בעיות בבית הספר וכך השתפר מצבם החברתי.

כאשר ההורים ראו שהדבר עוזר הם החליטו להמשיך את המתכונת ולפתוח סניפים נוספים בכל מדינה בארצות הברית, כאשר משפחת קנדי ממונה על הכל. בשנת 1968 המשפחה החליטה לעשות תחרות רב ענפית שתביא את כל הספורטאים למקום אחד ושם הם יוכלו להתחרות.

בגלל המעורבות של משפחת קנדי, האירוע היה מכוסה מבחינת עיתונאות ותקשורת, וגם הפוליטיקאים הצטרפו לתמיכה ברעיון, וכך קמה לה תנועת ספורט חדשה בארצות הברית. כאשר ראו בעולם כמה העיסוק בספורט עוזר לאנשים כאלו החליטו להקים קבוצות ספורט כאלו גם מעבר לים, וכך משפחת קנדי עומדת בראש הארגון, ורוב הכסף מגיע מספונסרים ותורמים, כמו קוקה קולה בעולם, ורשות שדות התעופה בישראל.

מאז כל 4 שנים מתקיימת תחרות גדולה כזו במקום אחר בארצות הברית, וזו בעצם האולימפיאדה של ה"ספיישל אולימפיקס". ב-2003 יצאה פעם ראשונה האולימפיאדה מתחום ארצות הברית והתקיימה בעיר דבלין באירלנד, מכיוון שמוצא משפחת קנדי הוא מאירלנד. בשנת 2007 נערכו המשחקים בשאנגחאי, וב-2011 המשחקים היו באתונה. ב-2015 המשחקים התקיימו שוב בארצות הברית בעיר לוס אנג'לס.

במקביל מתקיים גם טורניר משחקי חורף שב-2013 היה בפיונגצ'אנג בקוריאה הדרומית וב-2017 יתקיימו בעיר גראץ באוסטריה.

בנה של שרייבר הוא היו"ר העולמי של הארגון.

פילוסופיית "ספיישל אולימפיקס", ייעוד, מטרה ועקרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פילוסופיה ועקרונות: הארגון נוסד מתוך אמונה שאנשים עם פיגור שיכלי יכולים בעזרת הדרכה ותמיכה, לעסוק בספורט יחידני וקבוצתי, ללא קשר למגבלותיהם. המוטיב המרכזי בספיישל אולימפיקס - כל אחד יכול. פעולות הספורט מושתתות על ערכים אוניברסליים, כמו שלכולם מגיע להשתתף, ההשתתפות בחינם, בתחרות הספורטאים מתחרים מול השווים להם ברמת הביצוע, וכולם זוכים בפרס מתוך כבוד והערכה על האימונים.

ייעוד הארגון הוא לספק פעילות שנתית ותחרויות בענפי ספורט אולימפיים לאנשים עם פיגור החל מגיל 8.

מטרת העיסוק בספורט היא לשפר את כושרם הגופני ויכולתם הפיזית וכך להעלות את הדימוי והביטחון העצמי שלהם בעיני עצמם ובעיני משפחתם והקהילה בה הם חיים, וכך הם יוכלו להשתלב בחברה כאזרחים יוצרים ותורמים. המעורבות בפעילות ספורטיבית ובספורט הישגי בפרט, מעניקה לספורטאים הזדמנות לחוות הצלחות, חוויית מנצחים, ונותנת להם את היכולת להרגיש "שווים". עבור הספורטאים, ספיישל אולימפיקס זוהי דרך חיים.

עקרונות הספיישל אולימפיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. כל אדם עם מוגבלות שיכלית יכול להשתתף בפעילות הארגון.
  2. ההשתתפות היא בחינם לספורטאים, כדי לאפשר לכל ספורטאי לקחת חלק בפעילות, בלי קשר לרקע הסוציואקונומי שלו.
  3. מאמנים העוסקים באימון חייבים לעבור הכשרה של חינוך מיוחד כדי לעסוק בתחום.
  4. בתחרות כל ספורטאי מתחרה מול השווים לו ברמת הביצוע. זאת אומרת ששחיין ששוחה 25 מטר בדקה וחצי ישחה מול אחרים ששוחים באזור הדקה וחצי. כך לא משנה אם הם באותו גיל או באותו המין- רמת הביצוע היא הקובעת. גם במשחקי כדור התחרות מחולקת לרמות יכולת.
  5. דוכן המנצחים הוא ממקום ראשון עד מקום שמיני. כל אחד מקבל פרס על הביצוע שלו, וזה מתוך כבוד והערכה על האימונים והמאמץ.
  6. בתחרויות בינלאומיות ובאולימפיאדה אסור ללבוש שום דבר המעיד איזו ארץ את מייצג, וזה מתוך רעיון שכולנו שווים ואין הבדל בינינו.
  7. סיסמת הספיישל אולימפיקס היא "תן לי האומץ לנסות והכוח לנצח".

הספיישל אולימפיקס בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-70 הצטרפה ישראל לארגון תחת דגל אקים - אגודה לקימום אנשים עם מוגבלות שכלית. ישראל החלה לצאת לתחרויות בחו"ל ולקיים מסגרות פעילות בענפי השחייה, כדורגל וכדורסל. כיום ארגון הספיישל אולימפיקס ישראל פועל כעמותה עצמאית, שמתקיימת מכספי תרומות ההתאחדות לספורט, משרד החינוך, הטוטו ועוד. כיום רשומים כ-3,000 ספורטאים בענפים רבים כמו: שחייה, כדורגל, כדורסל, טניס, טניס שולחן, באולינג, ג'ודו, רכיבת אופניים ואתלטיקה קלה. עד היום ישראל שלחה משלחות עם ספורטאים ברמות ביצוע גבוהות, מפני שאלו הם הספורטאים העצמאיים שלא צריכים מלווה צמוד, מכיוון שהעלות חלה על הספיישל אולימפיקס ולא על הספורטאי, וכך המדינה מעדיפה לשלוח יותר ספורטאים ופחות מלווים[דרוש מקור].

במשחקי הספיישל אולימפיקס שנערכו בלוס אנג'לס ב-2015 המשלחת הישראלית מנתה 40 ספורטאים שהגיעו להישגים ומדליות.

הדגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

חמישה אנשים עומדים במעגל ונותנים ידיים, כמספר היבשות. אנשים ללא זהות, להבדיל מהסמל של האולימפיאדה שבו לכל טבעת יש צבע שמסמל יבשת. האנשים עומדים במעגל, מכיוון שבו אין ראשון ואין אחרון, וכך גם בארגון כולם שווים וכולם חברים של כולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ספיישל אולימפיקס בוויקישיתוף