פסיכולוגיה של הספורט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
במחקר הראשון בתחום הפסיכולוגיה של הספורט, נורמן טריפלט הבחין כי רוכבי אופניים מגיעים לתוצאות טובות יותר כשהם מתחרים מול אחרים ולא נגד השעון.

הפסיכולוגיה של הספורט היא ענף ידע אינטר-דיסיפלינרי המתמקד בגורמים הפסיכולוגיים שמשפיעים על השתתפות והישגים בענפי ספורט שונים, וכן בהשפעות הפסיכולוגיות על האדם הנובעות מאותה פעילות ספורטיבית.

המטרה המרכזית של התערבות פסיכולוגית היא הקניית כלים לספורטאי, שיוכל בעצמו ליצור את האקלים המנטאלי האידאלי בשבילו, כדי להפיק את היכולות הפיזיות המיטביות שלו, שהופכות אותו לספורטאי. לא כל דבר שמתאים לספורטאי אחד מתאים גם לאחר, ספורטאים שונים יתפקדו ברמה אידאלית במצבים מנטאליים שונים, ולכן התהליך הפסיכולוגי שעובר הספורטאי הוא מאוד אישי.

מאמרים רבים פורסמו בנושא ונמצאו 26 נושאים מרכזיים שונים (בהם: קוגניציה, קבלת החלטות, חרדה, אישיות הספורטאי, תוקפנות, מוטיבציה ועידוד) שנחקרו בתחום הפסיכולוגיה של הספורט.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיסוק בפסיכולוגיה של הספורט החל במחקרים במאה ה-19 של פסיכולוגים ניסויים שונים (וילהלם וונדט, פרנסיס גלטון, קאטל), שחקרו את תנועת גוף האדם וגורמים הקשורים למוטוריקה.

המחקר של הדוקטורנט נורמן טריפלט נחשב לניסוי המדעי הראשון בפסיכולוגיה של הספורט. טריפלט הבחין שרוכבי אופניים משיגים לרוב תוצאות טובות יותר, כאשר הם מתחרים נגד רוכבים אחרים ולא נגד השעון. במעבדה הוא בדק זוגות ילדים שביצעו משימות שונות בתנאים מסוימים ומצא כי הילדים שהתחרו נגד בן זוג עבדו יותר מהר. בשל ניסוי זה נחשב טריפלט לפסיכולוג הספורט הניסויי הראשון בעולם.

עם זאת, הראשון שעסק בתחום זה במשך תקופת זמן ארוכה הוא קולמן גריפית'. גריפית' הועסק על ידי אוניברסיטת אילינוי בשנת 1925 כדי לעזור למאמנים לשפר את יכולתם של ספורטאי האוניברסיטה. בנוסף, גריפית' הקים את המעבדה הראשונה בתחום זה בצפון אמריקה.

בשנות ה-20 של המאה ה-20 החלה הפסיכולוגיה של הספורט לקבל אופי מדעי מובהק. באותו עשור פורסמו ספרים רבים בנושא.

המרכזים של פסיכולוגיית הספורט היו ביפן, ארצות הברית ואירופה. בברית המועצות העניין התפתח יותר, בראשותם של רודיק ופוני.

בשנות החמישים התבצעה הופרד תחום חקר הפסיכולוגיה של הספורט מתחום חקר המוטוריקה, ופסיכולוגיית הספורט קיבלה הודות למהלך זה דחיפה נוספת.

בשנת 1965 נערך הכנס העולמי הראשון בפסיכולוגיה של הספורט. בעקבות כנס זה הוקמו ארגונים לאומיים ובינלאומיים רבים, ביניהם "החברה הבינלאומית לפסיכולוגיה של הספורט".

פסיכולוגיית הספורט בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסיכולוגיה של הספורט התפתחה בישראל כבר בשנות השישים. "האיגוד הישראלי לפסיכולוגיה וסוציולוגיה של הספורט והחינוך הגופני" נוסד בשנת 1974. האיגוד זוכה להתעניינות הן מצד מדענים והן מצד אנשי ספורט שונים (מאמנים וספורטאים).

