שקם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף שק"ם)
שקם
כוורת צהל.png
משרדי השקם ששכנו ב"בית סורסוק" ברחוב רזיאל ביפו
משרדי השקם ששכנו ב"בית סורסוק" ברחוב רזיאל ביפו
נתונים כלליים
מייסדים צה"ל, מדינת ישראל
תאריך הקמה 1948
שליטה בחברה האגודה למען החייל
ענפי תעשייה קמעונאות
 
www.caveret.org
פנקס הנחות של השקם ולצידו תלושים בשווי 100 שקל
קנטינה ניידת של "שקם" במלחמת יום הכיפורים
משאית שקל של האגודה למען החייל
הבניין ההיסטורי בה שכנה הנהלת השק"ם בשדרות ירושלים 8 ביפו
סמלילה של "שקם אלקטריק", המחזיקה בבעלות החוקית על השם "שקם"

חברת שקם (במקור שק"מ - ראשי תיבות של שרות קנטינות ומזנונים) היא רשת שיווק שבמרבית שנותיה פעלה בעיקר בתוך בסיסי צה"ל. החברה מעניקה שירותים (בעיקר מרכול ומכירת מזון, אך התרחבה לעוד מוצרים עם מיתוגה מחדש כ"כוורת") בתשלום עבור חיילים במתחמים צבאיים, בשונה משירותי ההסעדה שבאחריות הצבא, שמתופעלים על ידי חיל הלוגיסטיקה, ומוענקים לחיילים ללא תשלום, המורכבים מחדרי האוכל הצבאיים ופתיות. הרשת מפעילה גם קנטינה ניידת, משאית הכוללת את כל מוצרי הקנטינה, המגיעה לבסיסים ומוצבים מרוחקים שאין בהם מבנה קבוע לקנטינה. בחלק מהבסיסים השקם מתופעל על ידי חיילי סדיר[1], המכונים בעגה הצבאית "שקמיסט".

מיתוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת הקמתו היה נודע בשם הק"מ, כראשי תיבות ל"הספקת קנטינות ומזנונים". מכיוון שהשם לא תפס הוא הוחלף לשק"ם, כראשי תיבות ל"שרות קנטינות ומזנונים". במהלך שנות ה-60 הוסרו הגרשיים מהשם והתווסף סלוגן, "לשרות מגיני העם".[2][3][4]

עם ההחלטה להעביר את השליטה מחברה פרטית ל"האגודה למען החייל", נדרשה החברה להשתמש במיתוג אחר. המותג "שקם" נותר בידי חברת אלקו החזקות אשר קוראת לרשת חנויות החשמל בבעלותה בשם "שקם אלקטריק". זהו השריד האחרון לשקם המקורי, מותג ששגור בפי רבים מאלו ששירתו בצה"ל. גם בעשור השלישי של המאה ה-21, יש חיילים הנוהגים להשתמש בביטוי בשם "שקם".

ב-2002 הוקמה ועדה לבחירת שם חדש, והשם הנבחר היה שק"ל, כראשי תיבות ל"שירות קנטינות לחיילים".[5][6]

ב-2014, הוחלט למתג מחדש את הרשת, לאחר ניסיונות כושלים לקבל חזרה בעלות על המותג "שקם". את השם החדש ואת מראה הלוגו בחרו חיילי צה"ל, באמצעות סקר בו השתתפו כ-1,200 חיילים וחיילות מיחידות ואזורים שונים בארץ, ונבחר השם "כוורת". שמו החדש של המותג הוסבר "במשמעות הרחבה של המילה 'כוורת', מדובר במקום הומה ושוקק פעילות - רמז לאופן בו אנו רואים את הרשת עבור החיילים כנקודת מפגש ובילוי. כוורת היא אוסף תאי אחסון רבים, רמז להיצע העשיר והמגוון שבחנויות".[7]

בעלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשת הוקמה ב־1948 כחלק מצבא הגנה לישראל. ב־1950 עברה לבעלות משרד הביטחון, אך העסיקה חיילים סדירים לצד אזרחים. עם השנים, פעלה החברה יותר ויותר בשוק החופשי עד שנמכרה לגוף מסחרי פרטי (אלקו החזקות).

