מרצדס-בנץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מרצדס" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו מרסדס.
מרצדס-בנץ - Mercedes-Benz
Mercedes-Benz logo.svg
שנת הקמה: 1926
משרד ראשי: גרמניהFlag of Germany.svg שטוטגרט, גרמניה
מייסדים: קרל בנץ, גוטליב דיימלר
אנשי מפתח: דיטריך זיטשה
מוצרים עיקריים: מכוניות
משאיות
אוטובוסים
כלי רכב מסחריים
www.mercedes-benz.com

מרצדס-בנץ (Mercedes-Benz) היא חברה גרמנית העוסקת בייצור מכוניות, משאיות, אוטובוסים וכלי רכב מסחריים.

החברה נוסדה בשנת 1926 מאיחוד של שתי יצרניות גרמניות: חברת "דיימלר-מרצדס" שייסד המהנדס גוטליב דיימלר בשנת 1886, וחברת "בנץ" שייסד הממציא קרל בנץ באותה שנה. כיום חברת מרצדס מהווה חטיבה מקונצרן דיימלר AG. מטה החברה הראשי שוכן בעיר שטוטגרט בגרמניה. חברת מרצדס-בנץ היא יצרנית כלי הרכב הוותיקה בעולם[1], וחטיבת המשאיות שלה היא הגדולה בעולם[2].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשיה של חברת מרצדס-בנץ מתחילים עוד בשנת 1886 כאשר הממציא קרל בנץ הציג תלת-אופן ממונע אשר נחשב למכונית הראשונה בהיסטוריה. מכונית זו הייתה בעלת מנוע בנזין ארבע פעימות, שהספקו היה 0.9 כ"ס, דגמים מתקדמים יותר שתיכנן, נמכרו בכמויות גדולות (יחסית לתקופה - סוף המאה ה-19). בנוסף להצגת כרכרת ארבעת הגלגלים המונעת על ידי מנוע בנזין ארבע פעימות, אשר פותחה על ידי גוטליב דיימלר, מהנדס שהתמחה במנועי בעירה פנימית, יחד עם המהנדס וילהלם מייבאך.

בתחילה היו קרל בנץ וגוטליב דיימלר מתחרים זה בזה כאשר לכל אחד מהם חברת מכוניות בבעלותו אשר עסקה בפיתוח ובייצור מכוניות בנפרד.

בשנת 1901 שווקה מכונית המרצדס על ידי חברת המכוניות דיימלר (Daimler-Motoren-Gesellschaft) של גוטליב דיימלר ווילהלם מאייבאך.

ביוני 1926 בעקבות המשבר הכלכלי בגרמניה שלאחר מלחמת העולם הראשונה, בוצע איחוד חברות בין חברת "בנץ" של קרל בנץ ובין חברת המכוניות דיימלר' של גוטליב דיימלר לחברת אחת משותפת אשר שמה 'דיימלר-בנץ', והוסכם כי השם מרצדס-בנץ יהיה סימנה המסחרי של החברה, במחווה למכונית החשובה ביותר של חברת דיימלר מכונית המרצדס, ובמחווה לשם המשפחה של קרל בנץ. באותה שנה גם הוצגה המכונית הראשונה תחת השם מרצדס-בנץ.

מקור השם מרצדס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמיל ילינק היה איש עסקים יהודי-אוסטרי עשיר (בנו של הרב אהרן ילינק), שהשתתף במרוצי מכוניות. המכוניות של "דיימלר" מצאו חן בעיניו, והוא הסכים להזמין כמות גדולה של מכוניות מרוץ חדשות - בתנאי ששמה של המכונית יהיה "מרצדס", על שם בתו הקטנה[3]; חברת "דיימלר" הסכימה להצעה, שהעניקה לה ביטחון כלכלי. מכוניות המרוץ "מרצדס" שהוצגו בשנת 1900, עם מנוע בהספק 35 כ"ס, היו המכוניות החזקות ביותר בתקופתן. מאז נודעו כל מכוניות החברה בשם זה. לוגו חברת מרצדס-בנץ, משמש כסמל החברה מאז היווסדה, כאשר הוכנס לשימוש עוד לפני כן, ב-1909, תחת חברת דיימלר-מרצדס. מורכב משלושה חיצים לשלושה כיוונים - לשמים, לים ולאדמה.

מלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזמן מלחמת העולם הראשונה, מפעלי "דיימלר" ו-"בנץ" נטשו את ייצור המכוניות, לטובת ייצור מנועי מטוסים וכלי מלחמה שונים. בתום המלחמה הם שבו לייצר מכוניות, אבל המשבר הכלכלי הקשה שפקד את גרמניה, שהובסה במלחמה, הוביל את חברת "בנץ" לחפש שותפים חדשים. המשא ומתן לשיתוף פעולה בין החברות החל בשנת 1919. בשנת 1924 נחתם הסכם לשיתוף פעולה, וב-1926 החברות אוחדו לחברה אחת, בשם מרצדס-בנץ. אגב, קרל בנץ וגוטליב דיימלר לא נפגשו מעולם - למרות שעבדו במקביל, ובמרחק של כמאה ק"מ אחד מהשני.

