ברוך פדה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ברוך פדה (פדרסקי)
Baruch pade.jpeg
קצין רפואה ראשי ברוך פדה ב-1958
נולד 1908
מקום לידה בלארוס
עלה לישראל 1934
נפטר 18 ביוני 2001 (בגיל 93 בערך)
רופא
לימודי רפואה אוניברסיטת פראג, צ'כוסלובקיה
התמחות רפואה פנימית, המטולוגיה, מנהל רפואי
תואר פרופסור מן המניין
תפקידים שמילא קצין רפואה ראשי
מנהל מחלקה בי"ח תה"ש
מנהל בית חולים
מנכ"ל משרד הבריאות
מחלקות ובתי חולים תל השומר, פוריה
הנצחה בי"ח פוריה והמחלקה הגריאטרית בתה"ש נקראים על שמו
מרכז ברוך ותחיה פדה לשיקום המבוגר בתל השומר

ברוך פדה (פדרסקי) (1908 - 18 ביוני 2001) היה רופא, קצין רפואה ראשי, מנהל בית חולים ומנכ"ל משרד הבריאות. חתן פרס ישראל תשמ"ה לרפואה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פדרסקי נולד בשנת 1908 בבלארוס, ולמד רפואה באוניברסיטת קארל בפראג ועם סיום לימודיו בשנת 1934 עלה לארץ ישראל. הוא היה רופא של "חברת האשלג הארץ-ישראלית" בסדום, וכן רופא כללי בעפולה, בגליל ובעמק הירדן. בשנת 1938 נסע לארצות הברית והשתלם שם בהמטולוגיה. עם שובו כעבור שנתיים, שימש רופא בגליל העליון ומאוחר יותר בבית חולים עפולה.

בשנת 1948 התגייס לצה"ל ושימש סגן קצין רפואה ראשי בנוסף לתפקידיו כאחראי רפואי לחזית הדרום וקצין המבצעים של שירות הרפואה (לימים חיל הרפואה). בשנת 1949 פרש מן הצבא והתמנה למנהל מחלקה פנימית בבית חולים תל השומר (לימים בית חולים שיבא). בשנת 1955 נתמנה גם לסגן מנהל בית החולים. בשנת 1956 מונה לקצין רפואה ראשי ושירת בתפקיד זה במשך מלחמת סיני ועד סוף שנת 1962. בזמן כהונתו יזם שינויים במבנה חיל הרפואה ובראשם ביטול בתי החולים הצבאיים והסתמכות על מרפאות החוץ של בתי החולים לטיפול בחיילים על ידי רופאים מומחים.

לאחר פרישתו מן הצבא מילא תפקידי הוראה, מחקר וניהול. בין השאר שימש בין השנים 19711974 מנכ"ל משרד הבריאות[1]. בין הסיבות לפרישתו מתפקידו נמנו על ידו תחושת ריחוק בינו לבין הדור הצעיר של רופאים. לכך נוספו השמצות על פעילות המשרד שפורסמו באותה עת בעיתונות בניסיון להציג הישגים מקצועיים ככישלונות. בנוסף,, היה חבר הוועדה לאנרגיה אטומית.

בשנים 19741976 מונה למנהל בית החולים פוריה (הנושא כיום את שמו). עם פרישתו לגמלאות היה רופא כללי בחצור הגלילית ויותר מאוחר במרפאת היישוב קצרין.

במשך חייו המקצועיים זכה להערכה רבה מצד עמיתיו והממסד הממלכתי והרפואי ובין השאר היה חתן פרס מאיר (1955), חתן פרס יגאל אלון (1983), חתן פרס ישראל תשמ"ה לרפואה (1985), מעוטר אות הנשיא למתנדב (1988), וכן עיטור אות שר הבריאות על מפעל חיים (1999). בית החולים פוריה נקרא על-שמו, והמרכז הגריאטרי בבית חולים שיבא נקרא על שמם של פרופסור פדה ורעייתו.

פרופסור ברוך פדה נפטר ב-18 ביוני 2001, בגיל 93 ממנת יתר של תרופות אותן נטל יחד עם רעייתו, תחיה. בנו, ד"ר שי פדה הוא רופא ילדים ומומחה בראומטולוגיה המנהל את מחלקת הילדים בבית חולים ספרא בתל השומר וכן את המרפאה הראומטולוגית ילדים ומרכז ארצי לחולי קדחת ים תיכונית משפחתית (FMF). נכדתו, הדס פדה, אלופת ישראל ושיאנית ישראל בשחייה בעבר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


קציני רפואה ראשיים (קרפ"ר)

חיים שיבא · אברהם עצמון · ברוך פדה · אליהו גילון · ראובן אלדר · משה קורדובה · דן מיכאלי · ערן דולב · משה רווח · יהודה דנון · מיכאל וינר · יהושע שמר · אריה אלדד · גיורא מרטינוביץ' · חזי לוי · נחמן אש · יצחק קרייס · דודו דגן

מנכ"לי משרד הבריאות

אברהם קצנלסוןיוסף מאירחיים שיבאשמעון בטישגדעון מרשאול זימןרפאל גז'ביןברוך פדהיעקב מנצ'למרדכי שניברוך מודןדן מיכאליתיאו דב גולןיורם לסמשה משיחמרדכי שנימאיר אורןגבי ברבשיהושע שמרבעז לבאבי ישראליאיתן חי-עםרוני גמזוארנון אפק