ג'יימי לאניסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development.svg
ערך זה נמצא בתהליך עבודה מתמשך. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, ויקיזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
ג'יימי לאניסטר
Jaime Lannister
Jaime Lannister-Nikolaj Coster-Waldau.jpg
ניקולאי קוסטר-ולדאו בתפקיד ג'יימי לאניסטר
שם ספר שיר של אש ושל קרח
תוכנית טלוויזיה משחקי הכס
הופעה ראשונה

בסדרת הספרים: "משחקי הכס", (1996)

בסדרת הטלוויזיה: "החורף מגיע", 2011
יוצר/ת ג'ורג' ר. ר. מרטין
שחקן/ית ניקולאי קוסטר-ולדאו
מידע
כינויים "הקוטל-מלך" (The Kingslayer)
"לביא לאניסטר" (The Lion of Lannister)
סטטוס פעיל
גיל 34[1]/43[2]
תאריך לידה 266AC[1]‏/261AC[2], צוק קאסטרלי
גזע בן אדם
מין זכר
שיוך בית לאניסטר
דמויות קשורות
משפחה סרסיי (אחות, מאהבת), ג'ופרי (בן), מירסלה (בת), טומן (בן), טיווין (אבא), טיריון (אח)
חברים סר ברון[2], בריאן מטארת'

ג'יימי לאניסטר (בספרים מופיע כג'יים לאניסטר) הוא אחד הדמויות הראשיות המופיעות בסדרת הספרים שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין ובסדרת הטלוויזיה המצליחה משחקי הכס, המבוססת עליה. בספרים הראשונים בסדרה היה ג'יימי דמות משקיפה (כלומר, לא סופרו פרקים מנקודת מבטו) אך החל מהספר סופת החרבות הפך לדמות תצפית.

ב"משחקי הכס", ג'יימי הוא אביר במשמר המלך וצאצא לבית לאניסטר, אחד הבתים העשירים והחזקים ביותר בממלכה הבדיונית ווסטרוז. למרות שתחילה הוא נראה כדמות לא מוסרית וחסרת מצפון בהמשך הוא מתגלה כדמות מורכבת הרבה יותר בעלת כבוד וסימפטיה.

בעיבודה הטלוויזיוני של הסדרה, הוא מגולם על ידי השחקן הדני ניקולאי קוסטר-ולדאו שבעבור תפקיד זה הועמד לפרסי סאטורן ובחירת מבקרי הטלוויזיה לשחקן המשנה הטוב ביותר וכן לפרס בחירת הקהל לדמות האנטי-גיבור האהובה ביותר.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

באירועים הקודמים ל"משחקי הכס"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יימי נולד זמן קצר לאחר לידתה של אחותו התאומה, סרסיי. שניהם מתוארים בתור ילדים כבלתי נפרדים, וכבר בגיל צעיר קיימו גילוי עריות שהמשיך גם בבגרותם ואפילו אחרי נישואיה של סרסיי לרוברט באראתיאון. בגיל 15 השתתף ג'יימי בקרב הראשון שלו נגד אחוות קינגסווד בתור נושא כליו של לורד סומנר קרייקהול ואחריו קיבל תואר אבירות מסר ארתור דיין.

לפני חזרתו לצוק קאסטרלי, ביקר את אחותו במעלה המלך ששכנעה אותו להצטרף למשמר המלך כדי שיישאר קרוב אליה. ג'יימי התקבל למשמר המלך (והבין עד מהרה שמינויו אושר משום שהמלך אאריז רצה לגרום לטיווין אביו לאבד את יורשו, שכן חברי משמר המלך לא יכולים לשאת אישה), אבל אחרי שטייווין התפטר מתפקידו כיד המלך, הוא לקח איתו את סרסיי בחזרה לצוק קאסטרלי.

במהלך שירותו כאביר במשמר המלך, החל ג'יימי לפתח רגשות קשים כלפי המלך אאיריז. הוא צפה בו שורף את לורד ריקארד סטארק ובנו בראנדון בעודם חיים ושמע אותו אונס את אשתו (שהייתה גם אחותו), רהאילה. השיא הגיע כאשר טיווין, אביו של ג'יימי, החליט לתקוף את מעלה המלך במהלך המרד של רוברט. ג'יימי הבין שהמלך אאיריז רוצה לשרוף את מעלה המלך ואת תושביה באש פרא כדי למנוע מהצבא של טיווין להשיג אותו. בתגובה לכך, הרג ג'יימי את המלך אאיריז שנמצא במהרה על ידי חייליו של טיווין. על מעשה זה קיבל ג'יימי את הכינוי המעליב "הקוטל-מלך" (The Kingslayer), כשרק מעטים יודעים את המניע להריגה.

