הענק הירוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הענק הירוק
הענק הירוק, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Immortal Hulk #20 מיולי 2019, אמנות מאת לוצ'יו פארילו.
הענק הירוק, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Immortal Hulk #20 מיולי 2019, אמנות מאת לוצ'יו פארילו.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה The Incredible Hulk #1
(מאי 1962)
יוצרים סטן לי, ג'ק קירבי
גילום הדמות אריק באנה ("הענק")
אדוארד נורטון ("הענק הירוק")
מארק רופאלו ("היקום הקולנועי של מארוול")
מידע
שם אמיתי רוברט ברוס באנר
כינויים דוק גרין, שובר העולמות, ג'ו פיקסיט, הפרופסור, דייוויד באנר, בוב דאנר, המצולק הירוק, הגוליית הירוק, מלחמה, הבהמה הירוקה, מיסטר גרין
סטטוס פעיל
גזע בן אדם
מין זכר
מקצוע מדען
מומחיות
כוחות כוח וסיבולת בלתי מוגבלים, מהירות על-אנושית, החלמה מהירה, אפשרות לספוג קרינה רדיואקטיבית, שינוי צורה מוגבל
חבר לשעבר בקבוצה האוונג'רס, הענקים המדהימים, הראויים, וורבאונד, אבירי מארוול, דפנדרס, פנתאון, האלקבסטרס, פרשי אפוקליפס, ארבעת המופלאים החדשים, האוונג'רס הסודיים, האוונג'רס, S.H.I.E.L.D, אילומינטי, היד, מבצע הענק הירוק (צבא ארצות הברית)
אזרחות אמריקאית
דמויות קשורות
משפחה בריאן דייוויד ורבקה באנר (הורים)
סוזן דרייק-באנר (דודה, כנראה מתה)
איליין באנר-וולטרס (דודה, מתה)
מוריס וולטרס (דוד)
תדאוס רוס (חותן)
קרן לי (חותנת, מתה)
בטי רוס (אשה ראשונה)
ג'רלה (אשה שנייה, מתה)
קאירה (אשה שלישית, מתה)
ג'ניפר וולטרס (בת דודה)
קמילה בלאק (בת אפשרית)
סקאאר והירו-קאלה (בנים)
ליירה (בת מיקום מקביל)
חברים ריק ג'ונס
אויבים אבומיניישן
הענק האדום
המנהיג

"הענק הירוק" (באנגלית: The Incredible Hulk, מוכר גם בשמות: "הענק המדהים", "האלק האיום" או בקיצור: "האלק") הוא דמות בדיונית של גיבור-על, המופיעה בסדרת חוברות קומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Incredible Hulk #1 ממאי 1962 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

הענק הירוק הוא האלטר אגו האמוציונלי והאימפולסיבי של הפיזיקאי ד"ר ברוס באנר, דמות של אדם מסוגר ומתבודד. הענק הירוק מופיע מיד לאחר שד"ר באנר נחשף בטעות לקרינת גמא במהלך ניסוי שערך. כתוצאה מכך, באנר הופך, ללא רצונו, לענק המתואר כמפלצת אנושית גדולה וזועמת - וחייו מסתבכים ללא הכר. לי תיאר את הדמות כשילוב בין ד"ר ג'קיל ומר הייד לבין פרנקנשטיין.

בשעה שצבע גופו משתנה לעיתים במהלך ההיסטוריה הפרסומית של החוברות, הענק מזוהה עם צבעו הירוק. בתור ענק, באנר ניחן ביכולות על-אנושיות, כאשר מידת עוצמתו גדלה ככל שכעסו גדל. רגשות חזקים כמו כעס, פחד וצער גם הם משמשים כטריגר לטרנספורמציה של באנר לענק הירוק. באנר, שחי בפאניקה מתמדת שמא אישיותו של הענק תפרוץ בכל עת, אינו מסוגל ליצור קשרים חברתיים, ומרכיב עלילתי שכיח בסדרת הכותרים הוא מרדפו של צבא ארצות הברית אחר הענק, וזאת בעקבות נתיב ההרס שהוא מותיר אחריו.

דמותו של הענק הירוק מדורגת במקום התשיעי ברשימת מאה גיבורי-העל הגדולים, לפי אתר IGN,[1] וכן במקום ה-14 ברשימת 50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים לפי מגזין אמפייר.[2] את דמותו של ברוס באנר גילמו שלושה שחקנים בסרטי הלייב אקשן הקולנועיים - בסרט "הענק" מגלם אותו השחקן אריק באנה, בסרט "הענק הירוק" מגלם אותו אדוארד נורטון ובסרטי היקום הקולנועי של מארוול "הנוקמים", "הנוקמים: עידן אולטרון", "תור: ראגנארוק", "הנוקמים: מלחמת האינסוף" ו"הנוקמים: סוף המשחק" מגלם אותו השחקן מארק רופאלו, שגם הופיע בהופעת קמע בסרטים "איירון מן 3" ו"קפטן מארוול", ועתיד לשוב ולגלם את הדמות בסדרות הטלוויזיה "שי-האלק: עורכת דין בשירות החוק" ו"מה אם...?" של שירות הסטרימינג דיסני+.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרך ראשון, מאי 1962 - מרץ 1999[עריכת קוד מקור | עריכה]

הענק הופיע לראשונה במאי 1962 בחוברת The Incredible Hulk #1, שנכתבה על ידי סטן לי ואוירה על ידי ג'ק קירבי ופול ריינמן. תחילה צבע גופו היה אפור משום שלי לא רצה לשייך את הדמות למוצא אתני כלשהו, אך עקב טכנולוגיית ההדפסה באותם ימים, הצבע עצמו יצא בגוונים שונים של אפור ולעיתים אפילו ירוק. החל מהחוברת השנייה התבקש סטן לי לבחור צבע ובחר ללא העדפה בירוק לצבעו האופייני של הענק, וכך זה נשאר. באמצע שנות ה-80, הצבע האפור חזר בסדרת פלאשבקים כחלק מסיפור מקורו של הענק.[3] הענק הוסיף לככב בחוברות נוספות ביקום מארוול כדוגמת ספיידרמן וארבעת המופלאים והפך לחבר המייסד של קבוצת האוונג'רס. כשנה וחצי לאחר ביטול הסדרה המקורית, הענק הופיע בהופעת אורח בסדרת הקומיקס Tales to Astonish החל מחוברת מס. 60, שראתה אמנים כסטיב דיטקו, ג'ק קירבי, גיל קיין וביל אברט. החל מאפריל 1968 שם הסדרה השתנה ל-The Incredible Hulk, והיא נמשכה עד לחוברת מספר 474 (מרץ 1999), כאשר בוטלה ואותחלה מחדש. סדרה זו הציגה את נבלי-העל הגדולים ביותר של הענק, אבומיניישן והמנהיג.

בתחילת שנות ה-70, הענק הופיע בהופעות אורח בסדרות אחרות. דמותה של ג'ניפר וולטרס הוצגה, והיא קיבלה סדרה משלה. סדרת הדגל של הענק, שנמשכה לאורך שנות השבעים, ראתה אמנים כארצ'י גודווין וכריס קלרמונט, ואף הרלן אליסון.[4] בעקבות שידורה של סדרת הטלוויזיה משנת 1977, חברת מארוול הוציאה מגזין בשחור-לבן תחת השם "The Rampaging Hulk", שנועדה להיות סדרת פלאשבקים, אך לאחר תשעה גליונות השתנה שמה ל-!The Hulk והיא הודפסה בצבע. אישיותו של הענק התפתחה ונהפכה למורכבת יותר במהלך שנות השמונים, כאשר מבין האמנים שתרמו לעלילות השונות ניתן למנות את ביל מנטלו, מייק מינולה, ג'ון ביירן, גרי פרנק ואדם קוברט. בינואר 1991 דמותו של הענק שונתה פעם נוספת, כאשר נעשה שימוש בהיפנוזה כדי לאחד בין שתי אישיויותיו של באנר והענק לכדי ישות אחת, "הפרופסור". במהלך המיני סדרה Future Imperfect משנת 1993, הכותב פיטר דייוויד והמאייר ג'ורג' פרז הציגו לקוראים ענק מעתיד דיסטופי בשם "מאסטרו". בשנה זו, חברת מארוול הריצה בשנית את הכותר Rampaging Hulk במהדורה חודשית.

Hulk Vol.1, מרץ 1999 - פברואר 2000; כרך שני, אפריל 1999 - דצמבר 2007[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 1999, הכותבים ג'ון קייסי ופול ג'נקינס וכן המאייר רון גארני שיתפו פעולה להרצה מחודשת (Hulk Vol.1) של הכותר הראשי, מיד לאחר סיומו בחוברת מספר 474. סדרה זו נמשכה 11 חוברות עד לפברואר 2000, עם תסריטים מאת ג'ון ביירן, אריק לרסן וג'רי אורדוויי, הכותר החדש הציג שלוש אישיויות ענקים שאיתן חולק באנר קשר מנטלי - הענק הפראי, הענק האפור והענק המאוחד ("הפרופסור"). במהלך האירועים, אישיות רביעית חדשה פורצת, והיא ענק סדיסטי ושטני החדור שאיפת נקם. לאחר מכן, The Incredible Hulk Vol.2 החל בחוברת מספר 12, ונמשך עד לחוברת מספר 111 (דצמבר 2007). ברוס ג'ונס המשיך ככותב הכותר בין נובמבר 2004 לפברואר 2005, ולאחר מכן עזב לצורך כתיבת המהדורה המוגבלת Hulk\Thing: Hard Knocks #1-4. הכותב פיטר דייוויד חזר לאחריו עם המהדורה המוגבלת Tempest Fugit, ושכתב את הסיפור כך שסדרת סיוטים הכתיבה את צעדיו של הענק על ארבע אישיויותיו (אותן הציג ג'נקינס מקודם). לאחר אפילוג בן חוברת אחת וסדרה של ארבע חוברות שנועדו לשמש כקרוסאובר לאירועי "בית אם", דייוויד פינה את מקומו לעסוק בנושאים אחרים שאינם קשורים בענק. בשנת 2006, הכותב גרג פאק הביא לפרסומה של קשת הסיפור "כוכב הענק הירוק". קשת הסיפור נמשכה בין אפריל 2006 ליוני 2007 והובילה לאירוע הקרוסאובר "מלחמת-עולם הענק הירוק" כשנה לאחר מכן, תחת כתיבתם של פיטר דייוויד וגרג פאק. האירוע נמשך בין יולי לדצמבר 2007 ופורסם נוסף על סדרות הדגל של הענק גם בסדרות "גוסט ריידר", "איירון מן", "אקס-מן", "האוונג'רס" ו"המעניש".

The Incredible Hercules, ינואר 2008 - אפריל 2010; Hulk Vol.2, מרץ 2008 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2008 סדרת הדגל של הענק הירוק שינתה את שמה ל-The Incredible Hercules והמשיכה במספור החוברות עד לחוברת מספר 141 באפריל 2010. במקביל, כרך שני לכותר Hulk פורסם החל ממרץ 2008 בכתיבתו של ג'ף לואב ובאיורו של אד מק'גינס, ובו מוצגת דמותו של הענק האדום. הכותב ג'ף לואב ציין בראיון כי "הענק האדום הוא סוג ענק שלא נתקלנו בו מעולם - ענק חושב שמהווה נשק ברוטאלי ורב עוצמה". כדי להוסיף ולחדד את משמעות העניין, הוא הוסיף כי "כל מה שהענק הירוק איננו מצוי בענק האדום".[5] לאחר חוברת מספר 111, המשיכה סדרת הכותרים תחת מספור ישן כ-The Incredible Hulk #600 מספטמבר 2009 ואילך. בין דצמבר 2009 ליולי 2010 פורסם אירוע הקרוסאובר "נפילת הענקים" בכתיבתם של ג'ף לואב, ג'ף פארקר וגרג פאק.

כרכים שלישי ורביעי, אוקטובר 2011 ואילך[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרך שלישי של סדרת הכותרים החל בפרסום באוקטובר 2011 בכתיבתו של ג'ייסון אהרון ובאיורו של מארק סילבסטרי, תחת השם The Incredible Hulks, וזאת במקביל לקשת הסיפור מלחמת-עולם הענקים, שהציגה את משפחתו הנרחבת של הענק. הרצה זו נמשכה 23 גליונות עד לאוקטובר 2011, כשלאחר מכן הוחלפה בכרך רביעי מדצמבר 2011 ועד דצמבר 2012, שנמשך כ-15 גליונות. כחלק מהרצת "מארוול עכשיו!", סדרת החוברות הוותיקה שינתה את שמה ל-The Indestructible Hulk החל מנובמבר 2012, בכתיבתו של מארק וייד ובאיורו של ליינל פרנסיס יו. הסדרה החדשה הוחלפה ב-2014 על ידי סדרה אחרת, The Hulk.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עטיפת החוברת "Incredible Hulk #1", מאי 1962, אמנות מאת ג'ק קירבי ופול ריינמן

השנים המוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברט ברוס באנר הוא בנו של הפיזיקאי לאנרגיה אטומית בריאן דייוויד באנר, שהיה אלכוהוליסט. בריאן נתקף קנאה מטורפת בשל האהבה הרבה אותה הרעיפה אשתו רבקה על הילד, ושנא אותו שנאה עזה. בנוסף לכך, בריאן האמין שעבודתו הרדיואקטיבית שינתה את ה-DNA של בנו וגרמה לכך שיהפוך למוטאנט. ברוס עבר התעללות בילדותו, עד אשר אביו רצח את אמו ואושפז בבית חולים פסיכיאטרי. ברוס גדל בצל קורתה של דודתו, גברת דרייק, כילד פלא מחונן מאוד אך גם מסוגר ומתבודד.[6] הוא הפנים בתוכו את כל הזעם והכאב אותו חש בתקופת ילדותו.

