לדלג לתוכן

פאל רנשבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פאל רנשבורג
Ranschburg Pál
לידה 3 בינואר 1870
גיור, הונגריה עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 13 בינואר 1945 (בגיל 75)
בודפשט, ממלכת הונגריה עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה בית הקברות הציבורי החדש בבודפשט עריכת הנתון בוויקינתונים
לימודי רפואה אוניברסיטת אטווש לוראנד, בפסקה זו רשומה אחת נוספת שטרם תורגמה עריכת הנתון בוויקינתונים
תפקידים פסיכיאטר, פסיכולוג, פרופסור, נוירולוג עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ד"ר פאל רנשבורגהונגרית: Ranschburg Pál; גיור, 3 בינואר 1870בודפשט, 12 בינואר 1945) היה פסיכולוג יהודי-הונגרי בעל שם בינלאומי, נוירולוג, פרופסור באוניברסיטה, מייסד הפסיכולוגיה הניסיונית והפסיכולוגיה של החינוך המיוחד בהונגריה. הוא אחיו הצעיר של המוציא לאור ויקטור רנשבורג. מת בגטו בודפשט שישה ימים לפני שחרור הגטו.

הוא נולד בעיר גיור שבמערב הונגריה, קרוב לגבול אוסטריה וסלובקיה למשפחה יהודית עם ילדים אחדים. הוריו היו הרב דר' שלמה רנשבורג ואמיליה ברל.[1] אביו זכה בתואר רב בשנת 1857, והפך למנהיג דתי יהודי בעירו, עד מותו היה מורה לדת מסור. פאל התחמק מאמונת אבותיו, ואת לימודיו סיים בגימנסיה הבנדיקטינית בעיר הולדתו בשנת 1888. לאחר מכן למד בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת זמלווייס האוניברסיטה ההונגרית המלכותית בבודפשט. את לימודיו סיים בלייפציג, שם היה תלמידו של וילהלם וונדט. בשנת 1897 התקבל ל"תא הבונים החופשיים הדמוקרטיים" והפך לחבר פעיל[2]. בשנת 1899 הקים מעבדה פסיכולוגית ניסיונית לצד המרפאה הפסיכיאטרית בבודפשט, ואז ארגן את ממשיכו המשפטי, "המעבדה ההונגרית המלכותית לחינוך מיוחד ופסיכולוגיה". בשנת 1906 קיבל את תואר הפרופסור באוניברסיטה ובשנת 1908 הוענק לו התואר פרופסור אוניברסיטאי מיוחד.

בשנת 1916 הוא הפך לרופא הראשי לנוירולוגיה בפוליקליניקה (מרפאות חוץ) אפוני, ומשנת 1924 הפך ליועץ בריאות מלכותי. כשעזב את הנהלת המעבדה, הוא נשאר מפקח מדעי, כולל המרצה להכשרת מורים לחינוך מיוחד וחבר בוועדות בחינות שונות. רנשבורג עבד במקביל בתחומים רבים. הוא הרצה בקורסים, כנסים, קונגרסים בנושאים רפואיים, פסיכולוגיים ופדגוגיים. הוא הקים את "האגודה הפסיכולוגית ההונגרית" בשנת 1928 והיה נשיאה במשך שלוש שנים, ואז נשיא הכבוד שלה.

בשנות ה-30 של המאה ה-20 כל פעילות המרפא שלו הושעתה בשל האנטישמיות שהתגברה מאוד ואף הייתה במגמת עלייה מתמדת בהונגריה, אך אפילו בשנת 1943 פרסם מאמרים בכתב העת Medical Training. במהלך מלחמת העולם השנייה, בימי המצור על בודפשט, הוא נפטר ב־12 בינואר 1945 שישה ימים לפני שחרור בודפשט על ידי הצבא האדום הסובייטי.

לאחר שרכש ידע רפואי כללי, התעניינותו פנתה לפסיכיאטריה. בגיל 24 הראה תוצאות מדהימות בהכרה ובטיפול עמוק יותר בהפרעות נפשיות. הוא הקים מעבדת תצפית ובשנת 1899 היה הראשון בהונגריה שהקים מכון מחקר פסיכולוגי ניסיוני. סדנה מדעית זו הפכה במהרה למעבדה ההונגרית המלכותית לחינוך מיוחד ופסיכולוגיה. הכמות המוגבלת של הסיוע הממלכתי גרמה לקשיים מתמידים. חוסר התמיכה הכספית כוסה לעיתים קרובות על ידי רנשבורג עצמו.

