מופע שנות ה-70

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מופע שנות ה-70
That '70s Show logo.png
סוגה קומדיית מצבים
שחקנים לורה פרפון, אשטון קוצ'ר, מילה קוניס, טופר גרייס, דברה ג'ו רופ, קורטווד סמית', דני מסטרסון, וילמר ולדראמה, ליסה רובין קלי, דון סטארק, טניה רוברטס
ארץ מקור ארצות הברית
מספר עונות 8
מספר פרקים 200
הפקה
אורך פרק 22 דקות
שידור
תקופת שידור
מקורית
23 באוגוסט 199818 במאי 2006

הסדרה מופע שנות השבעיםאנגלית: That 70's Show) היא קומדיית מצבים אמריקאית מצליחה זוכת פרס אמי ששודרה ברשת FOX האמריקנית בשנים 19982006, ועסקה בחייהם של צעירים בעיירה דמיונית בוויסקונסין בין אמצע שנות ה-70 עד לתחילת שנות השמונים.

בעונותיה הראשונות זכתה הסדרה להצלחה ניכרת, ותרמה רבות להתפתחות הקריירה של כוכביה הבולטים, ובהם אשטון קוצ'ר, טופר גרייס ומילה קוניס. עזיבתם של גרייס בסוף עונה 7 וקוצ'ר בראשית עונה 8 סימנה שקיעה מהירה בפופולריות של הסדרה והפקתה הופסקה עם תום העונה השמינית, שנחתמה בביקור אורח של כוכבי הסדרה בעבר, ובניסיון לחתום את קווי העלילה השונים בעונותיה הקודמות, כשמקום נותר גם למופע איחוד מיוחל בעתיד.

הסדרה אופיינה בכמה אלמנטים ייחודיים וחוזרים, כמו השימוש בצילום הסובב במעגל ("המעגל"), כשהמצלמה עוברת מדמות אחת למשנה, פעמים רבות תוך שהמדברים עסוקים בעישון מריחואנה. אלמנט ייחודי חוזר נוסף היה השימוש במסך מפוצל, בו תיאור של אירוע מוגש על ידי מספר דמויות בו זמנית, כשהתיאור של כל אחת מהן שונה.

בישראל שודרה הסדרה בטלוויזיה החינוכית, הוט 3 וערוץ ביפ. כיום משודרת הסדרה בשידורים חוזרים בערוצים הוט קומדי סנטרל ו-yes comedy.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הציר המרכזי בעלילת הסדרה הקומית הוא מעלליהם של צעירים, שהבילוי החביב עליהם הוא ישיבה במרתף ביתו של אריק פורמן, אחד מבני החבורה, ועישון סמים קלים (מריחואנה). בין הצעירים מתקיימים מערכות יחסים וקשרים רומנטיים, שהקשרים הבולטים בהם הם הקשרים בין אריק פורמן הנחמד והרגיש לבין דונה פינסיוטי האינטליגנטית והפמיניסטית. הקשר בין מייקל קלסו הנאה והטיפש וג'קי ברקהארט החמדנית והשתלטנית, והקשר בין ג'קי לסטיבן הייד הציני והמרדן. דמות בולטת נוספת בסדרה היא "פז" — לפז אין הרבה חברות למרות שיש לו "צרכים" רוב הזמן. הוא בן לאחת ממדינות העולם, ששמו ומקום מוצאו האמיתיים אינם נחשפים לעולם. כל שידוע על ארץ מוצאו, על פי פרק אחד לפני האחרון לסדרה, הוא שמדובר באי. משך הזמן שבו הסדרה מתרחשת נע בין סוף כתה י' עד לשנה וחצי אחרי סיום התיכון של הדמויות הראשיות. על אף שהסדרה נמשכה 8 עונות, היא מתרחשת בין השנים 1976 ועד סוף 1979.

מקום בולט בסדרה מוקצה לאביו ואמו של אריק פורמן. אביו הנרגן של אריק, רד, מפגין העדפה בולטת לאחותו של אריק, לורי. רעייתו, קיטי, מפגינה אהבה דווקא לאריק, ורוכשת חיבה גם לשאר בני החבורה.

