אנדרטת חטיבת קרייתי (לטרון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנדרטת חטיבת קרייתי
אנדרטת חטיבת קרייתי בלטרון - לוח תיאור אזור הלחימה המלחמת העצמאות.jpg
אנדרטת חטיבת קרייתי
לזכר לוחמי חטיבת קרייתי במערכות ישראל השונות
מיקום פארק עוצבות השריון בלטרון
קואורדינטות 31°50′27″N 34°58′47″E / 31.840837°N 34.979854°E / 31.840837; 34.979854
נגישות פתוח לקהל הרחב
תאריך הקמה 2004
אדריכל חן וינקלר
גוף מתחזק אנשי החטיבה

אנדרטת חטיבה 4 - קרייתי הוא אתר הנצחה לזכר לוחמי חטיבה 4 שלחמו במלחמות ישראל. האנדרטה נמצאת ליד אתר לטרון בפארק עוצבות השריון.

אנדרטת חטיבה 4 מבטאת את פועלה במלחמות ישראל לאורך כל שנות קיומה. חמישה לוחות אבן כנגד 5 מלחמות ישראל בהן לקחה חלק החטיבה בקרבות שחלקם היו משמעותיים ביותר והיטו את הכף.

האנדרטה תוכננה על ידי סא"ל במיל' יניב אבידן (סמח"ט 4), נועם אבידן, מיכה ארזי ויוסי בן הרוש. ועוצבה על ידי אמן האבן חן וינקלר ובנויה מלוחות אבן שנחצבו מאזורי הלחימה, ומותקן לכיוונו הכללי לפי רוחות השמיים. על כל אבן חקוק תיאור הקרב המשמעותי באותה מלחמה, ומן הצד השני היחידות שהשתתפו ומפקד החטיבה באותה עת. עמודי הבזלת התומכים את הלוחות מבטאים את הנחישות בעמידה במשימה ואת התכליתיות שמאפיינת עד היום את החטיבה בכל משימה שניתנת לה.

לוחות האנדרטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת העצמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוח מופנה לכיוון מערב ועשוי מסלע בצורת אזור מרכז ישראל, אזור הקרבות של החטיבה במלחמת העצמאות. על הלוח מתואר קרבות החטיבה בפיקוד אלוף מיכאל בן-גל במבצע חמץ לכיבוש יפו, כיבוש משלט 219 ביער בן שמן ומבצע דני לכיבוש לוד, וילהלמה, רמלה, לטרון, ורמאללה.

מלחמת סיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוח מופנה לכיוון דרום ועשוי מסלע גרניט בצורת אזור סיני, אזור הקרבות של החטיבה במלחמת סיני. על הלוח מתואר קרבות החטיבה בפיקוד אלוף-משנה יוסף הרפז בקסיימה ואום כתף.

מלחמת ששת הימים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוח מופנה לכיוון ירושלים ועשוי מאבן חברונית בצורת קו שביתת הנשק בין ישראל לירדן, אזור הקרבות של החטיבה במלחמת ששת הימים. על הלוח מתואר קרבות החטיבה בפיקוד אלוף-משנה משה יטבת (שנפצע במלחמה) ואלוף-משנה יוסף הרפז (שחזר לפקד על החטיבה בעקבות פציעת המח"ט) במובלעת לטרון, אזור בית חורון, הרי גופנא עד פאתי רמאללה.

מלחמת יום הכיפורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוח מופנה לכיוון צפון מזרח ועשוי מסלע בזלת בצורת אזור רמת הגולן, אזור הקרבות של החטיבה במלחמת יום הכיפורים. על הלוח מתואר קרבות החטיבה בפיקוד אלוף-משנה יעקב הדר בקרבות הבלימה והתקפת הנגד ברמת הגולן ובקרבות ההבקעה לסוריה.

ממלחמת לבנון הראשונה ועד מבצע צוק איתן 1982 - 2014[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלוח מופנה לכיוון צפון ועשוי מסלע בצורת אזור צפון ישראל, אזור הקרבות של החטיבה במלחמת לבנון הראשונה בפיקוד אלוף-משנה אהוד גרוס, הלוח בצורת אזור צפון הארץ משקף את הייעוד האופרטיבי בלחימה הבאה כחלק מפיקוד הצפון. בלוח מתואר פועלה של החטיבה במבצע צוק איתן תחת פיקוד אלוף-משנה גל שוחמי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]