רכבת הרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רכבת הרים בהולנד

רכבת הרים היא מתקן שעשועים הבנוי בעיקרו ממסילת רכבת שעליה נוסעת מעין רכבת במסלול שעולה ויורד בתלילות, ולפעמים כולל לולאות שמסיעות את הנוסעים במהופך. למרקוס אדנה תומפסון רשם פטנט על רכבת ההרים הראשונה ב-20 בינואר 1865. רכבות הרים התחילו להופיע בפארקי שעשועים במחצית המאה ה-19, ומאז הן עברו שיכלולים ופיתוחים רבים.

היסטוריה של רכבות ההרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתקן שנחשב לאבי רכבות ההרים היה נפוץ ברוסיה כבר במאות ה-15 וה-16. זו הייתה קונסטרוקציית עץ בגובה של כעשרים מטר וממנה ירדו מדרונות עץ מכוסי שלג. היושבים בהם היו גולשים לאורך המורד התלול. אפשר להשוות חוויה זו לספורט מזחלות השלג שכיום הוא ספורט אולימפי באולימפיאדת החורף, ובו גולשים במזחלת בתוך תעלת שלג חצובה, במורד תלול ומהיר. בתחילת המאה ה-19 הופיעו רכבות ההרים המוכרות לנו כיום. הרכבת הראשונה שכללה לולאה הוצגה בפריז בשנת 1846 והייתה אטרקציה עולמית. בטיחות הלולאה נבדקה באמצעות כוסות מים, ביצים וקופים. בארצות הברית הופיעה רכבת ההרים הראשונה ב-1884.

מכניקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכבת הרים בה הקרונות תלויים
רכבת הרים בגרמניה
טקסס ג'יינט העשוי מעץ (טקסס)

רכבת הרים כוללת מספר רכיבים כדי שתפעל: פסי רכבת, הבנויים בצורה מפותלת, הן אנכית והן אופקית, כך שהנוסעים יטולטלו. לעתים על פסי הרכבת ישנם גם היפוכים והיפוכי בורג. פסי הרכבת לא חייבים בהכרח להיות מעגליים, כלומר - הם לא חייבים להחזיר את הרכבת לתחנה מצידה השני. ישנן רכבות הרים שבמקום להמשיך עד לתחנה חוזרות אליה על עקבותיהן בנסיעה לאחור.

על פסי הרכבת נוסעים קרונות, בדרך כלל עד 5 קרונות לרכבת, למרות שלעתים מופיעים יותר מ-5 קרונות ולעתים קרון בודד. בנוסף לאלה, ישנו מנוע הדואג להעלות את הרכבת לנקודת ההתחלה. הקרונות של רכבת ההרים אינם ממונעים עצמאית, כלומר המנוע אינו נמצא ברכבת או בקרונות, אלא המסילה היא שמניעה את הרכבת.

ברכבות ההרים המתוכננות כראוי, ירוויחו הקרונות מספיק אנרגיה קינטית בשיגור או בנפילה הראשונה כדי לסיים את כל המסלול ולשוב לתחנה, שם יעצרו על ידי בלמים כדי להגיע לעצירה סופית.

ברכבת הרים ישנן שלוש מערכות של גלגלים שהשילוב ביניהן הוא שמאפשר לקרונות לאחוז את המסילה ביעילות.

 • גלגלי הנעה - מחברים את הקרונות למסילה ומאפשרים לרכבת לצבור תאוצה ומהירות.
 • גלגלי תמך (אפ-סטופ) - מותקנים מתחת למסילה ותומכים את הקרונות בעת ביצוע לולאות ונסיעה הפוכה.
 • גלגלי חיכוך - נוסעים על חלקה הפנימי של המסילה, ובכך מייצבים את הקרונות מפני התנתקות מהמסילה או התהפכות.