כמה שנים מאוחר יותר, ג'יימי וטיריון הצילו אישה צעירה ששמה טיישה מקבוצת אנשים פורעי חוק. טיריון התאהב בטישה והשניים נישאו בחשאי. כשטייווין גילה זאת, הוא הורה לג'יימי לספר לטיריון שאביהם שכר אותה כדי שיאבד את בתוליו. בעקבות הסיפור הפך טיריון מצולק למשך שנים רבות ונראה שג'יימי נושא אשמה רבה בגלל הסיפור הזה, אם כי לא ידוע אם ג'יימי היה מודע לכך שטייווין גם אילץ את טיריון לראות את טיישה נאנסת על ידי השומרים שלו.

בספרים הראשונים ובעונות הראשונות בטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'יימי לאניסטר מלווה את המשלחת המלכותית בדרכה לווינטרפל, לשם נסע המלך רוברט במטרה להציע לחברו הוותיק אדארד סטארק את תפקיד יד המלך. במהלך הביקור, בנו הקטן של אדארד, בראן, מגלה בטעות שג'יימי וסרסיי מקיימים יחסי מין בעודו מטפס על טירה וג'יימי דוחף אותו מהחלון כדי להרוג אותו ובמטרה לשמור על הקשר המיני ביניהם בסוד.

בראן, מצליח לשרוד את הנפילה אך הופך לנכה ומאוחר יותר כאשר מתנקש מנסה להרוג את בראן, קייטלין סטארק אוסרת את טיריון, אחיו של ג'יימי, מתוך מחשבה שהסכין של המתנקש הייתה שייכת לו. כנקמה על מעשה זה, ג'יימי תוקף את אנשיו של אדארד סטארק ומתנהל ביניהם קרב ברחובות מעלה המלך ובסופו של דבר שני הצדדים סופגים אבדות רבות ואדארד נפצע קשה ברגלו. בהמשך, מגלה נד כי שלושת ילדיו של המלך רוברט הם למעשה תוצר הרומן של ג'יימי וסרסיי, אך השתלשלות האירועים מובילה לכך שהוא מוצא להורג על ידי בנם הבכור, ג'ופרי באראתיאון, שמוכתר למלך החדש.

בנו של אדארד, רוב מכריז מלחמה כנגד בית לאניסטר (שתיוודע לימים כמלחמת חמשת המלכים) וג'יימי מסייע לאביו במלחמה ומפקד על חצי מהצבא הלאניסטרי. הוא מצליח לכבוש את נהרן מידם של בית טאלי (שמצוי בברית עם בית סטארק), אך מאוחר יותר מפסיד לצבאו של רוב ונופל בשבי. למרות נפילתו של ג'יימי בשבי, ג'ופרי ממנה אותו למפקד משמר המלך.

בספר השני בסדרה, טיריון עורך מספר ניסיונות על מנת לשחרר את ג'יימי בכך שהוא מציע לסטארקים את סאנסה ואת אריה עבורו (בסדרת הטלוויזיה, לורד פיטר בייליש משמש כמתווך בעסקה). מאוחר יותר, ג'יימי מקיים שיחה עם קייטלין במהלכה הוא מתוודה בניסיון רציחתו של בראן סטארק ועל גילוי העריות שלו עם סרסיי. הוא גם לועג לנד ואומר לה שזנח את כבודו ברגע שהפך אבא לממזר. בסדרת הטלוויזיה ג'יימי לא מתוודה בפני קייטלין על גילוי העריות וכשנשאל מדוע ניסה לרצוח את בראן הוא בוחר לא לענות לה. בספרים מופיע קטע נוסף שנשמט, כאשר אדם שמתחזה לאדמיור טאלי משחרר את ג'יימי מהשבי, אך הוא נתפס במהרה על ידי אדמיור האמיתי ומוחזר לכלא. בסדרת הטלוויזיה קיים קטע מקביל אך שונה, שבמהלכו ג'יימי הורג את שותפו לתא (בן דודו) ואת השומר ובכך מצליח למעשה לברוח מהשבי, אך נתפס גם כאן במהרה.

