שיר של אש ושל קרח - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שיר של אש ושל קרח, סדרת ספרי הפנטזיה האפית מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין, כוללת מספר עצום של דמויות. הסדרה עוקבת אחר שלושה קווי עלילה השזורים זה בזה: מלחמות ירושה לשליטה על כס המלוכה וסטרוז בין מספר בתי אצולה; האיום הגובר של ההלכים הלבנים העל-אנושיים שמעבר לגבול הצפוני של וסטרוז; השאיפה של דאינריז טארגאריין, היורשת הגולה של השושלת הקודמת בשלטון.

כל פרק מוקדש לנקודת מבט של דמות מסוימת, המסופרת בגוף שלישי. מספר הדמויות גדל מתשע, במשחקי הכס (1996), ל-18 בריקוד עם דרקונים (2011).

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם הדמות תיאור הדמות
בית סטארק
אדארד סטארק ("נד")
Eddard (Ned) Stark
לורד ווינטרפל וריבון הצפון, בעלה של קייט ואביהם של 6 ילדים (רוב, ג'ון שלג, סאנסה, אריה, בראן, ריקון). חברו הטוב של המלך רוברט בראתיאון, אשר עזר להמליכו במרד כנגד המלך המשוגע אאריז טארגאריין. זומן על ידי רוברט לשמש כימינו בבירת הממלכה. חושד שבית לאניסטר רוצה לרצוח את רוברט בראתיאון בשביל לתפוס את כס המלוכה ומגלה בהמשך שכל ילדיו של רוברט הם בעצם ממזרים שנולדו לג'יים לאניסטר ואחותו המלכה סרסיי, ושלרוברט יש כמה ילדים ממזרים ברחבי מעלה המלך. לאחר מותו של רוברט, חובר ללורד בייליש בניסיון להפיל את שלטון לאניסטר שעומד לקום בהמלכת המלך ג'ופרי, אבל נבגד על ידיו ונכלא באשמת בגידה. מוצא להורג על ידי המלך ג'ופרי בכריתת ראש. בעקבות מותו מכריז בית סטארק מלחמה על המלך ג'ופרי, והצפון מכתיר את בנו, רוב סטארק, למלך הצפון.
קייטלין סטארק
Catelyn Stark
אשתו של נד סטארק ואימם של כל ילדיו פרט לג'ון שלג. הוסטר טאלי היה אביה ואדמור טאלי וליסה ארין הם אחיה. אם מגוננת באופייה. היא מייעצת לרוב שלא יתחתן עם טליסה אך לשווא ולאחר מכן בחתונה בבית פריי שהופכת למארב לאנשי הצפון נהרגת עם בנה וכלתה.

בספרים היא קמה לחיים כ"ליידי סטון-הרט" בידי בריק דונדריון ומנהיגה מלחמה על כל בית פריי, בולטון או לאניסטר.

רוב סטארק
Robb Stark
בנו בכורו של נד סטארק. לאחר פרוץ מלחמת האזרחים בווסטרוז, מוכרז כמלך הצפון. הוא יוצא למלחמה כדי להדיח את ג'ופרי מן השלטון, לפצל את הצפון משבע הממלכות של ווסטרוז ולשחרר את אחיותיו הנמצאות בשבי המלכה סרסיי. הוא לא מצליח להגשים זאת עקב הסכם שערך טיווין לאניסטר עם רוז בולטון ובית פריי שהורגים אותו בחתונה האדומה יחד עם משפחתו ואנשיו.
טליסה סטארק
Talisa Stark
טליסה סטארק (במקור מייגיר) היא בחורה שעברה בצבאו של רוב לאחר שמרד במלך ג'ופרי ובמהלך הקרבות היא מתחילה לרפאות את הפצועים משני הצדדים. רוב רואה אותה לראשונה ושואל למה היא עוזרת לפצוע חייל לאניסטר ובתגובה היא אומרת שהוא לא פגע בו ולא הרג את אביו. לאט לאט הם מתאהבים ולמרות שרוב התחייב להתחתן עם אחת מבנות פריי, הוא מבטל את ההסכם ומחליט להתחתן עם טליסה וגם מכניס אותה להיריון. וולדר פריי נוקם ברוב בחתונה האדומה, בה נרצחים רוב, טליסה וקייטלין ומרבית משפחות הצפון הנאמנות להם.