שירותי פסיכולוגיית ספורט בישראל

שירותי פסיכולוגיית ספורט בישראל ניתנים דרך שלושה ערוצים:

א. הוועד האולימפי- לראשונה בישראל, תחת ההובלה של אוהד מעוז הוחל בתוכנית לליווי אינטנסיבי ומקיף לספורטאים האולימפיים, כחלק מההכנה לאולימפיאדת ריו 2016. במסגרת תוכנית זו, פסיכולוג הספורט מתלווה לספורטאים שעות רבות בשבוע, כשהוא נוכח באימונים ובתחרויות (בארץ ובחו"ל), וכן שואף להיות בקשר אינטנסיבי עם צוות האימון.

ב. מכון וינגייט - במכון, ישנם מספר פסיכולוגים של הספורט העובדים עם ספורטאים, בעיקר אלו השוהים במכון בתוניות הנבחרות ופרויקטים נוספים של ספורטאי עלית. אם כי לרוב השירותים שיזכו ספורטאים אלו מצומצמים וברמה הקבוצתית. יש לציין שמכון ווינגייט מתמקד ומצטיין בפסיכולוגיה של הספורט בעיקר בתחום האקדמי. המחקרים המתבצעים במכון בפסיכולוגיה של הספורט מתפרסמים בכתבי עת מן המובילים בעולם, כאשר חוקרים כגון דר. רוני לידור ודר. בוריס בלומשטיין זוכים בהכרה בינלאומית בקרב קהילת המדע. בתחום ההדרכתי, מכון ווינגייט, כמו כל גוף המכשיר מדריכים ומאמנים ספורטיביים מעביר כחלק מדרישות ההכשרה קורסי מבוא בפסיכולוגיה של הספורט, בעיקר מתוך פרספקטיבת המאמן.

ג. השוק הפרטי- כיום בישראל מספר מועט של פסיכולוגים המתמחים בפסיכולוגיה של הספורט, אך בשנים האחרונות נצפתה עלייה בפסיכולוגים המבקשים לעסוק בתחום.

הבדלים בין אימון מנטאלי ופסיכולוגיית ספורט

עם עליית הפופולריות של פסיכולוגיית הספורט בקרב ספורטאים, מאמנים והורים, אנשי מקצוע נוספים החלו לספק שירותים שונים לספורטאים בתחום הנפשי. יש הרואים התפתחות זו כחיובית. שכן בהשוואה לשירותים פסיכולוגים, יש הרואים באימון המנטאלי כממוקד יותר, מכוון שינוי וקצר יותר. פסיכולוגים רבים העוסקים בטיפול נפשי, ובפרט העוסקים בפסיכולוגיית ספורט שוללים טענות אלו. לרוב יטענו שדעות אלו מבוססות על מיתוסים מיושנים, דעות קדומות לא מבוססות ובורות ביחס לטיפול פסיכולוגי, ופסיכולוגיית ספורט בכלל. אנשי מקצוע בתחום הנפשי ובפרט פסיכולוגים, מביעים דאגה ממצב זה של ריבוי מטפלים בתחום הנפשי, מאמנים (קואצ'רים) ומאמנים מנטאליים בתחום הספורט, וזאת ממספר סיבות: א. לא קיים פיקוח על רמת ההכשרה של מאמנים מנטאליים. ב. היקף ההכשרה של מאמנים מנטאליים נמוכה ביותר, ולטענת רבים בתחום הטיפול אינה מספקת. זאת לעומת של ההכשרה הארוכה והמעמיקה של פסיכולוגיים או אנשי מקצוע נוספים בתחום הטיפול הנפשי.