פלדה מול עץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום בניית רכבות הרים ישנן שתי אסכולות: רכבות העץ ורכבות הפלדה. רכבת הפלדה הראשונה הוצגה ב-1959. זו הייתה "מזחלות מטרהורן" בפארק דיסנילנד, ארצות הברית. בשנים שלאחר מכן נבנו רכבות פלדה נוספות ורכבות העץ נראו מיושנות, אך היום מבינים שאין זה כך. מומחי רכבות רבים מעדיפים את רכבות העץ: התחושה בהן שונה, גשמית יותר, והנוסע מרגיש מעורב יותר בנסיעה. רכבות העץ גם יפות יותר, הן למתבונן מהצד והן בעת נסיעה. טכנולוגיית הבנייה בעץ הגיעה לרמה גבוהה ביותר, שאיננה נופלת מטכנולוגיית הבנייה בפלדה, אם כי רכבות הפלדה מהירות יותר ומאפשרות לולאות וברגים, שאי אפשר ליישם ברכבות עץ.

ההנעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים עברו, רכבת ההרים הסטנדרטית, שמסלולה מעגלי, הייתה יוצאת מן התחנה ומועלית לנקודה הגבוהה ביותר על המסלול באמצעות שרשרת. כאשר היא מגיעה לנקודה הגבוהה ביותר, שבה האנרגיה הפוטנציאלית רבה מאוד, משוחררת הרכבת, והאנרגיה הפוטנציאלית מומרת לאנרגיה קינטית (אנרגיית תנועה). כך ממשיכה הרכבת לנסוע, כאשר אנרגיה קינטית מומרת לאנרגיה פוטנציאלית ובחזרה. לבסוף, כאשר האנרגיה להנעת הקרונות אוזלת (אנרגיה רבה הולכת לאיבוד בגלל החיכוך עם הפסים, ולכן פסי רכבות הרים נבנים כך שהחיכוך עם גלגלי הרכבת לא יהיה רב), חוזרת הרכבת לתחנה מן הצד השני.

רכבות פחות סטנדרטיות הן רכבות המשוגרות מהתחנה - סוג זה נקרא בומרנג (Boomerang) כדוגמת רכבת ההרים "אנקונדה" שב"לונה פארק" ת"א, ולא עולות עלייה אטית עד לפסגה. אחרי השיגור המסלול יכול להמשיך כמו ברכבת רגילה, או להיקטע בשלב כלשהו - אז הרכבת חוזרת בתנועה לאחור לתחנה. ברכבות כאלה יכולה לנסוע על המסילה רק רכבת אחת והן דורשות טכנולוגיה מתקדמת, יקרה ורבת תקלות, ולכן הן לא פופולריות.

בשנים האחרונות חלו התפתחויות רבות בטכנולוגיות ההנעה, העצירה והשליטה, במיוחד בתחום מנועי ההשראה הישרים, תחום שלמרבה ההפתעה רכבות ההרים הן הגורם המוביל להתפתחותו, למרות ההשלכות הרבות בתחומים רחוקים מאוד כמו ייצור, שינוע, מיזעור ועוד. מנועים אלו נמצאים בתוך המסילה, ומושכים את הקרון באופן מגנטי בכל פעם למקטע אחר במסילה. הקרונות נעים על פי המסילה ולא בכוחם הם. כיום, רוב רכבות ההרים מונעות במנוע השראה ישר (LIM), הנמצא במסילה, וגורם לרכבת להתקדם או לעצור בשליטה מוחלטת של המהירות והתאוצה. המנוע, הנמצא במסילה, בדומה לשרשרת הישנה, יכול לגרום לרכבת לעלות במהירות עצומה ויכול לשלוט גם בעת הירידה בתאוצות השונות. המנוע המגנטי הנמצא במסילה יכול גם לעצור או להאט את הקרונות בתאוצה גבוהה, דבר המעניק אפקט של עצירה פתאומית. מנועים אלו פועלים ללא חלקים נעים והתקלות בהם מועטות וניתנות לשליטה ולהתאוששות. מנוע ההשראה הישר מאפשר גם לעלות ולרדת בזוויות שבעבר לא היה ניתן להגיע אליהן, כולל לולאות ונסיקה אנכית, הכול תוך שליטה מדויקת ומוחלטת במהירות ובמיקום של הקרונות.