לאחר שסיים בית ספר תיכון למדעים, באנר הצעיר למד פיזיקה גרעינית באוניברסיטת דזרט סטייט הבדיונית בניו מקסיקו ועד מהרה הפך לתלמיד המצטיין של פרופסור הרברט ג'וזיה וולר. הוא קיבל דוקטורט בפיזיקה גרעינית מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה, יחד עם פיליפ סטרנס (אחיו של סמואל סטרנס). בבגרותו, הוא החל לעבוד במתקן למחקר גרעיני השייך למחלקת ההגנה של ארצות הברית וממוקם בבסיס הטילים "לוס דיאבלוס" בניו מקסיקו. שם באנר פגש בגנרל תדאוס "ת'נדרבולט" רוס, קצין בחיל האוויר של ארצות הברית שפיקד על המתקן, ובבתו בטי רוס. בין בטי לברוס מתפתחת משיכה כמעט מיידית, אך גנרל רוס אינו רואה בעין יפה חיבור זה מכיוון שהוא רואה בחזותו השבלונית של באנר סימן לחולשה. באנר תכנן ופיקח על בנייתה של "פצצת גמא", נשק גרעיני שמכיל מינון גבוה של קרינת גמא.

הענק[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנר נוכח בבונקר אשר במתקן האימונים לשם ביקוע תת-קרקעי ראשוני של פצצת הגמא. הוא מגלה שאזרח פרץ את מחסום האבטחה וחדר לאזור הניסוי. באנר אומר לשותפו לעבודה, איגור סטארסקי, לדחות את הספירה לאחור בשעה שהוא ינסה להעביר את האזרח למקום מבטחים. סטארסקי - סוכן סובייטי חשאי - לא עושה דבר בתקווה שבאנר ימות בפיצוץ, מה שיוביל להקפאת הפרויקט. באנר מגיע לאזרח, צעיר בשם ריק ג'ונס, ומשליך אותו לעבר משוכת מגן. לפני שבאנר מצליח להגיע למקום בטוח, פצצת הגמא מתפוצצת וגלי רדיואקטיביות חזקים מתפשטים ומגיעים עד לפני הקרקע. באנר מוקרן בחלקיקים רדיואקטיביים ביותר, אולם בשל גורם גנטי לא ידוע בגופו הוא לא נהרג. כתוצאה מכך הוא משתנה למפלצת אפורה דמוית אדם.[7]

בתחילה, באנר משנה את צורתו לענק בשעת השקיעה ושב לדמותו בשעת הזריחה. אולם, גופו של באנר משתנה עד לכדי כך ששינויי הצורה נגרמים כעת כתוצאה מפרצי אדרנלין כאשר הוא מתרגש יתר על המידה, ללא קשר לשעות היום. בדרך כלל, הענק שומר מעט מזיכרונותיו ומהאינטליגנציה של באנר והוא נתון להתקפי זעם תכופים. הצבא מנסה ללא הרף לבלום את התקדמותו, אך הוא מסכל כל ניסיון שלהם. ריק ג'ונס רואה את עצמו אחראי להפיכתו של באנר לענק ולכן מנסה לעזור לו ולהרחיקו מכוחות הצבא וכן שומר על זהותו בסוד.

בפעם הבאה שבאנר משנה את צורתו לענק, צבע עורו היה ירוק - גוון שנשמר לאורך השנים כמאפיינו הבולט ביותר. בניסיון לשלוט בשינויי הצורה, באנר החל להשתמש במקרן קרני גמא כדי לאלץ את השינויים.[8] לאחר שהענק נורה לעבר החלל ועובר בסופה רדיואקטיבית, ריק ג'ונס יכול היה לשלוט בו. השניים עבדו יחדיו כדי לעצור את "קרקס הפשע", אך לאחר מכן השפעתו של ג'ונס על הענק פגה.[9] בין הרפתקאותיו המוקדמות הרבות, הענק הירוק הואשם בחבלה בבסיס גמא וארבעת המופלאים נשלחו לעצור אותו. זו הייתה הפעם הראשונה מבין רבות בה הענק התעמת מול הדבר.

שנות ה-60: האוונג'רס, המנהיג ואבומיניישן[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרפיטי של הענק הירוק, כפי שהופיע על צידה המזרחי של חומת ברלין.

הרפתקאותיו הראשונות של הענק בשנות ה-60 כללו את הצטרפותו לחבורת האוונג'רס. החבורה הוקמה לראשונה כאשר הענק הפך לכלי משחק בידיו של הנבל לוקי, לאחר שהיתל בו להילחם באחיו החורג תור.[10] אולם, הענק הירוק נאלץ לעזוב משום שחברי הקבוצה לא סמכו על אופיו ההפכפך.[11] בהמשך, הענק מצא בן ברית בדמותו של נאמור והתעמת מול חברי הקבוצה, אך הובס ונעלם במעמקי המצולות.[12] עד מהרה הוא צץ חזרה בניו יורק ומבקש לנקום באוונג'רס, מה שמוביל לעימות נוסף בינו לבין הדבר.[13] בזמן שהוא התחבא במערה ליד הוליווד, מנוחתו של הענק הופרעה כאשר הגובלין הירוק ניסה לפגוע בספיידרמן. הוא התעמת עם ספיידרמן, אך נמלט מהזירה.[14]

באנר ממשיך בתפקידו כמדען בבסיס גמא. בינתיים, גנרל רוס חושד כי באנר הוא מרגל וקיימת תקשורת בינו לבין הענק. הבסיס הופך למטרתו של הזיקית, שנשכר במטרה לגנוב טנק רובוטי ניסיוני אותו המציא באנר.[15] ניסיונו של באנר לעצור את המרגל הסתבך עם הגעתו של לוטננט גלן טאלבוט לבסיס גמא, ששותף לחשדותיו של רוס וחושב שבאנר הוא בוגד.[16] כאשר הצבא מחליט להעביר את באנר והטנק הניסיוני לבסיס אחר, מעבידו של הזיקית - המנהיג - שולח אנדרואיד סינתטי כדי לגנוב אותו. הענק נלחם באנדרואיד ומונע ממנו לגנוב את הטנק. באנר נעצר בידי הצבא באשמת מעורבות בגנבה, עד אשר ריק ג'ונס חושף את זהותו בפני נשיא ארצות הברית שמעניק לו חנינה.[17]

הענק הירוק נהרג לכאורה לאחר מספר עימותים מתמשכים עם המנהיג וכוח האנדרואידים שלו באי אסטרה.[18] ג'ונס גונב את גופתו ומנסה להחיות אותו במעבדתו, ופרץ נוסף מתוך מקרן קרני הגמא מפעיל את שינוי הצורה לענק. בפעם הראשונה, הענק ניחן באינטליגנציה של באנר. ניסיונו של ג'ונס עולה לבאנר במחיר כבד - אם הענק ישנה את צורתו בחזרה לבאנר, הוא ימות מרסיס שחדר למוחו. המנהיג שולח את האנדרואיד שלו למתקפה על בסיס גמא ומנסה לכרות ברית עם הענק. תוך כדי, המנהיג מבין שמשהו אינו כשורה והוא מפציץ את הענק בקרינת גמא נוספת ומסיר את הרסיס אשר תקוע במוחו.[19] במהלך תקופה זו, ריק ג'ונס מגלה את זהותו של הענק גם לטאלבוט, לגנרל רוס ולבטי לאחר שחשב שהענק מת.[20]

באנר ניסה להרוג את עצמו על ידי פרץ קטלני של קרינת גמא כדי שלא לשמש כנשק להשמדה המונית בידי הישות הקוסמית "ביונדר" (Beyonder). הוא נעצר בידי טלבוט ונכלא, אך בזמן זה המרגל אמיל בלונסקי עובר מוטציה והופך למפלצת האימתנית אבומיניישן, עמו נלחם לבסוף הענק.[21] עד לסוף שנות ה-60, הענק נלחם נגד יריבים כהוד התפתחותו, מנדרין, סאנדמן ושליט הבובות בין היתר.

שנות ה-70: דוק סמסון, הענקית הירוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר תלאות רבות, ריד ריצ'רדס מארבעת המופלאים פיתח תרופה למצבו של הענק, אשר פעלה במידה מסוימת. באנר פיתח את היכולת לשנות את צורתו לענק לפי רצונו, בו בעת שהוא שומר על מנת המשכל שלו. הוא נשבע שלא להפוך לענק הירוק שוב, ומציע נישואים לבטי.[22] עם זאת, המנהיג שוכר את ריינו ויורה קרן גמא בעת חתונתם, מה שגורם לשינוי צורתו של באנר לענק וחזרתה של אישיות הענק הפראי. בזעמו, הענק נלחם בריינו ובמנהיג, גרם לאשפוזו של גנרל רוס והחריב את ביתו. הוא נמלט, וטאלבוט נשבע בפני בטי שהוא ישמיד את הענק.[23]

לאחר הרפתקאות בכוכב מרוחק בהן הענק הצטרף לכוח מחתרת נגד מצביא צבא מרושע ופגש בלוחמת החייזרית ג'ארלה, בטי גילתה שבאנר היה נתון במערכת יחסים עם המלכה החייזרית, ובראותה כי הפסידה את אהבתו אליה, היא הסכימה להיענות לחיזוריו של גלן טאלבוט, והם נישאו עד מהרה. כאשר היא וטאלבוט היו בירח הדבש שלהם, גנרל רוס המשיך ברדיפתו האובססיבית אחרי הענק, אך הוא נלכד בידי מדען סובייטי שידוע בשם הגרמלין ונלקח לכלא סובייטי. טלבוט נשלח למשימת הצלה בעקבותיו, אך הוא עצמו נלכד ונחשב למת. כאשר בטי גילתה אודות מותו לכאורה של בעלה, היא סבלה מהתמוטטות עצבים.[24] הענק נלקח חזרה בידי הצבא והפסיכיאטר לאונרד סמסון הצליח למצוא תרופה למצבו. אולם, גם הוא השתמש בקרני הגמא כדי לעבור מוטציה בעצמו, והענק נאלץ להילחם בו על ליבה של בטי רוס.[25] המנהיג פעל כדי להתיש את הענק עד לנקודה בה המפלצת תמות מהתקף לב.[26] בסיפור "מבצע: עור ירוק", צבא ארצות הברית מקים פרויקט מיוחד כדי ללכוד את הענק הירוק. תוך כדי, גנרל רוס הוחלף בידי רובוט של המנהיג, והמנהיג מתחזה לג'ון טאלבוט בתוכניתו להחליף את הנשיא ואת סגן הנשיא בשכפולים רובוטיים. הענק מסכל את תוכניתו, אך בסופו של הקרב, דוק סמסון מאבד את כוחותיו.[27] בניסיון להשיב את עצמו לכוכב החייזרי, באנר נעזר בהנרי פים, אך בנודעו כי התוכנית נכשלה הענק יוצא למסע הרס בוושינגטון הבירה. הוא נלכד בידי "פרויקט: עור ירוק" וסוכנות S.H.I.E.L.D ועומד למשפט בעוון כך. עו"ד מאט מורדוק מייצג אותו במהלך המשפט,[28] אך הענק נמלט.

יום אחד, באנר מקבל ביקור מדודניתו האהובה ג'ניפר וולטרס, עורכת דין מלוס אנג'לס. כאשר היא מסיעה אותו לביתו, היא נורית לפתע בידי מאפיונר. כדי להציל את חייה באופן מיידי, באנר מאלתר עירוי דם שגורם לוולטרס לעבור מוטציה ולהפוך לענקית הירוקה. שלא כמו באנר, וולטרס שמרה על אישיותה והאינטלקט שלה. באנר היה אכול רגשות אשם בכך שגרם לשינוי, והקונפליקט הפנימי שבו הוסיף רובד נוסף באישיותו המורכבת גם כך. אולם, נדמה כי וולטרס העדיפה את זהותה כענקית. במשך שנות ה-70, הענק נלחם לצד גיבורי-על כהאקס-מן,[29] דוקטור סטריינג',[30] קפטן מארוול,[31] הגולש הכסוף,[32] קבוצת הדפנדרס[33] ו-וולברין.[34]

שנות ה-80: הפרדה אטומית, אישיות מורכבת יותר וג'ו פיקסיט[עריכת קוד מקור | עריכה]

אי ההרפתקאות של הענק הירוק, פארק שעשועים באולפני יוניברסל.