בין שתי מלחמות העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרצדס-בנץ צברה מוניטין של יצרנית מכוניות אמינות ואיכותיות במיוחד, שעשו שימוש במיטב הטכנולוגיה של התקופה. האיכות הגבוהה של המכוניות, הובילה לכך שהן נבחרו לשרת כמכוניות השרד העיקריות של בכירי השלטון בגרמניה, לרבות הקאנצלר הנאצי אדולף היטלר, שעלה לשלטון בשנת 1933. העובדה שההיסטוריה של החברה הייתה קשורה בצורה משמעותית ליהודי אמיל ילינק, לא מנעה מהיטלר לבחור במרצדס כרכב הבלעדי שלו.

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת מלחמת העולם השנייה נעצר ייצור המכוניות הפרטיות, ובמסגרת המאמץ המלחמתי של גרמניה הנאצית התמקדו בחברה בייצור מנועים למטוסים וכלי רכב צבאיים.

לאחר מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרצדס-בנץ 300SL שנת 1955

עם תום המלחמה, החל שיקום המפעלים. בשנת 1946 חודש ייצור המכוניות. הייצור התרכז בטנדרים קלים, וב-1947 חודש ייצור המכוניות הפרטיות. בשנות החמישים הציגה החברה את ה-180, שהייתה מכונית הסדאן הטיפוסית הראשונה של מרצדס; וגם את מכוניות הספורט והמרוצים מדגמי SL ו-SLR, שנחשבות היום לשתיים מהמכוניות הקלאסיות של כל הזמנים. החברה המשיכה להתמקד במכוניות יוקרה גדולות ומתוחכמות, והציגה דגמי פאר מובילים משנות השישים ועד היום.

סוף המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1997 הציגה החברה מכונית קומפקטית לאחר שנים של התמקדות בפלח השוק של מכוניות הסאלון. סידרה זו כונתה מרצדס A. המכונית נועדה לספק את השימושיות של דגמים קומפקטיים עממיים בשילוב עם איכות ואבזור גבוה. השקת סידרה זו זכתה לתהודה רבה בציבור עקב אירוע נדיר שבו החליטה החברה לאסוף בחזרה את כל המכוניות שכבר נמכרו. הסיבה לאיסוף הייתה מבחן דרכים שנערך בשוודיה והראה שהמכונית מתהפכת בקלות בנסיעה לאחור. כדי לפתור את בעיית יציבות הרכב, הותאמה לכל דגמי ה-A מערכת בקרת יציבות ממוחשבת שמנעה את המצב שהודגם במבחן הדרכים השוודי.

דגמים בהווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדאן והצ'בק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • A-קלאס – משפחתית קומפקטית יוקרתית.
 • B-קלאס – מיקרו-וואן.
 • C-קלאס – משפחתית יוקרתית. זמינה גם כקופה.
 • CLA-קלאס - משפחתית סדאן-קופה יוקרתית, גרסת הסדאן של דגם ה-A-קלאס.
 • E-קלאס – סלון מנהלים, פופולרית בקרב נהגי המוניות בישראל, הדגם הנמכר ביותר של החברה, נמכר גם כקופה וקבריולט.
 • S-קלאס – סלון פאר, אחת ממכוניות היוקרה הטובות ביותר בעולם.
 • S-קלאס קופה - גרסת הקופה של דגם ה-S קלאס.
 • CLS-קלאס – סלון-קופה, מכונית סדאן 4 דלתות שמעוצבת כמכונית קופה ספורטיבית.

פנאי ושטח[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • G-קלאס – שטח קלאסי, רכב שטח קשוח, מיוצר ברציפות משנת 1979.
 • GL-קלאס – SUV, הושק בשנת 2007.
 • GLE-קלאס - SUV. יתחרה בב.מ.וו X5 ובאאודי Q7, השקת הדגם תארך בשנת 2016
 • GLC-קלאס - SUV בגודל בינוני.
 • R-קלאס – מיניוואן יוקרתי ספורטיבי.

רודסטאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסחריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • V-קלאס – מכונית מסחרית גדולה בעלת 8 מושבים.
 • סיטאן - רכב מסחרי בממדים קטנים משל ה-V קלאס. מבוסס על רנו קנגו
 • ספרינטר- רכב מסחרי בממדים גדולים משל ה-V קלאס. מיוצר במספר תצורות-משאית קלה, מרכב סגור קטן/גדול, וואן, אוטובוס זעיר.

דגמים משמעותיים בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

AMG[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מרצדס AMG

חברת מרצדס-בנץ מפעילה את סדנת השיפורים AMG. דגמי מרצדס AMG הם דגמים סדרתיים, אך ספורטיביים במיוחד. הסדנה משפרת את המנועים, את פנים הרכב, את מרכב הרכב, את המתלים, את מערכות הבלימה ורכיבים נוספים שיש להתאימם למנוע החדש. כמעט כל דגמי מרצדס מוצעים בגרסת AMG.