טכנולוגיה נוספת ודומה נקראת מנוע מתוזמן ישר (LSM): מנוע זה דומה ל-LIM וגם הוא נמצא בפסים, אלא שבמנוע זה הרכבת רוכבת על "גל" מגנטי", דבר שגורם לה להגיע למהירויות שלא ניתן היה להגיע אליהן בעבר. בדרך כלל, את תחילת התנועה ואת סופה המתוכנן מבצעים באמצעות LIM ואילו את התנועה המהירה ברכיבה על גל מגנטי של מנוע LSM. בשיטות אלו הקרונות מתגלגלים על המסילה באמצעות גלגלים, בדרך כלל גלגלי פלדה.

דרך אחרת שהופיעה ברכבות החדישות ביותר היא "שיטת הבליסטרה": הרכבת משוגרת ממקומה באמצעות רקטה ומגיעה למהירות של 100 קמ"ש תוך 3.5 שניות. שוב, היא צוברת גובה ויורדת מטה בגלל כוח הכבידה.

כדי לעצור את הרכבת בצורה חלקה, חיישנים ממוחשבים מזהים את כניסת הרכבת לנקודת העצירה, ומפעילים מעצורים המתחברים למוטות המורכבים על הרכבת. המעצורים מסודרים בשורות ומופעלים על ידי אוויר דחוס, ובולמים את הרכבת בצורה שקטה וחלקה. לעתים רוצים מתכנני הרכבת לבצע דווקא עצירות פתאום מפחידות.

בסוף 2004 התאחדו חברות אחדות לשם ייצור רכבות בשיטות חדשניות. עיקר העניין הוא שילוב נוסף של אלמנט הגבהה מגנטי שמחליף את הגלגלים לפחות בחלק מזמן התנועה. במנועים אלו, בנוסף למנוע ה-LIM או LSM המסיע את הקרונות ועוצר אותם, ישנו חלק מהמנוע אשר גם "מגביה" את הרכבת באוויר (בדרך כלל מילימטרים בודדים מהמסילה). אפקט זה של דאייה באוויר נותן לרכבת להגיע למהירויות עצומות ולפעול ללא חיכוך וללא חלקים נעים כלל - דבר המקטין את הסיכוי לתקלות ומגביר את הבטיחות. במקרה של אובדן כוח, הרכבת נשלטת באמצעים מגנטיים המאטים את הנסיעה עד הפסקתה, או מאפשרים לבלמים מכניים במסילה ו/או בקרונות לעצור את הרכבת. שתי טכנולוגיות מדוברות הן מנוע שרפים (SERAPHIM) וכן מנוע אינדוקטרק II ‏(Inductract II).

קיטוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכבות הרים שבהן נוסעת יותר מרכבת אחת באותו הזמן משתמשות בקיטוע. כלומר, המסילה מחולקת למספר מקטעים, כך שלא יותר מרכבת אחת יכולה להימצא באותו מקטע בו זמנית. הדבר מושג באמצעות מערכת של חיישנים, אשר מזהים את מעבר הרכבת ממקטע למקטע. בטכנולוגיה הישנה, אם קורה ששתי רכבות נמצאות באותו מקטע - אחת מהן מואטת או נעצרת. הדבר מושג באמצעות בלמים הנמצאים על המסילה, או שעוצרים את הרכבת שמאחור בעת שהיא עולה את העלייה הראשונה (הממונעת). ישנו גם מנגנון חירום (dead man's breaks) - בלמים אשר נכנסים לפעולה ברגע של אובדן כוח או תקלה. במנועי LIM ניתן לעצור את הרכבת כמעט במקום, אך מכיוון שאין רוצים להסתמך על החשמל במערכת, אשר ייתכן והופסק מסיבה כלשהי או מכיוון שהמערכת לא פועלת כראוי, הרי שמסתמכים על בלמים מכניים הנמצאים במסילה או בקרונות.

