ביגוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף בגדים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "לבוש" מפנה לכאן. לערך העוסק בסדרת ספרי הלכה בשם "לבוש", ראו מרדכי יפה.
סגנונות לבוש לאורך ההיסטוריה, ממצרים העתיקה (צד שמאל למעלה) עד המאה ה-15 (בצד ימין למטה)

בגדים הם כיסוי גוף אשר בניגוד לכיסוי גוף טבעי, כפרווה או נוצות, מיוצרים באופן מלאכותי.

בהתאם להגדרה של חוקרות הלבוש היגינס ואייכר[1] לבוש הוא אוסף של התאמת צורה של פרטים וחומרים לגוף האדם ותוספות לגוף. (כגון: משקפיים).

בגדים משמשים לכיסוי חלקי הגוף, להגנה מפני קור וחום וכן לנוי ולהתחפשות.

ביגוד כאמצעי זיהוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדה לובשת שמלה, ציור משנת 1783

במהלך ההיסטוריה הייתה לביגוד השפעה הולכת וגוברת על תדמית הלובש. במשך השנים שימש סמן של המעמד החברתי, לפיו ניתן היה לקבוע את מצבו הכלכלי והחברתי של האדם על פי בגדיו. פעם היו משתמשים בבדים מיוחדים, או בצבעים קשים להשגה על מנת לסמן עושר, כיום נפוץ השימוש במותגים כסמל סטטוס. כמו כן לבגדים יש קשר חזק לתרבות, לכל תרבות יש ביגודים מסורתיים, ופעם אפשר היה לזהות את מוצאו ומעמדו של כל אדם על פי לבושו. כיום בהיווצרות הכפר הגלובלי קשה יותר לדעת את מקורו ואת תרבותו של אדם על פי ביגודו, עם זאת ישנם מקומות (לדוגמה אזורים רחבים באפריקה) בהם עוד לובשים את הביגוד המסורתי.

הלבוש מבדיל גם בין דתות שונות. למשל נשים מוסלמיות לבושות בצורה שונה מאוד מנוצריות וגם ליהודים דתיים יש לבוש הייחודי להם. בנוסף להשפעת פריט הלבוש כמאפיין המבדיל בין הדתות השונות, תפקידו אף להגדיר מעמד ומוצא בתוך הקהילה הדתית עצמה. ביהדות, למשל, אפשר לזהות הבדלים אלה בהשוואת המגזר החרדי לחילוני על ידי צפייה בנתוניהם החיצוניים בלבד.

גם בתוך קבוצה חברתית אחת ישנם הבדלי לבוש למשל בין גברים ונשים, חלוקה שהפרה שלה יכולה להיחשב קרוס-דרסינג. כמו כן קיימת קטגוריה נפרדת לבגדי ילדים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירת בגדים, או כיסוי גוף בפרוות או מיני אריגים, מופיעים כבר בתקופות קדמוניות, בחברות ה'לקטים'. באתרים מהתקופה הפליאוליתית העליונה [Upper Palaeolithic] נמצאו מחטים, מחרוזות של צדפים, שמראים ידע מסוים בתפירה. כמו כן נמצא בצרפת [2] פסלון פאליאוליתי של 'ונוס' שלובשת חצאית עשויה מחבלים קלועים. בלסקואו [Lascaux] בצרפת נמצא חבל שזור מאובן שתוארך ל15.000 שנים לפני הספירה.

הבגדים העתיקים, היו בעיקר פיסות אריג גדולות [3]שאותן כרכו על ומסביב לגוף קפלו וקשרו[4] בכל מיני מקומות כדי שאפשר יהיה לנוע עמם בלי להסתבך ולהיתקל בהם. על פי ציורי קיר וציורים על כדים אנו רואים כיצד עשו זאת

ביגוד כאמצעי הגנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביגוד תרמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביגוד תרמי נועד לווסת את טמפרטורת הגוף. מטרתו להשאיר את הספורטאי יבש, לא לתת לקור לחדור אך לאפשר לחום להתנדף.

תלבושת אחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מדים

מדים הם מערכת של פריטי לבוש הנלבשים על ידי חברי ארגון בזמן השתתפות בפעילות של הארגון.

בספורט[עריכת קוד מקור | עריכה]

נהוג מאוד להבדיל בין קבוצות שונות בספורט תחרותי על ידי תלבושות שונות. החל ממספרים המודבקים על גבי הבגדים, ועד תלבושות בצבע וצורה שונים לחלוטין.

בכוחות הביטחון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדי צבא מבדילים בין חייל ואזרח, על פי אמנות ז'נבה כל אדם הלובש מדים הוא חייל (אם כי לא בהכרח לוחם) וצריך להתייחס אליו ככזה, לעומת זאת כל אדם שאינו לובש מדים אינו חייל אלא אזרח. לכן אם ייתפס אדם בגבולות מדינה עוינת, זכויותיו שונות מאוד בתלות בבגדיו.

בבתי-ספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבתי ספר רבים ישנה תלבושת אחידה שאותה צריכים ללבוש כל התלמידים. תלבושות אלו מזהות את התלמיד עם בית ספרו. בארגונים נותני שירות נהוגה לעיתים תלבושת אחידה, כדי לאפשר זיהוי קל של העובדים, וליצור אצלם תחושת גאווה והזדהות.

לבוש מסורתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – לבוש מסורתי, לבוש חרדי, לבוש מסורתי ביישוב הישן

הלבוש החרדי היא צורת לבוש של יהודים חרדים המשויכים לזרם האורתודוקסי ביהדות. הלבוש החרדי הוא כמעיין סמן הבדל מכל מיני קבוצות הנמנות עם היהדות החרדית. נהוג להבדיל ולשייך אדם חרדי/חסידי כבר מראייה חיצונית של לבושו. ישנם אף חסידויות ביהדות החרדית שניתן לזהות אדם אם הוא נשוי או רווק על פי גריבת גרביונים שחורים או לבנים ובקבוצות אחרות ניתן לזהות זאת לפי חבישת השטריימל.

הלבוש החסידי ירושלמי הוא צורת לבוש יוצאת דופן מן צורת הלבוש החרדית הכללית. צורה זו מתאפיינת באפיון ייחודי הנשמר אך ורק לה, כמו כן חסידויות וקבוצות חרדיות מעטות משתמשות בצורת לבוש זו כדרך הביגוד שלהם. כמו לגברים כך ניתן לזהות נשים וילדים לקבוצות חרדיות ע"פ לבושם ומראם החיצוני.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ROACH-HIGGINS, M.E. AND J.B. EICHER, הגדרת לבוש, ROACH-HIGGINS, M.E. AND J.B. EICHER, ‏1995
  2. ^ Elizabeth Wayland Barber, Women`s Work: The first 20.000: women,cloth and society in Early Times, New York: W.W. Norton & Company, 1995, 1994, פרק The String Revolution, עמ' 43,44,45, ISBN 0-393-31348-4. (באנגלית)
  3. ^ Egyptian Clothing -What clothing did Egyptians wear?, History of Clothing (באנגלית)
  4. ^ Marian Conrads en Grda Klinkhamer, Elsvier Kostum Gids, Amstredam: Elsevier, 3, 1985, פרק 3000v.C.- 1000 Oude beschvingen, עמ' 10-13,ISBN 90-10-05540. (בהולנדית)