מרצדס בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

זיכרון השואה, ובמיוחד חיבתו של אדולף היטלר למכוניות החברה, העיבו על מכירותיה בארץ במשך שנים רבות.

מוסדות רשמיים ישראלים, משרדי ממשלה ושגרירויות ישראל בחו"ל ממעטים להשתמש במכוניות החברה. עד שנת 2007 נמנע צה"ל משימוש ורכישה של משאיות או רכבי שטח של היצרן הגרמני. עם זאת, משאיות שטח "אונימוג" שנלקחו שלל מצבאות ערב הגיעו לשירות בצה"ל, וכן בשנת 2007 נמכרו לצה"ל 6 מובילי טנקים בהתאמה אישית המבוססים על שלדות חדישות מדגם "אקטרוס" של מרצדס. במשך שנים זכו הדגמים האמריקאיים והשוודים (בעיקר וולוו) להצלחה בקטגוריית רכבי הפאר הן במגזר העסקי והן כרכב שרד ממשלתי, משום הרתיעה משימוש בתוצרת גרמנית, שמרצדס היא מסמליה העיקריים. עם זאת, חברת התחבורה הציבורית אגד השתמשה בהרבה מאוד אוטובוסי מרצדס החל משנת 1973. באוטובסים הראשונים שהגיעו לאגד הורידו את סמלי החברה כדי לא לפגוע ברגשות הנוסעים. בשנים מאוחרות יותר זכתה מרצדס שוב במקומה הראוי בטבלאות המכירה משום איכות מוצריה הנחשבת לגבוהה. גם בצי המוניות בארץ תופסת חברת מרצדס נתח נכבד, אם כי זה הולך ומתמעט בשנים האחרונות (בעיקר בעקבות תחרות עם סקודה) בשל בעיית מחיר גבוה ביחס לתמורה.

פורמולה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מרצדס AMG (פורמולה 1)
צמד המכוניות של קבוצת מרצדס בגרנד פרי של מלזיה (2013)

מרצדס בנץ התמודדה במירוצי הפורמולה 1 בשנים 1954 ו-1955. למרות שזכתה פעמיים באליפות, החליטה הקבוצה להפסיק את השתתפותה.

בשנת 1990 חזרה מרצדס לקחת חלק במירוצים, הפעם כספקית מנועים וכשותפה חלקית בקבוצת המירוצים של מקלארן. שותפות זאת הובילה לאליפויות של מיקה האקינן בשנים 1998 ו-1999 ובאליפות של לואיס המילטון בשנת 2008.

בשנת 2007 נקנסה קבוצת מרצדס-מקלארן בסכום של 100 מיליון דולר בעקבות גניבה ושימוש בידע מקצועי חסוי מקבוצת פרארי.

בשנת 2009 החלה מרצדס לשתף פעולה עם קבוצת הפורמולה בראון ג'י.פי (Brawn GP), שהוקמה באותה שנה. בסיום העונה הוכתר נהג הקבוצה, ג'נסון באטן לאלוף והקבוצה זכתה באליפות בקטגוריית היצרנים. לקראת עונת 2010 מכרה קבוצת מרצדס את 40% האחזקה שהיו לה בקבוצת מקלארן וקנתה 70% מהבעלות על קבוצת בראון ג'י.פי. ושם הקבוצה שונה למרצדס ג'י.פי (Mercedes GP). בעונת 2014 זכה לואיס המילטון באליפות הראשונה של הקבוצה תחת השם מרצדס, ובאליפות נוספת בשנת 2015.

מוזיאון מרצדס[עריכת קוד מקור | עריכה]

במטה החברה בעיר שטוטגרט שבגרמניה שוכן כיום מוזיאון החברה המציג את ההיסטוריה שלה החל מיצור של אופנוע פרימיטיבי עשוי עץ ועד דגם מייבאך החדש והמפואר. במוזיאון מוצגים מרבית דגמי החברה לאורך שנותיה, כולל מכוניות שהשתתפו במרוצי פורמולה וראלי.

חסויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרצדס היא נותנת החסות הרשמית של נבחרת גרמניה בכדורגל ושל קבוצת הכדורגל של שטוטגרט המשחקת בבונדסליגה, שגם אצטדיונה קרוי על שם החברה (מרצדס בנץ ארנה). הקבוצה היא גם נותנת החסות לאצטדיון המרצדס בנץ סופרדום (Superdome) בניו אורלינס, המשמש כאצטדיון הבית של קבוצת ניו אורלינס סיינטס המשחקת בליגת הפוטבול האמריקאית (NFL).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מרצדס - וואלה! רכב
 2. ^ Porsche at 60: The little sports-car company that could - Autoweek
 3. ^ ד"ר חיים גלאון, "מי הייתה מרצדס המסתורית?", "הארץ", 19.8.1987