השפעת הנסיעה על הגוף האנושי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסיכולוגים מספקים הסברים שונים מדוע אנשים רציונליים מכניסים עצמם למצב של סכנה מוחשית, אך מובן שאילו אחוז התאונות היה גבוה - רבים היו מדירים רגליהם מרכבות ההרים. הנוסעים מאמינים שהנסיעה תסתיים בשלום, בהסתברות גבוהה מאוד. לאנשים בעלי סף גירוי נמוך לסכנות, יש במוחם כמות נמוכה של חומר שנקרא תחמוצת חד אמינית. זהו חומר שקשור לוויסות נוירוטרנסמיטרים במוח שאחראים למצבי רוח, ערות או שינה, ותחושות של עונג והנאה. אנשים אלו מבצעים פעולות מסוכנות כדי להגביר את הפרשת החומר הזה. בעת סכנה הגוף מפריש אדרנלין, שמכניס את הגוף לעירנות מוגברת מפני סכנה, והמוח מפריש אנדורפין, שפועל כמו מורפיום המפחית את הפחד ומעלה את מצב הרוח. הגוף מגיב לסכנה כפי שהוא מגיב לסכנות מוחשיות אחרות: הדופק ולחץ הדם עולים לרמה שאנשים רגילים לא משיגים בחיי היומיום שלהם; החושים מתחדדים; והשלד ומערכות השרירים, בסינכרוניזציה עם המוח, נערכים למצבים הקיצוניים.

תאוצה בשיעור של כ-4 ג'י חיובי (משקל הגוף עולה פי ארבעה) וחצי ג'י שלילי (תחושת חוסר משקל) פועלת על הגוף לחלופין ובתדירות גבוהה. השפעת הג'י השלילי נותנת תחושה שהאברים הפנימיים מתהפכים. על מהנדסי הרכבות לבחון בתשומת לב את השפעת התמרונים השונים על הגוף האנושי. כוח של 10 ג'י יגרום לרוב האנשים לאבד את ההכרה. ב-14 ג'י רוב הנוסעים ימותו.

בתכנונן של רכבות הרים יש להתחשב גם בנתירה (קצב שינוי התאוצה) המרבית במערכת, שחשיבותה לוודא שהשרירים האנושיים יספיקו להתרגל לשינויים ויימנעו פגיעה בגוף וחבלות כגון צליפת שוט.

בטיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכבות הרים נותנות לנוסעים בהן תחושה של סכנה מיידית, אך התגשמות הסכנה לכדי אסון אמיתי מושכת תשומת לב מרובה ועניין רב בציבור. בספטמבר 2003, למשל, נהרגו מספר אנשים בתאונה קטלנית בפארק השעשועים דיסניוורלד שבאורלנדו. מבחינה סטטיסטית, רכבות הרים בטוחות ביותר. מחקרים סטטיסטיים שנעשו בארצות הברית מראים, כי הסיכוי של נוסע ברכבת הרים להיפגע בצורה שדורשת טיפול בבית חולים הוא 1 ל-20 מיליון. החוקרים ציינו כי סיכוי הפגיעה במשחק גולף למשל הוא גבוה מהסיכוי לפגיעה במתקן שעשועים. נמצא גם כי הסיכוי להיהרג בפארק שעשועים הוא 1 ל-1.5 מיליארד, ועל כן עלייה על עשרה מתקנים בפארק בטוחה יותר מהנסיעה לפארק במכונית. תאונות אכן קורות, ולעתים הן קטלניות. התקנות בקשר לרכבות הרים משתנות ממדינה למדינה בכל רחבי העולם.

בישראל לא קרתה מעולם תאונה שהייתה קשורה ישירות לתקלה ברכבת הרים, אלא רק בעקיפין - אישה אחת, שמטפחת ראשה נפלה בעת שרכבה על רכבת ההרים לופ 2000 בסופרלנד, עקפה את הגדר שתוחמת את הרכבת כדי לקחת את המטפחת. היא נדרסה על ידי הרכבת כאשר ניסתה לעשות זאת, ונהרגה. בשנים האחרונות ישנה מחלוקת בעולם בקשר לבטיחותן של רכבות ההרים החדשות, שנועזותן הולכת וגוברת. רבים חוששים, כי הנסיעה ברכבת הרים קיצונית במיוחד עלולה לגרום לנזק מוחי.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל אינה נחשבת מפותחת במיוחד בתחום זה. רכבות ההרים שהוקמו בישראל הן בדגמים מוכנים פשוטים ומצליחים (אהובים) יחסית בעולם. רכבת ההרים הראשונה בישראל הוקמה בראשו של מגדל שלום בפארק השעשועים "מאירלנד" שבתל אביב ושמה היה "מלתעות הדרקון".