דוק סמסון לוכד את הענק ומצליח להפריד בין המבנה האטומי והפסיכה של באנר לבין המבנה האטומי הגדול של הענק. גופו של הענק שוכב רדום ללא כל זיכרון ואישיות משלו כתוצאה מכך עד אשר סמסון עורר את מוחו. אישיות חדשה פורצת מתוכו, והענק הופך לאיום גדול יותר מבעבר.[35] הוא הופך למנהיג כוח תקיפה של קבוצת האלקבאסטרס.[36] באנר נישא לבסוף לבטי רוס והוא מאמין כי נפטר סופית מאישיותו של הענק הירוק, אך במהלך ירח הדבש נתקף במחלה חמורה ואושפז.[37] עקב הפרדתו מהענק, גופו של באנר הפך לבלתי יציב מבחינה מולקולרית. אולם, בעזרתו של ויז'ן האנדרואיד, באנר מאוחד חזרה עם הענק, ואישיותו של הענק מתחילה להשתלט על גופו של באנר.[38] האיחוד המחודש מתברר כלא יציב, וניסיון ליצבו במכל הזנה מוביל להתפרצות מחודשת של הענק האפור. ריק ג'ונס סופג את שארית קרינת הגמא ממכל ההזנה והפך ליצור ירוק.[39] הענק עורך עסקה עם המנהיג כדי להעביר את הקרינה הספוגה בגופו של ג'ונס לתוכו.

סוכנות S.H.I.E.L.D מחליטה כי יש ברשותה מספיק פצצות גמא וכי אין הם זקוקים יותר לענק. הם שולחים את הסוכן קווטרמיין לרצוח אותו. בנוסף, קבוצת אקס פקטור מצליחה לאתר את הענק, להקפיאו ולהחזירו לבסיס גמא. קווטרמיין פעל נגד החוקים ופוצץ את הבסיס. הוא לוקח את באנר ואת ריק ג'ונס הרחק מהישג ידה של הסוכנות. בטי רוס מגלה כי היא בהריון מבאנר, והענק מחליט להגן עליה. בתקופה זו התפתחה עלילה בשם "צומתי הדרכים לנצח" לפיה ברוס סבל בצעירותו מהתעללות, מה שגרם להצטברות של כעסים בתוכו אשר בסופו של דבר תרמו לאישיותו ההפכפכה.[40] זאת ועוד, אישיותו של באנר נהפכה למורכבת עוד יותר כאשר הוא תואר כסובל מהפרעת זהות דיסוציאטיבית, שהחלה עוד בעברו.[41] כאשר המנהיג מפוצץ פצצת גמא במידלטאון כשהענק נמצא בנקודת הפיצוץ, זה האחרון נחשב למת. אולם, הוא מועבר שוב לעולמה החייזרי של ג'ארלה. עם שובו, הענק לוקח עבודה כאוכף חוק בקזינו. הוא קורא לעצמו בשם "ג'ו פיקסיט" ולמשך החודשים הבאים אינו משנה צורה. בתקופה זו הוא פוגש במרלו צ'נדלר, אשתו לעתיד של ריק ג'ונס. באנר מוצא את בטי כשהיא עובדת במנזר, והוא מותקף בידי פרומתאוס, סוכן מטעם קבוצת "הפנתאון". משום שלא יכול היה להגיע לבטי, רמות המתח והזעם הביאו לפריצתה מחדש של אישיות הענק הפראי והפסיכה של באנר סבלה מהתלקחות נוספת. הענק האפור הצליח לשמור את הענק הפראי מאחורי מחסום מנטלי, אך היה זה רק עניין של זמן עד שהענק הפראי ישתלט שוב. כשהענק נדרש כדי להילחם באויב החוצני סופר-סקרול, הענק האפור שכנע את באנר לשחררו לחופשי במקום הענק הפראי, והצליח להערים על סופר סקרול ולהציל את בטי. לאחר מכן, הענק האפור והענק הפראי נלחמו על שליטה במוחו של באנר.

שנות ה-90: הפרופסור, הפנתאון, המאסטרו ומותה של בטי רוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצעות היפנוזה, סמסון מצליח ליצור את אישיותו של "הפרופסור", ענק אינטליגנטי שהוא יצר במכוון כדי לשמור על הענק הירוק תחת שליטה. אישיות זו כללה את הכוח העצום של הענק הפראי, את הערמומיות הרבה של הענק האפור ואת האינטלקט הרב של ברוס באנר.[42] גרסה זו של הענק מצטרפת לקבוצת "פנתאון" ומוצאת את עצמה נלחמת לצד תנועת מחתרת וקבוצת אקס-פקטור הממשלתית. לאחר מספר הרפתקאות עמם, הענק מונה למנהיג הקבוצה והתעמת לראשונה עם ג'אגרנוט, אויבם המוטאנט של האקס-מן, שעבד כאוכף חוק עבור ארגון "סדר עולמי חדש" של הגולגולת האדומה. הענק נלכד ועבר שטיפת מוח שגרמה לו להילחם בקבוצת האוונג'רס, והוא האמין כי ג'אגרנוט הוא אביו המתעלל. אולם, הענק ניער מעליו את ההשפעה כאשר ג'אגרנוט שיבח את מעשיו והענק הגיע למסקנה כי אביו המתעלל מעולם לא היה מראה חיבה שכזו. הענק החל להראות סימנים של חוסר יציבות כאשר התייחס לעצמו כענק במקום באנר.

לאחר מכן, הענק נלקח לעתיד הרחוק בידי ג'אניס, נכדתו של ריק ג'ונס, כדי להילחם בגרסה עתידית של עצמו הנקראת בשם "מאסטרו". מאסטרו היה רודן אשר הרג את כל גיבורי-העל ונבלי-העל של כדור הארץ והכתיר את עצמו לקיסר העולם הפוסט-אפוקליפטי. רק ריק ג'ונס וקומץ לוחמי מחתרת לוחמים נגד שלטונו מטיל המורא. הייתה לו האינטליגנציה של באנר אך הוא חזק כפליים מהענק. הוא נהרג לבסוף כאשר הענק שלח אותו לנקודת הפיצוץ של פצצת הגמא אשר יצרה אותו מלכתחילה. אף על פי שנדמה כי מאסטרו הושמד, הוא חזר בהמשך.[43] לאחר הבסתו של מאסטרו, הענק חזר לזמן ההווה ונרדף בידי המחשבה שיאבד שליטה ויהפוך למאסטרו. מעט לאחר מכן, ריק ג'ונס ומארלו התחתנו, ובאנר מבטיח לבטי לשמור על מערכת היחסים ביניהם ולנסות שלא לאבד שוב את קור רוחו ולהפוך לענק. הוא גילה את האמת מאחורי אגממנון, מנהיגם לשעבר של קבוצת "פנתאון", והקבוצה העמידה אותו למשפט על הפשעים שביצע. אגממנון מחיה מחדש לוחמי פנתאון מתים, אך נהרג והדבר שם קץ ללוחמיו. אכילס, חייל הנאמן לאגממנון, מנסה לפגוע ביוליסס, אך הכדור ניתז ממנו ופוגע בבטי במקום. הענק זעם עד כדי כך ששינה את צורתו בחזרה לבאנר עם אישיותו כענק. אפילו בצורתו האנושית, באנר יכול היה להקרין רמות גבוהות ביותר של רדיואקטיביות שהפכו את אכילס לפגיע, ויוליסס הרג אותו.

ברוס חסר הבינה נלקח תחת מעצר S.H.I.E.L.D, ובטי טופלה בעקבות הכדור התועה שפצע אותה. אולם, היא מתה ולנשמתה ניתנת האפשרות להגיע לגן עדן.[44] ראשית כל היא רצתה לראות אם באנר עדיין אוהב אותה. בראותו אותה, באנר נרגע דיו כדי לשנות צורה ולהמלט. לאחר שראתה עד כמה היא חשובה לו, בטי החליטה להמשיך לחיות ונשמתה חזרה לגופתה. בתקופה זו, הענק ובטי עוברים להתגורר בעיירה קטנה בפלורידה, וכדי להסתיר את עורו הירוק, הענק חובש תחבושות על גופו וטוען כי נפל קורבן לשריפה. כאשר יקום מארוול חווה טלטלה עזה בדמותו של אונסלוט האימתני, גיבורי העל הקריבו את חייהם בקרב נגדו[45] ולמעשה נשלחו ליקום כיס וכאילו "נולדו מחדש". באנר החליט ללמוד באוניברסיטת סטייט יחד עם ריד ריצ'רדס, הנרי פים, ויקטור וון דום וטוני סטארק. לאחר האוניברסיטה הוא החל לעבוד עבור "תעשיות סטארק" בחקר קרינת גמא. "תעשיות סטארק" הפכה למטרה בידי הארגון הטרוריסטי הידרה, שפיצץ פצצת גמא אותה פיתח באנר עבור הצבא בעוד הוא נכח במקום. דבר זה גרם לפריצתה של אישיות חדשה, שהיוותה שילוב בין שתי אישיויות הענק הקודמות. ביקום זה, הענק ודודניתו ג'ניפר וולטרס ביקשו את עזרתו של לאונרד סמסון למצוא דרך לייצב את המוטציה המשתנה של באנר. כמו כן, הענק עזר לגיבורי הארץ בקרב נגד גלקטוס.[46]

עם שובו ליקום הרגיל ובדיוק כאשר הכל החל להסתדר עבור הענק, בטי רוס כמעט ומתה כתוצאה מהרעלת קרינת גמא לאחר שנים רבות בהן נחשפה לענק. באנר מוצא תרופה לכך בעזרת עירוי דמו, אך היא נדחפת לקצה גבולותיה כאשר התברר שאבומיניישן החליף את עירוי הדם בדמו כנקמה. באנר נדחף לסף השגעון וניסה להרוג את עצמו כאשר הודיעו לו על מותה. דוק סמסון עוצר בעדו, אך באנר הופך לענק ונמלט מבסיס גמא. הוא הרבה לתכנן דרכים להרוג את עצמו, אך תמיד שינה את צורתו שניות לפני מותו. עם מותה של בטי ואמונתו של באנר כי הוא הרג אותה, גנרל רוס שב לרדוף אחריו.

שנות ה-2000: כוכב הענק הירוק, מלחמת-עולם הענק הירוק והענק האדום[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנר מגלה שהוא חולה במחלת ה-ALS הניוונית, ומחליט שעליו להגיע לשלווה נפשית עם שלוש האישיויות החבויות בתוכו, כולל שימוש בתרגילי יוגה לשם כך. הוא עורך עסקה עם הענק הפראי, הענק האפור והענק הפרופסור כדי ליצב את הפסיכה המרוסקת שלו ולספק לו זמן להתרפא ממחלתו. זאת ועוד, המנהיג מספק את האמצעים לרפא את באנר. באותו זמן מוצגת לראשונה דמותו של הגנרל האכזרי ג'ון רייקר,[47] שהיה אחראי לפיצוץ הגמא שגרם ליצירתו של הענק, ושמתכוון ליצור יצורים נוספים בעזרתו. באנר מוצא את עצמו ניצב בפני תאוריית קשר, ופעולותיו של רייקר גורמות לו להפוך לענק השטני, בטרם שלוש האישיויות האחרות מצליחות להכניע אותו.