במשך רוב שנותיה ישבה הנהלת השק"ם בבניין היסטורי בשדרות ירושלים 8 ביפו לאחר שעברה אליו מבית סורסוק ההיסטורי שהיה ברחוב רזיאל הסמוך. באזור התעשייה של חולון שכן מפעל לעיבוד בשר של השקם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיד עם הקמת צה"ל הטיל שר הביטחון דוד בן-גוריון על קבוצת קצינים, ובראשם משה בר-אילן, להקים שרות קנטינות לחיילים. שרות זה היה נהוג בצבאות אחרים כמו הצבא הבריטי. בשנת 1950 הועבר השירות למשרד הביטחון, וחברת השקם הפכה לחברה ממשלתית בבעלות משרד הביטחון, אף על פי שחלק מעבודת המכירה בה, שנעשתה בתוך בסיסי צה"ל, נעשתה על ידי חיילים בשירות סדיר ("שקמיסטים").

במשך השנים התפתחה חברת השקם. בשיא פעילותה הפעילה החברה למעלה מאלף נקודות מכירה בבסיסי צה"ל מדן ועד אילת, במרחבי סיני ורמת הגולן. החברה העסיקה למעלה מ־5000 עובדים. לחברה היה צי של משאיות מכירה ("ניידת שקם") שהיו פוקדות נקודות בהן לא ניתן להקים נקודת מכירה קבועה. בתקופת מלחמת ההתשה נפלו בשבי המצרי שני אנשי החברה (אזרח וחייל) בהיותם בניידת כזו.

במקביל הפעילה חברת השקם כ־40 חנויות כלבו במרכזי הערים לשרות משפחות החיילים ואנשי מערכת הביטחון. על פי הוראה של בן-גוריון, הקימה השקם חנויות כלבו בעיירות הפיתוח ירוחם, דימונה, מצפה רמון וקריית שמונה, כדי לחזק את האוכלוסייה המקומית. חברת השקם הקימה למעשה את רשת חנויות הכלבו הראשונה בארץ.

כדי להוזיל את העלויות למוצרים הקימה חברת השקם מפעל לעיבוד בשר ונקניק, וקונדיטוריה לאפיית עוגות. בשנת 1990 הוחלט על הפרטת חברת השקם, בשלב הראשון החברה הונפקה בבורסה ובשלב השני (1994) הועברה השליטה בחברת השקם מהמדינה אל חברת "אלקו החזקות". בשנת 1995 הוקמה רשת האופנה "שקם גאלרי" (11 חנויות) תוך שיתוף פעולה עם "גאלרי לפאייט". בפברואר 1997 רשת המזון (25 חנויות) נמכרה לשופרסל. בשנת 1999 שקם גאלרי נמכרה לז'ק בנישו לאחר ניסיון מיזוג כושל עם המשביר מחסני אופנה. בנובמבר 2000 מכר בנישו את רשת "שקם גאלרי" למשביר לצרכן. בשנת 2002 החליטה "אלקו החזקות" כי אין לה עניין להמשיך ולתת שרות קנטינות לחיילי צה"ל ולכן, החזירה את מחלקת הקנטינות בשקם לידי משרד הביטחון. שר הביטחון הטיל אז על האגודה למען החייל להפעיל את השרות לחיילים.

עם מיתוגה מחדש כ"כוורת", הרחיבה את היצע המוצרים מעבר לרק מכירת מזון והושק גם מותג פרטי.

ב-2018 הושק אתר קניות מקוון לרשת "כוורת".[8]

סמלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שקם בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ תפקידי איתור ומיון: רכז/ת כוורת (שק"ם), אתר "מתגייסים", צה"ל
  2. ^ כתבי mynet, הרבה מעל המצופה: מהשקם של פעם עד הכוורת של היום, באתר mynet‏ העמק, 2 ביולי 2018
  3. ^ מסע השקמיות, "העולם הזה", גיליון 2620 מ-18 בנובמבר 1987, עמוד 30
  4. ^ מסע השקמיות, "העולם הזה", גיליון 2620 מ-18 בנובמבר 1987, עמוד 31
  5. ^ עמיר רפפורט, מי רוצה מצופה מהשק"ל?, באתר ynet, 2 ביוני 2002
  6. ^ סוף עידן השקמית - מעכשיו הכל בשק"ל, באתר ynet, 1 ביולי 2002
  7. ^ נטע לוי, ‏שם חדש לשק"ליות - "כוורת", באתר ‏מאקו‏‏, ‏31 בדצמבר 2014‏
  8. ^ מערכת אתר צה"ל, כוורת, רשת חנויות הנוחות לחיילים, של יחד למען החייל גאה להציג "כוורת און ליין", 8 במאי 2018