פסיכולוגיה קוגניטיבית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: לא מסודר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פסיכולוגיה קוגניטיבית היא ענף של הפסיכולוגיה העוסק בחקר הקוגניציה (ההכרה), כלומר, בחקר התפקודים העליוניים של המוח כולל תהליכים קוגניטיביים - מודעות, חשיבה, תפיסה, זיכרון וקשב, כמו כן דחפים, מצב רוח, רגשות וריגושים, הנעה, איפיוני אישיות וביטויים התנהגותיים וכו', המאפשרים לאדם להכיר את עצמו ואת העולם ולפעול עליהם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתוצאה מהשימוש בדימויים ובטרמינולוגיות חישוביות, הפסיכולוגיה הקוגניטיבית נהנתה מהצמיחה של המחקר בבינה מלאכותית בשנות השישים והשבעים. היא התפתחה כאחד מתחומי מדעים קוגניטיביים המנסים לאחד ממצאים ותאוריות לגבי המוח והתהליכים המנטליים.

תחומי מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ענפי מחקר קרובים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלוקה של הפסיכולוגיה לענפי משנה ולגישות מכילה חפיפות חלקיות. שני תת-תחומים בפסיכולוגיה שיש להם חפיפה חלקית ברורה עם הפסיכולוגיה הקוגניטיבית הם הגשטלט וגישת עיבוד המידע. גישת עיבוד המידע התפתחה בסיוע מדעי המחשב והיא חוקרת את החשיבה תוך מציאת נקודות הדמיון והשוני בינה לבין עבודתו של המחשב. תחום נוסף בפסיכולוגיה שיש לו חפיפה חלקית ברורה עם הפסיכולוגיה הקוגניטיבית הוא התחום החוקר את קבלת החלטות אנושית תוך השוואתה לקבלת החלטות בשיטה המדעית.

הגישה הפסיכולוגית שבבירור אינה חופפת כלל את הפסיכולוגיה הקוגניטיבית היא הפסיכולוגיה ההתנהגותית. הביהביוריזם נחלק אף הוא לתת ענפים ותת גישות. הביהביוריזם מחשיב את המחשבה כהתנהגות שנרכשת עם הניסיון. ניתוח ההתנהגות מתמקד בעיקר על ההשפעות הסביבתיות ועל השינוי בהתנהגות כתוצאה מהן[1].

ישנם מטפלים המשלבים עקרונות קוגניטיביים והתנהגותיים בטיפול שלהם. שיטתם נקראת טיפול קוגניטיבי התנהגותי והיא מתבססת על הרעיון שהרגש האנושי מושפע מדפוסי החשיבה של האדם, כלומר מהתהליכים הקוגניטיביים שלו.

חלק מהנושאים הנכללים בפסיכולוגיה קוגניטיבית, נחקרים במקביל על ידי תחומים אחרים שיש איתם חפיפה, לדוגמה התפתחות קוגניטיבית, היא נושא שנחקר גם על ידי פסיכולוגיה התפתחותית, הבסיס הנוירולוגי של התפקודים המנטליים נחקר גם על ידי הנוירופסיכולוגיה והביולוגיה, קבלת החלטות נחקרת גם על ידי פסיכולוגיה ארגונית, על ידי חוקרים במנהל עסקים ועוד.

חוקרים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Skinner, B. F., Science And Human Behavior., Riverside: Free Press, 2012