במיני סדרה "כוכב הענק הירוק", באנר נמצא במקום מבודד באלסקה כאשר ניק פיורי מסוכנות S.H.I.E.L.D מאתר אותו ומבקש את עזרתו בהשבתת לוויין חלל השייך לארגון הידרה המרושע ואשר מסוגל להפעיל את כל הפצצות הגרעיניות על פני כדור הארץ. באנר נשלח לשם בתור הענק ומגלה שמדובר בנשק שהיה שייך ל-S.H.I.E.L.D. מתברר שחבורה סודית בשם "האילומינטי" (שחבריה מונים את פרופסור אקסבייר, ריד ריצ'רדס, איירון מן, דוקטור סטריינג', נאמור וחזיז שחור) קובעת כי הענק מהווה איום לביטחון כדור הארץ, ומשגרת אותו לכוכב לכת בלתי מיושב. טעות בכיוון שולחת את הענק להתרסק בכוכב האלים סאקאר, המלא בשבטים ברבריים, קרבות גלדיאטורים ונשלט בידי אימפריה מושחתת. הענק נלכד ונהפך לגלדיאטור, אשר הופך למנהיג המחתרת לאחר שהשליט הרודן צילק את פניו, והוא מפיל את הקיסר מכיסאו. לאחר עלייתו לשלטון, הענק מתאהב בסגניתו של הרודן, קאירה, שהצטרפה למטרתו. יחדיו, הם מביאים לעידן חדש של שלום ושגשוג בכוכב הלכת. קאירה נכנסת להריון מהענק, אך מתה כאשר החללית שבה הגיע הענק לכוכב מתפוצצת וגורמת לשרשרת אירועים הפוגעים בטקטוניקת הלוחות של הכוכב, והורגת מיליונים מתושביו. הענק נדחף לרמות חדשות של זעם ושיגעון, ונשבע לנקום בארגון אילומינטי אותו ראה כאחראי למותה. יחד עם בני בריתו - קבוצת פליטים ניצולים מכוכב סאקאר בשם וורבאונד, הענק עולה על ספינת מלחמה ועושה את דרכו בחזרה לכדור הארץ.[48]

באירועי "מלחמת-עולם הענק הירוק", הענק חוזר לכדור הארץ ומטיל מצור על העיר מנהטן, ניו יורק, תוך דרישה לפנות את העיר ולפגוש בנוכחותה של קבוצת אילומינטי. כאשר מסגרת הזמן לפינוי העיר פגה, הענק מביס את איירון מן ומגדל סטארק נהרס תוך כדי. גיבורי-העל מתעמתים מול הענק וקבוצת וורבאונד שלו, אך הם מובסים. גנרל רוס קורא לצבא כדי להפטר מהענק, אך למרות מאמציו ולמרות השימוש בכדורי אדמנטיום, הענק מביס אותם. הוא הופך את האזור ליד מדיסון סקוור גארדן לזירה גלדיאטורית. כדי להילחם בענק, דוקטור סטריינג' מזמן אויב ותיק וחזק בשם זוֹם, שמשליך את הענק על בניין. הבניין קורס על אזרחים חפים מפשע, והענק מציל אותם. סטריינג' מבין את חומרת מעשיו והענק חסר הדאגה מלמד אותו שיעור בלקיחת שליטה. הענק מאלץ את חברי האילומינטי להילחם אחד בשני בזירה, אך הוא חס עליהם באומרו כי רצה צדק ולא רצח. לאחר מכן, הענק מתכנן להשמיד את ניו יורק ולעזוב את האילומינטי בבושתם. מעט לאחר מכן, הסנטרי מופיע ובטירופו מתקיף את הענק. קרב עוצמתי מתחולל בין השניים, והסנטרי משתמש בכוחות אשר כמעט ומחריבים את העיר כליל. בסופו של דבר הענק גובר על הסנטרי ומחזיר אותו להיות רוברט ריינולדס, בזכות הקרב האינטנסיבי בין השניים הסנטרי פלט מספיק אנרגיה מיוחדת שהרגיעה את הענק שהפך בחזרה לברוס באנר. במצבם האנושי, באנר מצליח לנטרל את ריינולדס. הענק מגלה שאחד מבני בריתו אחראי לאסון בכוכב, והוא מתקיף אותו. כשהוא מלא בתחושות זעם ובגידה, הענק מתחיל לשחרר אנרגיה רדיואקטיבית שמאיימת על שלומו של החוף המזרחי כולו. טוני סטארק מפעיל בתגובה לבקשתו של הענק מתקנים לווייניים שירו בענק והותירו אותו חסר הכרה בדמותו של באנר. באנר נכלא במתקן תת-קרקעי על ידי S.H.I.E.L.D וקבוצת וורבאונד נלקחת למעצר.[49]

כשבאנר נותר כלוא בבסיס גמא, אבומיניישן נמצא מת בארץ מולדתו רוסיה. הגורם לכך מתגלה כיצור מאסיבי הקורא לעצמו הענק האדום. התגלמות זו של הענק עולה בחוזקתה על גיבורים כהענקית הירוקה, איירון מן, ריק ג'ונס בזהותו החדשה כיצור בשם איי בומב, ואפילו תור.[50] הענק משתחרר מכלאו כאשר עימות בין הענק האדום לאיי בומב פגם בכלא המחזיק אותו. האיום הפוטנציאלי לחייו של באנר מפעיל את שינוי צורתו לענק, והוא אינו מבזבז זמן מיותר ומתעמת עם אויבו החדש. הענק נתפס לא מוכן בעקבות סגנון לחימתו של הענק האדום, והוא מובס בעימות הראשון ביניהם. אולם, בעימות השני הענק מוצא חולשה בענק האדום ומנצל אותה. לאחר שהענק האדום מובס, הענק עוזב בטרם יוכל לגלות את זהותו האמיתית. הוא החל להעביר את זמנו בניסיון לאתר את מסלולו של הענק האדום לפני שזה האחרון יגרום ליותר נזק.

בינתיים בכוכב הלכת סאקאר, סקאאר - בנו של הענק שנחשב למת - עולה מתוך פקעת באגם האש לאחר שהושלך עם מותה של קאירה. עד מהרה הוא הופך לבוגר ומבקש לנקום בענק על שהרגיש כי נטש אותו ואת עולמו למות. הוא מוצא את דרכו לכדור הארץ ומתעמת עם אביו, שהיה באישיותו של הענק הפראי. סקאאר נגעל מרמת האינטליגנציה הנמוכה של אביו, והשניים מנהלים קרב שגורם לשבר המסכן תחנת כוח גרעינית. קבוצת וורבאונד מנסה למנוע שואה גרעינית, והענק וסקאאר נחלצים במפתיע לעזרתה. סקאאר משתמש בכוחו כדי לאטום את הבניין ולהציל את העובדים בו. לאחר מכן, סקאאר משפד את הענק ואומר שהוא יחזור ברגע שיהיה מישהו שאותו שווה להרוג.

הענק נלכד בידי ארגון A.I.M והוא מוחזק מתחת לבסיס גמא כדי ליצור סופר-חיילים המונעים בכוח גמא. הפרויקט מנוהל בידי הנבל מודוק ומפוקח בידי גנרל רוס. מודוק התברר כאחראי ליצירתו של הענק האדום ולהפיכתו של ריק ג'ונס לאיי בומב, וכן לאישיותו המפוצלת והמרושעת של דוק סמסון. תגלית זו נחשפת בידי הענקית הירוקה, שנעזרה בעיתונאי בן יוריק כדי לחשוף את האמת, וזה האחרון נעזר בשירותיו של פיטר פארקר, ששימש כצלם. עד מהרה, הענק האדום מופיע ובאנר הופך לענק ונמלט מהמתקן בו הוחזק. כאשר השניים החלו להילחם, הענק האדום השתמש ביכולות ספיגת האנרגיה שלו כדי לגנוב את אנרגיית הגמא מגופו של הענק ובכך מונע ממנו לשוב ולהפוך לענק. כשהבסיס מגיע לרמת ביקוע מסוכנת, באנר חסר ההגנה ניצל בידי איי בומב. הוא פוגש בסקאאר במדבר מוהאבי, ולאחר התנגדות מסוימת סקאאר מסכים שבאנר יאמן אותו להביס את הענק אם יחזור.[51] באנר גורם לג'אגרנוט, וולברין ודאקן ללחום בסקאאר,[52] ולאחר מכן השניים התעמתו מול הנשים הלוחמות של נורמן אוסבורן, ויקטוריה האנד ומונסטון.[53]

2010 ואילך: הענקית האדומה, נפילת הענקים, הפחד עצמו[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנר מגלה כי בטי רוס עדיין חיה, ובתחילתה של קשת הסיפור "נפילת הענקים" הוא מנסה להקים קבוצת אוונג'רס משלו כדי להצילה.[54] באנר חובר לענק האדום, שמתגלה כסוכן ארגון נבלי-העל אינטליג'נסיה והוא למעשה גנרל תדאוס "ת'נדרבולט" רוס. מתברר שהענק האדום אותו הרג הוא כפיל שנועד לשמש כהסחת דעת. בטי, שכעסה על באנר משום שהתחתן עם אשה אחרת, שימשה כהסחת דעת בידי המנהיג, שמגדיל מספר חיילי A.I.M וגיבורי-על לממדי ענק. באנר נלכד בידי המנהיג ומחובר למתקן מציאות מדומה.[55] הוא שוחרר מהמתקן בעזרתו של דוקטור דום, וניצל מידיו בעזרתה של הענקית האדומה, שנדקרה בידי סקאאר והתברר כי מדובר בבטי עצמה.[56] המנהיג נמלט, ומכונת ההקרנות הופעלה במהופך כך שהרדיואקטיביות מגיבורי-העל הענקים חזרה לנושאת המטוסים המרחפת של סוכנות S.H.I.E.L.D. לתחינתו של ריד ריצ'רדס, באנר סופג את כל הקרינה הרדיואקטיבית בניסיון לתחום אותה, ודוק סמסון מת בניסיון לעזור. נושאת המטוסים המרחפת מתרסקת והענק שובר העולמות עולה מן ההריסות.[57] לסקאאר ניתנת ההזדמנות סוף סוף להילחם בענק. במהלך הקרב, הענק מציל עוברי אורח שנקלעו לאזור. סקאאר מגיב למעשה חמלה זה בהפסקת הלחימה, אך הענק ממשיך בשלו וגורם לסקאאר לשנות את צורתו לבן אנוש. הענק נזכר באביו המתעלל של באנר ושינה אף הוא צורה. באנר התנצל בפני בנו וחיבק אותו.[58]

במהלך קשת הסיפור "הפחד עצמו" הענק מרים את אחד מפטישי האדמות הראויות והופך לנול, שובר העולמות. לפני שהפטיש משתלט עליו לגמרי, הוא מזהיר את הענקית האדומה לבל תתקרב, לפני שהוא יוצא למסע הרס וחורבן, בתור "נול, שובר העולמות". נול ואנגריר נלחמו בתור, ששיגר את אנגריר לשכבת האטמוספירה העליונה של כדור הארץ, והעיף את "נול" לרומניה. ברומניה, "נול" נפגש עם דרקולה, אשר תקף אותו באמצעות צבא הערפדים שלו.[59] כאשר הענק הגיע לטירתו של דרקולה, הוא נעזר בערפדית שהתחזתה לבטי רוס והשליך את הפטיש, הפריד את עצמו מברוס באנר ("נול" הנוכחי) וביקש עזרה מדוקטור סטריינג'.[60] לבסוף, תור הביס את "הנחש", אשר הפך את באנר והדבר לנול ואנגריר, ובאנר חזר לצורתו הרגילה.[61] באנר מתאחד עם הענק, אך פונה אל דוקטור דום כדי להפריד את אישיות הענק מאישיות ברוס באנר. דום מסיר את חלק המוח הנשלט על ידי באנר ומעבירו לשיבוט שפותח אל ידו. הענק עובר לחיות מתחת לאדמה עם שבט מולוידים, עד שהמפקדת אמנדה וון דום מגייסת אותו להילחם בבאנר, אשר הקים בסיס באי שבו ביצע מוטציית גמא בחיות במטרה להפוך את עצמו לענק הירוק פעם נוספת. מתקפתם של הענק וכוחותיה של אמנדה וון דום מסתיימת בהרעלתו של באנר בידי קרינת גמא, דבר המביא את הענק ובאנר לחלוק את גופם פעם נוספת, אם כי בפעם הזו הענק נעשה לאישיות השולטת ומנע מבאנר להירגע. עם זאת, באנר הוביל את הענק ברחבי העולם, בין היתר לתחנת חלל סובייטית נטושה, כפר ביגפוט ובסיס נטוש של סוכנות S.H.I.E.L.D. לבסוף, באנר הציג לענק הקלטה שלו כשהוא אומר לו שהוא מצא תרופה למצבם באמצעות רכיבים שהוא ליקט במהלך המסע. הוא אמר כי הוא לא מעוניין יותר לשלוט בענק, שהפך אותו לאדם טוב יותר, ושניהם חברו זה לזה וחזרו למצבם הרגיל. הם ריפאו את חיות הגמא, וסיכלו את מזימתו של דום להשתמש בהן.[62]

