שיחה:חקירה משטרתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

הפתיח מנוסח בצורה לא טובה. "חקירה משטרתית היא תהליך של בירור וקביעת עובדות, גביית עדויות ואיסוף ראיות".

חקירה משטרתית היא לא תהליך של בירור וקביעת עובדות, אלא רק של גביית עדויות ואיסוף ראיות. יחד עם זאת, לא כל תהליך של גביית עדויות ואיסוף ראיות הוא בהכרח חקירה משטרתית. ישנם גופים נוספים במדינת ישראל, חוץ מאשר משטרת ישראל, שמוסמכים לנהל חקירות פליליות.

אולי בכלל צריך לשנות את שם הערך הזה לחקירה פלילית, במקום חקירה משטרתית? יהושע2 - שיחה 20:41, 31 באוגוסט 2013 (IDT)

אני מתנגד לשינוי השם ולניסוח החדש של הפתיח. אכן, הפתיח המוצע מתאים יותר לערך על "חקירה פלילית", אך הערך הזה דן בחקירה משטרתית. אף על פי שחקירה משטרתית עוסקת לרוב בנושאים פליליים, לא תמיד זה כך ויש חקירות משטרתיות שאינן עוסקות בפלילים, לדוגמה: חקירות רקע לקראת מתן רשיונות. בברכה. ליש - שיחה 07:41, 1 בספטמבר 2013 (IDT)
למשטרת ישראל יש הרבה משימות. חקירות של משטרת ישראל הן בהכרח פליליות (שכן, אם אדם לא עומד לדין פלילי, הוא עומד לדין אזרחי, ובמקרה זה לא מתפקידה של המשטרה לנהל את החקירה). אין שום קשר בין "חקירות רקע לקראת מתן רשיונות" לבין מה שכתוב בערך. יהושע2 - שיחה 10:11, 1 בספטמבר 2013 (IDT)
האם כל חקירה משטרתית היא חקירה פלילית ? האם כל חקירה פלילית היא חקירה משטרתית ? גיא - שיחה 19:33, 5 בספטמבר 2013 (IDT)
לא ולא. בברכה. ליש - שיחה 20:35, 5 בספטמבר 2013 (IDT)
אם כך, לא מדובר בשאלת מה צריך להיות שם הערך, אלא בשאלה מה צריך להיות כתוב בערך הזה. גיא - שיחה 19:21, 6 בספטמבר 2013 (IDT)
אכן, לא מדובר באמת בשינוי שם הערך והתוכן הנוכחי תואם את שם הערך. בברכה. ליש - שיחה 08:01, 7 בספטמבר 2013 (IDT)

שיטות חקירה[עריכת קוד מקור]

עינויים, סמי אמת וכדומה הם לא שיטות חקירה. בחקירה בה מופעלים לחצים על הנחקר, ניתן למנות עינויים כאחד הלחצים, אך אם פוסעים במשעול זה, אפשר להוסיף גם איומים, סחטנות וכדומה - לא שיטות מקובלות בחקירה משטרתית, אך בחקירה של מאפיונרים הן סבירות. סמי אמת הם אגדה - יש סמים המקטינים את כוח ההתנגדות של הנחקר, אך אין בהם, כדי לאלץ אותו לדבר אמת. בברכה. ליש - שיחה 08:13, 2 באוקטובר 2014 (IDT)

אריה יקר, לפי דעתי יש מקום לציין את השיטות הללו, אף על פי שהם מנוגדים לחוק בישראל. אלה הן שיטות שקיימות וחשוב לציין אותן... מהפכן - שיחה 08:16, 2 באוקטובר 2014 (IDT)
אתה כבר ציינת הפעלת לחצים ועינויים הם לא "שיטות חקירה", אלה סוגי לחצים - אם אתה רוצה, תוסיף פירוט בסעיף המסוים. "סמי אמת" הם לא בעיה של חוק, אלא אמצעי לא אמין כלל. בברכה. ליש - שיחה 08:21, 2 באוקטובר 2014 (IDT)
הוספתי Face-smile.svg. אתה מוזמן לערוך. תודה ושנה טובה... Face-smile.svg מהפכן - שיחה 08:27, 2 באוקטובר 2014 (IDT)
שנה טובה. בברכה. ליש - שיחה 08:37, 2 באוקטובר 2014 (IDT)

בדיקה משטרתית[עריכת קוד מקור]

לאחרונה המשטרה הקימה מנגנון חדש עבור נבחרי ציבור, הנקרא "בדיקה משטרתית". אני מציעה להוסיף לוויקיפדיה ערך חדש בנושא, ובו יפורט המונח "בדיקה משטרתית", וההבדלים בינו לבין "חקירה משטרתית". MySmallContribution - שיחה 08:54, 25 בנובמבר 2016 (IDT)

המשטרה לא הקימה מנגנון חדש, מדובר במכבסת מילים של פוליטיקאים, כולל יועצים משפטיים, שדואגים לשם הטוב של האח"מים ולא למבחן בוזגלו. מכל מקום מדובר בחקירה רגילה ואין חוקים ותקנות הנוגעים ל"בדיקה". בברכה. ליש - שיחה 09:19, 25 בנובמבר 2016 (IST)
לפי העיתונים, הכלים העומדים לרשות חוקרי המשטרה בבדיקה משטרתית מוגבלים מאלה העומדים לרשותם בחקירה משטרתית. כדאי להוסיף בסוך הערך שךפנינו פרק על הכלים החסרים בבדיקה משטרתית. דוד שי - שיחה 14:25, 25 בנובמבר 2016 (IST)
זה לא קשור למושג "בדיקה". לעתים המפקדים או הפרקליטות מטילים הגבלות, אבל הם עושים זאת גם בחקירות שלא זוכות לכינוי "בדיקה", כמו בחקירה של קצב או בחקירות קודמות של נתניהו, חקירות בהן הנחקר שולט בקביעת המקום בו יחקר, יכול לעשות הפסקות כרצונו וכמו במקרה חקירתו של דרעי, אפילו דורש לקבוע את צוות החוקרים. זה לא מושג משטרתי, זה רפיון משטרתי מול סמכות פוליטית מושחתת. כל מעשה של איפה ואיפה נוגד את הצדק הטבעי ואת החוק הישראלי. בברכה. ליש - שיחה 14:33, 25 בנובמבר 2016 (IST)
אז לסיכום - כדאי או לא כדאי להוסיף פרטים בנושא?
MySmallContribution - שיחה 20:44, 7 בדצמבר 2016 (IDT)
אין מה להוסיף - בחקיקה ובתקנות המשטרה אין מושג כזה "בדיקה", יש רק חקירה. בברכה. ליש - שיחה 20:51, 7 בדצמבר 2016 (IST)
אבל המושג "בדיקה" קיים בפיו ובהוראותיו של היועץ המשפטי לממשלה (דוגמה), כך שאין להתעלם ממנו. ייתכן שהמקום לעסוק בו הוא הערך היועץ המשפטי לממשלה, ולא הערך שלפנינו, משום שכדברי היועץ, בדיקה אינה חקירה משטרתית, ואולי בכל זאת ראוי לציין זאת בקצרה גם בערך שלפנינו. דוד שי - שיחה
היועץ המשפטי אינו מוסמך לחוקק או להתקין תקנות, לכן מדובר במושג תקשורתי. בדף הפירושונים של בדיקה כתבתי: "בדיקה משטרתית - מושג תקשורתי, שמשמש את היועץ המשפטי כתחליף לחקירה משטרתית בהתייחסות לידוענים רבי השפעה." מי שמעוניין בכך, יוכל לכתוב את הערך. בברכה. ליש - שיחה 07:32, 8 בדצמבר 2016 (IST)
לא כל פעולה ממשלתית נעשית לפי הגדרה בתקנות. היועץ המשפטי מוסמך להוציא הנחיות שונות, והנחייתו לבדיקה אינה רק בעלת משמעות תקשורתית, יש לה השפעה על הפעולות המותרות לבודקים. דוד שי - שיחה 09:02, 8 בדצמבר 2016 (IST)

