ספיישל אולימפיקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ספיישל אולימפיקסאנגלית: Special Olympics - האולימפיאדה המיוחדת) הוא ארגון בינלאומי שמקדם את העיסוק בספורט של אוכלוסיית האנשים עם לקויות (מוגבלות שכלית התפתחותית, אוטיזם בתפקוד גבוה או הפרעות נפשיות). הארגון הוקם בסוף שנות ה-60 בארצות הברית וכיום (2015) חברות בו 190 מדינות, בהן ישראל, ומאוגדים בו כ-2.3 מיליון ספורטאים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1962 ארגנה יוניס קנדי שרייבר, אחותו של הנשיא ג'ון פ. קנדי, מחנה קיץ לילדים בעלי מוגבלות שכלית בביתה שבמרילנד. קנדי הקימה את המחנה מתוך רצון ושאיפה לכך שילדים בעלי מוגבלות שכלית יוכלו לקיים פעילויות ספורטיביות ולא להישאר בביתם מבלי לעשות דבר. במהרה, מחנות נוספים הוקמו ברחבי ארצות הברית, במימונה של קרן משפחת קנדי.

בשנת 1968 נתקבלה ההחלטה לקיים תחרות רב ענפית שתרכז את כל המשתתפים לאירוע אחד. רבים ראו ביוזמה זו של יוניס כשאיבת השראה מסיפורה של אחותה, רוזמרי קנדי, אשר נולדה עם מוגבלות שכלית קלה ועברה ניתוח לובוטומיה בשנת 1941 אשר הותיר אותה במצב מנטלי קשה וסיעודי עד יום מותה. בזכות מעורבותה של משפחת קנדי, האירוע היה מכוסה מבחינת עיתונאות ותקשורת, וגם הפוליטיקאים הצטרפו לתמיכה ברעיון, וכך קמה לה תנועת ספורט חדשה בארצות הברית. כאשר ראו בעולם כמה העיסוק בספורט עוזר לאנשים בעלי מוגבלות שכלית הוחלט להקים קבוצות ספורט זהות גם מעבר לים, וכך משפחת קנדי עומדת בראש הארגון, ורוב הכסף מגיע מספונסרים ותורמים, כמו חברת קוקה-קולה בעולם, ורשות שדות התעופה בישראל בישראל. כיום טימותי שרייבר, בנה של יוניס קנדי שרייבר, הוא היו"ר העולמי של הארגון. הארגון מקיים תחרויות ספורט מענפים בודדים וטורנירים במתכונת אולימפיאדה.

מאז נוסד האירוע ב-1968 הוא נערך אחת ל-4 שנים (בתחילה אף נערך בתדירות גבוהה יותר של אחת לשנתיים) במקום אחר בארצות הברית, וזו בעצם האולימפיאדה של ה"ספיישל אולימפיקס". ב-2003 יצאו משחקי הקיץ לראשונה מתחום ארצות הברית והתקיימה בעיר דבלין באירלנד, מכיוון שמוצא משפחת קנדי הוא מאירלנד. בשנת 2007 נערכו המשחקים בשאנגחאי, וב-2011 המשחקים התקיימו באתונה. ב-2015 המשחקים התקיימו שוב בארצות הברית, בעיר לוס אנג'לס. ב-2019 המשחקים התקיימו באבו דאבי.[1] ב-2023 יתקיימו בברלין.

במקביל מתקיים החל מ-1977 מדי 4 שנים גם טורניר משחקי חורף עולמיים שב-1993 התקיים לראשונה מחוץ לארצות הברית, במדינת אוסטריה. ב-2013 התארח הטורניר בפיונגצ'אנג שבקוריאה הדרומית, ב-2017 התקיים הטורניר בעיר גראץ שבאוסטריה וב-2022 תארח אותו קאזאן שברוסיה.

בנוסף לכך מתקיימות לטורניר מהדורות יבשתיות. המשחקים האחרונים ביבשת באירופה התקיימו ב-2014 בבלגיה.

ישנן מדינות שאף מקיימות משחקים לאומיים משלהן. ישראל קיימה טורניר מסוג זה לראשונה בספטמבר 2016.

