שיחה:רמב"ם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דברי רבי ברכיאל[עריכת קוד מקור]

בלא להיכנס בינתיים לדקויות שבעריכה האחרונה, חושבני כי הפיסקה דלהלן שהושמטה ראויה להיאמר בצורה כלשהיא:

היו שהסכימו לכלל דבריו, אף הסתייגו במעט מדעתו (ראה לדוגמה מה שהביא רבי יהודה מוסקאטו מפרקי ר' ברכיאל [שהיו תחת ידו [1]], מקובל שחי במאה הארבע-עשרה, כי "דברי הרמב"ם קרובים אל האמת יותר מן השקר, דברי הרלב"ג קרובים אל השקר יותר מן האמת, ודברי ה"ר יהודה הלוי (הכוזרי) כולם אמת".[2])
  1. ^ רבי חיים מיכל, אור החיים, פרנקפורט מיין, תרנ"א, מס' 644 אות א, עמ' 298.
  2. ^ רבי יהודה מוסקאטו, ספר הכוזרי עם פירוש קול יהודה, וילנה, תרס"ה, פתיחה, סוף אות ג, עמ' 12.

יש בדברים אלו טון אחר מאשר העמדות האחרות המוזכרות שם, ועמדתו של רבי ברכיאל, שהיה עוד מזמן הראשונים, ודבריו נאמרו בצורה בוטה מעט (בפרט להשוואה מול דברי הרלב"ג) - ראויה להיות מצוטטת כאן, אף אם בקיצור. בכלל הפולמוס והעמדות סביב דברי הרמב"ם רבים מאוד, ומשכך אין לראות בריבוי התוכן כאן הכבדה או ריבוי מלל מיותר לחלוטין. אציין עוד, כי גרסה זו לכאורה עשויה להיחשב כגרסה יציבה (כ-20 יום), אך למרות זאת נראה לי שעדיף להימנע משחזורים ולדון על-כך בנפרד. בתודה על שאר העריכה והניפוי בערך. קובץ על יד - שיחה 14:04, 17 באוגוסט 2016 (IDT)

יש שתי סיבות שלא לאזכר את דבריו. א) מדובר בדמות שאינה בולטת ואין זה מקרה שהדברים אפילו לא הגיעו לידינו אלא מכלי שני. ב) מה שכתב שדברי הרמב"ם קרובים אל האמת יותר מן השקר יכול להתפרש גם כתמיכה כמעט מוחלטת. הכוונה לא לגמרי ברורה. לכן גם לא בטוח שאפשר להחשיבו כמתנגד של הרמב"ם או של מורה נבוכים. נרו יאירשיחה • י"ג באב ה'תשע"ו • 14:18, 17 באוגוסט 2016 (IDT)

אי דיוקים בנושאי משנתו הרפואית של הרמב"ם[עריכת קוד מקור]

בכל הקשור למשנתו הרפואית של הרמב"ם קיימים נתונים לא מדוייקים ו/או שגויים. חשוב מאד לעדכן את המידע על פי המקור העדכני ביותר כיום בתחום זה, הספר 'רפואת הרמב"ם במבחן המדע בן זמננו'. פרופ' חיים גמליאל Ghaim - שיחה 23:48, 8 בדצמבר 2016 (IST)

עד כמה התקבל הספר בקהילה המדעית? נרו יאירשיחה • כ' בכסלו ה'תשע"ז • 16:15, 20 בדצמבר 2016 (IST)

האם לכתוב את רשימת הספרים/הלכות ב"יד החזקה"?[עריכת קוד מקור]

משתמש:משגביוסף

בסוף קטע שנכתב בדפי שיחה, נהוג "לחתום" באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני טילדה), שהופכים ל"חתימה" עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: כפתור חתימה. הוספת החתימה נדרשת כדי שנבין בקלות מיהו הכותב של כל קטע בדף ולכן חשוב להקפיד עליה. ב. לא, להיד החזקה יש ערך נפרד. נרו יאירשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז • 21:03, 19 ביוני 2017 (IDT)

"מחשובי הפילוסופים בימי הביניים"[עריכת קוד מקור]

נכתב על הרמב"ם בפסקת הפתיחה "מחשובי הפילוסופים בימי הביניים", להבדיל מ"מחשובי הפילוסופים היהודים בימי הביניים" - ואני תוהה לגבי זה. מין הסתם, מבחינת הדת היהודית, הרמב"ם הוא מהחשובים ביותר, אבל הצהרה כללית כזו ששמה אותו בראש הרשימה העולמית הכללית של פילוסופים לאורך כ-1000 שנים... לא מצאתי בערך מקור שיצדיק אמירה שכזו, ואשמח לדעת על כזה, או לשינוי האמירה כך שתהייה מדויקת יותר Theshumai - שיחה 00:09, 29 במרץ 2018 (IDT)

למיטב ידיעתי התיאור בערך נכון. בספרות פילוסופית לא-יהודית מכונה הרמב"ם "מיימונידס" וניתן משקל להגותו. אילן שמעוני - שיחה
לא היו הרבה פילוסופים גדולים במיוחד בימה"ב. בשורה "פילוסופים של ימי הביניים" בתבנית בסוף הערך יש שניים וחצי (לפחות) פילוסופים של ראשית העת החדשה. אם נוריד אותם, נראה לי שהרמב"ם במקום לא רע בכלל. ביהדות נטו - הוא לכאורה הבולט ביותר בימה"ב. נרו יאירשיחה • י"ג בניסן ה'תשע"ח • 14:14, 29 במרץ 2018 (IDT)
ייתכן שהקטגוריה של הפילוסופים בימי הביניים - במיוחד מבחינת הלא-יהודים שבהם - לוקה קצת בחסר. בימי הביניים הייתה למשל ההתחלה של הליברליזם ועוד זרמים שהיו בראשיתם בימי הביניים ויצרו מהפכות דרמטיות בעת החדשה. מתוך הנחה שאתרים בעברית עשויים להיות יהודוצנטרים, מצאתי שני אתרים מהעולם שעשו דירוג / מקבץ מייצג של הפילוסופים של ימי הביניים - - הרמב"ם לא מופיע בשתי הרשימות. אני בינתיים מתקן לכך שהיה אחד מחשוביי הפילוסופים היהודים של ימי הביניים. כמובן שאם מישהו ימצא מקור טוב שיראה אחרת, אז נשנה זאת Theshumai - שיחה 14:44, 29 במרץ 2018 (IDT)
במחילה, ברשימה הראשונה שלך הוא מופיע גם מופיע. השנייה, רשימה מוזרה לטעמי, לא מוגבלת לימה"ב. אני משחזר בינתיים עד למיצוי הדיון. גם אם היה כבר רוב לעמדתך היה ראוי שתמתין עם זה, קל וחומר כשיש בכלל רוב נגדך. נרו יאירשיחה • י"ג בניסן ה'תשע"ח • 17:01, 29 במרץ 2018 (IDT)
אוקיי, אין לי שום בעיה עם זה ששינית חזרה. לא חשבתי שאני מנהל דיון כמו שתהיתי אם יש מקור לפרט והיה נראה שהתשובה היא לא. אגב, בלינק הראשון לא מצאתי את הרמבם. האם פספסתי אותו פעמיים? אשמח שתגיד לי באיזה מספר ברשימה ראית אותו. כמובן שאם הוא מופיע ברשימה (או במקור טוב אחר) אז הכל יופי וטופי. אין לי אג'נדה. סתם חותר לאמת ולדיוק Theshumai - שיחה 17:21, 29 במרץ 2018 (IDT)
בשורה - 13- Maimónides (1135 - 1204, Spain) . אמרתי כבר שהם קוראים לו מיימונידס... אילן שמעוני - שיחה 17:28, 29 במרץ 2018 (IDT)
תשומאי, אני יודע שאין לך אג'נדה, אתה משתמש הגון וראוי. נרו יאירשיחה • י"ג בניסן ה'תשע"ח • 17:36, 29 במרץ 2018 (IDT)
צודקים כולם - שמח שנמצא לכך מקור (זו בעצם הייתה מלכתחילה הסיבה שנכנסתי לערך - לחפש את המקור לעניין הזה :)). תודה רבה נרו יאיר על הקרדיט - אני יודע שאני עוד חדש ושאני עוד עושה ואעשה טעויות בהסתגלות לויקיפדיה, ומשתדל לקחת את הכל ברוח טובה וללמוד תוך כדי תנועה Theshumai - שיחה 02:08, 30 במרץ 2018 (IDT)