פעילותו כרופא ילדים נחשב על ידו כחלק החשוב ביותר בעבודתו הרפואית. תוצאות מרפאותיו הנוירולוגיות הוכרו ברחבי העולם. לעיתים קרובות הופיע בקונגרסים זרים. הוא היה ב -1904 בקונגרס הראשון לפסיכולוגיה ניסיונית בגיסן, שם פרסם לראשונה את "רנשבורג-פנומן"(גר') על "חוק העיכוב ההומוגני" (המכונה גם "עיכוב רנשבורג" ו"תופעת רנשבורג") שפורסם בחו"ל בשנת 1902 ידוע גם כ"רנשבורג-פנומן"[2] ). לדבריו, מאז פורסמו בספרות בינלאומית מעט ספרי לימוד או מדריכים לפסיכולוגיה ניסיונית שלא יזכירו תופעה זו ואת הדיונים המדעיים שהתעוררו עמה.

בסקירה של שני כרכים בשם "המוח האנושי", שפורסמה בשנת 1923, הוא ניתח את עמדתו לגבי תורת הנפש. הוא הבחין בין תורת הנפש לבין פסיכולוגיה. במעבדתו ייצג את אחדות העבודה המעשית והמחקרית, עליה העידו רבים מחברי בית הספר למדע סביבו. המעבדה פיתחה נוהלי בדיקה חדשים, תכננה, בנתה וייצרה מכשירים (מינמטרים, פנטומי תודעה, מקרנים טכיסטוסקופיים וכו'), ופיתחה נוהלי מדידה. הנתונים והמסקנות שפורסמו על הפרעות קריאה, כתיבה וספרות בילדות הם מקוריים לחלוטין, קשורים בינלאומית לרנשבורג, וחלקם לא פורסמו בכלל בהונגרית. בהיסטוריה של החינוך המיוחד ההונגרי, גם ההסברים הפדגוגיים התאורטיים הכלליים שלו הם משמעותיים. השקפותיו על המושג חינוך מיוחד, על חינוך ריפוי, על אחדות והתמחויות של חינוך מיוחד ועל הכשרה מיוחדת של אנשי מקצוע היו מכריעות ומתמשכות. יש לו ספרות עשירה בהונגרית, בצרפתית ובגרמנית.

מאות, אם לא אלפי כתביו משתרעים לאורך למעלה מחמישים שנה משנת 1894 ועד 1946 (עד לאחר מותו).

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • לקסיקון ביוגרפי של רופאים Biczó Zalán: Győri orvoséletrajzi lexikon, 2006
 • פאל רנשבורג ופועלו. Bánlaky É. (1970). Ranschburg Pál (1870-1945) Szakirodalmi munkássága. Felelős kiadó: Dr. Juhász Pál. Ifjúság nyomda 6918-70
 • כתבים נבחרים מתולדות החינוך המיוחד בהונגריה Németh Mária: Szemelvények a magyar gyógypedagógia történetéből, 2005
 • לקסיקון ביוגרפי של העיר דיור Győri életrajzi lexikon, kiadó: Győri Városi Könyvtár, 1999
 • לקסיקון לחינוך Pedagógiai lexikon, Akadémiai Kiadó, 1979
 • לקסיקון יהודי הונגרי. פאל רנשבורג.
 • מחקרים פסיכולוגיים לזכרו של פאל רנשבורג. מחקרים פסיכולוגיים, עורכת. פאל הארקאי שילר; בודפשט: אוניברסיטת פאזמאן פטר, המכון לפסיכולוגיה, 1946.
 • "Ranschburg Pál". הבונים החופשיים.
 • אגנש רנשבורג הילדגארד: סולומון רנשבורג מהעיר דיור ומשפחתו לתרבות ההונגרית. ראו פורום הכנסייה, כרך א'. 2014 / 3-4. ג.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פאל רנשבורג בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2010-07-20#Ranschburg_Pál_adatai_II.
 2. ^ Lásd Pszichológiai Lexikon. Budapest : Helikon, 2007. 386. p. ISBN 978-963-227-084-5