פילוסופיית "ספיישל אולימפיקס", ייעוד, מטרה ועקרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פילוסופיה ועקרונות: הארגון נוסד מתוך אמונה שאנשים עם פיגור שכלי יכולים בעזרת הדרכה ותמיכה, לעסוק בספורט יחידני וקבוצתי, ללא קשר למגבלותיהם. המוטיב המרכזי בספיישל אולימפיקס - כל אחד יכול. פעולות הספורט מושתתות על ערכים אוניברסליים, כמו שלכולם מגיע להשתתף, ההשתתפות בחינם, בתחרות הספורטאים מתחרים מול השווים להם ברמת הביצוע, וכולם זוכים בפרס מתוך כבוד והערכה על האימונים.

ייעוד הארגון הוא לספק פעילות שנתית ותחרויות בענפי ספורט אולימפיים לאנשים עם פיגור החל מגיל 8.

מטרת העיסוק בספורט היא לשפר את כושרם הגופני ויכולתם הפיזית וכך להעלות את הדימוי והביטחון העצמי שלהם בעיני עצמם ובעיני משפחתם והקהילה בה הם חיים, וכך הם יוכלו להשתלב בחברה כאזרחים יוצרים ותורמים. המעורבות בפעילות ספורטיבית ובספורט הישגי בפרט, מעניקה לספורטאים הזדמנות לחוות הצלחות, חוויית מנצחים, ונותנת להם את היכולת להרגיש "שווים". עבור הספורטאים, ספיישל אולימפיקס זוהי דרך חיים.

עקרונות הספיישל אולימפיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. כל אדם עם מוגבלות שכלית יכול להשתתף בפעילות הארגון.
  2. ההשתתפות היא בחינם לספורטאים, כדי לאפשר לכל ספורטאי לקחת חלק בפעילות, בלי קשר לרקע הסוציואקונומי שלו.
  3. מאמנים העוסקים באימון חייבים לעבור הכשרה של חינוך מיוחד כדי לעסוק בתחום.
  4. בתחרות כל ספורטאי מתחרה מול השווים לו ברמת הביצוע. זאת אומרת ששחיין ששוחה 25 מטר בדקה וחצי ישחה מול אחרים ששוחים באזור הדקה וחצי. כך לא משנה אם הם באותו גיל או באותו המין - רמת הביצוע היא הקובעת. גם במשחקי כדור התחרות מחולקת לרמות יכולת.
  5. דוכן המנצחים הוא ממקום ראשון עד מקום שמיני. כל אחד מקבל פרס על הביצוע שלו, וזה מתוך כבוד והערכה על האימונים והמאמץ.
  6. בתחרויות בינלאומיות ובאולימפיאדה אסור ללבוש שום דבר המעיד איזו ארץ את מייצג, וזה מתוך רעיון שכולנו שווים ואין הבדל בינינו.
  7. סיסמת הספיישל אולימפיקס היא "תן לי האומץ לנסות והכוח לנצח".

תמיכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון הספיישל אולימפיקס זכה לתמיכתם של ספורטאים וידוענים רבים, בהם: נדיה קומנץ', רייפר ג'ונסון, דיקמבה מוטומבו, יאו מינג, ונסה ויליאמס, בונו, ג'קי צ'אן, ג'ו ג'ונאס, אבריל לאבין, ג'אנג דזה יי, קולין פארל וארנולד שוורצנגר.

בשנת 2003, נלסון מנדלה, מוחמד עלי וקווינסי ג'ונס לקחו חלק בטקס הפתיחה של הספיישל אולימפיקס בדבלין, אירלנד.

הספיישל אולימפיקס בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-70 הצטרפה ישראל לארגון תחת דגל אקים - אגודה לקימום אנשים עם מוגבלות שכלית. ישראל החלה לצאת לתחרויות בחו"ל ולקיים מסגרות פעילות בענפי השחייה, כדורגל וכדורסל. ב-1987 נוסדה עמותת ספיישל אולימפיקס ישראל. כיום ארגון הספיישל אולימפיקס ישראל פועל כעמותה עצמאית, שמתקיימת מכספי תרומות ההתאחדות לספורט, משרד החינוך, הטוטו ועוד. כיום רשומים כ-3,000 ספורטאים בענפים רבים כמו: שחייה, כדורגל, כדורסל, טניס, טניס שולחן, באולינג, ג'ודו, רכיבת אופניים ואתלטיקה קלה. עד היום ישראל שלחה משלחות עם ספורטאים ברמות ביצוע גבוהות, מפני שאלו הם הספורטאים העצמאיים שלא צריכים מלווה צמוד, מכיוון שהעלות חלה על הספיישל אולימפיקס ולא על הספורטאי, וכך המדינה מעדיפה לשלוח יותר ספורטאים ופחות מלווים[דרוש מקור].