עונה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 1-25 (25 פרקים). החלה ב-23 באוגוסט 1998 והסתיימה ב-26 ביולי 1999.

העונה מתחילה בכך שאריק מקבל את מכוניתו של אביו, ובסוף הפרק הראשון דונה מנשקת את אריק, והם מתחילים לצאת. לורי, אחותו של אריק, חוזרת הביתה ומפתה את קלסו לבגוד בג'קי: חברתו של קלסו שכולם בחבורה (במיוחד הייד) לא סובלים. אמו של הייד נוטשת אותו, והוא עובר לגור אצל משפחת פורמן.

עונה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 26-51 (26 פרקים). החלה את שידוריה ב-28 בספטמבר 1999 והסתיימה ב-22 במאי 2000.

רד מפוטר מעבודתו ובוב (אביה של דונה) מעסיק אותו אצלו לתקופת החגים. באמצע העונה ג'קי מגלה שקלסו בוגד בה, זורקת אותו ומתחילה להתאהב בהייד שלא רוצה אותה בכלל. עקב מצבה הכלכלי של משפחת פורמן, מתחיל הייד לעבוד בחנות צילום של היפי תמהוני בשם ליאו, המעשן גם הוא סמים.

עונה 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 52-76 (25 פרקים). החלה ב-3 באוקטובר 2000 והסתיימה ב-22 במאי 2001.

תקופת החגים מסתיימת ורד מוצא עבודה בתור מנהל של "פרייס מארט" - חנות כלבו. החנות של בוב פושטת רגל עקב עלייתה של "פרייס מארט". דונה מקבלת עבודה בתור שדרית רדיו ברדיו W.F.P.P, מה שגורם לה ולאריק להפרד בסוף העונה. ג'קי וקלסו חוזרים באמצע העונה.

עונה 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 77-103 (27 פרקים). החלה ב-25 בספטמבר 2001 והסתיימה ב-21 במאי 2002.

מידג', אמה של דונה, עוזבת את בוב. דונה מתחילה לצאת עם קייסי קלסו (אחיו של מייקל), מה שגורם לאריק לקנא. בסוף העונה ג'קי מציעה לקלסו להתחתן איתה, מה שגורם לו לברוח לקליפורניה יחד עם דונה, אחרי שקייסי עזב אותה והיא מנסה לחזור לאריק אך נתקלת בסירוב.

עונה 5[עריכת קוד מקור | עריכה]

104-128 (25 פרקים). החלה ב-17 בספטמבר 2002 והסתיימה ב-14 במאי 2003.

אחרי שאריק מבין שהוא עשה טעות בכך שלא חזר לדונה, הוא נוסע לקליפורניה להחזיר אותה ואת קלסו. ג'קי והייד מתחילים לצאת ופז מתחיל לעבוד במשרד הרישוי, שם הוא פוגש את נינה, איתה הוא סוף סוף מאבד את בתוליו. דונה עוברת לבית-ספר קתולי עקב בריחתה לקליפורניה, שמעורר שמחה רבה בקרב הבנים בעיקר בגלל המדים שהיא לובשת. קלסו מגלה שג'קי והייד יוצאים והוא עושה הכול כדי להפריד בין השניים. אריק מציע לדונה נישואין, והשניים מתארסים. כאשר הוריהם מגלים על אירוסיהם, הם מתנגדים לכך ורד (אביו של אריק) מפטר אותו מעבודתו. חנות הצילום נסגרת, והייד מוצא עבודה במסעדה של בית מלון מוזנח, וקלסו מצטרף אליו כעוזר מלצר. אביה של ג'קי נכנס לכלא עקב שוחד, והיא עוברת לגור אצל דונה ואף חולקת איתה את חדרה. פז חולם חלום ארוטי על קלסו, ולאחר שפז מיידע את החבורה על כך, קלסו נבוך ומפוחד והוא הולך להתנחם אצל ג'קי. כאשר הייד רואה אותם הוא טועה לחשוב שהיא בגדה בו ובתגובה בוגד בה. קלסו מגלה על כך, אבל כשג'קי מנסה להסביר להייד שהיא ומייקל לא עשו כלום, הייד מבין שטעה ומספר לה בחרטה על בגידתו. ג'קי לא סולחת לו ובעקבות כך היא והייד נפרדים. פז מצייר ציור על "מגדל המים" והמשטרה תופסת אותו ומגרשת אותו. לורי ופז מתחתנים כדי שפז יוכל להשאר במדינה. כאשר רד מגלה על נישואיהם, הוא מקבל התקף לב.