יעילות פסיכולוגיית הספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסיכולוגיית הספורט הינו תחום מחקרי בעל הכוון ישומי נרחב. מחקרי מטא-אנליזה אשר בדקו את מידת יעילותם של התערבויות מקובלות בפסיכולוגיית ספורט מצביעים על וודאות גבוהה ליעילותן. התערבויות אלו כוללות דמיון, הצבת מטרות, טכניקות קוגניטיביות-התנגותיות (דיבור עצמי, רוטינות), טכניקות לוויסות עוררות פסיכו-פיזיולוגית ועוד. כמו כן, פסיכולוגים של הספורט רבים יצביעו על יעילותו של הקשר הטיפולי המתקיים בין פסיכולוג לספורטאי. קשר זה, ללא קשר לאסכולה הפסיכולוגית שבשימוש הפסיכולוג, יתאפיין בתמיכה, אמפאתיה, הכלה והעצמה, ושמטרותיו יכללו הגברת המודעות העצמית והגמישות פסיכולוגית, ושיפור האינטרגציה נפשית.

תפקיד פסיכולוג הספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי נידפר, דופרסן וסלדר, לפסיכולוג הספורט היישומי שישה תפקידים עיקריים:

  • פיתוח תוכניות לשיפור הביצוע הספורטיבי תוך כדי שימוש בטכניקות שונות, כגון מדיטציה, עיצוב התנהגות קוגניטיבי, חזרה מנטאלית, הרפיה ועוד.
  • הערכה פסיכולוגית של מצב הספורטאי תוך שימוש במבחני נייר ועפרון שונים, תצפיות התנהגותיות, מדידות פסיכו-פיזיות ועוד.
  • שיפור התקשורת בין הספורטאים לבין עצמם (הן בספורט אישי והן בספורט קבוצתי) ובין הספורטאים למאמנים שלהם.
  • התערבות טיפולית בתקופת משבר, כדי לעזור למערכת לחזור לתפקוד ספורטיבי תקין.
  • עבודה ישירה ורציפה מול המאמנים, על מנת לשפר את תפוקתם ולהנחות אותם בעבודה עם הספורטאי, תוך כדי ייעוץ ובניית תוכניות מיוחדות.
  • תפקוד כתרפיסט במובן הקליני, כאשר בעיות הספורטאי אינן קשורות לעולמו הספורטיבי.

אישיות הספורטאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה האישיות הוא אחד הגורמים העיקריים המשפיעים על אפיוני ההתנהגות וקובעים אותם. הקשר בין מבנה האישיות לבין העיסוק בספורט הוא אחד הנושאים הפופולריים ביותר בחקר הפסיכולוגיה של הספורט, אך גם שנוי במחלוקת ומופשט. הבעיה המרכזית בחקר תחום זה היא כי מבנה האישיות אינו ניתן לבדיקה טכנית ישירה, אלא רק דרך הסקת מסקנות מתוך התבוננות בספורטאי ובביצועיו במבחני אישיות.

אפיון מבנה האישיות של ספורטאים נעשה לעתים בעזרת השוואה למבנה אישיותם של אנשים לא ספורטאים, כדי למצוא את המאפיינים המייחדים אוכלוסייה זו. סגנון חייהם של ספורטאים שונה באופן מובהק מחייהם של לא ספורטאים: הם מתאמנים מספר שעות ביום בענף מסוים, נוסעים תכופות לחו"ל למחנות אימונים ולתחרויות, ועוד. לכן נדרשים מאפייני אישיות שונים כדי להתמודד עם מצבים אלו.

בשנת 1973 פרסם הרדמן את אחד המאמרים המרכזיים בנושא. בעזרת שאלון 16 גורמי האישיות של קטל הוא בדק מספר קריטריונים בקרב אוכלוסייה לא ספורטיבית מול אוכלוסייה ספורטיבית, כדי לאפיין את מבנה אישיות הספורטאי:

  • רמת חרדה: תוצאות המחקר הראו כי רמת החרדה אינה נמוכה יותר אצל ספורטאים יחסית לאחרים, אלא אף מעל הממוצע. ממצא זה סותר את התאוריה המקובלת לפיה ספורטאים פחות חרדים ויותר יציבים מבחינה רגשית. הסבר אפשרי לממצא זה הם כי אין להתייחס לספורטאים כקבוצה אחת אלא להבדיל בין תת-קבוצות, שכן כל ספורטאי נבדל מהאחר במינו, גילו, ותק ספורטיבי, רקע חברתי וענף הספורט.
  • מופנמות ומוחצנות: מוחצנות מאופיינת בתכונות אישיות כגון חמימות חברתית, דומיננטיות, תוקפנות ותחרותיות, התלהבות, הרפתקנות ותלות בחברה; לעומת זאת, המופנמות מאופיינת בעיקר בקרירות חברתית, פשרנות, קדרות ורצינות, ביישנות וצניעות. הרדמן גילה נטייה גדולה בקרב הספורטאים למוחצנות. בהמשך נמצא קשר ישיר בין ענף הספורט לבין הנטייה למוחצנות או למופנמות של הספורטאי (ספורטאי מופנם יתקשה לתפקד בקבוצת ספורט, בעוד מוחצן יתקשה לתפקד בריצת מרתון, שהיא יותר אינדיבידואלית).
  • עצמאות מול נכנעות: הרדמן מצא שלספורטאים נטייה ברורה לעצמאות, תקיפות, שתלטנות, תעוזה, קבלת החלטות מהירה, וחוסר תלות. ישנו קשר חזק בין רמת העצמאות לבין ההצלחה הספורטיבית.
  • קשיחות אופי ויציבות מול רכות: הממצאים לגבי משתנה זה אינם חד משמעיים ואינם מראים נטייה ברורה אצל הספורטאים לאחד הקטבים, ומסתבר שמשתנה זה אינו קריטי לגבי רמת ההצלחה של הספורטאי.

תמונת הפרופיל של ספורטאי טיפוסי כוללת גם את האיפיונים הבאים: רמה גבוהה ביותר של חשיבה מופשטת, דומיננטיות, תוקפנות, תחרותיות, התלהבות, גישה חיובית, מתח רב ורגשנות, חשדנות וקנאה, אי יציבות רגשית, התנהגות מקרית בלתי חזויה ולעתים אנוכית.

כמו כן תכונות קריטיות למשיכה לספורט וההצלחה בו הן מוטיבציה גבוהה, עמידה בלחץ, תחרותיות ושאיפה לעמידה באתגרים. אלו מביאים להיעדר קונפליקטים פנימיים בין האישיות לעיסוק הספורטיבי.

מחקרים רבים ניסו לחזות הצלחה בספורט לפי מבנה האישיות, אך עדיין אין הצלחה מרובה בתחום. מטרת המחקרים במקרה של שני צעירים הזהים פחות או יותר ביכולות הפיזיות והמקצועיות, היא לאבחן מי בעל הסיכויים להגיע רחוק יותר בעולם הספורט. במחקרים נמצא כי ספורטאים צעירים שניחנו בתכונות כגון: חברתיות, יציבות רגשית, אמביציה, דומיננטיות, אחריות, מנהיגות, ביטחון עצמי ועקביות, זוהו כספורטאים בעלי סיכוי רב יותר להצליח בקריירה ספורטיבית.

ישנם פסיכולוגים שממעיטים בערך המחקרים הללו, וטוענים כי לא ניתן לחזות הצלחה בספורט לפי תכונות אישיות. על כך משיבים התומכים בגישה זו, בין השאר, בציון דוגמאות רבות של ספורטאים בהיסטוריה אשר למרות נחיתות מקצועית או פיזית ולמרות מצב קשה מאוד שנוצר במהלך תחרות, הם הצליחו לגבור על יריבי

שימוש בעולם הספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמנים וספורטאים רבים פונים יותר ויותר למחקר וייעוץ בתחום פסיכולוגיית הספורט. יש המפתחים או משתמשים בתוכניות אימונים פסיכולוגיים כדי ללמוד על שליטה בלחץ שנוצר במהלך תחרות, ויסות רמת הריכוז, שיפור ביטחון עצמי, והגברת יכולות התקשורת וההרמוניה הקבוצתית במקרה של ספורט קבוצתי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]