איחוד / שינוי שם[עריכת קוד מקור]

איחוד[עריכת קוד מקור]

"חקירה משטרתית" היא חקירה פלילית המתנהלת על ידי המשטרה. אין שום ייחודיות בין הליך החקירה הפלילית המתנהל על ידי המשטרה לבין הליך החקירה הפלילית המתנהל על ידי גורמי אכיפת חוק אחרים (כגון רשויות המס או המשטרה הצבאית החוקרת). אין שום צורך או הצדקה לשני ערכים נפרדם באותו הנושא בדיוק. יוניון ג'ק - שיחה 12:32, 18 בינואר 2017 (IST)

יוניון ג'ק, דבריך נחרצים מאוד, אך שגוים באותה מידה. חבל שלא קראת בעיון את דף השיחה מתחילתו, כי נושא זה כבר נידון לפני שנים. המשטרה עורכת גם חקירות שאינן חקירות פליליות, חקירות רקע למתן רשיונות, חקירות לאיתור נעדרים, חקירות להשבת רכוש שאבד לבעליו ועוד. אני ממליץ לך להימנע מעיסוק בנושאים שאינך בקיא בהם. בברכה. ליש - שיחה 09:10, 19 בינואר 2017 (IST)
התגובה שלי נמצאת כאן. יוניון ג'ק - שיחה 20:20, 23 בינואר 2017 (IST)

הבאת דיון בנושא מדף שיחה אישי[עריכת קוד מקור]

הדיון הבא, שהתנהל לפני כתשע שנים, היה הבסיס לכתיבת הערך, לכן, לדעתי, ראוי שיהיה כאן.

הדיון המובא מדף השיחה של משתמש: אריה ענבר:

חקירה

שלום אריה, יש לא מעט קישורים לערך חקירה, ואין מתאים ממך לכתיבתו (ייתכן שכבר כתבת על כך בערכים אחרים שלך, שתוכל להעתיק מהם בתור התחלה). דוד שי - שיחה 19:58, 12 ביוני 2008 (IDT)

שלום דוד, חשבתי על כך בעבר, אך אני מתלבט לגבי מהות הערך ותחולתו. האם חקירה בכלל (כולל מחקר) או רק חקירה משטרתית. האם ערך מקיף או ערך גג קצר. אני נוטה יותר לכיוון ערך גג קצר, כי אין צורך לשוב ולפרט את הקלסטרון, הפוליגרף, הזיהוי הפלילי, וכל היתר שיש להם ערכים נפרדים. אולי יש מקום לערכים נוספים על חקירה פרונטלית, צח"ם (צוות חקירה מיוחד), איסוף וסימון ראיות, דיבוב עדים וחשודים ועוד, עולם ומלואו. בברכה. ליש - שיחה 21:52, 12 ביוני 2008 (IDT)
בחקירה כוונתי רק לחקירה משטרתית, שלה מאפיינים ייחודיים. זה יהיה ערך-גג, שיעסוק בדרכי חקירה ובאמצעי חקירה, וכמובן יהיו בו קישורים כחולים לרוב, לערכים המרחיבים בנושאים ספציפיים. דוד שי - שיחה 03:43, 13 ביוני 2008 (IDT)
אריה, תודה על ההיענות המהירה לבקשתי. דוד שי - שיחה 13:30, 14 ביוני 2008 (IDT)
בשמחה. ליש - שיחה 15:22, 14 ביוני 2008 (IDT)

עד כאן הדיון שהובא מדף שיחתי. בברכה. ליש - שיחה 20:41, 25 בינואר 2017 (IST)

אני מסכים לחלוטין עם דוד שי שיש צורך בערך-גג, שיעסוק בדרכי חקירה ובאמצעי חקירה. אך שמו של ערך זה צריך להיות חקירה פלילית, ולא חקירה משטרתית; כל דרכי/אמצעי החקירה המתוארים - הן בשיחה הנ"ל והן בערך עצמו - אינם ייחודים למשטרה בשום צורה, וכולם כפופים לסדר הדין הפלילי. יש לשנות את שם הערך, ולשכתבו בהתאם. ואני חושב שאגסי וLostam יסכימו איתי. יוניון ג'ק - שיחה 02:53, 26 בינואר 2017 (IST)
אני לא משוכנע שכל אמצעי החקירה שמשמשים את המשטרה משמשים גם את חוקרי רשות המסים. קשה לי לדמיין את חוקרי רשות המסים נזקקים לקלסתרון, למשל, או לטביעת אצבעות. מובן שאמצעי החקירה שמשמשים את משטרת ישראל משמשים גם את המשטרה הצבאית החוקרת, שהרי גם היא משטרה.
הערך חקירה משטרתית אינו עוסק רק בחקירה פלילית, שהרי איתור נעדרים או החזרת רכוש לבעליו אינם בגדר חקירה פלילית. דוד שי - שיחה 04:33, 26 בינואר 2017 (IST)
על שתי הטענות האלה כך כבר עניתי בשיחה:חקירה פלילית:"כאשר המשטרה טורחת לפעמים לעשות בדיקה שטחית למציאת הבעלים של רכוש גנוב שאותר, זה לא נקרא "חקירה משטרתית".
"כל פעם שאדם נעדר יש בהכרח חשד לפלילים. למשל הייתה ביקורת על המשטרה שאמרה שצריך לחכות 24 שעות עד שיתחילו לחפש נערה, שנעלמה בלילה, ואחר כך נמצאה גופתה שאחר שנדקרה למוות. בעידן שלנו, כאשר אנשים "נורמטיביים" לכאורה, בלי עבר פלילי, רוצחים את הוריהם או ילדיהם, לעולם אין לשלול חשד לפלילים, כשאדם נעדר זמן לא קצר." אגסי - שיחה 09:21, 26 בינואר 2017 (IST)
בין משימות המשטרה, לפחות בישראל, יש שמירה על שלום הבריות, לכן כשחולה אלצהיימר אינו זוכר את הדרך חזרה הביתה והמשטרה נאלצת לחפש אחריו (תחקור שכנים, ידידים, קרובי משפחה, שימוש בכלבי גישוש ועוד), אין חשד לפלילים, אך יש חשש לחייו. כשצעיר משאיר מכתב התאבדות ונעלם, אין חשש לפלילים (אין איסור על התאבדות), אך בניסיון למנוע את ההתאבדות המשטרה תחפש אחריו. כשילד רב עם הוריו ובורח מהבית, אין חשש לפלילים, אך יש חשש לעתיד לבוא, לכן המשטרה תחפש אחריו. כשאדם מאבד את ארנקו (יש בו כסף) באוטובוס והמוצא הישר מביא אותו למשטרה, אין חשש לפלילים, אך המשטרה תעשה מאמץ לאתר את בעל הארנק. יש עוד דוגמאות בלי סוף. אין שום מאפיינים מיוחדים לחקירה פלילית, גם חוקרים פרטיים יכולים לערוך חקירה דומה לצורך גילוי מקרי ניאוף, בלי שום קשר לפליליים. לחקירה משטרתית יש איפיונים הבאים לידי ביטוי בעיקר בהגבלות, כי היא מוגדרת בתקנות המשטרה ומחייבת את החוקרים המשטרתיים. בברכה. ליש - שיחה 09:56, 26 בינואר 2017 (IST)
כשאדם נעדר לעולם לא נשלל החשד לפלילים, עד שהוא נמצא. המשטרה לא מספיקה לחקור עבירות פליליות כמו פריצות וגניבות טלפונים חכמים, אז ברור שהיא לא תעשה "חקירה משטרתית" כשאין חשד לפלילים. אגסי - שיחה 10:08, 26 בינואר 2017 (IST)
אשרי האדם מפחד תמיד, אך אין לזה קשר לנושא הדיון. אני חושש שגם בדבריך האחרונים אתה מוכיח אי התמצות בנושא - שמירת חיי אדם חשובה בהרבה מגילוי גנבי טלפונים וכדומה. בברכה. ליש - שיחה 10:11, 26 בינואר 2017 (IST)