רכבת ההרים השנייה בישראל הוקמה בסוף שנות ה-70 ב"לונה פארק" בתל אביב ונקראה בפשטות "רכבת הרים". היא הייתה מדגם Z47 של חברת pinfari האיטלקית, ובה פעלו 4 קרונות בודדים כשכל קרון יכול לנשוא עד 4 נוסעים. בשנת 2010 רכבת ההרים פורקה ובמקומה נבנתה רכבת הרים חדשה מתוצרת vekoma, המתאימה בין היתר למשפחות עם ילדים צעירים.

רכבת ההרים השלישית בישראל הוקמה בשנת 1991 ב"סופרלנד" ראשון לציון והיא מכונה "Loop 2000". היא מדגם ZL42, גם היא של חברת pinfari. הרכבת כללה שתי רכבות ושלושה קרונות . אורך המסילה: 365 מטר, גובה הנקודה הגבוהה ביותר: 11 מטר, היפוך אחד (והראשון בישראל) בגובה 9.7 מטר, שנחשב קטנטן ביחס לרכבות ההרים החדישות בעולם. בשנת 2013 הרכבת נסגרה ופורקה.

רכבת ההרים הרביעית בישראל הוקמה בשנת 2000 ב"לונה פארק" ת"א ומכונה "אנקונדה". היא מדגם Boomerang של חברת vekoma (בנתה בין הייתר את מתקן ה"ספייס מאונטיין" בדיסנילנד בפריז ואת ה"רוקנ' רולר קוסטר" בדיסני סטודיוס)- רכבת מסוג בומרנג (suttle). זמן הנסיעה בה הוא דקה ו-48 שניות, אורך מסילה: 285 מטר, מהירות שיא: 97.6 קמ"ש, תאוצת שיא: 5.2 ג'י, גובה הנקודה הגבוהה ביותר הוא: 48.3 מטר. הרכבת בעלת 3 היפוכים-לופ ורול קוברה (ליתר דיוק היא עושה 6 היפוכים, 3 קדימה ו3 אחורה) והיא מסוגלת להכיל 760 נוסעים בשעה. רכבת מסוג זה נמצאת בעוד הרבה פארקים בעולם, ביניהם כמה מפארקי סיקס פלאגס.

רכבת ההרים החמישית בישראל הוקמה ב-2001 , זוהי ה"קומבה" ב"סופרלנד" בראשון לציון. היא מדגם (SLC (689m Standard, גם היא של חברת vekoma, מסוג פלדה מתהפכת. זמן הנסיעה בה הוא דקה ו-36 שניות. אורך המסילה 689 מטר ובה 5 היפוכים (רול אובר, סייד וינדר ורול כפול). גובה הנקודה הגבוהה ביותר הוא 50.3 מטר ומהירות השיא היא 100 קמ"ש. רכבת זו מסוגלת להסיע 1040 נוסעים בשעה והיא נחשבת כיום לרכבת ההרים המהירה, הגבוהה, הארוכה ובעלת הסיבובים הרבים ביותר בישראל. רכבת מסוג זה נמצאת בעוד הרבה פארקים בעולם, כגון movie park בגרמניה, וכמה מפארקי סיקס פלאגס.

רכבת הרים השישית בישראל הוקמה ב-2005, זוהי רכבת המים "מפלי המלך שלמה" שנמצאת בפארק "עיר המלכים" באילת ונבנתה ע"י חברת intamin אשר בנתה רכבות הרים בעולם ובינהם ה"קינגדה קה" וה"טופ ת'ריל דראגסאר" שבארה"ב.. הרכבת (אשר היא סירה ששטה במים) חולפת על פני מייצגים ובובות המדמות דמויות מהתנ"ך, בהמשך הרכבת עולה אל ראש הבניין במעלית, יוצאת מבניין הפארק ויורדת בתלילות לעבר הבריכה שמחוץ לפארק וגורמת לנתז ענק.