שבועות לאחר תקרית זו, הענק הגלה את עצמו מרצון למדבר בגבולות אמריקה וניסה למנוע מנבל-על בעל כוחות-על מימיים לגנוב חפץ משיירת נשק של צבא ארצות הברית. הוא הביא את קרעי תלבושתו של הנבל אל חברי קבוצת האוונג'רס, אשר גילו כי הנבל המימי חבר בקבוצת זודיאק של תאנוס, שמטרתה להשתמש בהעתק צבאי של הקוביה הקוסמית במטרה לשלוט ביקום. אמנם, היות שהקוביה הייתה העתק אנושי, תאנוס הובס בכוחותיהם המשולבים של האוונג'רס ושומרי הגלקסיה.[63] הענק חזר לגלותו, אך נמצא בידי קפטן אמריקה בקולורדו ונתבקש לסייע בקרב של האוונג'רס נגד סייקלופס וקבוצת האקס-מן.[64] בשל עזרתו בקרב, הוענקה לו חברות באוונג'רס ומשרה בסוכנות הביון S.H.I.E.L.D, כך שיוכל להשתמש גם בכוחו כענק וגם בחוכמתו כברוס באנר.[65] כאשר רצף הזמן-חלל נשבר בידי גרסה חלופית של וולברין, נחשפה לבאנר תת-מחלקה סודית של S.H.I.E.L.D בשם T.I.M.E ‏(Temporal Irregularity Management and Eradication, בקרת חריגות זמניות וחיסולן). בעזרתו של זארקו איש המחר, הענק הביס קבוצה מרושעת השואפת לנצל את שיבושו של ציר הזמן למטרותיה.[66] הוא סייע לחברו ב-T.I.M.E, הנעשה לבלתי אנושי בעקבות פיצוץ פצצת טריגן, לשלוט בכוחותיו.[67]

לאחר שנורה בראשו בידי חברי המסדר העתיק של המגן, הטענו כי הוא עתיד לגרום לאירוע הכחדה המונית, ברוס באנר החל לסבול מנזקים מוחיים, אשר השפיעו על תפקודו בקרבות בין היתר נגד אבומיניישן הקם לתחייה. לבסוף, איירון מן ריפא את מוחו של באנר באמצעות וירוס אקסטרמיס.[68] התהליך העצים את יכולתו השכלית של באנר, אשר ניצל את השפעות האקסטרמיס ויצר אישיות חדשה של הענק - דוק גרין ("הדוקטור הירוק"), גרסה של הענק בעלת אינטליגנציה ברמה גאונית. דוק גרין הגיע למסקנה שהעולם סובל ממוטציות גמא כמוהו, לכן צריך לרפא אותם ממצבם. הוא יצר תרופה המופעלת בידי נניטים קולטי קרינת גמא, ויצא לרפא מוטציות גמא כאשר תכנן שלבסוף ירפא את עצמו. הוא הצליח לרפא את איי בומב, סקאר והענקית האדומה,[69] ופיתח עותק מלאכותי של עצמו במטרה לשלוח את ליירה ליקום ביתה. הכפיל שלח אותה למציאות חלופית דמוית סיוט, וניסה להרוג את חברי חיל גמא, אשר רופאו ממצבם בידי דוק גרין לאחר הצלתם.[70] הוא ריפא באופן זמני את המנהיג האדום לבדו ובאופן מלא את הענק האדום בסיועו של דדפול,[71] והחליט שלא לרפא את הענקית הירוקה, לאחר שראה שהמוטציה שלה שפרה את חייה. הוא נתן לה את העותק האחרון של התרופה שהייתה עתידה לרפא אותו, ואמר כי הוא היה נבון מדי לרפא את עצמו ורצה למנוע מהצד האפל של הענק להשתלט עליו.[72]

לאחר שנלחם יחד עם האוונג'רס בגרסה מרושעת שלהם מיקום מקביל, הוא התעמת עם איירון מן בדבר הגעתם ליקומם, וכך גילה על אירועי התנגשות היקומים אותם מונעים קבוצת האילומינטי, אליהם הצטרף.[73] הוא סייע להם בקרב נגד קבוצת גיבורי-על מיקום מתנגש, שרצתה להגן על יקומם מהתנגשות. הגיבורים הללו והובסו, ונאמור השמיד את יקומם באמצעות פצצות אנטי-חומר.[74] שמונה חודשים לאחר מכן, חברי האילומינטי החלו להירדף בידי סוכנות S.H.I.E.L.D וחברי האוונג'רס.[75] במנוסה, באנר והאילומינטי ניסו למצוא דרכים למניעת ההתנגשויות, ובין היתר ניסו ליצור כדור ארץ חדש באמצעות קובייה קוסמית, להשתמש בכוחותיו של פרנקלין ריצ'רדס ואף לבקש עזרה מגזע השמימיים, אם כי כל ניסיונותיהם נכשלו. לאחר קרב נגד כוחותיו של קפטן סטיב רוג'רס, שני הצדדים התפייסו והחלו לעבוד ביחד נגד ההתנגשויות.[76] במהלך ההתנגשות הסופית בין ארץ-616 לארץ-1610, הענק נראה מסייע לענקית הירוקה, קולוסוס ופוד בהשמדת בניין הטריסקליון. כאשר שני היקומים התנגשו, הענק וכל תושבי היקומים נמחו מהקיום.[77]

בעקבות שחזור ארץ-616 לקיום בידי ריד ריצ'רדס,[78] באנר חזר מאישיות דוק גרין לאישיות הענק הרגילה. באנר, איירון מן והפנתר השחור ניסו למנוע התמוטטות גרעינית של כור היתוך גרעיני, אשר יכול לגרום למותם של כ-50 מיליון בני אדם. באנר שינה צורה לענק, והחל לספוג את הקרינה. אף על פי שהוא הציל את חייהם של התושבים, באנר היה עלול להתפוצץ אם לא ישלוט בכמות הגבוהה של הקרינה שספג.[79] אמדאוס צ'ו הגיע למקום, והשתמש בנניטים כדי להוציא את הענק מבאנר ולהכניסו לגופו שלו. כך, צ'ו מנע את הפיצוץ וריפא את באנר.[80] באנר נראה עובד במעבדה שלו ביוטה כאשר קפטן מארוול ניגשה אליו בעקבות חיזיון של בלתי אנושי שבו הענק נראה טובח בחברי האוונג'רס.[81] קפטן מארוול הוציאה אותו מהמעבדה, שם חיכו לו כוחותיהם של שני הצדדים במלחמת האזרחים הנוכחית, ועימתו אותו בדבר החיזיון. בזמן שדיברו, חיה פרץ למערכת המחשבים של באנר, וגילה שהוא הזריק לעצמו תאי גמא במטרה לחזור להיות הענק. כאשר עימתו אותו עם הממצאים, באנר החל להתרגז כשלפתע הוקאיי ירה בראשו חץ במטרה למנוע ממנו להפוך לענק, והרג אותו. כאשר נלקח למשפט, הוקאיי העיד כי באנר העניק לו את החץ ואמר לו להרוג אותו אם הוא חושד שהוא יהפוך לענק.[82] מאוחר יותר, גופתו נלקחה בידי ארגון היד, שהקימו את הענק לתחייה כדי להשתמש בו ככלי נשק להשמדה המונית.[83]

אישיויות שונות של הענק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הענק הפראי - אישיותו הנודעת ביותר של הענק הירוק. יש לו אינטלקט של ילד ודפוסי דיבור מועטים ביותר, כאשר הוא מדבר בגוף שלישי. הענק הפראי טוען לרוב כי הוא רוצה שיניחו לו במנוחה. אישיות זו מתוארת כאחת מהחזקות ביותר. במצב רגוע (עד כמה שהענק הירוק יכול להיות רגוע), הוא מסוגל להרים עד 90 טון. אולם, כאשר הוא עצבני, הענק יכול להרים הרבה מעבר למאה טון, עם פוטנציאל לכוח בלתי מוגבל, תלוי במידת זעמו.
 • הענק האפור/ג'ו פיקסיט - הענק האפור עבד בלאס וגאס כאוכף חוק בשם "ג'ו פיקסיט". לענק האפור אינטליגנציה ממוצעת, אם כי הוא הפגין ידע המקביל לזה של באנר. אישיות זו של הענק הירוק היא ערמומית ביותר, שחצנית מאוד והדוניסטית. ברוב הרפתקאותיו בלאס וגאס הוא מופיע בלילות. לפי המנהיג, אישיותו של הענק האפור נמצאת בשיא כוחה בזמן הירח החדש ובשיא חולשתו בזמן ירח מלא. אף על פי שהוא הקטן ביותר מבין האישיויות השונות, ומסוגל להרים משא של עד 70 טון, הענק האפור עדיין גבוה מאדם רגיל. הוא מעדיף להתלבש בחליפות מחויטות.
 • הענק האפוראי/ענק "הגיבורים נולדים מחדש" - שילוב בין אישיויות הענק האפור והענק הפראי. נגרם לברוס באנר לאחר שהשתלט על אישיותו של הענק באמצעות מקרן הגמא שלו. אישיות זו מכילה את האינטלקט הערמומי של הענק האפור ואת כוחו הפראי של הענק הפראי.
 • הענק המאוחד/הפרופסור - הדעה הרווחת הייתה כי הענק המאוחד הוא איחוד בין באנר לענק הפראי והענק האפור. אולם, ענק זה התגלה כ"הפרופסור", אישיות רביעית ונפרדת, אשר הנהיגה קבוצת גיבורים בשם "פנתאון". למרות חזותו השרירית, לענק זה תווי פנים רגילים הדומים לאלה של ברוס באנר. הוא השלישי בגודלו מתוך כל האישיויות השונות, ורמות החוזק שלו גדולות יותר מהממוצע. במצב רגוע יחסית, הענק יכול להרים משקל של מאה טון. אולם, שלא כמו שאר אישיויות הענק, באנר הכניס לתודעתו של הענק המאוחד מנגנון אל-כשל שישנה אותו בחזרה לבאנר אם רמות הזעם שלו יעלו לרמה מסוימת, אך עם מנת משכל של הענק הפראי. כתוצאה ממנגנון אל-כשל זה, הענק המאוחד הוא החלש ביותר מבין האישיויות השונות על אף שהוא הגדול מביניהם.
 • המאסטרו - גרסה אלטרנטיבית של הענק מזמן עתידי שבו הוא כבש את האנושות לאחר שהיא עמדה בפני כיליון באמצעות נשק גרעיני. עורו הוא כהה יותר מזה של הענקים האחרים, ושיערו אפור ומקריח. כתוצאה מהרדיואקטיביות המוגברת של הנשורת הגרעינית, המאסטרו חזק יותר מהענק המאוחד, וכוחו מתגבר עדיין בהתאם לזעמו. במצב רגוע, המאסטרו יכול להרים הרבה מעבר למאה טון.
 • הענק חסר הבינה - ניסיונותיו של נבל-העל נייטמר להביס את דוקטור סטריינג' באמצעות פגיעה בחבריו גרמו לו להיכנס למוחו של באנר ולהשפיע על יצירתה של אישיות חדשה. בתקופה זו, באנר השתלט על גופו של הענק הירוק, אך עדיין עמד על המשמר פן החיה ההרסנית והפראית שבו תפרוץ שוב כאשר העולם לא יצפה לכך. גרסה זו היא תוצר דמיונו המסויט של באנר והתגבשות כל פחדיו הגרועים ביותר מהאלטר אגו שלו. נייטמר המשיך לתמרן ולהשפיע על אישיות אפלה זו עד אשר היא צצה על פני השטח. ענק זה קיבל אישיות משלו כאשר באנר ביצע "התאבדות מחשבתית", מה שאיפשר לו לפרוץ החוצה. בסופו של דבר, בעזרתם של שלושה יצורים שנוצרו בתת-מודע של הענק, הוא החל לדבר ולהתנהג בצורה פחות פראית. מאז לא נראו עקבותיה של אישיות זו ונרמז כי היא יותר לא חולקת את אישיותו של באנר. במצב רגוע, הענק חסר הבינה יכול להרים הרבה מעבר למאה טון.
 • ענק האשמה - ידוע גם בשם "החיה". ענק האשמה היא צורתו של באנר שנוצרה מרגשות האשם שלו. אישיות זו התפתחה במקור במוחו של באנר בדמות אביו והתעמרה בו על ידי כך שאילצה אותו לחוות זיכרונות ילדות טראומתיים. הוא הובס לבסוף בידי באנר עצמו, אך חזר בעקבות מותה של בטי רוס. הפעם, ענק האשמה היה חזק יותר בשל מצבו הנפשי השברירי של באנר, ונדרשו אישיויותיהם של הענק הפראי, הענק האפור והענק הפרופסור כדי להביס את ענק האשמה מבפנים. עקב מראהו המפלצתי, ענק האשמה היה העוצמתי ביותר. מראהו כלל טופרים ודרבנים לכל אורך גופו.
 • ענק השטן - התגלמות אישיותו הנבזית וחסרת המוסר של באנר, והיא תוצר הכעס שלו כלפי יחסו של העולם אליו. אחד מאויביו של הענק הירוק, שמאיים כל פעם להימלט מגבולות מוחו של באנר ולהשמיד את העולם אשר התעמר בהם, כולל את הקרובים לבאנר. באנר נתקל לראשונה בענק זה כאשר ענק האשמה חזר להתעמר בו כחלק ממסע מנטלי לעצור את היצור. ענק השטן הציע את עזרתו להביס את "החיה" בתמורה לשחרורו, בעוד הוא קשור וכבול בנבכי מחשבתו של באנר. באנר סירב והשאיר אותו כבול, אך ענק זה שוחרר לתוך הפסיכה של באנר כאשר המצאותיו של גנרל רייקר שברו את המחסומים המנטליים ששמרו עליו. למרבה המזל, הוא נתחם היטב חזרה בתת-מודע בעזרתם המשולבת של באנר, הענק הפראי וג'ו פיקסיט.
 • הענק המצולק הירוק - אישיות הענק שנוצרה עם השמדתו של הכוכב סאקאר. מחזיק בעוצמה ובזעם גדולים ביותר, אך גם מסוגל להיות זועם ברמה מחושבת, שלווה וקרה. הענק המצולק הוא הגרסה הזועמת ביותר (עד לרמת טירוף) של הענק האפוראי. יש לו סיבולת גבוהה יותר, והוא מיומן בשימוש בכלי נשק. עוצמתו נובעת מיחס החמלה שיש לו עם אישיויות הענק הקודמות שבתוכו. חסין בפני התקפות הטלפתיה של פרופסור אקס וזכה לתואר "שובר העולמות" לאחר שני קרבות עם סקאאר.
 • דוק גרין/הדוק הירוק - אישיות אינטליגנטית ביותר שנוצרה לאחר שברוס באנר נורה בראשו ונזקק לטיפול רפואי שיציל את הנזק שנגרם למוחו. הטיפול הרפואי כלל שימוש בגרסת וירוס אקסטרמיס של ארנו סטארק, והגביר את יכולותיו המנטליות של באנר. באנר יכול היה לחווט מחדש את הווירוס שבתוך מערכת הדם שלו וכתוצאה מכך לפתח אישיות חדשה ומתוחכמת ביותר של הענק הירוק.
 • קלאה (Kluh) - היפוך של האלק (באנגלית Hulk). כאשר מוסרם של גיבורים רבים התערער באירוע "הציר" כתוצאה מכישוף של מכשפת השני ודוקטור דום אשר נועד להביס את אונסלוט האדום, באנר חזר למצבו הרגיל. עם זאת, הוא הפך לאישיות קטלנית יותר בעלת אינטלקט נורמלי, אשר רוצה לגרום אך ורק להרס ולרחוץ בדמם של חפים מפשע.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הענק מחזיק בפוטנציאל לכוח פיזי בלתי מוגבל שקשור ישירות למצבו הנפשי, בייחוד הזעם שלו. ככל שמצב החרדה והזעם של ברוס באנר עולה, כך גם מתעצם כוחו של הענק. נסיונותיו של דייוויד באנר לשחזר את נוסחת סופר-חייל וכן הניסויים אותם ערך על עצמו הביאו לשינויים גנטיים אותם העביר בירושה לבנו. אפיונים גנטיים אלה והשינויים להם גרמו שכבו רדומים עד אשר הופעלו בידי הקרינה של פצצת הגמא. כאשר הוא הופך לענק, ה-DNA של באנר מתיישר בצורה כזו כדי לפעול כאנטנה קוסמית הסופגת אנרגיה קינטית ישירות מהמולטי-יקום. כמו רדיו, ככל שהענק כועס יותר, כך השינוי הגנטי מתעצם. היכולת לספוג אנרגיה ממקור בלתי נדלה זה מעניקה לענק חזות מאיימת ושרירית וכן כוח בלתי מוגבל. כמו כן, הסיבולת שלו, הריפוי העצמי וכן יכולת ההתמדה שלו מוגברים בהתאם למצבו הנפשי.[84]