במשחקי הספיישל אולימפיקס שנערכו בלוס אנג'לס ב-2015 המשלחת הישראלית מנתה 40 ספורטאים שהגיעו להישגים והשיגו 62 מדליות.

בספטמבר 2016 התקיים טורניר "המשחקים הלאומיים" של ספיישל אולימפיקס ישראל בדומה לטורנירים לאומיים שנערכים בארצות אחרות. הטורניר התקיים ברובו ב"מכון וינגייט" בנתניה בתאריכים 25–27 בספטמבר בהשתתפות של כ-1,200 ספורטאים מתחרים במקצים תחרותיים וחובבים לצד אירועים נוספים למשפחותיהם וכלל 11 ענפי ספורט: אתלטיקה קלה, כדורגל, כדורסל, טניס, שחייה, ג'ודו, באולינג, חתירה בקייאקים, רכיבת אופניים, רכיבה על סוסים ופעילות מוטורית. אש הלפיד הוצתה ב-18 בספטמבר ב"גן הוורדים" בירושלים ומשם יצא למסע של שבוע ברחבי הארץ עד שהגיע ליעדו, האמפיפארק של מכון וינגייט שאירח את טקס הפתיחה.

בשנת 2018, האיגוד האירופי-אסייתי של ספיישל אולימפיקס, העביר את ספיישל אולימפיקס ישראל להנהלה חדשה, בה מינו את שי פירון ליו"ר הארגון, ואת הג'ודוקא הישראלי אריק זאבי לחבר הוועד המייעץ בארגון. ספיישל אולימפיקס הישראלית החדשה התחילה את דרכה בשם הארגון הישראלי לספורט משלב.

בתאריכים 24 - 28 בספטמבר 2018, ישראל השתתפה בפורום מנהיגות הנוער הגלובלי של הארגון, ואותה ייצג ספורטאי הארגון הישראלי אלעד סבן, אשר היה מנהיג הנוער הישראלי היחידי מטעם הארגון הישראלי; הפורום היה במסגרת חגיגות ה-50 שנה של הארגון הגלובלי.

ישראל השתתפה במשחקי הספיישל אולימפיקס שנערכו באבו דאבי במרץ 2019. המשלחת הישראלית מנתה 25 ספורטאים ו-7 מאמנים ב-4 ענפי ספורט: באולינג, שחייה, כדורסל וג'ודו וזכתה ב-22 מדליות.

ב-23 בנובמבר 2018, התקיים אירוע ההשקה של הארגון, בבית הנשיא בירושלים בה אירח אותו נשיא המדינה ראובן ריבלין; באירוע נכחו חברי הכנסת, כדורגלנים, ובעלי תפקידים מהאיגוד האירופי-אסייתי של הארגון.

החל משנת 2020, לאחר העברת הספיישל אולימפיקס הישראלי להנהלה החדשה, קיבלה הארגון הישראלי הכרה ממשרד התרבות והספורט ומהשר חילי טרופר, ובכך הפכה ספיישל אולימפיקס הישראלית להתאחדות ספורט בישראל לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ותקשורתית.

בשנת 2022 ישראל אמורה להתשתתף במשחקי החורף של הארגון שייערך בקאזאן, רוסיה בה המשלחת הישראלית מינתה 20 ספורטאים ב-2 ענפי ספורט: ריצה בשלג וסקי, והארגון העולמי הודיעה שהמשחקים יידחה לשנת 2023.

הדגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

חמישה אנשים עומדים במעגל ונותנים ידיים, כמספר היבשות. אנשים ללא זהות, להבדיל מהדגל של האולימפיאדה שבו לכל טבעת יש צבע שמסמל יבשת. האנשים עומדים במעגל, כיוון שבו אין ראשון ואין אחרון, וכך גם בארגון כולם שווים וכולם חברים של כולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ספיישל אולימפיקס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The Special Olympics 2019 World Summer Games will be in Abu Dhabi , באתר הספיישל אולימפיקס, 16 בנובמבר 2016