עונה 6[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 129-153 (25 פרקים). החלה ב-29 באוקטובר 2003 והסתיימה ב-19 במאי 2004.

ג'קי והייד חוזרים. פאם, אמה של ג'קי (המגולמת הפעם על ידי ברוק שילדס) שבה ממקסיקו בניסיון להתקרב שוב לג'קי, ומתחילה לצאת עם בוב. קלסו מגלה שהוא הכניס בחורה בשם ברוק רוקוול להריון במהלך הופעה. אריק ודונה מתכוונים להתחתן אך אריק בורח מכיוון שהוא חושש שהוא הורס לדונה את החיים ושהיא לא תוכל לעשות את מה שהיא תמיד רצתה. מידג' חוזרת לפוינט פלייס כדי לנחם את דונה בעקבות ביטול החתונה. בסוף העונה אריק חוזר והשניים מבטלים את אירוסיהם, אך לא נפרדים.

עונה 7[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 154-178(25 פרקים). החלה ב-8 בספטמבר 2004 והסתיימה ב-18 במאי 2005.

דונה צובעת את שיערה לבלונד ואריק מחליט שהוא רוצה שנת חופש. בוב מנהל מערכת יחסים עם מידג' ופאם במקביל בידיעתן, ולבסוף בוחר להשאר עם מידג'. אך השניים נפרדים שוב ומידג' חוזרת לקליפורניה לאחר זמן קצר. רד קונה חנות אגזוזים (לרכב). הייד פוגש את אביו האמיתי - ויליאם ברנט העשיר, בעל הרשת לתקליטים "גרובס", ומגלה שאביו שחור. הייד מגלה שיש לו גם אחות שחורה, אנג'י, והשניים פותחים חנות לתקליטים ואנג'י מתחילה לצאת עם קלסו. לקלסו נולדת בת בשם בטסי, והוא בוחר בהייד וג'קי להיות סנדקים. ג'קי והייד נפרדים באמצע העונה אך חוזרים להיות ביחד בהמשך העונה ובסוף העונה שוב נפרדים. בסוף שנת החופש, אריק מחליט לעזוב לאפריקה כדי להיות מורה כדי לממן את לימודיו לקולג', מאחר שהוריו בזבזו את הכסף שחסכו לו. קלסו ופז עוברים לגור ביחד. לקראת סוף העונה גם ליאו שב לחיי החבורה.

עונה 8[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 179-200 (22 פרקים). החלה ב-2 בנובמבר 2005 והסתיימה ב-18 במאי 2006.