דוד שי, (א) הליך איתור נעדרים איננו הליך ייחודי למשטרה. לא בישראל, וגם לא בעולם. ישנם גורמים אחרים שעוסקים בנושא, ולכן הטענה שאיתור נעדרים זה תמיד, ואך ורק, נופל תחת ההגדרה של "חקירה משטרתית" - איננו נכון. (ב) אני חושב שצריך להבדיל בין "חקירה פלילית" לבין "תיק פלילי". כל דרכי/אמצעי החקירה שעומדים לרשות המשטרה במסגרת הליך איתור נעדרים (כגון: גביית עדויות, החרמת מסמכים, ביצוע חיפושים וכד') הן פעולות הכפופות לסדר הדין הפלילי ועל כן זוהי חקירה פלילית לכל דבר ועניין. אך בהליך מסוג זה - המשטרה לא פותחת "תיק פלילי", אלא "תיק נעדר". החלוקה הזו לסוגי תיקים שונים היא מנהלית בלבד. (ואגב, גם תיקים פליליים - לא נפתחים אך ורק על ידי המשטרה) יוניון ג'ק - שיחה 10:50, 26 בינואר 2017 (IST)

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

אני מציע את האופציה הבאה ליישוב המחלוקת שכאן: למחוק את הערך חקירה פלילית הנוכחי, ולאחר מכן לשנות את שמו של הערך חקירה משטרתית לחקירה פלילית ולשכתב אותו בהתאם, כך שיכלול פסקה חדשה ובה הסבר אודות חקירות הנערכות אך ורק על ידי המשטרה, הן בישראל והן בעולם. לאחר מכן, חקירה משטרתית יהפוך להפניה לפסקה זו. יוניון ג'ק - שיחה 11:03, 26 בינואר 2017 (IST)

זה נראה גם לי הפתרון הנכון למחלוקת. Lostam - שיחה 14:17, 26 בינואר 2017 (IST)
דוד שי, ליש, אגסי, מה דעתכם על ההצעה הנ"ל? יוניון ג'ק - שיחה 21:26, 26 בינואר 2017 (IST)
Symbol support vote.svg בעד. אגסי - שיחה 21:38, 26 בינואר 2017 (IST)
נגד. כבר השבתי לכך כמה וכמה פעמים. בברכה. ליש - שיחה 22:01, 26 בינואר 2017 (IST)
ממתין לשמוע את עמדתו של דוד שי. יוניון ג'ק - שיחה 11:05, 27 בינואר 2017 (IST)
יוניון ג'ק, הערך הנוכחי הוא ערך סביר ותואם לשמו. אתה והתומכים בעמדתך, המשתוקקים לערך בשם "חקירה פלילית", הייתה ויש לכם אפשרות לכתוב, לשכתב ולהרחיב את הערך חקירה פלילית ולא עשיתם זאת - הערך חקירה פלילית הוא בושה לוויקיפדיה וראוי למחוק אותו, אז במקום לטפל בערך הזה, אתם מבקשים להחליף את השם ולשכתב את הערך שאין איתו בעיות. מי בדיוק ישכתב את הערך? הגאונים הידענים שמדברים על ה"מדע" החקירתי מתקופת חמורבי? מה שאתם מבקשים זה לסרס ולשבש ערך סביר, כדי להציל שם שלא ראוי לערך. אין צורך בערך על "חקירה פלילית", כי אין איפיונים מיוחדים לחקירה פלילית, אין הבדל בין חקירה פלילית לחקירה לא פלילית. בברכה. ליש - שיחה 11:25, 27 בינואר 2017 (IST)
ליש, אנחנו נאלץ להסכים שלא להסכים. לדעתי (ולדעת אחרים), (א) יש הבדלים רבים בין חקירה :פלילית לחקירה לא פלילית; (ב) כל חקירה משטרתית הינה, למעשה, חקירה פלילית - במובן שכל פעולות החקירה כפופות לסדר הדין הפלילי, גם אם לא נפתח "תיק פלילי"; (ג) לא כל החקירות הפליליות מבוצעות על ידי המשטרה. יוניון ג'ק - שיחה 11:33, 27 בינואר 2017 (IST)
לא מספיק לטעון: "יש הבדלים רבים בין חקירה פלילית לחקירה לא פלילית", תציג את ההבדלים, אחרת אלה מילים ריקות. בברכה. ליש - שיחה 11:37, 27 בינואר 2017 (IST)
אני מצטרף לליש לאור טיעוניו בדף שיחה זה. גילגמש שיחה 11:41, 27 בינואר 2017 (IST)
ליש, (א) חקירות פליליות יכולות להתנהל אך ורק על ידי גורמי אכיפת החוק הכפופים לרשויות המדינה, ובהתאם לסדר הדין הפלילי, על כל המשתמע מכך - דיני ראיות, חיסיונות, זכויות חשוד וכיוצ"ב. (ב) הדיון כאן הוא לא האם יש הבדל בין חקירה פלילית לבין חקירה לא פלילית, אלא האם יש הבדל בין חקירה פלילית לבין חקירה משטרתית. אתה טוען שיש. ובכן, לא מספיק לטעון. תציג בבקשה את ההבדלים, אחרת אלה מילים ריקות. בברכה. יוניון ג'ק - שיחה 12:17, 27 בינואר 2017 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

חקירות/בדיקות רקע לקראת מתן רשיונות[עריכת קוד מקור]

ליש נתן כבר דוגמה בדיון קודם: "חקירות רקע לקראת מתן רשיונות" - מצופה ממשתתפי הדיון לעיין בכל הדיונים הרלוונטיים, במיוחד שהדף לא ארוך במיוחד. גילגמש שיחה 16:14, 27 בינואר 2017 (IST)

המילים "רקע" או "רשיון" אינן מופיעות ולו פעם אחת בערך "חקירה משטרתית". אז אנא ממך, פרט: באיזה רשיונות בדיוק מדובר. תודה. יוניון ג'ק - שיחה 17:26, 27 בינואר 2017 (IST)
זה מופיע בדף שיחה למעלה. גילגמש שיחה 17:31, 27 בינואר 2017 (IST)
זה לא מופיע בדף שיחה למעלה. באיזה סוגי רשיונות בדיוק מדובר? אנא פרט. יוניון ג'ק - שיחה 17:36, 27 בינואר 2017 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

