שיחה:רמב"ם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דברי רבי ברכיאל[עריכת קוד מקור]

בלא להיכנס בינתיים לדקויות שבעריכה האחרונה, חושבני כי הפיסקה דלהלן שהושמטה ראויה להיאמר בצורה כלשהיא:

היו שהסכימו לכלל דבריו, אף הסתייגו במעט מדעתו (ראה לדוגמה מה שהביא רבי יהודה מוסקאטו מפרקי ר' ברכיאל [שהיו תחת ידו [1]], מקובל שחי במאה הארבע-עשרה, כי "דברי הרמב"ם קרובים אל האמת יותר מן השקר, דברי הרלב"ג קרובים אל השקר יותר מן האמת, ודברי ה"ר יהודה הלוי (הכוזרי) כולם אמת".[2])
  1. ^ רבי חיים מיכל, אור החיים, פרנקפורט מיין, תרנ"א, מס' 644 אות א, עמ' 298.
  2. ^ רבי יהודה מוסקאטו, ספר הכוזרי עם פירוש קול יהודה, וילנה, תרס"ה, פתיחה, סוף אות ג, עמ' 12.

יש בדברים אלו טון אחר מאשר העמדות האחרות המוזכרות שם, ועמדתו של רבי ברכיאל, שהיה עוד מזמן הראשונים, ודבריו נאמרו בצורה בוטה מעט (בפרט להשוואה מול דברי הרלב"ג) - ראויה להיות מצוטטת כאן, אף אם בקיצור. בכלל הפולמוס והעמדות סביב דברי הרמב"ם רבים מאוד, ומשכך אין לראות בריבוי התוכן כאן הכבדה או ריבוי מלל מיותר לחלוטין. אציין עוד, כי גרסה זו לכאורה עשויה להיחשב כגרסה יציבה (כ-20 יום), אך למרות זאת נראה לי שעדיף להימנע משחזורים ולדון על-כך בנפרד. בתודה על שאר העריכה והניפוי בערך. קובץ על יד - שיחה 14:04, 17 באוגוסט 2016 (IDT)

יש שתי סיבות שלא לאזכר את דבריו. א) מדובר בדמות שאינה בולטת ואין זה מקרה שהדברים אפילו לא הגיעו לידינו אלא מכלי שני. ב) מה שכתב שדברי הרמב"ם קרובים אל האמת יותר מן השקר יכול להתפרש גם כתמיכה כמעט מוחלטת. הכוונה לא לגמרי ברורה. לכן גם לא בטוח שאפשר להחשיבו כמתנגד של הרמב"ם או של מורה נבוכים. נרו יאירשיחה • י"ג באב ה'תשע"ו • 14:18, 17 באוגוסט 2016 (IDT)

אי דיוקים בנושאי משנתו הרפואית של הרמב"ם[עריכת קוד מקור]

בכל הקשור למשנתו הרפואית של הרמב"ם קיימים נתונים לא מדוייקים ו/או שגויים. חשוב מאד לעדכן את המידע על פי המקור העדכני ביותר כיום בתחום זה, הספר 'רפואת הרמב"ם במבחן המדע בן זמננו'. פרופ' חיים גמליאל Ghaim - שיחה 23:48, 8 בדצמבר 2016 (IST)

עד כמה התקבל הספר בקהילה המדעית? נרו יאירשיחה • כ' בכסלו ה'תשע"ז • 16:15, 20 בדצמבר 2016 (IST)

האם לכתוב את רשימת הספרים/הלכות ב"יד החזקה"?[עריכת קוד מקור]

משתמש:משגביוסף

בסוף קטע שנכתב בדפי שיחה, נהוג "לחתום" באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני טילדה), שהופכים ל"חתימה" עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: כפתור חתימה. הוספת החתימה נדרשת כדי שנבין בקלות מיהו הכותב של כל קטע בדף ולכן חשוב להקפיד עליה. ב. לא, להיד החזקה יש ערך נפרד. נרו יאירשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז • 21:03, 19 ביוני 2017 (IDT)