בהמשך, ג'יימי משוחרר על ידי קייטלין בתמורה לסאנסה ואריה ונשלח למעלה המלך בליווי בריאן מטארת' ובן דודו, קליאוס פריי (בסדרת הטלוויזיה הוא מלווה על ידי בריאן מטארת' בלבד). במהלך המסע הוא מספר לה על המניעים האמיתיים שגרמו לו להרוג את המלך המשוגע ונוצר בין שניהם חיבור. בדרך, קליאוס נהרג על ידי שודדים וג'יימי ובריאן נופלים בשבי של אחדים מבני חסותו של רוז בולטון. בפקודת מנהיג החבורה, וארגו הואט, כורת אחד מהאנשים את ידו הימנית של ג'יימי בניסיון לסכסך בין הבולטונים ללאניסטרים (דבר שלא קרה בפועל). בסדרת הטלוויזיה קורה הדבר אחרי שג'יימי מונע מאנשי החבורה לאנוס את בריאן. כריתת ידו הימנית של ג'יימי גורמת לו להפוך לחצי-אדם, מאחר שג'יימי איבד את יד החרב שלו, ואיתה איבד את עצמו.

ג'יימי ובריאן נלקחים לטירת הארנהאל, שם רוז בולטון חושף בפני ג'יימי את התוכנית שלו לעשות ברית עם הלאניסטרים. בולטון שולח את ג'יימי חזרה למעלה המלך, יחד עם צבא. בריאן נשארת כשבויה בטירה, אבל ג'יימי חולם עליה בלילה והולך לחלץ אותה. הוא מגיע למעלה המלך ומגלה שבנו, המלך ג'ופרי הורעל למוות ושטיריון אחיו מאושם ברצח, למרות שג'יימי מסרב לאמין שהוא זה שעשה זאת. בסדרת הטלוויזיה המוות של ג'ופרי מתרחש רק לאחר חזרתם של בריאן וג'יימי אל מעלה המלך ונוספה סצנה שבה ג'יימי אונס את סרסיי בסמוך לגופת בנם.

אחרי כן, ג'יימי נותן לבריאן חרב פלדה ולריאנית שחושלה מחדש מהחרב המקורית של נד סטארק במטרה שתסייע לה למצוא את סאנסה ואריה. בסדרת הטלוויזיה הוא נותן לה גם את פודריק פיין לנושא כלים, לאחר שזה ניתן לו על ידי טיריון. בניגוד לכך, בספרים פודריק חובר לבריאן מאוחר יותר בתקווה למצוא את טיריון שנמלט מווסטרוז בעזרתו של ואריז. ג'יימי הוא למעשה זה שמשחרר את טיריון מתאו בכלא ומאפשר לו להימלט, לאחר שטיריון מפסיד במשפט בקרב בו ונידון למוות. ג'יימי משחרר את טיריון בגלל רגשות האשמה שלו בסיפור על טישה ומספר לו שהיא לא הייתה זונה והוא נאלץ לעשות זאת בגלל אביהם. טיריון הזועם נוטר טינה לג'יימי ולאביהם ומספר לו בתגובה על הבגידות החוזרות ונשנות של סרסיי וטוען בשקר שהוא באמת זה שרצח את ג'ופרי. בסדרת הטלוויזיה, העלילה של טיישה נשמטה וג'יימי וטיריון נפרדים זה מזה בשלום (עוד לפני שג'יימי מודע לכך שטיריון רצח את אביהם). בנוסף לכך, ג'יימי הוא זה שמייעץ לטיווין לערוך לטיריון משפט בקרב.

עוד שוני בין הספרים לסדרת הטלוויזיה הוא שלפני הימלטו של טיריון הוא מייעץ לג'יימי להסתייע בברון כדי להתאמן בידו השנייה ולשוב להיות לוחם. בספרים, ג'יימי בוחר בעצמו את סר אילין פיין שיאמן אותו (מפני שאילין פיין חסר לשון ולכן לא יוכל לספר לאחרים על היכולת הגרועה של ג'יימי בידו השמאלית). עלילת האימונים של ג'יימי עם פיין שונתה בסדרה בין היתר בגלל שהשחקן ששיחק את פיין לקה בסרטן[3].