איך לא מופיע? הינה הציטוט המלא: "אני מתנגד לשינוי השם ולניסוח החדש של הפתיח. אכן, הפתיח המוצע מתאים יותר לערך על "חקירה פלילית", אך הערך הזה דן בחקירה משטרתית. אף על פי שחקירה משטרתית עוסקת לרוב בנושאים פליליים, לא תמיד זה כך ויש חקירות משטרתיות שאינן עוסקות בפלילים, לדוגמה: חקירות רקע לקראת מתן רשיונות. בברכה. ליש - שיחה 07:41, 1 בספטמבר 2013 (IDT)" גילגמש שיחה 17:39, 27 בינואר 2017 (IST)

קראת בכלל את השאלה שכתבתי? אשאל בפעם השלישית: באיזה סוגי רשיונות בדיוק מדובר? יוניון ג'ק - שיחה 17:42, 27 בינואר 2017 (IST)
קראתי אבל אמרת לא מופיע אז חשבתי שלא מצאת. מה זה חשוב באיזה רשיונות מדובר? הינה לך דוגמה לחקירה שהיא לא פלילית. גילגמש שיחה 17:43, 27 בינואר 2017 (IST)
זה חשוב, כי ברצוני לנסות לבדוק ולאמת את הטענות שמובאות כאן (מאחר ואינן מגובות במקורות). אז אשאל שוב: באיזה סוגי רשיונות בדיוק מדובר? רשיון נהיגה? רשיון רכב? רשיון עסק? רשיון נשק? רשיון אחר? יוניון ג'ק - שיחה 17:46, 27 בינואר 2017 (IST)
טוב, אם זה כל כך חשוב לך, המתן לתשובתו המלאה של ליש. אני מסתפק בהצהרה הזאת שיש כאן. גילגמש שיחה 17:49, 27 בינואר 2017 (IST)
בינתיים הצלחתי למצוא בגוגל את המונח "חקירת רקע" רק בהקשר של משרדי חקירות פרטיים, ולא בהקשר של פעילות משטרתית. בנוסף, המונח "בדיקת רקע" הוא מונח נפוץ הרבה יותר מאשר "חקירת רקע" (בערך פי 220). כך גם באנגלית: המונח "Background check" נפוץ הרבה יותר מאשר "Background investigation" (בערך פי 90). ובכל מקרה, הליך זה איננו ייחודי למשטרה. יחד עם זאת, ייתכן ואני טועה; אמתין בסבלנות לתשובתו המלאה של ליש בנושא. יוניון ג'ק - שיחה 18:03, 27 בינואר 2017 (IST)
ליש הוא המומחה שלנו לענייני משטרה. אני בטוח שהוא יכול לתת תשובה מלאה. גילגמש שיחה 18:07, 27 בינואר 2017 (IST)
הוספתי גם את נושא חקירת הרקע לערך, עם רפרנס. יש באותו מקום נושאי חקירה נוספים שאינם בתחום הפלילי. בברכה. ליש - שיחה 19:10, 27 בינואר 2017 (IST)
קראתי בעיון את שני הרפרנסים שצירפת. המילים "חקירה" או "רקע" - לא מופיעות באף אחד מהם אפילו לא פעם אחת. אכן, לא מדובר בחקירה פלילית, פשוט משום שלא מדובר בחקירה כלל, אלא בהליך מנהלי (הגשת טפסים, המצאת מסמכים וכד'). יוניון ג'ק - שיחה 23:16, 27 בינואר 2017 (IST)
בנוסף, השורה שהוספת לערך - סותרת את המשך אותה הפסקה. בערך כתוב שחקירה משטרתית נפתחת בעקבות הגשת תלונה במשטרה או ביוזמתה של המשטרה. "חקירות רקע לצורכי מתן או סירוב רשיונות" אינן עומדות באף אחד משני המצבים הללו. יוניון ג'ק - שיחה 23:21, 27 בינואר 2017 (IST)
בעניינים כאלה, כדאי להקשיב לדעתו של לאסתם, כי הוא עו"ד, ומטבע הדברים הוא מבין בתחום של חקירה פלילית ומשטרתית. (אבל לא נעים לו לתייג אותו שוב במחלוקת הזו). אגסי - שיחה 02:07, 28 בינואר 2017 (IST)
יוניון ג'ק, בתחילת הערך מוגדר המונח "חקירה" - זה מה שעליך לחפש ברפרנסים ותמצא בנקל. תיקנתי את הניסוח הסותר על פתיחת החקירה. בברכה. ליש - שיחה 02:54, 28 בינואר 2017 (IST)
ליש, חיפשתי את המילים "חקירה" ו"רקע" ברפרנסים שצירפת - ולא הצלחתי למצוא. אם בכל זאת אתה סבור שהמילים מופיעות - אודה לך אם תוכל לפרט היכן. תודה. יוניון ג'ק - שיחה 03:25, 28 בינואר 2017 (IST)
כבר השבתי לכך קודם, אבל אולי לא הייתי מספיק ברור. אל תחפש את המילה חקירה, חפש תוכן של חקירה. במשפט הראשון של הערך הזה מוסבר מהי חקירה, חפש הסבר זה (לא מילולית, אלא בתוכן). כשבמקור כתוב שיאסף מידע או שהמידע יבדק, אלה פעולות חקירה. בברכה. ליש - שיחה 06:57, 28 בינואר 2017 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

ציטוט לדוגמה מתוך הרפרנס שלך:

נושאי הבדיקה:

  • האם מספר המשתתפים עולה על 50
  • האם יינשאו נאום או הרצאה

מצטער, אבל על פניו נראה שמדובר במילוי טופס/שאלון/תצהיר, ולא בהליך המצריך פעולות חקירה. אני סבור שכל נושא בדיקות הרקע לא צריך להיות בערך זה, אלא בערך אחר, בדיקת רקע (אנ'). יוניון ג'ק - שיחה 13:46, 28 בינואר 2017 (IST)

בנוסף, הערך הזה נקרא "חקירה משטרתית" ולא "חקירה משטרתית על ידי משטרת ישראל". גם אם בישראל נערכות בדיקות/חקירות רקע לצורך מתן רישיונות מסויימים - משטרת ישראל איננה הגוף היחידי במדינת ישראל שעורך בדיקות/חקירות רקע שכאלו. נכון, ישנם רישיונות אשר בישראל טעונים בדיקה/חקירה של משטרת ישראל, אולם ישנן מדינות אחרות בעולם בהן בדיקות/חקירות דומות לא נערכות על ידי המשטרה, אלא על ידי גורמים אחרים. יוניון ג'ק - שיחה 17:53, 28 בינואר 2017 (IST)
מתייג את Lostam ודוד שי - מעונין לשמוע את עמדתכם בדיון זה. יוניון ג'ק - שיחה 17:58, 28 בינואר 2017 (IST)
אין לי מספיק ידע כדי להוסיף על מה שנאמר כאן. דוד שי - שיחה 18:11, 28 בינואר 2017 (IST)

המשך הדיון[עריכת קוד מקור]

לדעתי, יש לבצע את הפעולות הבאות:

יוניון ג'ק - שיחה 11:35, 29 בינואר 2017 (IST)