בספרים היא מכונה ג'יין ווסטרלינג והיא לא מגיעה לחתונה האדומה ולא נרצחת בה, אך נשבית בידי ג'יימי לאניסטר. למעשה הוריה אפילו ידעו על החתונה ולא גילו על כך לביתם.

ג'ון שלג
Jon Snow
בנו הממזר של נד סטארק ומפקד משמר הלילה. בעקבות דודו, בנז'ן, מצטרף למשמר הלילה שבחומה. לאחר שמושבע לחבר המשמר, יוצא למסע מעבר לחומה. לאחר שבפקודת מפקדיו "עזב" את משמר הלילה והסתנן לשורות "האנשים החופשיים" שבהנהגת מאנס ריידר כדי לאסוף מידע על הפראים, ומאוחר יותר בלם את מתקפתם על טירת שחור. ג'ון הוא לוחם אמיץ ובעל כבוד, שמנסה לאחד את משמר הלילה, הפראים ובתי הצפון לקרב מגן על וסטרוז מפני ההלכים הלבנים.
סאנסה סטארק
Sansa Stark
בתו הבכורה של נד, הידועה ביופיה, עדינותה ושיערה הג'ינג'י הארוך. בתחילת הסדרה היא מנסה למצוא חן בעיני משפחת השלטון ומשפחתה של המלכה, אך לאחר הוצאתו להורג של אביה, נעשה בה שימוש על ידי משפחת המלוכה ומשפחות האצולה המנסים להבטיח את הצפון. היא מבינה שעליה "לשחק את המשחק" כדי לשרוד עד שתוכל לברוח ולחזור צפונה, הביתה.
בראן סטארק
Bran Stark
אחיהם הצעיר של רוב, ג'ון, סאנסה, אריה ואחיו הגדול של ריקון. הופך למשותק בשתי רגליו לאחר שהוא מושלך מחלון צריח טירתו. מגלה כי הוא זאבן - יכול לשלוט בבעלי-חיים ולחזות חזיונות דרכם.
אריה סטארק
Arya Stark
בתו הצעירה של נד. בניגוד לאחותה סאנסה, מנעמי החצר אינם קוסמים לה והיא מעדיפה להיות לוחמת קשוחה. לאחר שמגיעה עם אביה למעלה מלך היא נמלטת לשם מחופשת לבן, מופקדת בידי טיווין לאניסטר לעזור לאנשיו ונמלטת בידי איש מסתורי בשם "ג'אקן האגר". בהמשך היא נחטפת בידי סנדור קלגיין שמנסה להביא אותה למשפחתה לשם מכירתה, אך עקב החתונה האדומה התוכנית נהרסת. לאחר קרב קשה סנדור נפגע וגוסס למוות ואריה משאירה אותו ועולה על ספינה לבראבוס ללמוד משיטותיו של ג'אקן האגר.
ריקון סטארק
Rickon Stark
האח הצעיר ביותר לבית משפחת סטארק. בורח לצד בראן מוינטרפול שנפלה בידי בני גרייג'וי ונפרד ממנו לצד אושה, המתנגדת למעבר מעבר לחומה מחשש מההלכים הלבנים.
בנז'ן סטארק
Benjen Stark
אחיו הצעיר של נד סטארק והסייר הראשון של משמר הלילה. נשלח למשימה מעבר לחומה, אך נעלם ביחד עם אנשיו.
ליאנה סטארק
Lyanna Stark
אחותו הצעירה של נד ובנג'ן שהייתה מאורסת לרוברט באראתיאון. עם זאת לפני חתונתם היא נחטפה בידי ראיגר טארגאריין, מה שעורר את רוברט למרוד במלך אייריס טארגאריין ולבסוף רוברט הורג בדו-קרב את ראיגר ומולך על הכס במקום בית טארגאריין, אך מגלה שליאנה כבר מתה והוא מעולם לא התאושש מהחטיפה שלה.

בסדרת הטלוויזיה ליאנה מוצגת כאמו האמיתית של ג'ון שלג שאיננו ממזר, מאחר שהתחתנה מרצון עם ראיגר ומתה בלידה, תוך הוצאת התחייבות מנד לשמור על סודה.