ב"משתה לעורבים" ו"ריקוד עם דרקונים"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהמשך, סרסיי מציעה לג'יימי את תפקיד יד המלך. אחרי שהוא מסרב, היא מבקשת ממנו לרכוב לנהרן ולכבוש את הטירה מידיו של סר ברינדן "בלאקפיש" טאלי, אחד מהאדונים האחרונים שנשארו נאמנים לבית סטארק. בדרכו לנהרן הוא פוגש את בן דודו, לאנסל, שמתוודה בפניו ששכב עם סרסיי. הוא מנסה לדבר עם בלאקפיש ולשכנע אותו לוותר על הטירה, אבל בלאקפיש לא מסכים להיכנע. במקום זאת, הוא משכנע את אחיינו של ברינדן והאדון הנוכחי של ריברן, אדמיור טאלי, המוחזק בשבי על ידי בית פריי מאז החתונה האדומה לוותר על הטירה. הוא מבטיח לו בתמורה למנוע שפיכת דם ומאיים עליו שאם לא יעשה זאת, יהרוג את התינוק שלו ברגע שייוולד.

אחרי לקיחת הטירה, ג'יימי מקבל מסרסיי מכתב בו היא כותבת שנאסרה על ידי הדרור העליון ומבקשת ממנו להתמודד עבורה במשפט בקרב אם יתרחש כזה. ג'יימי בוחר שלא לענות למכתב שלה ומצווה על אחד מנושאי הכלים שלו לשרוף אותו. קטע זה נשמט לגמרי מסדרת הטלוויזיה.

בהמשך, ג'יימי רוכב לטירת רייבנטרי הול ומשכנע את לורד טייטוס בלאקווד, אחרון האדונים התומכים ברוב סטארק להיכנע לו. צעד זה מסיים למעשה באופן סופי את המרד של בית סטארק, היריב העיקרי של בית לאניסטר במלחמת חמשת המלכים. בסוף הספר החמישי, ג'יימי מקבל ביקור לא צפוי מבריאן מטארת', שמבקשת את עזרתו לאחר שמצאה את סאנסה שנמצאת בידיו של כלב השמירה המאיים להרוג אותה. לא ידוע אם הסיפור נכון, שכן בפעם האחרונה שנראתה, בריאן מטארת' נלכדה על ידי ליידי לב-אבן (לשעבר קייטלין סטארק שהוחזרה לחיים על ידי האחווה) שאיימה להרוג אותה. בסדרת הטלוויזיה כל עלילת ליידי לב-אבן נשמטה[4].

בעונות המאוחרות של סדרת הטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מהעונה החמישית, קו העלילה של ג'יימי בסדרת הטלוויזיה משתנה לחלוטין מזה בספרים. כאשר סרסיי מקבלת איום על חייה של מירסלה, היא שולחת את ג'יימי וברון במשימה סודית לדורן כדי לחלץ אותה. בזמן שהם מנסים לברוח הם נתקלים בנחשיות החול, הבנות הממזרות של אוברין ונעצרים על ידי שומרי הארמון. דוראן מארטל, שליט דורן מבין שהאיום על חייה של מירסלה נשלח מאלריה סאנד, המאהבת לשעבר של אוברין המחפשת נקמה על מותו לאחר שהפסיד במשפט בקרב נגד ההר. דוראן מחליט לשלוח את מירסלה ואת בנו טריסטיין בחזרה למעלה המלך. בזמן שהספינה מפליגה מדורן, מירסלה מודה בפני ג'יימי שתמיד ידעה שהיה אביה והשניים חולקים חיבוק קצר, אך בו ברגע מירסלה מתמוטטת ומתה לאחר שהורעלה על ידי אלריה.

בעונה השישית, ג'יימי חוזר למעלה המלך עם גופתה של מירסלה ומגלה על "מצעד הבושה" שסרסיי עברה. הוא מתעמת עם הדרור העליון על כך שהכריח אותה ללכת עירומה ברחובות מעלה המלך וכאשר מבין שגם מרג'רי עתידה לעבור מצעד דומה, הוא מנסה לשחרר אותה ואת לוראס ביחד עם צבא טיירל. לתדהמתו, מגלה ג'יימי שמרג'רי הפכה להיות חסידה של הדרור העליון ושבעקבותיה הפך גם בנו, המלך טומן, לחסיד האמונה, וזה מחליט להדיח את ג'יימי מתפקידו במשמר המלך בשל ניסיון חתירה כנגד המשטר והדת.

בפקודת טומן, ג'יימי נשלח ביחד עם צבא לאניסטר לכבוש את נהרן מידיו של ברינדן "בלאקפיש" טאלי, שניצל מהחתונה האדומה והצליח לכבוש את הטירה מחדש מידי בית פריי. כמו בסדרת הספרים, ג'יימי מצליח לקבל את הטירה אחרי סדרה של מהלכים - הוא כושל בניסיון לשכנע את בלאקפיש להיכנע, אך עדיין מצליח לקבל את הטירה ללא שפיכות דמים בכך שהוא מאיים על אדמור טאלי (אדון נהרן שמוחזק בשבי אצל בני פריי) שאם לא יורה להעביר לידיו את הטירה, הוא יהרוג את בנו התינוק. אחרי כן, הוא חוזר למעלה המלך ומגלה שסרסיי הוכרזה כמלכה החדשה לאחר שפוצצה את הספט של ביילור והרגה את הדרור העליון וחסידיו, הטיירלים ודודם, קוואן. למרות אירועים אלו ופלישתה של דאינריז טארגאריין לווסטרוז, הוא עדיין נשאר נאמן לאחותו סרסיי.

בעונה השביעית, בעזרת בית טארלי והאדונים האחרים של ארצות השפע שנשבעים אמונים לבית לאניסטר, ג'יימי מוביל את המתקפה הלאניסטרית על רמות גנים, בירתם של הטיירלים. לאחר כיבוש העיר, ג'יימי הולך לחדרה של אולנה ונותן לה למות בשתיית רעל ללא כאב. אולנה מנצלת את ההזדמנות ומספרת לו שהיא זו שהרעילה את ג'ופרי. בדרכם חזרה למעלה המלך, הצבא הלאניסטרי בראשות ג'יימי מותקף על ידי חלק מצבאה של דאינריז טארגאריין ואחד מדרקוניה. במהלך הקרב ג'יימי מנסה להרוג את דאינריז (ללא הצלחה) וניצל במזל על ידי ברון מהדרקון שמנסה לשרוף אותו בחיים. הקרב מסתיים בהפסד צורב עבור בית לאניסטר, שמאבד את בית טארלי ואדוני ארצות השפע לטובת דאינריז.

בעיבוד הטלוויזיוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליהוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

השחקן ניקולאי קוסטר-ולדאו שמגלם את ג'יימי בסדרת הטלוויזיה

ההכרזה על ליהוקו של ניקולאי קוסטר-ולדאו לתפקיד של ג'יימי יצאה באוגוסט 2009[5]. קוסטר-ולדאו הוא אחד השחקנים שמרוויחים את הסכום הגבוה ביותר עבור פרק טלוויזיוני. באוקטובר 2014 פורסם שקוסטר-ולדאו ומספר שחקנים ראשיים נוספים שהיו חתומים בהפקה לשש עונות קיבלו העלאת שכר משמעותית[6] עבור תפקידם לעונות 5–7 וחוזה מחודש שמבטיח את השתתפותם בעונה 7. בסמוך ליציאת העונה החמישית פורסם באתר Deadline.com שקוסטר-ולדאו מרוויח קרוב ל-$300,000 לפרק. ביוני 2016 דיווח עיתון הוליווד ריפורטר שקוסטר-ולדאו עתיד להרוויח למעלה מ-$500,000 לפרק עבור עונות 7–8. ב-2017, הפך קוסטר-ולדאו לאחד השחקנים המשתכרים ביותר בהיסטוריה עבור פרק, כאשר השכר שלו קפץ ל-£2,000,000 לפרק.