עם השלב הראשון אני מסכים - צריך למחוק את הערך חקירה פלילית. עם היתר איני מסכים. בברכה. ליש - שיחה 12:43, 29 בינואר 2017 (IST)
לא ברור לי למה יוניון ג'ק מכתיר את דעתו בכותרת "סיכום ביניים". זה לא סיכום של שום דבר, אלא ניסוח פעם נוספת של דעתו של יוניון ג'ק.
קראתי את הערך הנוכחי, וברור לי שלא נכון לשנות את שמו ל"חקירה פלילית" (למעשה, הערך מונה כ-7 סוגי חקירות שונות, ורק הסוג הראשון מתאים ל"חקירה פלילית").
אם יש לדעת מישהו בעיה עם תוכן הערך, אז כמו כל ערך אחר, הדבר הנכון הוא לשפר את התוכן. ההצעה לשינוי שם לא מתקבלת על הדעת. גם ההצעה להעביר את כל התוכן שלא קשור בפלילים ל"בדיקת רקע" אינה סבירה. איתור נעדרים זה לא "בדיקת רקע". חקירת תאונת עבודה זה לא "בדיקת רקע". חקירת תאונת דרכים זו לא "בדיקת רקע". איתור בעלים של רכוש זה לא "בדיקת רקע". חקירת דליקה זה לא "בדיקת רקע". בקיצור, ההצעה הזו, שמציגה את דעתו של יוניון ג'ק וקוראת לעצמה "סיכום ביניים" נראית על פניה מופרכת. קיפודנחש 01:14, 31 בינואר 2017 (IST)
אתה מוזמן לקרוא שוב את מה שכתבתי. כי לא כתבתי להעביר את כל התוכן שלא קשור בפלילים ל"בדיקת רקע". יוניון ג'ק - שיחה 01:52, 31 בינואר 2017 (IST)
ובלי קשר למה שחשבת שכתבתי, נתת כמה דוגמאות מצויינות ללמה השם "חקירה משטרתית" הוא שם שגוי לתוכן שמופיע בערך הזה. כי למשל: חקירת דליקות אינן נחקרות בהכרח על ידי המשטרה, אלא גם על ידי חוקר דליקות הכפוף לרשות הארצית לכבאות והצלה. תאונות עבודה יכולות להיחקר על ידי המוסד לביטוח לאומי/משרד העבודה. גם איתור נעדרים לא מתבצע אך ורק על ידי המשטרה (אלא גם, למשל, על ידי יחידת אית"ן, שאיננה כפופה למשטרה). יוניון ג'ק - שיחה 02:04, 31 בינואר 2017 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: כשכתבת "את כל נושא חקירות הרקע שכרגע מוזכרים בערך", הבנתי מהדברים וההקשר (והשימוש בצורת הרבים "חקירות הרקע"), שהכוונה לכל סוגי החקירות שמוזכרים בערך ולא עוסקים בחקירה פלילית. אם לא לזה התכוונת, מאליו ברור שההצעה לשנות שמו של הערך (שעוסק בחקירות מסוגים שונים שרק מיעוטן פליליות) ל"חקירה פלילית" חסרת שחר. קיפודנחש 02:09, 31 בינואר 2017 (IST)
כל נושא חקירות הרקע שכרגע מוזכרים בערך = חקירת רקע לצורכי מתן/סירוב רשיון לנשיאת נשק + חקירת רקע לצורכי מתן/סירוב רשיון לקיום אסיפות ותהלוכות. יוניון ג'ק - שיחה 02:20, 31 בינואר 2017 (IST)
הוויכוח תקוע. אולי נסכים לבורר? מישהו שמתמצא בתחום, אולי עידו שהוא עו"ד? (אין לי מושג מה עמדתו) או מישהו אחר? אני לא בעד הצבעה, יש לכך הרבה חסרונות כולל בזבוז זמן של שבוע, הגם שאני מאמין שהעמדה שלי תתקבל.אגסי - שיחה 13:33, 31 בינואר 2017 (IST)
מי זה עידו? יוניון ג'ק - שיחה 14:06, 31 בינואר 2017 (IST)
משתמש עידו היה ביורוקרט ומפעיל מערכת. אגסי - שיחה 14:10, 31 בינואר 2017 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