רכבת ההרים השביעית בישראל הוקמה ב-2009 ב"סופרלנד" ראשון לציון והיא מכונה "Children's specialist train" (הרכבת המומחית לילדים) והיא הרכבת ההרים הראשונה בישראל שמתאימה לילדים קטנים. את הרכבת בנתה חברת zamperla האיטלקית שבנתה את רוב המתקנים בסופרלנד ואת כל "עולם הילד" שבפארק.

רכבת ההרים השמינית בישראל הוקמה ב-2011 ושמה "קרייזי טוויסטר" (גם שמו של דגם הרכבת מחברת eos rides), הקרונות של הרכבת מסתובבים בזמן הנסיעה ורכבת זו היא הראשונה בישראל מסוג זה. הרכבת בעיקר מתאימה לילדים ולמשפחות.

אלו רכבות ההרים הפופולריות בישראל. רכבות הרים נוספות קיימות בישראל:

בפארק קיפצובה בקיבוץ צובה פועלת רכבת הרים לילדים, רכבת זהה לזו פועלת בפארק עיר המלכים באילת. בנוסף בלונה פארק בחפץ חיים פועלת רכבת הרים קטנה. באתר החרמון, צוק מנרה ו"ים כרמל" פועלות רכבות הרים מסוג "מגלשת הרים".

עד שנת 2013 פעלה ב"לונה גרנד" שבחיפה רכבת הרים.

רכבות הרים מפורסמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתקן ה-Top Thrill Dragster בפארק סידר פוינט שבאוהיו.
 • Kingda Ka - פארק Six Flags Great Adventure, ג'קסון, ניו ג'רזי, ארצות הברית. מככבת בראש טבלת "רכבות ההרים המדהימות בעולם", והיא הרכבת השנייה המהירה ביותר והראשונה הגבוהה ביותר בעולם. הרכבת המאיצה למהירות מקסימלית של 206 קמ"ש, עולה בעליה סיבובית של 90 מעלות לגובה של 139 מ' (פי שניים מפסל החירות) ואז יורדת באותה זווית וחוזרת לתחנה, אורך המסלול כמעט קילומטר והיא עוברת אותו בזמן קצר מאוד - 32 שניות.
 • Texas Giant - פארק Six Flags Over Texas, ארלינגטון, טקסס. אחת מרכבות העץ המפורסמות ביותר בעולם. בשנים האחרונות עברה הרכבת שיפוץ נרחב וכיום כוללת גם שיפועים וברגים.
 • Katun - פארק Mirablandia, איטליה. רכבת הרים מסוג "inverted", בה הקרונות תלויים מתחת למסילה, הרכבת מבצעת 6 היפוכים והיא אחת מהידועות מסוג זה.
 • Top Thrill Dragster - סידר פויינט, אוהיו, ארצות הברית. הרכבת המאיצה למהירות מקסימלית של 193 קמ"ש, עולה בעליה סיבובית של 90 מעלות לגובה של 128 מ' ואז יורדת באותה זווית וחוזרת לתחנה. זהו כיום מתקן רכבת ההרים השני בגובהו והשלישי במהירותו בעולם.
 • Eejanaika - פארק Fuji-Q highland , יפן. פירוש שמה של הרכבת ביפנית הוא "האין זה נהדר?". הרכבת היא מז'אנר "המימד הרביעי", שבו מלבד לופים ונסיעה מהירה גם הקרונות עצמם בעלי יכולת סיבוב של 360 מעלות תוך כדי נסיעה.
 • Wicked Twister - פארק סידר פוינט, אוהיו, ארצות הברית. זוג מגדלים מקבילים דמויי בורג. הרכבת מסתחררת למעלה במעלה מגדל אחד, עוברת על גשר למגדל השני, גולשת בצורה ספיראלית במורדו. לאחר מכן היא עושה את המסלול בכיוון ההפוך. המסלול נשנה חמש פעמים. אגב, בפארק מצויות 15 רכבות הרים נוספות, והוא הגדול בעולם.
 • Full throttle - פארק Six Flags Magic Mountain, קליפורניה, ארצות הברית. רכבת אשר יוצאת מהתחנה בשיגור ובעלת ההיפוך (לופ) הגבוה והגדול ביותר בעולם.
 • The Smiler - נמצאת בפארק "Alton Towers" שבבריטניה והיא רכבת ההרים בעל מספר הלולאות (לופים) הגבוה ביותר בעולם-14.
 • Dominator - פארק Kings Dominion, אוהיו, ארצות הברית. ברכבת זו נמצאת אחת הלולאות הגדולות והגבוהות בעולם. גובהה 41 מטרים (לשם השוואה - הלולאה ברכבת לופ 2000 אשר בסופרלנד היא בגובה 9.7 מטרים). רכבת הרים זהה לזו נבנתה בעוד מספר רב של פארקים בעולם, והן נבנו על ידי חברת B&M, אחת החברות המצליחות בעולם.
 • Tatsu - פארק six flags magic mountain, קליפורניה, ארצות הברית. פירוש השם ביפנית הוא: חיית פרא מעופפת. הנוסעים תלויים מתחת למסילה כשהם שוכבים על בטנם, וכך מקבלים תחושה שהם עפים במרחבי הפארק המיוער.
 • Riddler's Revenge - פארק Six Flags Magic Mountain , קליפורניה, ארצות הברית. קרויה על שם אחת הדמויות המרושעות מסרטי "באטמן". שלוש דקות של נסיעה בעמידה, בחלקה על הראש, לאורך כקילומטר וכוללת 6 תנוחות הפוכות.
 • Fury 325 - פארק CAROWINDS, צפון קרולינה. רכבת חדשה אשר נפתחה בשנת 2015 ובין הגבוהות בעולם.
 • רכבת המכרות של אינדיאנה ג'ונס - פארק יורודיסני בפרברי פריז. רכבת שנדמית כרעועה ומשקשקת, מסילה מוזנחת למראה שבקטעים מסוימים היא שבורה אך מתחברת במהירות שניות לפני הגעת הרכבת.
 • Nemesis - פארק "אלטון טאוארס" באנגליה. הנוסעים תלויים מתחת למסילה, ובמצבם זה מבצעים ברגים ולולאות מפחידות. הרכבת נכנסת מתחת לאדמה ומבצעת מספר תמרונים בחושך, ואז צצה שוב החוצה.
 • Rogarou- פארק סידר פוינט, אוהיו, ארצות הברית. רכבת חסרת רצפה (הנוסעים יושבים ללא רצפה לרגליהם) מגבוהות והמהירות בעולם. שתי לולאות ענק בקוטר 31 ו-36 מטר.
