לדלג לתוכן

בית בולטון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הסמל של בית בולטון

בית בולטון הוא אחד מבתי משפחות האצולה בסדרת הפנטזיה שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין. בני בולטון שולטים בצור מגור ומהווים את אחד הבתים החזקים והעתיקים בצפון. בני בולטון נהגו לפשוט את עורם של אויביהם וסמלם הוא האיש פשוט העור. מימרתם היא "להבנו חדים" ופתגם שגור בצור מגור הוא "לאדם ללא עור אין סודות".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניצחונות על בית סטארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית בולטון הוא אחד העתיקים והחזקים בצפון, שלאורך מאות בשנים היו ביריבות מרה עם מלכי הצפון של בית סטארק מוינטרפל. לעיתים גברה ידם והם הצליחו ללכוד, לפשוט את עורם ולתלות אותם בצור מגור. ישנה שמועה שגורסת כי בני בולטון פשטו עורות של בני סטארק ולבשו אותן כגלימות. שמועה זו העניקה להם מוניטין כי מלך הלילה - הלורד המפקד של משמר הלילה שבגד בשבועותיו ולקח לו אישה מן האחרים - היה בן בולטון[1].

הפסדים לבית סטארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני אלפי שנים, בני בולטון מצור מגור כשלו בניסיון מרד בבית סטארק ביחד עם בית גרייסטארק - קרוביהם של בית סטארק. צבאותיהם של בית סטארק צרו על צור מגור במשך כשנתיים עד שנכנעו למלך הצפון הארלון סטארק. לפני כ-2000 שנים בערך הסכימו בני בולטון לוותר על מנהגם לפשוט את עורותיהם של אויביהם. במשך מאות שנים נשארו בני בולטון נאמנים לבית סטארק, למרות שמועות כי הם ממשיכים לפשוט עורות אסירים בתא סודי בצור מגור.

דמויות בולטות בבית בולטון במהלך אירועי הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוז בולטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך אירועי שיר של אש וקרח, רוז הוא הלורד של צור מגור. כאשר אדארד סטארק קרא לנושאי דגלו להילחם במרד של רוברט באראתיאון, אסף רוז בולטון את כוחותיו והם נלחמו בקרב במשולש. רוז בולטון יעץ לרוברט באראתיאון לשסף את גרונו של ראש משמר המלך אאריז טארגאריין – סר באריסטאן סלמי.

רוז בולטון נשוי לוולדה פריי - ביתו של וולדר פריי. בנו החוקי של רוז, דומריק, נפטר ממחלת מעיים אחרי שפגש באחיו למחצה - רמזי שלג. דומריק תמיד רצה אח, ורוז פקד עליו שלא ליצור איתו קשר. רוז סבור כי רמזי הרעיל את דומריק כדי להפוך לבנו היחיד.

לאחר מותו של אדארד סטארק, בנו רוב יוצא למלחמה בבני לאניסטר. במהלך המלחמה הזאת רוז בולטון בוגד בבית סטארק וחובר עם וולדר פריי לבני לאניסטר במהלך החתונה האדומה, בה הוא גם הורג את רוב. בעקבות הנאמנות לבית לאניסטר, מקבל רוז מטייוין את הצפון ולאחר מכן המלך טומן מוחתם בידי סביו על צו מלכותי, שמכריז על רמזי כעל בנו החוקי של רוז.

בסדרת הטלוויזיה, כאשר נולד לרוז בן מאשתו החדשה - וולדה פריי, רמזי מנצל את ההזדמנות כדי לדקור אותו בלבו ולאחר מכן להרוג את אשתו לצד ילדה הרך.

ראמזי שלג (בולטון)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראמזי נולד ללורד רוז בולטון מאישה שאנס, לאחר שזו לא העניקה לו את זכות הלילה הראשון (שעדיין נהוגה לעיתים בצור-מגור). ראמזי הוכר בתחילה כממזר ושם משפחתו היה "שלג", שם המשפחה הניתן לממזרים בצפון ווסטרוז. לאחר סדרת ניצחונות וכיבושים מרשימים של ראמזי, ובהיעדר בנים זכרים "חוקיים" שיירשו את התואר, מכריז רוז בולטון כי ראמזי הוא יורשו, ולאחר מאורעות החתונה האדומה, מקבל ראמזי מעמד חוקי כבן למשפחת בולטון מהמלך טומן באראתיאון הראשון, והופך מראמזי שלג הממזר לראמזי בולטון. רמזי מתגלה כאדם סדיסט ואכזר, המתעלל באחרים ומפיק מכך הנאה. ראמזי מוביל את בני בולטון לכיבוש ווינטרפל מידי בית גרייג'וי, שובה את מי שהכתיר עצמו לנסיך ווינטרפל - תיאון גרייג'וי, ובהמשך מתגלה כי ראמזי מחזיק אותו כאסיר בצור-מגור, מענה אותו פיזית ונפשית, פושט את העור מאצבעותיו והופך אותו לעבד צייתן המכונה "סרחן". על מנת לקבל בעלות חוקית על ווינטרפל ושאר נכסי בית סטארק, ראמזי נושא לאישה נערה בשם "אריה סטארק" אלא שאותה "אריה" היא למעשה ג'יין פול, חברתה של סאנסה סטארק. ראמזי אונס אותה ומתעלל בה, ומכריח את תיאון לשמש כמשרתם. בסופו של דבר תיאון מצליח לברוח יחד עם ג'יין פול בעזרתו של מאנס ריידר וכנופיית הפראים שנשלחה מהחומה על ידי מליסנדרה וג'ון שלג, והם נופלים בשביו של סטאניס המתכוון לכבוש את ווינטרפל.

בשלב מאוחר יותר, ג'ון שלג מקבל מכתב, לכאורה נכתב ונחתם בידי ראמזי, בו הוא טוען שהרג את סטאניס ולקח את חרבו, ומאיים כי יהרוג את ג'ון במידה ולא יחזיר אליו את כלתו, ואת ה"סרחן" שלו. ג'ון בתגובה מחליט לגייס את חבריו ממשמר הלילה ומהפראים למלחמה נגד ראמזי, אך נדקר בידי חברי המשמר. לא ידוע מה עלה בגורל ג'ון, סטאניס או ראמזי, ועל אמיתות תוכנו של המכתב.

בסדרת הטלוויזיה מתואר כי הוא נישא לסאנסה עצמה במקום לנערה שהתחזתה לאריה. וגם בה הוא מתעלל. כמו כן תואר כי הוא גם סירס את תיאון בנוסף ליתר מסכת ההתעללות שהעביר אותו. במסגרת התעללותו באחרים, נוהג לשסות את כלבי הדם שלו בשבוייו, ובמקרים אחרים לפשוט את עורם מעליהם, לעיתים בעודם בחיים. לאחר שאביו נישא בשנית ונולד לו בן (שלמרות שאינו היורש החוקי, חשש רמזי שיעדיפו את אחיו שלא נולד ממזר), רוצח רמזי את אביו, את אשתו החדשה ואת התינוק. לאחר מותו של ג'ון שלג ותחייתו, צבא של נאמני סטארק ופראים בראשות ג'ון וסאנסה סטארק נלחם בו על מנת לשחרר את וינטרפל. רמזי נפצע קשות ב"קרב הממזרים" על וינטרפל, וסאנסה נוקמת בו על ידי זריקתו לכלבי הדם המורעבים שאוכלים אותו למוות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סופת החרבות, פרק 56, Bran IV
שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים רוחות החורף
(טרם יצא לאור)
חלום של אביב
(טרם יצא לאור)