יוניון ג'ק, בעקבות פנייתך בוק:למ: האם ניסית לתייג את יורי, DimaLevin, ליש, יאיר צפורי, shmulik30בעלי הידע במשטרה? קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע - עשרות כבר משובצים! 14:17, 31 בינואר 2017 (IST)
לא כל כך הייתי מודע לזה שיש דבר כזה בכלל... מתייג את DimaLevin, Yuri. ואת עידו. יוניון ג'ק - שיחה 14:21, 31 בינואר 2017 (IST)
וגם את אלי גודין. יוניון ג'ק - שיחה 14:27, 31 בינואר 2017 (IST)
אני ממש מתפלא, יוניון ג'ק הפתעה. קיבלת ממני בעבר הזמנה מהודרת עם הסבר מקוצר וקישורים למיזם, ואתה לא יודע עליו דבר? לא חשוב. אתה מוזמן שוב כעת Face-smile.svg. לגבי התיוגים, אחר הצבת התבנית יורי, DimaLevin, ליש, יאיר צפורי, shmulik30בעלי הידע במשטרה, תיוג השמות שבה (יורי ודימה) מיותרת. הם מקבלים הודעה אוטומטית. זה הרעיון העיקרי במיזם. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע - עשרות כבר משובצים! 14:34, 31 בינואר 2017 (IST)
כן, ראיתי וקראתי את ההודעה שהשארת לי בזמנו. גם אז לא הבנתי מה זה... Face-smile.svg יוניון ג'ק - שיחה 14:36, 31 בינואר 2017 (IST)
עכשיו כן? אז קדימה, אתה מוזמן! Face-smile.svg. קובץ על ידשיחה הצטרפו לבעלי הידע - עשרות כבר משובצים! 14:43, 31 בינואר 2017 (IST)
עוד 3 דעות לא יפתרו את המחלוקת. צריך בורר. אגסי - שיחה 14:25, 31 בינואר 2017 (IST)
לא כל כך הבנתי אם מבקשים לשמוע את דעתי או שאשמש כבורר. כך או אחרת, אוכל להתעמק בזה לקראת סוף השבוע. עידושיחה 22:40, 31 בינואר 2017 (IST)
היי עידו, האם מצאת את הזמן בסוף השבוע להתעמק בדיון זה? בברכה, יוניון ג'ק - שיחה 13:04, 5 בפברואר 2017 (IST)
בוררות לא תתאים כאן כי מדובר במלחוקת בין משתמשים רבים. תהליך שהוא הרבה יותר פשוט ואפקטיבי לדעתי ברוב המקרים. לעניין נושא המחלוקת, שירתתי במשטרה בתפקיד של שוטר סיור אז אני לא ממש מומחה גדול לחקירות. מה שכן, ראיתי שנאמר כאן שהמשטרה עוסקת רק בחקירות פליליות וכפי שליש ציין נכונה, גם אני חושב שזה לא נכון. חקירות על עבירות תנועה למשל לא נחשבות לעבירה פלילית (למשל פגיעה בהולך רגל במעבר חצייה)? אני לא בטוח בזה, אבל נראה לי שגם גביית עדות גם נחשב, טכניחת, לסוג של חקירה. בכל מקרה, הערך "חקירה משטרתית" הוא חשוב ואני מצטרף למתנגדים למחיקתו או איחודו לתוך הערך "חקירה פלילית". יורי - שיחה 23:04, 31 בינואר 2017 (IST)
יורי, מצאתי את המקור הזה [1], ועל פיו: "דיני תעבורה הם תת נושא של המשפט הפלילי". על פי המקור הזה [2]: "עבירות תנועה קלות כחמורות נחשבות לעבירות פליליות לכל דבר ועניין". יוניון ג'ק - שיחה 03:18, 1 בפברואר 2017 (IST)
כבר ציינתי לפני כן את מורכבות חקירת תאונות הדרכים. תאונה אינה עבירה, כי אין בה כוונה פלילית, אולם תוך כדי חקירת התאונה מגלים לעתים (לא תמיד) שנהג כזה או אחר עבר עבירה, שתרמה להיווצרות התאונה. כאמור, לא תמיד, יש גם תאונות הנובעות מכוח עליון. בתעבורה יש גם עבירות אבסולוטיות, משהו מיוחד במינו, עבירות בהן לא צריך להוכיח כוונה, לכן אין לראות בהן עבירות פליליות, אלא עבירות טכניות. דיון זה מתמשך ללא צורך בגלל התעקשות מבקשי האיחוד, שאינם בקיאים בתחום זה וכל הזמן צריך להסביר להם דברים חדשים. בברכה. ליש - שיחה 04:51, 1 בפברואר 2017 (IST)
לעניות דעתי, מוטב לאחד בין הערכים, חקירה משטרתית היא כמעט תמיד חקירה פלילית, הרי לא מדובר בערך על חקירה באופן כללי וכרגע הערך חקירה פלילית קצר מכדי להתקיים בזכות עצמו ועדיף לאחד אותו לכאן וליצור הפנייה משם לכאן. DimaLevin - שיחה 11:00, 1 בפברואר 2017 (IST)
לא צריך להיתפס על המילה "לאחד". הערך הנוכחי "חקירה משטרתית" הוא בעייתי (הבעיה הראשונה: השם מרמז שהחקירות המתוארות בערך יכולות להיערך על ידי המשטרה בלבד, וזה הרי לא נכון), ועל מנת לפתור זאת יש לבצע כמה פעולות עריכה שונות (ולא רק איחוד). יוניון ג'ק - שיחה 18:15, 3 בפברואר 2017 (IST)
אני תומך באיחוד.
בניגוד למה שנאמר כאן, כל חקירה של המשטרה היא בהכרח חקירה פלילית. נכון שלעתים תוצאות החקירה של המשטרה יראו שאין ממצאים פליליים, למשל תאונת דרכים או דליקה, ובמקרה כזה ייסגר התיק. אבל כל התכלית שבשלה המשטרה חוקרת מלכתחילה היא לבדוק חשד למעשה פלילי. אם לא היה צריך לחקור האם היה מעשה פלילי, לא היו צריכים את המשטרה. היה אפשר להסתפק בחקירה של חברת הביטוח במקרה של תאונת דרכים, או להסתפק בחוקר הדליקות של הרשות הארצית לכבאות והצלה. בגלל זה גם ניתנו למשטרה כלים שלא ניתנו לגורמים אחרים, כלים שנועדו לחקור מעשים פליליים.
עוד כמה דברים שגויים שנאמרו כאן - עבירת תנועה, ככל עבירה אחרת, היא עבירה פלילית, גם אם חומרתן של רוב העבירות האלה פחותה יחסית. גם אין קשר בין כוונה פלילית לבין חקירה פלילית. חקירה פלילית, פשוטה כמשמעה, היא חקירה של עבירה, ללא תלות ביסוד הנפשי של כוונה. יש עבירות רבות, כמו גרימת מוות ברשלנות, או התרשלות בהשגחה על ילד - לא עבירות טכניות כלל ועיקר - או עבירות שונות של אחריות קפידה, שבהן אין כל דרישה לכוונה פלילית, וחקירתן היא חקירה פלילית לכל דבר ועניין.
בנוסף, מרבית החקירות הפליליות אכן מתבצעות על ידי המשטרה, ולכן זה צריך להיות החלק המרכזי בערך חקירה פלילית, אבל יש כמובן גופים נוספים שמוסמכים לבצע חקירות פליליות, בין אם בשל ההיבטים הפרסונליים של הנחקר (מצ"ח, מח"ש) ובין אם מדובר בתחום מסוים שהאחריות לטיפול בו הועברה לגוף שלטוני אחר כמו עבירות מס, עבירות סביבתיות, עבירות תכנון ובניה, וכו' (פורמלית יש גם למשטרה סמכות במקרים אלה, אך מעשית כמעט אך ורק הגוף המקצועי הוא זה שחוקר). עידושיחה 21:50, 5 בפברואר 2017 (IST)
עידו, ניכר מדבריך שאין לך ניסיון וידע בתחום זה, אך מצער שלא טרחת לבדוק בפקודת המשטרה לפני שקבעת בפסקנות "כל חקירה של המשטרה היא בהכרח חקירה פלילית". הוספתי לערך ציטוט מפקודה המשטרה, עבור מי שכנראה אפילו לא שמעו על קיומה. אתה גם מבלבל בין חקירת "תאונת דרכים" ובין חקירת "עבירת תנועה" - ברור שעבירה היא עבירה, אך לא כל תאונה היא עבירה. לא אמשיך לנתח טקסט זה, הוא לא ראוי. בברכה. ליש - שיחה 22:16, 5 בפברואר 2017 (IST)

בעל ידע בחקירות משטרה[עריכת קוד מקור]

אגסי מחפש בנרות בעל ידע מתאים ומצביע כבר פעם שנייה על עורך דין. אגסי, רק אחוז קטן מאוד מבין עורכי הדין עוסקים בתחום הפלילי ולמיטב ידיעתי שני עורכי הדין עליהם כתבת אינם עוסקים בפלילים. הידע הדרוש כאן הוא ידע משטרתי-חקירתי ורצוי לבדוק בין בעלי הידע המשטרתי למי יש ניסיון בחקירות. היות והוספתי עצמי לבעלי הידע המשטרתי, אפרט כאן את ניסיוני בחקירות: הייתי סמל חקירות במשטרת ירושלים, ראש משרד החקירות בתחנת ראשון לציון וראש משרד החקירות וממלא מקום מפקד התחנה בתחנת פתח תקווה. בברכה. ליש - שיחה 16:29, 31 בינואר 2017 (IST)

אני מסכים עם ליש. לליש ידע רב בחקירות משטרתיות ואני מקבל את עמדתו, שנשמעת לי סבירה. גילגמש שיחה 18:22, 3 בפברואר 2017 (IST)
אני לא מקבל את הגישה של ליש, שעורכי דין שאינם עוסקים באופן קבוע בתחום הפלילי אין להם את הידע הדרוש. הם מבינים היטב בתחום, יותר מאחרים. לא הופתעתי ששניהם (לאסתם וכעת גם עידו) סבורים שחקירה פלילית כוללת חקירה משטרתית. לסיכום, הערך חקירה פלילית רחב יותר וחייב להישאר, גם לפי עמדת המקצוענים בוויקי האנגלית. לגבי הערך חקירה משטרתית, כפשרה ניתן לשקול את השארתו כערך עצמאי. לאחר שעידו גם הביע את דעתו, וחלף זמן רב, הגיע העת לקבל הכרעה. לגבי הפרוצדורה, אפשר להתייעץ עם לאסתם. אגסי - שיחה 22:08, 5 בפברואר 2017 (IST)
אגסי, איך אתה מציע להתקדם? יוניון ג'ק - שיחה 02:51, 2 במרץ 2017 (IST)