 • Steel Dragon 2000 - פארק Nagashima Spa Land יפן. הרכבת הארוכה בעולם. 2,479 מטרים אורכה. עלות הבניית הרכבת הייתה 50 מיליון דולר, וכללה חיזוקים מפני רעידות אדמה. למרות ההשקעה בבטיחות נזרק מן המסילה אחד הקרונות בעת נסיעה ושני נוסעיו נפצעו קשה. עקב כך הושבתה הרכבת לשלוש שנים ושבה לפעילות רק לאחרונה.
 • Pepsi Max Big One - פארק בלאקפול פלז'ר ביץ', בלקפול, אנגליה. כבל המסילה מעלה את הנוסעים לגובה 72 מטר ומשם הם יורדים בשיפוע של 65 מעלות תוך כדי סיבוב לצד.
 • Superman: The Escape - פארק Six Flags Magic Mountain, קליפורניה. עד לשנת 2003 הייתה זו רכבת ההרים הגבוהה והמהירה בעולם. גובה השיא 125 מטר ומהירותה המקסימלית 160 קמ"ש (במגדל הסטרטוספירה המוזכר לעיל הנוסעים נמצאים בגובה רב יותר, אך גובה הרכבת מבסיסה לראשה קטן יותר). מונעת באמצעות מנוע לינארי-סינכרוני בעל 2,000 כוח סוס.
 • Colossus - פארק Thorpe . אנגליה. זוהי הרכבת בעלת מספר הלולאות (לופים) השני הגבוה בעולם, אחרי הרכבת the smiler באלטון טאוורס.
 • Mean Streak - סידר פויינט, אוהיו, ארצות הברית. מבין רכבות העץ הגדולות, המוכרות והטובות ביותר בעולם.
 • Raptor - פארק סידר פויינט, אוהיו, ארצות הברית. הנוסעים תלויים מתחת למסילה, כשבמרבית המסלול הם תלויים עם ראשם למטה.
 • Poseidon - אירופה פארק, רושט, גרמניה. רכבת הרים רטובה. הרכבת עוברת בתוך שחזור מרשים של מקדש עתיק לאל פוסידון, אל הים. ומשם גולשת במדרון אל בריכה מוקפת פסלים. זו אחת מרכבות ההרים היפות ביותר. אירופה פארק מחולק לאזורים לפי מדינות אירופה השונות, והרכבת פוסידון מצויה בחלק ה"יווני".
 • מזחלות מטרהורן- פארק דיסנילנד בקליפורניה. רכבת ההרים הראשונה העשוייה מפלדה ונפתחה בשנת 1959.
 • "blue fire" - אירופה פארק, רושט גרמניה. אחת הרכבות המהירות בעולם, הכוללת שיגור ו4 היפוכים.
 • יורו-סאט - אירופה פארק, רושט, גרמניה. הרכבת כולה כלואה בתוך כדור ענק. בתוך הכדור שוררת חשיכה, מלבד הבזקי לייזר צבעוניים השוטפים את הנוסעים. לאחר טיפוס ממושך ולולייני כלפי מעלה הרכבת שועטת במהירות בחשיכה למטה.
 • יורו-מיר - אירופה פארק, רושט, גרמניה. צמד בניינים גבוהים מצופים זכוכית ראי תכולה. הרכבת מטפסת תחילה בחושך בתוך הבניין, ואז מגיחה מגגו ומתחילה להתפתל מטה במהירות רבה, כשהנוסעים רואים את בבואתם משתקפת מקירות הבניינים. כמו כן, לקרונות יכולת סיבוב מלאה של 360 מעלות.
 • קראקן - פארק sea world, אורלנדו, פלורידה. רכבת "ללא רצפה" המבצעת 7 היפוכים
 • סילבר סטאר - אירופה פארק, רושט, גרמניה. רכבת הרים מאיימת ארוכה ומפחידה, המעוצבת בסגנון של מכונית מרוץ פורמולה 1.
 • הר החלל - רכבת הרים מקורה הנמצאת בארבעה מפארקי השעשועים של חברת וולט דיסני.
 • רכבת הר הרעם הגדול - רכבת הרים הנמצאת בארבעה מפארקי השעשועים של חברת וולט דיסני.
 • X2 - רכבת הרים שלקרונותיה יכולת סיבוב של 360 מעלות תוך כדי נסיעה, בפארק six flags magic mountain.
 • הענק הירוק - פארק Universal's Islands, אורלנדו, פלורידה. רכבת הרים מסוג "שיגור" ומהגבוהות בארצות הברית. מבוססת על הקומיקס הענק הירוק.
 • פורמולה רוסה - רכבת ההרים המהירה בעולם. גובה השיא הוא 53 מטרים, מהירותה המקסימלית היא 240 קמ"ש והיא נראית כמו מכונית מרוץ. בגלל הרוחות החזקות באבו דאבי נדרש ללבוש משקפי מגן. נמצאת בפארק עולם הפרארי, בעיר אבו דאבי, שבמחוז אבו דאבי, איחוד האמירויות הערביות.
 • Fiorano GT Challenge - רכבת הרים מהגבוהות והמהירות בעולם. גובה השיא הוא 30 מטרים ומהירותה המקסימלית היא 95 קמ"ש והיא נראית כמו מכונית. נמצאת בפארק עולם הפרארי, בעיר אבו דאבי, שבמחוז אבו דאבי, איחוד האמירויות הערביות.
 • מילניום פורס - פארק Cedar Point, אוהיו, ארצות הברית. רכבת מסוג "giga coaster" ובין המהירות והגדולות מסוג זה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]