בית באראתיאון
רוברט באראתיאון
Robert Baratheon
מלך שבע הממלכות בתחילת סדרת הספרים. מלך האנדאלים, הרויינאר וראשוני האדם. בעזרת חברו הטוב, נד סטארק, מרד במלך שבע הממלכות הקודם אאירז מבית טארגאריין ונעשה לשליטן. נהרג על ידי חזיר בר במהלך צייד לאחר שהשתכר מיין חזק מהרגיל שקיבל מנושא כליו, לאנסל לאניסטר, בן דודה של אשתו, סרסיי.
ג'ופרי באראתיאון
Joffrey Baratheon
יורשו של המלך רוברט באראת'און, אך למעשה בנם הממזר של אימו ואחיה. היה מיועד לשאת את סאנסה סטארק, אך בזמן מלחמת חמשת המלכים, מתארס למרג'רי טיירל. הוא סאדיסט ומולך ביד קשה, ורשעותו אינה יודעת גבול. הוא נרצח ביום חתונתו בידי אולנה טיירל וליטלפינגר, אך כולם חושדים שטיריון רצח אותו.
טומן באראתיאון
Tommen Baratheon
אחיהם הצעיר של ג'ופרי ומירסלה, מגלה נטיות לב טובות ואדיבות בהרבה משל אחיו הבכור. כמו אחיו הוא גם מתחתן עם מרג'רי טיירל ומתאהב בה. בדומה לאחיו הוא למעשה בנו הממזר של ג'יימי וסרסיי.
מירסלה באראתיאון
Myrcella Baratheon
אחותו הצעירה של ג'ופרי, נשלחת כבת חסות לנסיכות דורן השכנה, למורת רוחה של סרסיי ושם מתארסת עם טריסטין מארטל. בדומה לאחיה היא למעשה הממזרה של ג'יימי וסרסיי.
גנדרי
Gendry Baratheon
גנדרי הוא בנו הממזר של רוברט באראתיאון אשר אמו לא גילתה את לידתו ובמקום זאת נתנה אותו בסתר לאדון במעלה מלך. הוא אומן בידי הנפח טורו מוט להיות שוליית נפחים. ג'ון ארין ונד סטארק גילו על זהותו מליטלפינגר לפני שנהרגו אך גנדרי מעולם לא ידע על זהותו. לאחר שג'ופרי שלח להרוג את ממזריו של רוברט הוא מצליח לברוח עם אריה ונתפס בידי "האחווה ללא באנרים" בראשות בריק דורנדריון. ואולם האחווה מוסרת אותו למליסנדרה ולסטאניס החושבים להקריב אותו כדי לנצח במלחמה. בעזרתו של סר דאבוס הוא חומק בלילה למעלה מלך.
סטאניס באראתיאון
Stannis Baratheon
אחיהם של רוברט ורנלי היושב בדראגונסטון. לאחר מות אחיו, טוען לכס הברזל, ומנסה לכבוש את מעלה מלך, בסיוע מליסנדרה "הכוהנת האדומה" של אל האור. מאוחר יותר, עולה על החומה בצפון כדי לעזור למשמר הלילה במלחמתם בפראים.
סליס באראתיאון
Selyse Baratheon
אשתו של סטאניס המתמנה למלכה לצידו אחרי מות אחיו הגדול. סליס מאמינה גדולה באל האור, דבר המקרב אותה לכוהנת מליסנדרה והיא מעודדת אותה לעשות דברים נוקשים כמו הקרבת אנשים למען ניצחון בעלה במלחמה. היא אף מסכימה שישכב איתה, לאחר שנולדו לשניהם שלושה בנים שמתו בלידה ורק בת אחת - שירין.
שירין באראתיאון
Shireen Baratheon
שירין היא בתו החיה היחידה של סטאניס ושל סליס באראתיאון. היא חלתה בילדותה בקשקשת אפורה אך רוב גופה למעט לחייה ניצל מהתפטרות המחלה. שירין היא ילדה חייכנית למרות מצבה והיא מקבלת יחס חם מאביה אך יחס קר מאמה. היא מפתחת ידידות עם סר דאבוס ומלמדת אותו לקרוא.