המשך המשך הדיון[עריכת קוד מקור]

אם אינני טועה, ליש, דוד שי וגילגמש היו כל מי שהתנגדו לאיחוד עד כה. לפיכך, אני רוצה להציע את ההצעה הבאה: אני אכתוב את הערך החדש והמאוחד בתור דף טיוטה במרחב המשתמש שלי, ולאחר מכן כל אחד מהם יוכל לשטוח את כל טענותיו/הסתייגויותיו באופן ספציפי/נקודתי, ולא אמורפי/כללי. כך נוכל להיטיב להבין את הפערים הקיימים, ולפעול על מנת לצמצמם. יוניון ג'ק - שיחה 22:33, 5 בפברואר 2017 (IST)

לי אין התנגדות להצעה זו. דוד שי - שיחה 22:38, 5 בפברואר 2017 (IST)
ראשית, שכחת את התנגדויות המנומקת של קיפודנחש ושל יורי. אף אחד לא יכול להתנגד לכתיבה שלך במרחב המשתמש שלך. אולי זה יהיה פתח להצבעת מחלוקת בין הנוסח שלך לנוסח שלי. עדיין לא הצגת את ההבדלים הרבים (לדבריך) בין "חקירה פלילית" ובין חקירה של משרד חקירות פרטי, אפילו לא הבדל אחד. בברכה. ליש - שיחה 22:44, 5 בפברואר 2017 (IST)
אני חושב שאתה מודע היטב להבדלים שבין המטרות של החקירות הפליליות לבין המטרות של חקירות שנערכות במשרדי חקירות פרטיים, וגם להבדלים שבין האמצעים שעומדים לרשותם של חוקרים פליליים, ושאינם עומדים לרשותם של חוקרים פרטיים. וגם אם לא, אז אני יכול רק לקוות שכאשר אסיים לכתוב את הנוסח שלי זה יהיה ברור גם לך. יוניון ג'ק - שיחה 01:24, 6 בפברואר 2017 (IST)
אני חושב שזאת הצעה טובה. גילגמש שיחה 05:30, 6 בפברואר 2017 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

טיוטה ראשונה נמצאת כאן. מתייג את DimaLevin, גילגמש, Lostam, יורי, אגסי, אלי גודין, ליש, דוד שי, עידו, קובץ על יד, יורי, DimaLevin, ליש, יאיר צפורי, shmulik30בעלי הידע במשטרה. בברכה, יוניון ג'ק - שיחה 13:53, 9 בפברואר 2017 (IST)

ליש, אני עדיין ממתין לתגובתך. בברכה, יוניון ג'ק - שיחה 22:18, 12 בפברואר 2017 (IST)
הגבתי בדף השיחה של הטיוטא. בברכה. ליש - שיחה 22:32, 12 בפברואר 2017 (IST)
מצטער, לא שמתי לב. יוניון ג'ק - שיחה 23:01, 12 בפברואר 2017 (IST)

מחדלי חקירה[עריכת קוד מקור]

אריה ענבר לא הבנתי מדוע שיחזרת את עריכתי מבלי להתייעץ איתי קודם? איזה פגם מצאת? ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 19:48, 4 ביוני 2018 (IDT)

על איזה מקורות הסתמכת בעריכתך? על סרטים הוליוודיים? עריכתך היא דוגמה של מחקר ראשוני/מקורי אסור לפרסום בוויקיפדיה. בברכה. ליש - שיחה 19:50, 4 ביוני 2018 (IDT)
לפני שמשחזרים שואלים בנימוס ולא פוגעים, לאחר ששואלים מקבלים תשובה. מכאן. ומעוד מקומות. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 19:54, 4 ביוני 2018 (IDT)
אריה ענבר האינטרנט מלא במאמרים על מחדלי חקירה. תרשום בגוגל ותראה. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 20:02, 4 ביוני 2018 (IDT)

כתבתי לפני התנגשות עריכה: אני משתדל לעסוק בעניין עצמו ואתה כל הזמן מנסה לעסוק בתחושת עלבון. אז נתחיל מכאן, ראשית, לא שחזרתי את עריכתך, אלא ביטלתי אותה וחבל שאינך יודע את ההבדל. שנית, לא צריך לבקש רשות לשם כך. שלישית, את המקורות צריך להציג בערך, אם יש ואם לא מציגים, משמע אין מקורות. ועכשיו למקור חסר הערך, שהצגת בדף השיחה, מדובר באתר פרסומי, כשאין לדעת מי כתב את מה שנכתב שם ומה מומחיותו בנושא. לו הייתי יודע שיש לך ניסיון בתחום (לימודי משפטים, משטרה וכדומה), כנראה שהייתי פונה אליך, אך עריכתך זועקת חובבנות בתחום. בברכה. ליש - שיחה 20:05, 4 ביוני 2018 (IDT)

אריה ענבר תודה על המחמאות, הבאתי קישור אחד ישנם עוד הרבה מאמרים שנכתבו ע"י עורכי דין. כאן. מרוב שהאינטרנט מלא במאמרים אין צורך להביא כל כך הרבה מקורות. תוכל להסתכל בעצמך, מה שעשיתי הוא תימצות של כמה מאמרים. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 20:08, 4 ביוני 2018 (IDT)
ראה נא ויקיפדיה:ביבליוגרפיה#איכותם של המקורות. בברכה. ליש - שיחה 20:12, 4 ביוני 2018 (IDT)
ראיתי אני מדבר על פירסומים שכתבו עו"ד. תכתוב בגוגל ותראה הרבה מקורות, זה דבר ידוע "מחדלי חקירה" להאשים אותי שבדיתי מלבי? ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 20:17, 4 ביוני 2018 (IDT)
ראית, אבל לא הבנת, עורך דין (תואר ראשון במשפטים) אינו מקור מוסמך, גם תואר שני לא תמיד מתאים, מקורות מוסמכים הם קרימינולוגים, שפרסמו עבודות אקדמיות, פרופסורים למשפטים, שכתבו ספרים בנושא, אנשי משטרה בכירים וכדומה, לא עורכי דין. אני מתפלא, שבכל השנים שלך בוויקיפדיה לא למדת את נושא המקורות המוסמכים. בברכה. ליש - שיחה 20:23, 4 ביוני 2018 (IDT)
איפה ראית שעו"ד שכותב מאמר משפטי זה לא מקור טוב? ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 20:26, 4 ביוני 2018 (IDT)
עוד מקור ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 20:29, 4 ביוני 2018 (IDT)
שים לב לויקיפדיה:מה ויקיפדיה איננה#תוכן סעיף 7 ותפסיק לתת קישורים לאתרים לא מתאימים. בברכה. ליש - שיחה 20:33, 4 ביוני 2018 (IDT)

בא נסכם שמצאתי די והותר מקורות, ולא ראיתי את מה שכתבתי באיזה סרט הוליוודי כדברך (אני עדיין לא מבין מדוע אתה מתעקש לעקוץ-לפחות תתנצל), כעת אתה מתנגד לתוכן. אז לא פתחתי ערך חדש על מחדלי חקירה, אלא הרחבתי את הערך חקירה משטרתית, והמושג הזה מאד חשוב ותורם לערך. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 20:36, 4 ביוני 2018 (IDT)

בוא נסכם שלא הצגת אף מקור לדברים שהוספת לערך ובוא נסכם שעדיין לא הבנת מהו מקור מוסמך ומהו מחקר ראשוני/מקורי ובוא נסכם שהשקעתי די זמן ואנרגיה, כדי להאיר את עיניך, אך לא הצלחתי. תן הזדמנות לוויקיפדים נוספים, לבוא ולהחליט מהו מקור ראוי. בברכה. ליש - שיחה 20:43, 4 ביוני 2018 (IDT)
עוד מקור למה אתה סתם אומר שלא הבאתי מקור? יעקב קדמי קל בעיניך? ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 20:46, 4 ביוני 2018 (IDT)
אנסה שוב להסביר לך. קיומם של מחדלי חקירה הוא דבר טריוויאלי, כמו קיומם של מחדלי ניהול, מחדלי נהיגה, מחדלי רפואה וכך הלאה, בכל תחום יש מחדלים. אין מקום לציין את המובן מאליו. חמור מכך, ניסוח לא נטרלי כמו: "מחדל חקירה היא רשלנות החוקרים שגרמה לאבדת ראיה "המזכה" את הנאשם." שים לב, אתה כותב על אבדן ראיה מזכה ומתעלם מאפשרות של אבדן ראיה מפלילה - זו גישה חד צדדית (ברור שמקורה באתר של עורך דין...)
יש מקום לכתוב על מחדלי חקירה, בתנאי שהכתיבה תהיה נטרלית ומבוססת על מקורות אמינים, למשל לכתוב על מספר המקרים המתועדים של אבדן מוצגים (צריך מקורות) בפרק זמן מסוים במדינה מסוימת. אם תמצא מקורות, תוכל לכתוב על הרשעות שבוטלו בגלל מציאת האשם האמיתי (לא הרשעות שבוטלו בגלל יצירת ספק באשמה). בברכה. ליש - שיחה 23:04, 4 ביוני 2018 (IDT)
כאן זה לא סתם מחדל, אלא מחדל שמביא לידי זיכוי. ומדוע זיכוי? משום שאם המחדל יביא לידי חובה, המשטרה לא תעביר זאת לידי הפרקליטות משום שהתיק יסגר והנאשם ישתוק. אבל לא משום שזה מוטה כלפי צד מסויים. בודאי שאפשר לפתח את זה יותר ולהביא דוגמאות, אבל עצרת את זה באמצע. לבינתיים כל מה שכתבתי הוא מבוסס, עבדתי ע"ז חצי שעה ובשניה אחת אתה אומר שזה מחקר מקורי, הבאתי את זה מהוליווד. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 01:40, 5 ביוני 2018 (IDT)

אתייג את Lostam, ‏deror_avi, ‏YR on wiki (משפט בינלאומי, משפט ציבורי, זכויות אדם), דגש, ‏MoriCher, ‏RimonLV, עליבעלי הידע במשפטים. ראו בערך עצמו הוספתי פיסקה של "מחדלי חקירה" אריה ענבר הסיר, האם להוסיף או להסיר? תודה ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 13:39, 5 ביוני 2018 (IDT)

צר לי אך איני יודעת לייעץ. איני "מבינה" את טיבם של ערכים כאלו ומטרתם. גם איני מבינה את ההבחנה הנחרצת הנטענת בין חקירה פלילית לבין חקירה משטרתית. עברתי על הדיון הנרחב בעניין והפתיע אותי שההסבר המקורי היה שיש חקירות משטרה שאינן פליליות. גם אם הדבר נכון (למיטב ידיעתי ברגע שהעניין מתברר כלא פלילי, המשטרה מפסיקה לטפל בו), הרי שבפועל הערך עוסק כולו בחקירות פליליות. אין לי כוונה לפתוח את הדיון מחדש, ובוודאי המקום לכך אינו לא בשרשור הזה, אלא זהו רק חלק מההסבר לכך שאיני יכולה לעזור כי מה שנחוץ אינו מומחיות משפטית אלא שיקול דעת לגבי תוכנו של הערך. בהצלחה Face-smile.svg. YR on wiki - שיחה 14:09, 5 ביוני 2018 (IDT)
YR on wiki אני מסכים איתך, זו עוד בעיה, אני גם חושב שראוי לאחד את הערכים. אך הדיון כאן הוא האם להכניס את הפיסקה "מחדלי חקירה". מדברים על המונח הזה בהרבה מאד אתרים ונכתבו לגבי זה הרבה מאמרים, חלקם בעברית. ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 15:42, 5 ביוני 2018 (IDT)
הנושא לא בתחום התמחותי אבל ממה שאני יודע, הטקסט שהוזן לערך (ושוחזר) שיטחי ואף שגוי. יש מקום לכתוב בערך פסקה על השפעת טעויות או מחדלים בחקירה, אבל יש לעשות זאת ברצינות ועם מקורות טובים (ועם מספיק חומר אפשר לכתוב ערך שלם רק על נושא זה). דרור - שיחה 17:28, 5 ביוני 2018 (IDT)
דרור מה ששגוי, למחוק. אבל לבטל את כל העריכה? זה לא מקור טוב? ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 17:56, 5 ביוני 2018 (IDT)
לא "שגוי" אלא "חפיפניקי" "שטחי" ו"חלקי". מה שעשו נראה לי יותר טוב. אתה מוזמן לבוא ולכתוב ערך רציני על נושא זה (ערך עצמאי נפרד). דרור - שיחה 23:09, 5 ביוני 2018 (IDT)
הבעיה היא שבויקיפדיה לא כותבים ערך על מונח, לכן הבלעתי אותו בתוך הערך. חפיפניקי עלק, כבודו מסתלבט על כבודי אה? חצי שעה עבדתי על זה. מוסר השכל: אל ____ טובות למי ש_____ כי אחרת _____ תאכל ____ בברכה ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 01:05, 6 ביוני 2018 (IDT)

אני שמח על המחיקה. טוב שנעשתה קודם שנכתבים הערכים מחדלי רבנות, מחדלי לחימה, מחדלי שפיטה, מחדלי שרים וכו'. כבר אמרו חז"ל "אין לך מעשה שאין לצדו מחדל, ולפום צערא אגרא" (ואם לא אמרו בדיוק כך, נדון בכך בערך מחדלי ויקיפדיה). דוד שי - שיחה 04:55, 7 ביוני 2018 (IDT)

דוד שי קודם כל אתה צודק הביטוי "אין לך מעשה שאין לצדו מחדל" כתוב מילה במילה בסוף פרשת "וישכח משה", דבר שני לא רציתי לכתוב ע"ז ערך אלא זה היה בסה"כ בתוך הערך "גופא" (אין לזה קשר לאבו כביר), ודבר חמישי המחדל הזה משמש בהרבה מאד מקרים כעילה לביטול כתב האישום, מעשים בכל יום. וכבר אמרו חז"לינו, "אל תמחק פיסקה עד שתגיע למקומה". מוסר השכל: "אם ערכת עריכות הרבה, אל תחזיק טובה לעצמך, כי לכך נוצרת" משנה אבות ב ח. (ואם לא כתוב בדיוק כך, נדון בכך בערך מחדלי ויקיפדיה בע"מ). ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 08:15, 7 ביוני 2018 (IDT)
Face-smile.svg דוד שי - שיחה 19:30, 7 ביוני 2018 (IDT)