רכבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רכבל
רכבל בהרי האלפים האוסטריים
קרונות הרכבל בחיפה חולפים זה על פני זה

רַכֶּבֶלרבים: רַכַּבְלִים) הוא קרון המונע באמצעות כבל עילי המחובר למספר מערכות גלגלים הנמצאים בדרך כלל בין שתי נקודות גבוהות. הקרון נמשך על ידי משקולות ועושה את רוב דרכו כשהוא תלוי באוויר.

על מנת לפזר את כוח העומס למספר נקודות שונות, מקובל להציב עמודים במסלול הרכבל. הקרון הקטן מכיל מספר מועט של מקומות ישיבה ומקומות עמידה ומשמש בעיקר להעברת אנשים למרחקים קצרים בגובה רב, כגון הרכבלים במצדה ובראש הנקרה.

המילה "רכבל" אומצה על ידי האקדמיה ללשון העברית כהלחם של המילים "רכבת" ו"כבל" (ניקוד בפתח, סגול, סגול). עם זאת רבים נוהגים בטעות להגות את המילה כ"רַכְבָּל".

רכבל בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד שבמדינות הרריות מאוד, כגון אוסטריה ונורבגיה משמשים רכבלים לעתים ככלי תחבורה לכל דבר, בישראל מופעלים קווי רכבל רק למטרת תיירות והנאה.

קווי רכבל ידועים הם:

בישראל פעלו גם רכבלים צבאיים, ששימשו בעיקר להובלת אספקה למקומות שהגישה אליהם הייתה קשה או חשופה לאש:

בשנת 62' עם חנוכת את גני התערוכה החדשים בתל אביב, נבנה במקום לראשונה בארץ מתקן מרשים של קרוניות הנוסעות על כֶּבֶל מעל המתחם. הציבור הוזמן להמציא מילה עברית חדשה, שם לאותו מתקן. המילה שזכתה במקום הראשון הייתה "רחף". במקום השני זכה חבר קיבוץ דגניה ב', עמנואל עמיבר, שהמציא את המילה "רַכֶּבֶל", שילוב של "רכבת" ו"כֶּבֶל". שלמרות הזכייה במקום השני, העם והאקדמיה ללשון העברית, אמרו את דברם, ו"רכבל" היא המילה שאומצה ונכנסה למילון.

רכבל משא הוקמה בשנות ה-60 של המאה ה-20 מעל כביש 7212 במטרה להעביר אבן שנחצבה בהר הכרמל לבית חרושת נשר למלט. הרכבל והמחצבה אינם פועלים יותר.

החל מהעשור השני של המאה ה-21 מתוכננים לפעול רכבלי-נוסעים בישראל:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ עמרי מניב, בעוד שנתיים: רכבל יוביל מבקרים לכותל המערבי, באתר nana10‏, 30 באפריל 2013‏