עטרת שלמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עטרת שלמה היא רשת ליטאית של מוסדות תורה, הכוללת תלמודי תורה, ישיבות לצעירים ורשת כוללים במספר ערים בישראל. בראש המוסדות עומד הרב שלום דב (בער) סורוצקין. נכון ל-2014 לרשת 37 מוסדות.

המוסדות עומדים בנשיאותו ובהכוונתו של הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן.

כוללים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילתה של הרשת בשנת תשנ"ה, שנתיים לאחר תחילת האיכלוס החרדי בבית שמש, סורוצקין פתח כולל לאברכים הצעירים המתגוררים במקום. שם הכולל "עטרת שלמה", על שמו של הרב שלמה זלמן אוירבך שנפטר באותה שנה. הכולל התפתח עם השנים, ונפתחו עוד סניפים ברחבי העיר. בשנת תשס"ד נבנה בניין מרכזי ובו רוכזו כל הכוללים מרחבי העיר. באותה שנה נפתח גם כולל בביתר עילית ובהמשך נפתחו גם בירושלים, בני ברק, מודיעין עילית, אלעד, פתח תקווה, צפת, רכסים, ירוחם, נתיבות, בית מאיר, אשדוד, חיפה, טלז סטון, יסודות, טבריה, בית חלקיה ואופקים. בשנת 2012 התרחבו המוסדות לפעילות גם במגזר החסידי, והוקם כולל כלל חסידי בירושלים, ובהמשך גם בבני ברק, אשדוד, בית שמש ומודיעין עילית.

ברשת הכוללים לומדים למעלה מאלפיים וחמש מאות אברכים‏[1]

מלבד המלגה החודשית הניתנת לאברכי הכוללים, הרשת מסייעת לאברכים הלומדים בה בחלוקת ביגוד והלבשה לאברכים ובני משפחותיהם, ובהשתתפות כספית עבור מצרכי מזון לפני חגים‏[2]. במסגרת זאת אופה הרשת אלפי חבילות מצות, במאפיית המצות שבבעלותה.

בערב פסח תשע"א (2011) התעוררה סערה בציבור הליטאי לאחר שהתברר כי סל המזון של קמחא דפסחא שהוענק לאברכים על ידי הרשת מומן בידי כולל חב"ד[3]. הרב סורוצקין אמר שקיבל את הסכמתו של הרב שטיינמן והכחיש את הטענה כי מקור המימון הוא מהקרן לידידות[4].

ישיבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשנ"ח נפתחה ישיבה קטנה בבית שמש, בשם "אור אליעזר" על שם הרב אליעזר לאטץ. עם השנים נפתחו ישיבות קטנות נוספות, בירושלים ("עטרת שלמה אריה"), בני ברק ("עטרת יוסף"), מודיעין עילית ("עטרת יוסף שלום"), נתיבות ("תורת ישראל"), מושב אחיעזר ("בית אליהו") וביתר עילית ("עטרת שלמה").

בשנת תשע"ד נפתחה ישיבה גדולה בכפר הנוער "שדה חמד". בראשות הישיבה עומדים הרב חיים פיינשטיין והרב חיים מרדכי אוזבנד. המשגיח הוא הרב חיים ויספיש שכיהן לפני כן כמשגיח בישיבת קול תורה.

תלמודי תורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשס"ד נפתח תלמוד תורה עטרת שלמה בבית שמש. בהמשך נפתחו גם תלמודי תורה בבית שמש, מודיעין עילית ושניים בבני ברק.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]