רד בול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רד בול (Red Bull)
RedBullEnergyDrink.svg.png
סוג משקה אנרגיה
יצרן Red Bull GmbH
ארץ מוצא אוסטריה
מועד הכנה ראשוני 1987
צבע כתום
פסטיבל רדבול בירושלים. 2009
פסטיבל רדבול בירושלים. 2009
אופנוע מרוצי ה-GP של חברת KTM ממותג בצביעת רד בול שהוכן עבור הרוכב מיקה קאליו בקטגורית 125 סמ"ק 2005

רד בול הוא משקה אנרגיה מתוצרת חברת Red Bull GmbH האוסטרית.

המשקה הושק לראשונה בשנת 1987. בשנת 2006 נמכרו יותר מ-4 מיליארד פחיות רד בול, ביותר מ-130 ארצות ברחבי העולם. זהו מותג גלובלי, אשר חולש על כ-70% משוק משקאות האנרגיה בעולם. הסלוגן הפרסומי המוכר ביותר של המוצר הוא: "רד בול נותן לך כנפיים!" ("!Red Bull gives you wings"). ב-2003 יצאה גרסה נטולת סוכר של המשקה.

פרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסום רד בול נעשה תחילה על ידי חסויות שנתנה חברת רד בול בתחום הספורט המוטורי והאווירובטי. לאחר מכן החלה בפרסום במדיה לרבות הטלוויזיה, שם פורסמו פרסומות קומיות מאוירות בשחור לבן (כשרק פחית רד בול צבעונית). בכל פרסומת מצליחה פחית רד בול לתת כנפיים לדמויות השונות, כשלאחריה נאמרת הסיסמה "רד בול נותן לך כנפיים!".

ספורטאים עם חסות מרד בול:

סבסטיאן לואב, פליקס באומגרטנר, טרוויס פסטרנה,

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת תימקו בירה הייתה היבואנית והמשווקת של משקה האנרגיה רד בול בישראל עד לחודש מאי, שנת 2007. המשקה יובא לראשונה בשנת 1999, והיה למשקה האנרגיה הראשון בארץ. מדי שנה נמכרות עשרות מיליוני פחיות בישראל. מכירת משקה רד בול היוו כ-85% מהכנסות חברת תימקו. תימקו החזיקה בעזרת רד בול, בנתח של 91% משוק משקאות האנרגיה בישראל ב-2004, אך עם סיום ההפצה על ידי תימקו אשר בתקופתה זכה לשליטה בתחום משקאות האנרגיה בארץ במשך שנים, הוא איבד מנתח השוק שלו, וצנח בינואר-אוגוסט 2007 ל-17% בלבד, במאי 2009 ל6.4% ובנובמבר 2010 ל3.1%, שהובילו לצניחה דרמטית במחירו. הירידה נבעה מהשינויים בהפצה, מכניסתם של מתחרים חדשים לתחום ומהצניחה במחיר רד בול לצרכן. המתחרים העיקריים של רד בול בישראל הם משקאות האנרגיה XL‏‏ ו-BLU.

במאי 2007 הפסיקה חברת תימקו בירה לשווק את המשקה בישראל בעקבות סכסוך עם היצרן האוסטרי.‏‏[1]. ביולי 2007 עבר הזיכיון וזכויות שיווק המותג לידי חברת "סידס דברים טובים" ולאחר מספר חודשי עבודה, הוחלט על הקמת חברת "רד בול ישראל" (בבעלותה של היצרנית) שלקחה לידיה את שיווק המותג בישראל. מנכ"ל רד בול ישראל הוא עדי מימרן.
זכות ההפצה הועברה בשנת 2010 לידי זכי שלום, בעל רשת "חצי חינם"[2]

רכיבים‏[3][עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]