אולם, כפי שהתגלה בהמשך, רמת הכוח של הענק מוגבלת על ידי השפעתו התת-הכרתית של באנר. כך למשל, כאשר הענק איפשר לג'ין גריי "לכבות את באנר", הוא הגיע לרמת כוח בל תתואר אשר עזרה לו להתגבר ולהביס את צורתו הפיזית של הנבל אונסלוט.[45][85] הענק עמיד בפני נזק גופני והתקפות מנטליות, בנוסף לטמפרטורות גבוהות ופיצוצים גרעיניים. למרות חסינותו המדהימה, ירי ממושך של מכונת ירייה יכול להאט את מהירות התקדמותו. לענק יכולת ריפוי עצמי והסתגלות, כולל גידולן של רקמות המקנות לו יכולת נשימה מתחת למים, לשרוד בחלל לפרקי זמן ממושכים והחלמה מפצעים בתוך שניות. כתוצאה מכך, יש לו תוחלת חיים ארוכה ביותר. כמו כן, הענק חסין בפני מחלות ורעלים ומסוגל להחלים באופן מיידי מכל פגיעה. רגליו העוצמתיות של הענק מאפשרות לו לזנק מרחק אדיר לאורכן של יבשות שלמות והוא אף הפגין מהירות המשתווה לזו של תור ושל הסנטרי. בנוסף, הוא בעל יכולות שכיחות פחות, כמו יכולת למכן את מיקומו, להתנגד לשליטה מנטלית ולשינוי צורה בלתי רצוני בין היתר.

כברוס באנר, הוא מוכר בתור אחד המוחות הגדולים ביותר שידע יקום מארוול. באנר פיתח התמחות בביולוגיה, כימיה, הנדסה ופיזיולוגיה, והוא מחזיק בתואר דוקטורט בתחום הפיזיקה הגרעינית. באנר גם עושה שימוש באינטליגנציה שלו כדי לפתח טכנולוגיה ששווה ברמתה לזו של טוני סטארק או דוקטור דום.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך ההיסטוריה הארוכה של הרפתקאות הענק הירוק הופיעו מגוון דמויות משנה, ביניהן חברו הטוב ושותפו ללחימה בפשע ריק ג'ונס; מושא אהבתו ואשתו לעתיד בטי רוס; אביה גנרל "ת'נדרבולט" רוס, שהיה ליריבו הוותיק; דוקטור לאונרד סמסון, הפסיכיאטר האתי של ברוס באנר, שלימים הפך לגיבור-על בעזרת אותה קרינת גמא שהפכה את באנר לענק הירוק; קייט ויינסבורו, עוזרת המעבדה של באנר שמתגלה כסוכנת S.H.I.E.L.D ולימים חברה בקבוצת וורבאונד; ומרלו צ'נדלר, חברתו לשעבר של מיסטר פיקסיט ואשתו של ריק ג'ונס. גם לברוס באנר וגם לענק הירוק יש משפחה, שייחודית לאותה אישיות. באנר הוא בנו של בריאן, אב מתעלל שהרג את אמו בזמן שניסתה להגן על בנה מהתקפותיו; בת דודתו ג'ניפר וולטרס, שידועה בהמשך בתור הענקית הירוקה; ושני בניו של הענק - סקאאר והירו-קאלה, שנולדו בעת ששהה בכוכב סאקאר. בנוסף, ה-DNA של הענק שימש ביצירתה של ליירה עם האשה הלוחמת ת'נדרה.

יד ימינו של גנרל רוס הוא מייג'ור גלן טאלבוט, שמאוהב בבטי ונקרע בין הוראותיו ללכוד את הענק לבין לנסות להשיג את אהבתה של בטי בדרך מכובדת. חוברת מספר 12 של ארבעת המופלאים הציגה את הקרב הראשון בין הענק הירוק לבין הדבר. אף על פי שסיפורים מוקדמים הביאו את ניסיון לכידתו של הענק בידי גנרל רוס, נבל-העל העיקרי הוא בדרך כלל דמות רדיואקטיבית כמו גרגויל, אבומיניישן והמנהיג. בעוד אבומיניישן הוא יצור מפלצתי שזורע הרס וחורבן לשם הנאה, המנהיג הוא גאון-על שמנסה ללא הרף להשתלט על העולם.

אזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לו פריגנו, השחקן שגילם את הענק הירוק בסדרת הטלוויזיה.

דמותו של הענק הירוק הוצגה במגוון מדיות נוספות לקומיקס, ביניהן סדרת טלוויזיה לייב אקשן בכיכובם של ביל ביקסבי כבאנר (ד"ר דייוויד באנר בסדרה) ולו פריגנו בדמות הענק, חמישה סרטי טלוויזיה, שתי סדרות אנימציה, חמישה סרטי קולנוע ממוחשבים, סרטי הקולנוע "הענק (סרט, 2003)" "הענק הירוק (סרט, 2008)" "הנוקמים" "הנוקמים: עידן אולטרון" ו-"הנוקמים: מלחמת האינסוף" וכן משחקי מחשב.

סדרות טלוויזיה ואנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטי קולנוע ואנימציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הענק הירוק, כפי שהוא מופיע בסרטי הקולנוע "הענק" (2003), "הענק הירוק" (2008) ו"הנוקמים" (2012).

ביבליוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות ראשיות
 • The Incredible Hulk #1–6 (מאי 1962-מרץ 1963)
 • Tales to Astonish #59–101 (ספטמבר 1964-מרץ 1968)
 • The Incredible Hulk vol. 2 #102–474 (אפריל 1968-מרץ 1999)
  • The Incredible Hulk #−1 (יולי 1997)
  • The Incredible Hulk Annual #1–20 (1968–1969; 1971–1972; 1976–1986; 1990–1994)
  • The Incredible Hulk Annual 1997
  • The Incredible Hulk/Sub-Mariner Annual '98
  • X-Man/The Incredible Hulk Annual '98
 • Hulk #1–11 [#475–485][86] (אפריל 1999-פברואר 2000)
  • Hulk #1.5 (מארוול קומיקס/מגזין ויזארד, אפריל 1999)
  • Hulk Annual 1999
 • The Incredible Hulk vol. 2 #12–112 [#486–586] (מרץ 2000-דצמבר 2007; שם הסדרה השתנה ל-The Incredible Hercules החל מחוברת מספר 112 עד לחוברת 141)
  • The Incredible Hulk Annual 20002001
 • Hulk vol. 2 #1–12 [#587–598], #13–57 (מרץ 2008-אוקטובר 2012; בהשתתפות הענקית האדומה מחוברת מספר 13 ועד 57, שם הסדרה השתנה ל-Red She-Hulk החל מחוברת מספר 58 עד לחוברת 67)
 • Incredible Hulk #600–611 [#599–610] (ספטמבר 2009-אוקטובר 2010)
 • Incredible Hulks #612–635 [#611–634] (נובמבר 2010-אוקטובר 2011)
  • Incredible Hulks Annual #1 (אוגוסט 2011)
 • The Incredible Hulk vol. 3 #1–15 [#635–649] (דצמבר 2011-דצמבר 2012)
 • Indestructible Hulk #1–20 [#650–669] (ינואר 2013-אפריל 2014)
  • Indestructible Hulk Special #1 (דצמבר 2013)
  • Indestructible Hulk Annual #2013 (פברואר 2014)
 • Hulk vol. 3 #1–16 [#670–685] (אפריל 2014-יולי 2015)
  • Hulk Annual #1 (נובמבר 2014)
 • The Totally Awesome Hulk #1–23 [#686–708] (בהשתתפות אמדאוס צ'ו; פברואר 2016-נובמבר 2017)
 • Hulk vol. 4 #1–11 [#148-158] (בהשתתפות ג'ניפר וולטרס; פברואר 2017-דצמבר 2017)
 • The Incredible Hulk #709–717 (דצמבר 2017-מאי 2018)
 • The Immortal Hulk #1 ואילך [#718 ואילך] (יוני 2018 ואילך)
  • Immortal Hulk #0 (נובמבר 2020)
סדרות ספין-אוף
 • The Savage She-Hulk #1–25 (פברואר 1980-פברואר 1982)
 • The Sensational She-Hulk #1–60 [#26-85] (מאי 1989-פברואר 1994)
 • Hulk 2099 #1–10 (דצמבר 1994-ספטמבר 1995)
 • She-Hulk #1–12 [#86-97] (מאי 2004-אפריל 2005)
 • She-Hulk vol. 2 #1–38 [#98-135] (אוקטובר 2005-אפריל 2009)
 • The Incredible Hercules #113–141 (ינואר 2008 — אפריל 2010)
 • Skaar: Son of Hulk #1–12 (אוגוסט 2008-אוגוסט 2009)
  • Son of Hulk #13–17 (ספטמבר 2009-ינואר 2010)
 • Red She-Hulk #58–67 (דצמבר 2012-יולי 2013)
 • She-Hulk vol. 3 #1–12 [#136-147] (פברואר 2014-אפריל 2015)
 • She-Hulk vol. 1 (Legacy numbering) #159–163 (ינואר-מאי 2018)
מיני-סדרות וסדרות מוגבלות
 • The Rampaging Hulk #1–9 (ינואר 1977-יוני 1978)
 • The Hulk! #10–27 (אוגוסט 1978-יוני 1981)
 • The Rampaging Hulk vol. 2 #1–6 (אוגוסט 1998-ינואר 1999)
 • Batman vs. The Incredible Hulk (אפריל 1982)
 • The Incredible Hulk and Wolverine (אוקטובר 1986)
 • The Incredible Hulk and the Thing: The Big Change! (Marvel Graphic Novel No. 29 (מאי 1987))
 • She-Hulk Ceremony #1–2 (אוקטובר-נובמבר 1989)
 • The Incredible Hulk: Future Imperfect #1–2 (דצמבר 1992-ינואר 1993)
 • The Incredible Hulk vs. Venom (אפריל 1994)
 • Prime vs. The Incredible Hulk #0 (יולי 1995)
 • Cutting Edge-The Hulk:...Ghosts of the Future #1 (דצמבר 1995)
 • Marvel Edge: The Savage Hulk #1 (ינואר 1996)
 • Incredible Hulk/Hercules: Unleashed #1 (אוקטובר 1996)
 • Hulk/Pitt (דצמבר 1996)
 • The Incredible Hulk vs. Superman (יולי 1999)
 • The Incredible Hulk: Islands of Adventure (יולי 1999)
 • Sentry: Hulk (פברואר 2001)
 • Hulk Smash #1–2 (מרץ-אפריל 2001)
 • Startling Stories: Banner #1–4 (יולי-אוקטובר 2001)
 • Marvel Knights: Wolverine/Hulk #1–4 (אפריל-יולי 2002)
 • Thing/She-Hulk: The Long Night (מאי 2002)
 • Hulk: The End (אוגוסט 2002)
 • Hulk/Wolverine: Six Hours #1–4 (מרץ 2003)
 • The Incredible Hulk: Nightmerica #1–6 (אוגוסט 2003-ינואר 2004)
 • Hulk: Gray #1–6 (דצמבר 2003-אפריל 2004)
 • Hulk: Gamma Games #1–3 (פברואר-אפריל 2004)
 • Hulk: Unchained #1–3 (מרץ-מאי 2004)
 • Darkness/Hulk (יולי 2004)
 • Hulk/Thing: Hard Knocks #1–4 (נובמבר 2004-פברואר 2005)
 • Marvel Age: Hulk #1–4 (נובמבר 2004-פברואר 2005)
 • What if General Ross had become the Hulk? (פברואר 2005)
 • The Incredible Hulk: Destruction #1–4 (מאי-אוגוסט 2005)
 • Captain Universe/The Incredible Hulk (ינואר 2006)
 • Ultimate Wolverine vs. Hulk #1–6 (פברואר 2006-יולי 2009)
 • Planet Hulk: Giant Size Hulk #1 (אוגוסט 2006)
 • Mythos Hulk #1 (אוקטובר 2006)
 • Hulk and Power Pack #1–4 (מאי-אוגוסט 2007)
 • World War Hulk Prologue: World Breaker #1 (יולי 2007)
 • World War Hulk #1–5 (אוגוסט 2007-ינואר 2008)
 • World War Hulk: Front Line #1–6 (אוגוסט-דצמבר 2007)
 • World War Hulk: X-Men #1–3 (אוגוסט-אוקטובר 2007)
 • World War Hulk: Gamma Files #0 (אוגוסט 2007)
 • World War Hulk: Gamma Corps #1–4 (ספטמבר 2007-ינואר 2008)
 • Marvel Adventures: Hulk #1–16 (ספטמבר 2007-דצמבר 2008)
 • What if Planet Hulk (דצמבר 2007)
 • World War Hulk: AfterSmash! (ינואר 2008)
 • World War Hulk-AfterSmash: Warbound #1–5 (פברואר-יוני 2008)
 • World War Hulk-AfterSmash: Damage Control #1–3 (מרץ-מאי 2008)
 • Hulk vs. Fin Fang Foom #1 (פברואר 2008)
 • Ultimate Human #1–4 (ינואר-יוני 2008)
 • Hulk vs. Hercules (יוני 2008)
 • Giant Size Incredible Hulk #1 (יולי 2008)
 • Hulk: Raging Thunder #1 (אוגוסט 2008)
 • Monster Size Hulk (דצמבר 2008)
 • Ultimate Hulk Annual (דצמבר 2008)
 • Hulk Family: Green Genes (פברואר 2009)
 • She-Hulk: Cosmic Collision (פברואר 2009)
 • All New Savage She-Hulk #1–4 (יוני-ספטמבר 2009)
 • X-Men vs. Hulk #1 (מרץ 2009)
 • Hulk: Broken Worlds #1–2 (מאי-יולי 2009)
 • Planet Skaar Prologue (יולי 2009)
 • Skaar: Son of Hulk Presents: The Savage World of Sakaar (נובמבר 2009)
 • Hulk Team-Up #1 (נובמבר 2009)
 • What if World War Hulk (פברואר 2010)
 • Hulk: Winter Guard #1 (פברואר 2010)
 • Fall of the Hulks: Alpha (פברואר 2010)
 • Fall of the Hulks: Gamma (פברואר 2010)
 • Fall of the Hulks: Red Hulk #1–4 (מרץ-יוני 2010)
 • Fall of the Hulks: Savage She-Hulks #1–3 (מאי-יולי 2010)
 • Realm of Kings: Son of Hulk #1–4 (אפריל-יולי 2010)
 • Hulk: Let the Battle Begin #1 (מאי 2010)
 • She-Hulk: Sensational (מאי 2010)
 • The Incredible Hulks: Enigma Force #1–3 (נובמבר 2010-ינואר 2011)
 • She-Hulks #1–4 (ינואר-אפריל 2011)
 • Marvel Vault: The Incredible Hulk and the Human Torch (אוגוסט 2011)
 • Fear Itself: Hulk vs. Dracula #1–3 (נובמבר-דצמבר 2011)
 • Hulk Smash Avengers #1–5 (יולי 2012)
 • Hulk: Season One #1 (אוגוסט 2012)
 • Marvel Universe: Hulk and The Agents of Smash #1–4 (דצמבר 2013-מרץ 2014)
 • Marvel Knights: Hulk #1–4 (פברואר-מאי 2014)
 • Savage Hulk #1–6 (אוגוסט 2014-ינואר 2015)
 • Original Sin: Hulk vs. Iron Man #3.1–3.4 (אוגוסט-אוקטובר 2014)
 • Thanos vs. Hulk #1–4 (פברואר-מאי 2015)
 • Secret Wars-Warzones: Future Imperfect #1–5 (2015)
 • Secret Wars-Warzones: Planet Hulk #1–5 (2015)
 • The Fallen-Civil War II #1 (אוקטובר 2016)
 • Thor vs. Hulk: Champions of the Universe #1–4 (ספטמבר-אוקטובר 2017)
 • Generations: Banner Hulk & The Totally Awesome Hulk-The Strongest #1 (אוקטובר 2017)
 • Immortal Hulk: The Best Defense (מרץ 2019)
 • Absolute Carnage: Immortal Hulk (דצמבר 2019)
 • Immortal Hulk: Great Power #1 (מרץ 2020)
 • Maestro #1–5 (אוקטובר 2020-פברואר 2021)
 • Immortal Hulk: The Threshing Place #1 (נובמבר 2020)
 • Immortal She-Hulk #1 (נובמבר 2020)
 • King in Black: Immortal Hulk #1 (פברואר 2021)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הענק הירוק בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Top 100 Comic Book Heroes: #9 - Hulk
 2. ^ The 50 Greatest Comic Book Characters
 3. ^ The Incredible Hulk #302, December 1984
 4. ^ The Brute that Shouted Love at the Heart of the Atom, The Incredible Hulk #140, June 1971
 5. ^ The reliably green Incredible Hulk gets pulled into a crimson tide for '#2', David Colton, USA TODAY, July 7th 2009
 6. ^ Marvel Encyclopedia: The Definitive Guide to the Characters of the Marvel Universe, p.134
 7. ^ The Incredible Hulk #1, May 1962
 8. ^ The Incredible Hulk #2, July 1962
 9. ^ The Incredible Hulk #3, September 1962
 10. ^ The Avengers #1, September 1963
 11. ^ The Avengers #2, November 1963
 12. ^ The Avengers #3, January 1964
 13. ^ Fantastic Four #25-26, April-May 1964
 14. ^ The Amazing Spider-Man #14, July 1964
 15. ^ Tales to Astonish #60, October 1964
 16. ^ Tales to Astonish #61-62, November-December 1964
 17. ^ Tales to Astonish #63, January 1965
 18. ^ Tales to Astonish #69, July 1965
 19. ^ Tales to Astonish #73, November 1965
 20. ^ Tales to Astonish #76-77, February-March 1966
 21. ^ Tales to Astonish #89-91, March-May 1967
 22. ^ The Incredible Hulk #123, January 1970
 23. ^ The Incredible Hulk #124, February 1970
 24. ^ The Incredible Hulk #132, October 1970
 25. ^ The Incredible Hulk #141, July 1971
 26. ^ The Incredible Hulk #139, May 1971
 27. ^ The Incredible Hulk #146-147, December 1971-January 1972
 28. ^ The Incredible Hulk #152, June 1972
 29. ^ The Uncanny X-Men #66, March 1970
 30. ^ The Incredible Hulk #126, April 1970
 31. ^ Captain Marvel #21, August 1970
 32. ^ Sub-Mariner #24, April 1970
 33. ^ Marvel Feature #2, March 1972
 34. ^ The Incredible Hulk #180-181, October-November 1974
 35. ^ The Incredible Hulk #314-315, December 1985-January 1986
 36. ^ The Incredible Hulk #317, March 1986
 37. ^ The Incredible Hulk #319-320, May-June 1986
 38. ^ The Incredible Hulk #323, September 1986
 39. ^ The Incredible Hulk #324, October 1986
 40. ^ The Incredible Hulk #300-313, October 1984-November 1985
 41. ^ The Incredible Hulk #331, May 1987
 42. ^ The Incredible Hulk #377, January 1991
 43. ^ The Incredible Hulk #460, January 1998
 44. ^ The Incredible Hulk #466, July 1998
 45. ^ 1 2 Onslaught Marvel Universe #1, October 1996
 46. ^ Fantastic Four Vol.2 #12, The Avengers Vol.2 #12, Iron Man Vol.2 #12, Captain America Vol.2 #12 ,October 1997
 47. ^ The Incredible Hulk Vol.2 #12, March 2000
 48. ^ World War Hulk Prologue: World Breaker #1, July 2007
 49. ^ World War Hulk #5, November 2007
 50. ^ Hulk Vol.2 #5, October 2008
 51. ^ The Incredible Hulk #601, August 2009
 52. ^ The Incredible Hulk #602-603, September-November 2009
 53. ^ Dark Reign: The list - Hulk #1, October 2009
 54. ^ The Incredible Hulk #607, February 2010
 55. ^ The Incredible Hulk #608, March 2010
 56. ^ The Incredible Hulk #609, May 2010
 57. ^ The Incredible Hulk #610, June 2010
 58. ^ Incredible Hulk #611, October 2010
 59. ^ Fear Itself: Hulk vs. Dracula #1, November 2011
 60. ^ Fear Itself: Hulk vs. Dracula #3, December 2011
 61. ^ Fear Itself #7, December 2011
 62. ^ Incredible Hulk Vol.3 #1-15, December 2011-July 2012
 63. ^ Avengers Assemble Vol.2 #1-8, May-December 2012
 64. ^ Avengers vs. X-Men #11, November 2012
 65. ^ Indestructible Hulk, January 2013
 66. ^ Indestructible Hulk #11-15, September 2013-January 2014
 67. ^ Indestructible Hulk #16-20, January-May 2014
