לדלג לתוכן

269life

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמליל תנועת "269life"
עגל 269 עם פעילת זכויות בעלי חיים - מאי 2012
סשה בוז'ור, מייסד תנועת 269life, עם עגל 269 - בידו השמאלית הסימון 269 ממיצג הצריבה

269life היא תנועה בינלאומית לשחרור בעלי החיים ולקידום טבעונות, שהוקמה בישראל באוקטובר 2012 על ידי פעיל זכויות בעלי החיים, סשה בוז'ור. אחת ממטרות התנועה העיקריות היא ביטול האידאולוגיה הסוגנית המצדיקה ניצול, שעבוד והרג בעלי חיים עבור תועלת האדם. פעולות התנועה, שדורשות לערער על הסטטוס קוו, מתאפיינות בגישה פרובוקטיבית וכוללות פריצה ושחרור בעלי חיים על ידי גנבתם[1][2], מתוך התפיסה כי פעולות עדינות יותר הוכיחו עצמן לאורך ההיסטוריה של התנועה לזכויות בעלי חיים כבלתי יעילות.

התנועה עוסקת בפעילויות הסברה באמצעות מיצגי מחאה והפגנות, בפעולות ישירות של פריצה וגנבת בעלי חיים לצורך שחרורם ובתיעוד התנהלות במשק החי, שכוללת גרימת סבל לבעלי החיים. התנועה פועלת ביותר מ-60 ערים ברחבי העולם, והפכה לאחת מתנועות זכויות בעלי החיים המדוברות והוויראליות ביותר בעולם[3][2][4]. חלק מחברי התנועה מקעקעים או צורבים על גופם את המספר 269[5]. במספר מקרים, פעילי הארגון נעצרו ונחקרו על ידי משטרת ישראל[6][7]. באפריל 2016, זכתה התנועה לאות "האיש ההולך לאקטיביזם אורבני" מטעם מערכת עיתון טיים אאוט תל אביב על "יצירת שינוי באמצעות פרפורמנס ציבורי מזעזע ואפקטיבי שהעלה את המודעות לסבלם של בעלי החיים בחברה הישראלית והפך מודל לחיקוי בעולם"[8].

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנועת 269life נקראת על שם עגל לבן שנולד במאי 2012 ברפת באזור השרון, ומספרו הסידורי הוא 269. כמקובל בתעשיית הבקר, העגל פוטם מגיל צעיר לצורך שחיטה שאמורה הייתה להתרחש ביולי 2013 לצורך תעשיית הבשר. במשך תקופה, פעילי הארגון עקבו אחרי המשק ואחרי חייו של העגל. במועד הסמוך למועד השחיטה המתוכנן, פרצו חברי הארגון את הגדר והעמיסו את העגל על רכבם[9] ובכך מנעו את שחיטתו. בוז'ור טוען כי עגל 269 הוא סמל לעגל אינדיבידואל שדרכו התנועה מעבירה את סיפורם המזעזע והטרגי של כל חיות המשק בעולם[3].

מיצגים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיצג הצריבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2 באוקטובר 2012, ביום הבינלאומי להזדהות עם חיות המשקים, פעילי התנועה המחישו את פרקטיקת צריבת המספר (אנ') המתרחשת כדרך קבע על גופן של חיות המשק, באמצעות צריבת המספר 269 על גופם. במהלך המיצג, מספר פעילים ישבו מאחורי חוטי תיל ופעילים נוספים אחזו בהם בכוח, השכיבו אותם על הרצפה, וצרבו בבשרם באמצעות ברזל לוהט את המספר 269. לאחר מכן, נכבלו בשלשלאות אחד לשני. מיצג זה ביקש להביע סולידריות עם חיות המשק ולהמחיש את ההחפצה המתבצעת על בסיס יומיומי בתעשיית משק החי, בה בעלי חיים מורדים לדרגה של חפצים, ללא שום התחשבות באינטרסים הבסיסיים שלהם.