בתחילת העונה קלסו מציע לג'קי נישואים, בהתחלה היא מתכננת להסכים, אך לאחר מחשבה לעומק היא לבסוף מסרבת להצעתו. קלסו מרוצה מהסירוב, ומכיוון שבדיוק קיבל הצעת עבודה בתור מאבטח במועדון "פלייבוי" בשיקגו (שם גם נמצאת בתו הטריה), וקלסו עוזב את פוינט פלייס בפרק הרביעי בעונה. בהמשך העונה אריק נפרד מדונה בעת שהותו באפריקה, אך דונה ממשיכה הלאה ויוצאת עם רנדי, בחור שעובד בחברת התקליטים. הייד חוזר מלאס ווגאס וג'קי מגלה שהוא התחתן כשהיה שיכור עם חשפנית, שעוברת לגור אצל משפחת פורמן עקב נישואיה עם הייד. השניים מתגרשים באמצע העונה, מכיוון שהייד גילה שיש לה בעל נוסף ולכן נישואיהם לא חוקיים. ג'קי תופסת את מקומו של קלסו בדירה והיא מתחילה לחזר אחרי פז, שלא רוצה אותה. בסוף העונה השניים הופכים לזוג. הפרק החותם את העונה (והסדרה) מתרחש ביום האחרון של שנת 1979. קלסו מגיע לביקור בפוינט פלייס על מנת לחגוג את סוף העשור. אריק חוזר לדונה בטיסה האחרונה.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מופע שנות ה-70 - דמויות
הדמויות הראשיות
שם הדמות שם השחקן עונות
1 2 3 4 5 6 7 8
אריק אלברט פורמן טופר גרייס ראשי אורח
ג'קלין "ג'קי" ביולה ברקהארט מילה קוניס ראשי
מייקל כריסטופר קלסו אשטון קוצ'ר ראשי אורח
סטיבן ג'יימס הייד השלישי דני מסטרסון ראשי
דונה מרי פינסיוטי לורה פרפון ראשי
"פז" וילמר ולדראמה ראשי
רנדי פירסון ג'וש מיירס ראשי
לורי פורמן ליסה רובין קלי / כריסטינה מור אורח ראשי אורח
קתרין אן "קיטי" פורמן דברה ג'ו רופ ראשי
רג'ינלד אלברט "רד" פורמן קורטווד סמית' ראשי
מידג' פינסיוטי טניה רוברטס ראשי אורח
בוב פינסיוטי דון סטארק ראשי
ליאונרד קינג מיקי "ליאו" צ'ינגקווייק טומי צ'ונג אורח ראשי אורח ראשי
ברניז
פורמן
 
 
ברט
סיגרדסון
 
 
 
ביאטריס
סיגרדסון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רד
פורמן
 
 
 
 
 
קיטי
פורמן
 
 
 
 
בוב
פינסיוטי
 
 
 
מידג'
פינסיוטי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לורי
פורמן
 
 
 
 
 
אריק
פורמן
 
 
 
 
 
 
 
דונה
פינסיוטי
 
 
 
 
 
 
 
 


מקומות מרכזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בית משפחת פורמן: מורכב מהמרתף, בו מבלים בני החבורה את רוב זמנם, הסלון, בו מבלה משפחת פורמן ומארגנת מסיבות, המטבח, בו אוכלת משפחת פורמן את ארוחות הבוקר והצהריים ומדברת שם על נושאי היום, החדר של אריק, שם מתקיימות עלילות בין אריק לדונה, החצר והחניה, שם קורים הדברים שקשורים לשכנות בין משפחת פורמן לבין משפחת פינסיוטי ולמכוניות של אריק, רד, סטיבן ומייקל וחדר האוכל, שם לרוב אוכלת משפחת פורמן את ארוחות הערב.
 • בית משפחת פינסיוטי: מורכב מהמטבח, בו מקיימת משפחת פינסיוטי קשר באמצעות ריבים, פיוסים ועוד, הסלון, בו לעתים מבלה דונה עם חברותיה והחדר של דונה, שם כמו בחדרו של אריק מתקיימות עלילות בין אריק לדונה.
 • THE HUB: המועדון בו מבלים בני החבורה ומשוחחים בדרך כלל על חיי החברה שלהם.
 • מגדל המים: מגדל מים אליו מרבים בני החבורה לטפס ולעתים ליפול ממנו.
 • מסעדת HOLIDAY HOTEL: מסעדת המלון, שם עובדים אריק, סטיבן ומייקל עם מעסיקם רוי, ומשוחחים לרוב על צרותיהם עם נשים.
 • חנות התקליטים: שם סטיבן בהתחלה מועסק יחד עם אחותו אנג'י על ידי אביו עד שמקבל עליה בעלות.
 • FATSO BURGER: מסעדת המזון המהיר שם לעתים אוכלים חלק מהדמויות.
 • PRICE MART: חנות הכלבו, שם רד מעסיק את אריק ומקיים איתו קשרים שלאו דווקא קשורים לשאר הדמויות.
 • תחנת WFPP: תחנת הרדיו בה עובדת דונה ולימים מככבת בה.
 • סלון היופי: שם פז מקבל עבודה כחופף שיער ושם עושות הבנות את טיפולי היופי שלהן.
 • חנות המציאות של בוב: של בילו קלסו ורד את ערב חג המולד, ואף בוב מעסיק את רד כעובד, אבל הדבר לא מחזיק זמן רב.

שיר הפתיח[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיר הפתיח של הסדרה הנו "In The Street" של להקת Big Star, שנכתב על ידי אלכס צ'ילטון, בביצועה של להקת Cheap Trick שנבחרה במיוחד על מנת לבצע את השיר בעבור התוכנית. לאורך העונה הראשונה מסתיים השיר בפתיח בקריאות Woohoo Yeah של סולן הלהקה, רובין זנדר, אולם החל מהעונה השנייה ולכל אורך התוכנית, קריאות הWoohoo Yeah הוחלפו בקריאות כפולות של we're all alright! ("אנחנו בסדר!"). בסוף הפתיח חותם את השיר השחקן אשטון קוצ'ר (מייקל קלסו) בקריאות Hello Wisconsin ("שלום, וויסקונסין"). בכל פעם שהתוכנית משודרת, מרוויח צ'ילטון סכום תמלוגים בסך 70 דולר. גרסאות שונות של השיר נערכו והובאו לשידור בפרקים מיוחדים כגון הפרק לכבוד חג ליל כל הקדושים, חג המולד והספיישל לכבוד מחזות הזמר.

רייטינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטבלה שלהלן מציגה את מדרוג הצפייה של מופע שנות השבעים בארצות הברית. טור ה"דירוג" מציין את דירוגה של מופע שנות השבעים ביחס לסדרות אחרות ששודרו באותה עונת-שידורים, בשעות צפיית השיא. שיטת הדירוג בארצות הברית דומה לזו שבישראל, ומסתמכת אף היא על מדד נילסן. טור ה"צופים" מתאר את כמות הצופים הממוצעת בעת השידור הראשון של כל פרק. "תחילת העונה" מתייחס לתאריך שידור פרק הפתיחה של העונה, ו"סיום העונה" מתייחס לתאריך השידור של הפרק האחרון.

עונה פרקים תחילת העונה סיום העונה שנות שידור דירוג צופים
(במיליונים)
1 25 23 באוגוסט 1998 26 ביולי 1999 1998-1999 #49 11.7
2 26 28 בספטמבר 1999 22 במאי 2000 1999-2000 #66 9.1
3 25 3 באוקטובר 2000 22 במאי 2001 2000-2001 #67 9.1
4 27 25 בספטמבר 2001 21 במאי 2002 2001-2002 #58 11.1
5 25 30 באוגוסט 2002 14 במאי 2003 2002-2003 #54 10.1
6 25 29 באוקטובר 2003 19 במאי 2004 2003-2004 #49 11.0
7 25 8 בספטמבר 2004 18 במאי 2005 2004-2005 #85 7.0
8 22 2 בנובמבר 2005 18 במאי 2006 2005-2006 #103 5.8

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל שודרה הסדרה תחילה בטלוויזיה החינוכית עד עונתה השלישית. לאחר מכן נרכשה לשידור על ידי ערוץ הוט 3, אשר שידר את עונה 4 ואילך וכן את העונות הקודמות בשידורים חוזרים. מאוחר יותר שודרה הסדרה במלואה בערוץ ביפ. כיום משודרת הסדרה בשידורים חוזרים בערוצים הוט קומדי סנטרל ו-yes comedy. כמו כן הסדרה זמינה לצפייה בשירות ה-VOD, שם ממשיכה לזכות לצפיות רבות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]