בדומה לג'יימי, קוסטר-ולדאו איננו שמאלי"[7] במציאות ולכן כאשר הוא מגלם את ג'יימי (שאיבד את ידו הימנית בעונה השלישית) איננו יכול להשתמש ביד ימין שלו ולכן הוא נאלץ להתמודד עם קושי פיזי ושלא להשתמש ביד הדומיננטית שלו.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שלוש העונות הראשונות, הסדרה הפכה את ג'יימי מאחד הנבלים הברורים לדמות שהיא "סוג של אנטי-גיבור"[8]. העיתונאי מאט פאולר מ-IGN ציין ב-2013 שהמסע שעבר עם בריאן מטארת' היה קו העלילה הטוב ביותר בעונה השלישית, מלבד החתונה האדומה. אדריק דודס מטיים מגזין כינה את ג'יימי "דמות מורכבת, חביבה באופן מוזר". אנדרו רומאנו מ-The Daily Beast סיכם זאת באופן הבא:

אבל ג'יימי לא היה דמות [שהתנהלה באופן] "שחור-לבן" לאורך זמן רב. בעצם, משחקי הכס העבירה את שלוש העונות הבאות כדי להפוך אותו לדמות די סימפטית. נקודת המפנה היתה כאשר ג'יימי נתפס ונכלא על ידי הסטארקים - חוויה שהצניעה אותו, הפכה אותו לאנושי יותר ולבסוף השאירה אותו ללא יד החרב שלו כשהוא נאבק למצוא זהות חדשה במקום זו של הקוטל-מלך. ודאי, ג'יימי עדיין יכול להרוג את בן הדוד שלו כדי לברוח מהשבי. אבל הוא יכול גם להציל את השותפה שלו בריאן מטארת' מדוב. ולהתחייב להחזיר את בנות סטארק לאימן, קייטלין. ולסרב להרוג את אחיו טיריון מטעם סרסיי. וכן הלאה. הוא היה אידיוט נתון בסכנה - אבל הוא בעצם ניסה לעשות את הדבר הנכון[9].

המקור באנגלית
But Jaime wasn't a black-and-white baddie for long. In fact, GoT spent the next three seasons transforming him into a pretty sympathetic character. The turning point was when Jaime was captured and chained up by the Starks—an ordeal that humbled him, humanized him, and eventually left him without a sword hand, struggling to find a new, post-Kingslayer identity for himself. Sure, Jaime could still slaughter his own cousin to escape captivity. But he could also rescue his sidekick Brienne of Tarth from a bear. And pledge to return the Stark girls to their mother, Catelyn. And refuse to kill his brother Tyrion on Cersei's behalf. And so on. He was a compromised, conflicted asshole—but he was basically trying to do the right thing.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 בספרים.
  2. ^ 2.0 2.1 2.2 בעיבוד הטלוויזיוני.
  3. ^ Renfro, Kim (19 באפריל 2015). "Why you'll see more of this fan favorite in season five of 'Game of Thrones'". Business Insider. בדיקה אחרונה ב-1 בספטמבר 2017. 
  4. ^ Lee, Ben (14 ביולי 2017). "George RR Martin "argued" with Game of Thrones bosses over decision NOT to include Lady Stoneheart". Digital Spy. בדיקה אחרונה ב-1 בספטמבר 2017. 
  5. ^ Hibberd, James (20 באוגוסט 2009). "HBO appoints subjects to Thrones". The Hollywood Reporter. בדיקה אחרונה ב-1 בספטמבר 2017. 
  6. ^ Belloni, Matthew; Goldberg, Lesley (30 באוקטובר 2014). "Game of Thrones Cast Signs for Season 7 with Big Raises". The Hollywood Reporter. בדיקה אחרונה ב-1 בספטמבר 2017. 
  7. ^ Nguyen, Hanh (25 באפריל 2013). "Game of Thrones' Coster-Waldau on Jaime Losing His Hand ... But Not His Hair". TV Guide. בדיקה אחרונה ב-1 בספטמבר 2017. 
  8. ^ Saraiya, Sonia (20 באפריל 2014). "Rape of Thrones". The A.V. Club. בדיקה אחרונה ב-7 בספטמבר 2017. 
  9. ^ Romano, Andrew (14 באפריל 2014). "Why We Should Pretend the Game of Thrones Rape Scene Never Happened". The Daily Beast. בדיקה אחרונה ב-1 בספטמבר 2017. 
שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים רוחות החורף
(טרם יצא לאור)
חלום של אביב
(טרם יצא לאור)