לטענת הפעילים, התנועה לזכויות בעלי החיים אינה יכולה להמשיך יותר עם דרכיה הקונבנציונליות משום שאינן יעילות, ולכן נקטו בגישה פרובוקטיבית: "איננו יכולים להמתין יותר משום שבכל רגע מתבצעות זוועות כנגד בעלי חיים חפים מפשע. שואת בעלי החיים לא יכולה להמשיך יותר בעוד אנחנו מחייכים לאנשים שגורמים אותה. המצב האיום הזה דורש גישה יותר יצירתית מאשר חלוקת עלונים ברחובות"[10]. בוז'ור טען כי מדובר במייצג אמנותי שנועד לזעזע את העולם כולו, וליצור הזדהות ואמפתיה עם חיות המשקים.

סרטון המיצג פורסם באתר יוטיוב והפך במהירות לוויראלי[11]. לאחר מיצג הצריבה בישראל, אלפי פעילים לזכויות בעלי חיים ברחבי העולם הצטרפו לתנועה, ומאות קעקעו את המספר 269 על גופם במסגרת אירועי קעקוע המוניים[12][13][14]. מיצגי צריבה, אירועי קעקוע המוניים ופעולות מחאה נוספות של התנועה מתקיימות באוסטרליה, בצ'כיה, בהולנד, בקרואטיה, בסרי לנקה, בגאורגיה, בפולין, בספרד, בבריטניה, באיטליה, ברוסיה, בפורטוגל, ברומניה, בגרמניה, בארצות הברית, בבלגיה, בקנדה, במקסיקו, בברזיל, בפרו, בצרפת, בארגנטינה, בהודו, בדרום אפריקה, ביוון, בסין, באיראן ובמוקדים נוספים ברחבי העולם[15].

מיצג המזרקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-5 במרץ 2013, באישון לילה, הניחו פעילי 269life ראשים כרותים של בעלי חיים (אותם אספו מפחים של בתי מטבחיים) במספר מזרקות ברחבי תל אביב. הפעילים צבעו את מי המזרקות בצבע אדום סינתטי על מנת לייצג את שפיכות הדמים של בעלי החיים בתעשיית משק החי. על המדרכה רוססה כתובת גרפיטי: "קירות בתי המטבחיים הפכו שקופים". מיצג מחאה זה עורר דיון ציבורי והד תקשורתי רב. הפעילים לדבריהם ביקשו מהציבור "להסתכל לאוכל שלו בעיניים" ולהצביע על הצביעות בחברה לפיה איברים כרותים של בעלי חיים מתקבלים בהבנה גמורה וללא שום זעזוע כאשר הם מונחים כסחורה בחנויות, אולם כאשר הם מוצגים במסגרת מיצג המצביע על סבלם של בעלי החיים – הם מתקבלים בזעזוע ובשאט נפש. חודש וחצי לאחר המיצג, נעצרו 10 פעילים, אותם המשטרה האשימה בנזק למקרקעין ובפגיעה בבעלי חיים. הפעילים טענו כי זהו אבסורד שאלו המבקשים למנוע סבל והרג בעלי החיים נעצרים ומואשמים בפגיעה בבעלי חיים, בעוד האחראים לסבלם ולשחיטתם זוכים להגנת החוק. בין העצורים היה מייסד התנועה, סשה בוז'ור שטען כי "כמה מטרים מכל מזרקה יש סופרמרקט מלא בגוויות של אותן החיות. נראה לי קצת מוגזם להקים צוות חקירה מיוחד בשביל צבע מאכל במזרקות. לא ברור למה אנשים מזדעזעים מראש של בעל חיים, אבל שלווים לחלוטין כשהם אוכלים איברים אחרים שלהם. הנתק הזה שאנשים מסוגלים לו מדהים אותי כל פעם מחדש”. לאחר מספר ימים, מיצג זה התרחש בחולון, ולאחר מספר חודשים - בבאר שבע[16][17][18][19].

מיצג המנגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-6 במאי 2014, ביום חגיגות העצמאות של מדינת ישראל, יצאו פעילי התנועה לפארק הירקון, מצוידים במנגלים ריקים מכוסים ברדיד אלומיניום, ועליהם הניחו פגרי חתולים, ארנבים וחולדות אותם אספו מפחים של מרפאות וטרינריות. כמו כן, הוצב על המנגל מאכל בדמות חתול צלוי, שפוסל ממרכיבים צמחיים. לצד המיצג, הציבו הפעילים שילוט פרובוקטיבי המביע תמיכה באכילת חתולים[20]. המיצג הוביל במהרה למהומה, והפעילים ספגו אלימות מצד החוגגים. המשטרה שהוזעקה למקום עצרה את הפעילים בחשד להתעללות והפרת הסדר הציבורי, אולם החוגגים שהכו את הפעילים – לא נעצרו[21]. לטענת החוגגים, הפעילים קראו לילדיהם לחזות במיצג[22], אולם הפעילים טוענים כי לא היו דברים מעולם[23].