 68. ^ Hulk Vol.3 #1-4, June-August 2014
 69. ^ Hulk Vol.3 #5-8, October 2014-January 2015
 70. ^ Hulk Vol.3 #11-12, April-May 2015
 71. ^ Hulk Vol.3 #13-15, May-June 2015
 72. ^ Hulk Vol.3 #16, July 2015
 73. ^ Avengers Vol.5 #28, June 2014
 74. ^ New Avengers Vol.3 #18-22, July-October 2014
 75. ^ Avengers Vol.5 #35, November 2014
 76. ^ New Avengers Vol.3 #28-33 & Avengers Vol.5 #38-44, February-June 2015
 77. ^ Secret Wars #1, July 2015
 78. ^ Secret Wars #9, March 2016
 79. ^ Totally Awesome Hulk #1-2, February-March 2016
 80. ^ Totally Awesome Hulk #4, May 2016
 81. ^ Civil War II #2, August 2016
 82. ^ Civil War II #3, September 2016
 83. ^ Uncanny Avengers Vol.3 #15, December 2016
 84. ^ The Incredible Hulk #394, June 1992
 85. ^ Heroes Reborn: The Return #1-4, D, December 1997
 86. ^ Marvel Learns How To Add, Corrects Incredible Hulk Legacy Numbering, Still Gets It Wrong, Jude Terror, July 6th 2017
מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה ג'יימס בארנסאיזאיה בראדליסוכן ארצות הבריתג'ק פלאגפלקוןפגי קרטרשרון קרטרנוודארנים זולאבאטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרולנטינה אלגרה דה לה פונטייןטאסקמאסטרטופר צהובמרסק הדגליםניוקסיןקוטונמאות'קרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
איירון פטריוטאדווין ג'רוויסהאפי הוגאןמריה הילוור משיןפפר פוטסאיירון הארטאיירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזיק סטייןפיקסררוח
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרהיימדלהיפוליטההלוחמים שלושהולקיריהסיףג'יין פוסטרגור שוחט האליםהאיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
הארי אוסבורןג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןפלישיה הארדימרי ג'יין ווטסוןמיילס מוראלסגוון סטייסיסילבר סייבלסילקספיידרוומן (ג'סיקה דרוג'וליה קרפנטרמאטי פרנקליןספיידר-גוון)סקרלט ספיידרקייןפלאש תומפסוןאלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהיורשיםהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (פרנקי ריי)אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
הענק הירוק ריק ג'ונסדוק סמסוןג'ניפר וולטרסליירהסקאארמרלו צ'נדלרבטי רוסת'נדרהאבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים איש הנמלה (אריק אוגריידיסקוט לאנג) • ג'וקסטההצרעהויז'ןיילוג'אקטסטאטוראולטרוןדארן קרוס
קוסמי אדם וורלוקאיקריסגאמורהגברת מארוולגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטורימנטיססם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידרתנהאגו הכוכב החיגראנדמאסטרהאספןמונסטוןמקסימוסנביולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתאנוס
על-טבעי אגתה הארקנסבליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'האביר השחורהעתיקברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורי ונבלי רחוב איירון פיסטאלקטרהאקוג'. וו. ברידג'ג'סיקה ג'ונסדרדוויל (דמויות)נייג'ל היגינסהמענישבן יוריקלוק קייג'מון נייטמיסטי נייטמיקרוצ'יפמסווה ופגיוןפוגי נלסוןקולין וינגבולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסיטיפואיד מריכמיסטרומיסטר היידנחש הפלדהניוקפיקסרקורנל סטוקסקינגפין
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגברת מארוול (קמלה קאן)גרטרוד יורקס ואולד לייסהאלקלינגהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איש המכונהארסדומיניק פורצ'וןהאלמנה השחורההווארד הברווזהוקאייהלקאטהסנטריהפנתר השחור (ואקאנדה)הרקולסויז'ן (ארקוס)וונדר מןזאוסילדת הסנאיכוכב אשלונה מקסימוףמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישוריאדם-קוףאמן החרבותאריק קילמונגרארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוילנה בלובהקונסטריקטורקלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהלוחמים החדשיםהמשמידיםהנצחייםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדוליםאדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRAהמסדר השחור •‏A.I.M.‎ששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי–סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • נולד מחדש (פברואר 1986) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • פלאות (ינואר 1994) • די.סי. נגד מארוול (אפריל 1996) • אונסלוט (מאי 1996)
שנות ה-2000 שושלת קאנג (יוני 2001) • ליגת הצדק/האוונג'רס (ספטמבר 2003) • מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • כוכב הענק הירוק (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • מלחמת-עולם הענק הירוק (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • ספיידרמן: עוד יום אחד (ספטמבר 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • מלחמת-עולם הענקים (פברואר 2010) • הציווי של תאנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • יקום העכביש (נובמבר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015) • מלחמת הממלכות (אפריל 2019)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבוריםהנוקמים: האיחוד ‏•‏‏ הנוקמים: האיחוד 2 ‏•‏‏ איירון מן הבלתי מנוצח ‏•‏‏ דוקטור סטריינג' ‏•‏‏ איירון מן: עלייתו של טורף הטכנו ‏•‏‏ איירון מן והענק הירוק: גיבורים מאוחדים ‏•‏‏ איירון מן וקפטן אמריקה: ברית גיבורים ‏•‏‏ הרפתקאות גיבורי העל של מארוול: קרב הכפור! ‏•‏‏ ארבעת המופלאים (2005)ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעה מופלאים (2015)
סרטי אקס-מן אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2אקס-מן: הפניקס האפלההמוטנטים החדשים
סרטי ספיידרמן ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2ספיידרמן: ממד העכבישספיידרמן: ברחבי ממד העכביש
יקום ספיידרמן של סוני ונוםמורביוסונום 2קרייבן הציידמאדאם ובאל מוארטוונום 3
היקום הקולנועי של מארוול איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהפנתר השחורהנוקמים: מלחמת האינסוףאנטמן והצרעהקפטן מארוולהנוקמים: סוף המשחקספיידרמן: רחוק מהביתהאלמנה השחורהשאנג-צ'י ואגדת עשר הטבעותנצחייםספיידרמן: אין דרך הביתהדוקטור סטריינג' בממדי הטירוףתור: אהבה ורעםאנטמן והצרעה: קוונטומאניהשומרי הגלקסיה: חלק 3 (הקצרים של מארוול)
סדרות טלוויזיה (לייב אקשן ואנימציה) האוונג'רס: סדרת האנימציהאיירון מן: הרפתקאות משוריינותאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןהענק הירוק (1996)האלק וצוות הריסוקסוכני S.H.I.E.L.D.הסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטהמגניםהבלתי אנושייםבעלי היכולותגלימה ופגיוןספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיהספיידרמןספיידרוומןספיידי וחבריו המופלאים
משחקי וידאו ספיידרמן ‏•‏‏ Questprobe featuring The Hulk ‏•‏‏ Questprobe featuring Spider-Man ‏•‏‏ Questprobe: Featuring Human Torch and the Thing ‏•‏‏ Howard the Duck ‏•‏‏ Captain America in: The Doom Tube of Dr. Megalomann ‏•‏‏ The Amazing Spider-Man and Captain America in Dr. Doom's Revenge! ‏•‏‏ The Amazing Spider-Man ‏•‏‏ Silver Surfer ‏•‏‏ The Amazing Spider-Man ‏•‏‏ Spider-Man vs. The Kingpin ‏•‏‏ The Punisher ‏•‏‏ The Punisher ‏•‏‏ The Punisher: The Ultimate Payback! ‏•‏‏ Wolverine ‏•‏‏ Captain America and The Avengers ‏•‏‏ Spider-Man: The Video Game ‏•‏‏ The Amazing Spider-Man 2 ‏•‏‏ Spider-Man: Return of the Sinister Six ‏•‏‏ The Amazing Spider-Man 3: Invasion of the Spider-Slayer ‏•‏‏ The Amazing Spider-Man: Lethal Foes ‏•‏‏ The Incredible Hulk ‏•‏‏ Wolverine: Adamantium Rage ‏•‏‏ Venom/Spider-Man: Separation Anxiety ‏•‏‏ Spider-Man and Venom: Maximum Carnage ‏•‏‏ Spider-Man and the X-Men in Arcade's Revenge ‏•‏‏ X-Men 2: Clone Wars ‏•‏‏ The Uncanny X-Men ‏•‏‏ X-M Madness in Murderworld ‏•‏‏ X-Men II: The Fall of the Mutants ‏•‏‏ X-M Children of the Atom ‏•‏‏ X-M Gamesmaster's Legacy ‏•‏‏ X-M Mutant Apocalypse ‏•‏‏ X-Men vs. Street Fighter ‏•‏‏ X-M The Ravages of Apocalypse ‏•‏‏ X-M Mutant Academy ‏•‏‏ X-M Mojo World ‏•‏‏ Avengers in Galactic Storm ‏•‏‏ The Amazing Spider-Man: Web of Fire ‏•‏‏ Spider-Man: The Sinister Six ‏•‏‏ Marvel Super Heroes ‏•‏‏ Marvel Super Heroes In War of the GemsIron Man and X-O Manowar in Heavy Metal ‏•‏‏ The Incredible Hulk: The Pantheon Saga ‏•‏‏ Fantastic Four ‏•‏‏ Marvel Super Heroes vs. Street Fighter ‏•‏‏ Men in Black: The Game ‏•‏‏ Marvel vs. Capcom: Clash of Super Heroes ‏•‏‏ Marvel vs. Capcom 2: New Age of Heroes ‏•‏‏ X-M Wolverine's Rage ‏•‏‏ X-M Mutant Academy 2 ‏•‏‏ X-M Mutant Wars ‏•‏‏ X-M Reign of Apocalypse ‏•‏‏ X-M Next Dimension ‏•‏‏ X-M Destiny ‏•‏‏ X-M The Official Game ‏•‏‏ X-M Battle of the Atom ‏•‏‏ Uncanny X-M Days of Future Past ‏•‏‏ X-Men Legends ‏•‏‏ X-Men Legends II: Rise of Apocalypse ‏•‏‏ Spider-Man 2: The Sinister Six ‏•‏‏ Spider-Man 2: Enter Electro ‏•‏‏ Spider-Man: Mysterio's Menac ‏•‏‏ The Invincible Iron Man ‏•‏‏ X2: Wolverine's Revenge ‏•‏‏ Fantastic Four: Flame On ‏•‏‏ Ultimate Spider-Man ‏•‏‏ The Incredible Hulk: Ultimate Destruction ‏•‏‏ Marvel Nemesis: Rise of the Imperfects ‏•‏‏ Marvel Ultimate Alliance ‏•‏‏ Spider-Man: Battle for New York ‏•‏‏ Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer ‏•‏‏ Spider-Man: Friend or Foe ‏•‏‏ Spider-Man: Web of Shadows ‏•‏‏ The Punisher: No Mercy ‏•‏‏ Marvel Super Hero Squad ‏•‏‏ Marvel: Ultimate Alliance 2 ‏•‏‏ Spider-Man: Toxic City ‏•‏‏ Spider-Man: Shattered Dimensions ‏•‏‏ Marvel Super Hero Squad: The Infinity Gauntlet ‏•‏‏ Marvel Super Heroes: Grandmaster’s Challenge ‏•‏‏ Marvel Pinball ‏•‏‏ Ultimate Spider-Man: Total Mayhem ‏•‏‏ Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds ‏•‏‏ Marvel Super Hero Squad Online ‏•‏‏ Thor: God of Thunder ‏•‏‏ Thor: Son of Asgard ‏•‏‏ Captain America: Super Soldier ‏•‏‏ Captain America: Sentinel of Liberty ‏•‏‏ Spider-Man: Edge of Time ‏•‏‏ Marvel Super Hero Squad: Comic Combat ‏•‏‏ Ultimate Marvel vs. Capcom 3 ‏•‏‏ Marvel Avengers Alliance ‏•‏‏ The Amazing Spider-Man ‏•‏‏ Marvel vs. Capcom Origins ‏•‏‏ Marvel: War of Heroes ‏•‏‏ Marvel Avengers: Battle for Earth ‏•‏‏ Avengers: Initiative ‏•‏‏ Iron Man 3: The Official Game ‏•‏‏ Marvel Heroes ‏•‏‏ Marvel Puzzle Quest ‏•‏‏ Lego Marvel Super Heroes ‏•‏‏ Thor The Dark World: The Official Game ‏•‏‏ Captain America: The Winter Soldier – The Official Game ‏•‏‏ The Amazing Spider-Man 2 ‏•‏‏ Kellogg's The Amazing Spider-Man 2 ‏•‏‏ Spider-Man Unlimited ‏•‏‏ Guardians of the Galaxy: The Universal Weapon ‏•‏‏ Marvel Disk Wars: The Avengers: Ultimate Heroes ‏•‏‏ Marvel Contest of Champions ‏•‏‏ Marvel Future Fight ‏•‏‏ Lego Marvel's Avengers ‏•‏‏ Marvel Avengers Academy ‏•‏‏ Kellogg's Marvel's Civil War VR ‏•‏‏ Marvel Tsum-Tsum ‏•‏‏ Marvel Heroes Omega ‏•‏‏ Guardians of the Galaxy: The Telltale Series ‏•‏‏ Spider-Man: Homecoming Virtual Reality Experience ‏•‏‏ Marvel vs. Capcom: Infinite ‏•‏‏ Lego Marvel Super Heroes 2 ‏•‏‏ Marvel Strike Force ‏•‏‏ Marvel End Time Arena ‏•‏‏ Marvel Battle Lines ‏•‏‏ Marvel's Spider-Man ‏•‏‏ Marvel Powers United VR ‏•‏‏ Spider-Man: Far From Home Virtual Reality Experience ‏•‏‏ Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order ‏•‏‏ Avengers: Damage Control ‏•‏‏ Marvel Super War ‏•‏‏ Marvel Duel ‏•‏‏ Marvel's Avengers ‏•‏‏ Marvel Realm of Champions ‏•‏‏ Spider-Man: Miles Morales ‏•‏‏ Marvel Future Revolution ‏•‏‏ Marvel's Guardians of the Galaxy ‏•‏‏ Marvel Snap ‏•‏‏ Marvel's Midnight Suns ‏•‏‏ Marvel's Spider-Man 2 ‏•‏‏ Marvel World of Heroes ‏•‏‏ Marvel's Wolverine
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס