לדלג לתוכן

בית ארין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמלו של בית ארין

בית אריןאנגלית: House Arryn) הוא אחד ממשפחות האצולה בסדרת הפנטזיה שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין.

בני ארין מאופיינים בכבוד, בהתאם לאימרה שלהם, רם ונישא ככבוד (באנגלית: As High As Honor). מעוז כוחם הוא טירת קן הנשרים הגבוהה אך הקטנה, הנחשבת בלתי חדירה, והם שולטים על בקעת ארין שבצפון-מזרח וסטרוז. סמלו של בית ארין הוא בז וסהר לבנים על רקע תכול, ואלו צבעי הבית. יחד עם בית טיירל, בית ארין הוא בית האצולה הבכיר היחיד שבו אף אחד מבני המשפחה לא שימש כנקודת תצפית בפרקים. ממזרים שנולדים בבקעה נקראים בשם המשפחה "אבן".

עד כיבושו של אאיגון הראשון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשיו של בית ארין מזוהים עם האנדאלים, הלוחמים שפלשו לווסטרוז ולחמו בראשוני האדם. במהלך הפלישה הרג סר ארטיס ארין האנדאלי, שכונה "אביר הבז", את מלך הבקעה רובאר רויס השני מראשוני האדם (אף על פי ששושלת רויס המשיכה בבקעה והיא השושלת השנייה הכי בכירה בבקעה אחרי ארין) ולכן ראשוני האדם והאנדאלים נשבעו לו אמונים כמלך הבקעה החדש. ראשוני האדם שלא נשבעו לארין אמונים גורשו להרי הירח ונקראו "שבטי הרי הבקעה". תחת שלטון בית ארין התרחב שטח השליטה שלהם. אחת המלחמות הגדולות ביותר שבהן השתתף בית ארין הייתה "המלחמה על פני המים" נגד מלכי החורף בצפון מבית סטארק על איי "שלוש האחיות", בה ניצחו מלכי הבקעה וההר מבית ארין. כשהגיע אאיגון "הכובש" טארגאריין לווסטרוז הוא נתן את הפיקוד לכיבוש הבקעה בידיה של אחותו הבכורה ויסניה ודרקונה ואהיגאר. לאחר שצייה הובס, ויסניה שרפה בעזרת ואהיגאר את כל צי הבקעה. כשהמלכה העוצרת של הבקעה יצאה לקרב רגלי, עפה ויסניה לקן הנשרים וגרמה לנסיך רונאל להתאהב בדרקונה. כשהמלכה חזרה לקן הנשרים היא ראתה את בנה יושב על ברכיה של ויסניה ומתחנן לאמו שתיתן לו לרכב על הדרקון. היא הבינה שכשהוא ימלוך בזכות הוא ממילא ייתן לבית טארגאריין את שבועתו, וכדי למנוע עד אז קורבנות מיותרים כרעה ברך והעניקה את שבועת האמונים לכובשים. בתמורה ויסניה הכריזה על בית ארין בתור הלורדים המגנים של הבקעה וריבוני המזרח של וסטרוז בשם כס הברזל, תארים בהם החזיקה השושלת במשך 300 שנים.

הלורד ג'ון ארין, שנישא כבר פעמיים, נישא בפעם לליסה טאלי ורק ממנה הוליד ילד אחרי שני ולדות מתים וארבע הפלות, את רוברט החלש והחולני. כשהיו צעירים, התחנכו אדארד סטארק ורוברט באראתיאון אצל הלורד ארין בקן הנשרים. לכן כשפצח המרד נגד אאיריז השני טארגאריין, "המלך המשוגע", היו בצבא המורדים בית באראתיאון שהוביל את המרד, בית ארין, בית סטארק ובית טאלי. לאחר ניצחונו של רוברט מונה ג'ון ארין לימין המלך, היועץ הקרוב ביותר למלך, ושכנע את בית מארטל שדורן לא תפרוש מהממלכה. במהלך כהונתו ג'ון מגלה שהנסיכים ג'ופרי, מירסלה וטומן באראתיאון הם למעשה תוצאות של גילוי עריות בין סרסיי וג'יים לאניסטר, אך לפני שזכה לחשוף זאת הוא מת בפתאומיות. מותו של לורד ארין הניע את רוברט באראתיאון לפנות לאדארד סטארק בתחילת "משחקי הכס" להחליף את ג'ון המנוח ולהתמנות לימין המלך, מה שהניע את רוב העלילה של הסדרה וגרם בעקיפין למלחמת חמשת המלכים.

בזמן מלחמת חמשת המלכים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שהבחירה ההגיונית של בית ארין בהנהגת ליסה, אחותה של קייטלין סטארק, הייתה לתמוך במלחמה באחיינה רוב סטארק, אך במקום זאת שמרה הבקעה על נייטרליות כדי להגן על עצמה מפני פשיטות שבטי הרי הבקעה. לאחר שנרצח ג'ופרי באראתיאון וסאנסה סטארק נאלצה לברוח ממעלה מלך, מבריח אותה אצבעון כדי לפגוש את דודתה ליסה. אצבעון וליידי ליסה נישאים, ולאחר מכן רוצח אצבעון את ליסה ומעליל שזה היה מאליריון, הזמר האהוב על הליידי. כתוצאה מכך הופך אצבעון לריבון הזמני של הבקעה עד שרוברט יגדל מספיק כדי לשלוט בעצמו. חלק מהלורדים של הבקעה, בהם יון רויס ("הארד") ולין קורבריי, מורדים בו, אך הוא פותר את הבעיה הזו ומחזק את מעמדו. לאחר מכן מתכנן אצבעון להשיא את סאנסה להארולד הארינג (המכונה "הארי היורש" כי הוא השני בסדר הירושה לשלטון בבקעה אחרי רוברט החולני) ובכך היא תוכל להיות הליידי של קן הנשרים אם וכאשר רוברט ימות בלי ילדים ותוכל לכבוש בחזרה את וינטרפל.

לורד ג'ון ארין, בנו של הלורד ג'ספר ארין והיחיד מבין שלושת ילדיו אשר העמיד צאצא, היה לורד קן הנשרים, מגן הבקעה, ריבון המזרח וימין המלך של רוברט הראשון באראתיאון. ג'ון נשא שלוש נשים, האחרונה מביניהן הייתה ליסה טאלי שהולידה את בנו היחיד רוברט. כשהגיע ג'ון למעלה המלך וכיהן כימינו של רוברט, הוא קיבל פנייה מאחיו של המלך סטאניס באראתיאון שהתעורר אצלו חשד שהנסיכים ג'ופרי, מירסלה וטומן אינם בניו של המלך רוברט אלא פרי גילוי עריות של המלכה סרסיי לאניסטר ואחיה ג'יימי. ג'ון מחליט לחקור את הנושא ומגלה תוצאות מפתיעות אבל אז מת במפתיע. מילותיו האחרונות של לורד ג'ון ארין לאשתו ליסה היו "הזרע חזק" ("The seed is strong"), שפורש כהתייחסות לרוברט הקטן והחולני, שבכל זאת ישרוד וישלוט בבקעה.

ליידי ליסה ארין (לשעבר טאלי) הייתה בתו השנייה של לורד הוסטר טאלי מנהרן והליידי של קן הנשרים. עוד בילדותה בנהרן התאהבה ליסה בבן חסותו של אביה, בן של לורד זוטר בשם פיטר בייליש, והיו ביניהם יחסי חברות ואפילו אהבה. בגלל אהבתה לבייליש כעסה ליסה על אביה כשהשיא אותה ללורד ג'ון ארין הזקן חשוך הבנים במהלך המרד של רוברט. לאחר שישה הריונות כושלים, ילדה ליסה את בנה היחיד רוברט (המכונה גם רובין-חמד), ילד חלוש וחולני. לאחר שג'ון הורעל, כותבת ליסה לאחותה קייטלין סטארק שהיא חושדת כי בית לאניסטר הרעיל את בעלה. במהלך סופת החרבות נישאת ליסה לאהוב ילדותה, פיטר בייליש, וזה מפיל אותה דרך דלת הירח, חור המוביל כ-200 מטר למטה מקן הנשרים ומאשים בכך את הזמר האהוב על ליסה, מאריליון.

רובין ארין

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לורד רוברט ארין, בנו היחיד של הלורד ג'ון ארין ואשתו ליסה, לורד קן הנשרים, מגן הבקעה וריבון המזרח. רובין, הוא ילד חולני בן 8, ולכן אירוני שהוא זה ששולט בבקעה ואחראי על מזרח וסטרוז. רובין מתואר כילדותי ומפונק, ולפי הכתוב ינק עד גיל מאוחר מאוד.

נושאי דגלו של בית ארין

[עריכת קוד מקור | עריכה]

נושאי דגלו של בית ארין הם הלורדים של ההר והבקעה, שנשבעו לו אמונים. ביניהם - בית רויס (הענף הבכיר והענף הזוטר) מרונסטון, בית קורבריי מבית הלב, בית סאנדרלנד משלוש האחיות, בית ויינווד מטירת אלוני הברזל, בית טמפלטון מתשעת הכוכבים, בית לינדרלי מיער הנחשים, בית גראפטון מעיר שחף, בית האנטר מהיכל לונגבו, בית רדפורט מרדפורט ובית בלמור משיר-עז.

שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים רוחות החורף
(טרם יצא לאור)
חלום של אביב
(טרם יצא לאור)