בוז'ור, שעוכב לחקירה, טען כי מיצג המנגל נעשה דווקא ביום חגיגת העצמאות על מנת להמחיש את פולחן הדמים שמייצג את שלילת עצמאותם וחירותם של מיליוני בעלי חיים, המגודלים בתנאים מחפירים ונרצחים בצורה ברוטלית בכל רחבי הארץ עבור תאוות בשרים. בדף התנועה נכתב: "הוצאנו את המיצג הזה לפועל על מנת למחות ולהבהיר את הצביעות המושרשת באכילת פרות, דגים ותרנגולות ובמקביל להזדעזע מעצם המחשבה על פגיעה בחתול או כלב"[24].

מריה הופ, פעילה בתנועה, טענה כי במיצג המנגל, החוגגים בפארק הירקון קראו לפעילים "רוצחים" משום שראו חתולים מונחים על המנגלים. אולם כל המנגלים באזור היו עמוסים לטענתה בגופות של פרות ותרנגולות, והמיצג מבקש לשאול את הציבור: "מה ההבדל?". כמו כן, המיצג ממחיש את השרירותיות בבחירה הקולינרית התרבותית, ואת מכבסת המילים שמשרתת אותה, לפיה חתול מת על המנגל נקרא בפי רוב "פגר" או "נבלה" בעוד תרנגולת מתה על המנגל אינה מכונה פגר או נבלה אלא "עוף" או "בשר"[6][25].

שחרור בעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עגל 269 - מאי 2012

בנוסף לאירועים, למיצגים ולהפגנות אותם מפיקה תנועת 269life, חבריה עוסקים גם בפריצות לצורך שחרור של בעלי חיים מתעשיית משק החי וממעבדות ניסויים. באפריל 2013, פרצו מספר פעילים של התנועה אל לול בישראל וחילצו מתוך כלובי הסוללה מעל 100 תרנגולות[26]. באוקטובר 2013, פעילי התנועה בברזיל, חילצו מעל 200 כלבי ביגל ממעבדת ניסויים[27]. בינואר 2014, שחררו פעילי התנועה כ-412 תרנגולות מכלובי סוללה[28].

חוות השחרור[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוגוסט 2014, הקים התא הישראלי של תנועת 269life את חוות השחרור - בית מחסה המיועד לקליטת בעלי חיים שחולצו מתעשיית משק החי, הבידור והניסויים. החווה, שהוקמה בכרם מהר"ל שבדרום הכרמל על שטח של כששים דונמים, נועדה לקלוט מאות בעלי חיים ולספק להם חיים בכבוד[29][30]. החווה אכלסה 80 תרנגולות, ועשרות כבשים, עזים, ברווזים, כלבים ופרות, אולם לאחר שנה וחצי, החווה נאלצה להסגר עקב פערים בלתי ניתנים לגישור מול משרד החקלאות. כל בעלי החיים ששהו בחווה, נמסרו לאימוץ[12].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא 269life בוויקישיתוף
 • 269life - דף הפייסבוק של התנועה העולמית
 • 269life Israel - דף הפייסבוק של התנועה בישראל
 • 269life - אתר התנועה
 • 269life - ערוץ היוטיוב של התנועה

מיצג הצריבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיצג המזרקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיצג המנגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עדי חשמונאי, המבצע של התנועה המחתרתית לשחרור הלול, באתר nrg‏, 9 באפריל 2013
 2. ^ 1 2 עדי חשמונאי, פעילים רעולי פנים גנבו עגל: "שחררנו אותו", באתר nrg‏, 21 באוגוסט 2013
 3. ^ 1 2 אתר למנויים בלבד נטע אחיטוב, בואו והסתכלו לאוכל שלכם בעיניים: תנועת 269 נחשפת, באתר הארץ, 14 במרץ 2013
 4. ^ אודות התנועה 269life, באתר התנועה
 5. ^ אורנה רינת, עגל 269, באתר הארץ, 6 בנובמבר 2012
 6. ^ 1 2 אילן ליאור, פעילים לזכויות בעלי חיים הוכו ונעצרו בגלל מיצג פרובוקטיבי, באתר הארץ, 6 במאי 2014
 7. ^ אבי אשכנזי, נעצרו 10 חשודים בהנחת ראשי הבקר בת"א, באתר nrg‏, 24 באפריל 2013
 8. ^ מערכת Time Out, אות האיש ההולך לאקטיביזם אורבני: האנשים שמשנים את המציאות שלנו, 14 באפריל 2016
 9. ^ זמן קצר לפני שהיה אמור להישחט: פעילי זכויות בעלי חיים שחררו את עגל 269, אתר "הכל שקרים"
 10. ^ The Thinking Vegan, 269: THE INTERVIEW, By Gary Smith on October 16, 2012
 11. ^ Shocking demo in Israel: activists got branded by hot steel - 269life, on YouTube
 12. ^ 1 2 תמר דרסלר, ‏מוות טבעי: למה נסגרת ספינת הדגל של הטבעונים בארץ?, באתר מעריב אונליין, 26 באפריל 2015
 13. ^ אלבום תמונות קעקועים ראשון - בדף הפייסבוק של התנועה
 14. ^ אלבום תמונות הקעקועים השני - בדף הפייסבוק של התנועה
 15. ^ אלבומי תמונות של פעולות מרחבי העולם, בדף הפייסבוק של 269life
 16. ^ עזרי עמרם, ‏ת"א: ראשי חיות הושלכו למזרקות, באתר ‏מאקו‏, 5 במרץ 2013
 17. ^ אמנון הררי, מור שמעוני, אמנון הררי ומור שמעוני‏, בשעת בוקר: ראש בקר ו"דם" במי המזרקה בתל אביב, באתר וואלה‏, 5 במרץ 2013
 18. ^ אלי סניור וארז ארליכמן, מיצג ראשי החיות הכרותים בת"א: נעצרו חשודים, באתר ynet, 24 באפריל 2013
 19. ^ תמיר סטיינמן, ‏ראשי בקר כרותים הונחו במזרקה בבאר שבע, באתר ‏מאקו‏, 10 ביוני 2013
 20. ^ מיצג המנגל, בדף הפייסבוק של התנועה, 7 במאי 2014
 21. ^ מור שמעוני‏, קטטה ב"על האש": פעילי בעלי חיים "צלו" פגרים בת"א, באתר וואלה‏, 7 במאי 2014
 22. ^ עזרי עמרם, ‏מחאה מזעזעת בפארק הירקון: הצגת פגרי חתולים, באתר ‏מאקו‏, 6 במאי 2014
 23. ^ פעילים למען בע"ח הניחו פגרים ליד אנשים שעשו מנגל: "הם צלו גופות ואנחנו אלימים?!", ריאיון עם פעילת 269life בתוכניתו של גיא זוהר, רדיו ללא הפסקה, 7 במאי 2014
 24. ^ פעולה ישירה לכבוד יום העצמאות, דף הפייסבוק של תנועת 269life
 25. ^ Carol J. Adams, 2010, The Sexual Politics of Meat
 26. ^ יעל אודם,צפו: אחרי ראשי הפרות במזרקות - התרנגולות שוחררו מהכלובים, חדשות 2, 9 באפריל 2013
 27. ^ שחרור כלבי ביגל בברזיל, בדף הפייסבוק של תנועת 269life
 28. ^ 269life חיסלו לול הטלה שלם ושחררו 412 תרנגולות מעונות, בדף הפייסבוק של התנועה
 29. ^ אורן בן יוסף, חלום שהתגשם: לראשונה בישראל, הוקמה חוות מקלט לבעלי חיים, באתר nana10‏, 26 באוגוסט 2014
 30. ^ עלמה ביבליש, נפתחה חוות השחרור לבעלי חיים שניצלו מתעשיית המזון ומהתעללות, באתר שיחה מקומית, 12 באוגוסט 2014