רנלי באראתיאון
Renly Baratheon[1]
אחיהם הצעיר של רוברט וסטאניס. שימש במועצה הקטנה של אחיו. לאחר מותו של רוברט, הכתיר עצמו למלך והיה לאחד המלכים הנלחמים על הכס במלחמה. נרצח בחדרו בנוכחות קייטלין סטארק ובריאן מטארת' על ידי צל בדמותו של סטאניס שנולד מכישוף שחור שנעשה על ידי מליסנדרה.
בית לאניסטר
טייווין לאניסטר
Tywin Lannister
ראש בית לאניסטר, האדם העשיר ביבשת ובעל השפעה רבה על משפחתו והמהלכים המתרחשים בארץ זו. אביהם של ג'יימי, סרסיי וטיריון. אינו מחבב במיוחד את בנו טיריון, בו הוא רואה אות קלון לבית משפחת לאניסטר. לאחר שנכדו, ג'ופרי נרצח הוא מנהל משפט נגד טיריון וקובע שיוצא להורג. טיריון מצליח לברוח לפני ההוצאה והורג את אביו בירייה בקשת ללבו.
סרסיי לאניסטר
Cersei Lannister
המלכה-האם של ווסטרוז. אחותו התאומה של ג'יימי ואשתו של רוברט. אימם של ג'ופרי, טומן ומירסלה מגילוי עריות עם אחיה ג'יימי. היא ערמומית ותככנית ואינה בוחלת בשום אמצעי להשיג את מטרתה.
ג'יים (ג'יימי) לאניסטר
Jaime Lannister
אחיה התאום של סרסיי, מאהבה ואבי ילדיה. אחד הלוחמים הטובים בממלכה, שהיה במשמר המלך של אאריז טארגאריין והרג אותו. בעקבות כך זכה לכינוי "קוטל המלך". נופל בשבי בני סטארק ולאחר שקייטלין סטארק משחררת אותו, חבורה של פורעי חוק קוטעים את ידו הימנית המחזיקה בחרב מה שהפך אותו לחלש יותר.
טיריון לאניסטר
Tyrion Lannister
אחיהם הצעיר של ג'יימי וסרסיי. הוא גמד, ומכונה בשל כך "חצי-איש" ו-"השימדון", אולם הוא ערמומי וחכם ומצליח לסובב אנשים כרצונו. אף על פי שהוא נאמן לבית אביו, הוא אינו רוצה בסבלם של אלו שאינם ראויים לו. אביו רואה בו אות קלון לבית לאניסטר. נמלט מעבר לים לאחר שרצח את אביו וכעת נמצא בחברת שכירי חרב בשם "הבנים השניים".
טיריון לאניסטר
Tyrion Lannister
אחיהם הצעיר של ג'יימי וסרסיי. הוא גמד, ומכונה בשל כך "חצי-איש" ו-"השימדון", אולם הוא ערמומי וחכם ומצליח לסובב אנשים כרצונו. אף על פי שהוא נאמן לבית אביו, הוא אינו רוצה בסבלם של אלו שאינם ראויים לו. אביו רואה בו אות קלון לבית לאניסטר. נמלט מעבר לים לאחר שרצח את אביו וכעת נמצא בחברת שכירי חרב בשם "הבנים השניים".
קווין לאניסטר
Kevan Lannister
קווין הוא אחיו של טיווין לאניסטר והוא הרבה פחות אכזרי ונוקשה מאחיו. הוא נוטר טינה חזקה לסרסיי לאחר שנודע לו ששכבה עם בנו, לאנסל שהצטרף לדרורים בהמשך.
לאנסל לאניסטר
Lancel Lannister
לאנסל הוא בנו הבכור של קווין לאניסטר. הוא תיפקד כמוזג כוסו של המלך רוברט באראתיאון אך עוזר להרוג אותו בעידודה של סרסיי ובהמשך שוכב איתה כשג'יימי נשבה. עם זאת במלחמת המים השחורים הוא נפגע מיחסה והוא מחפש השפעה אצל הדרורים. הוא מודה בפשעיו כולל ששכב עם סרסיי וכך הדרור העליון כולא ומשפיל אותה על שחטאה איתו.
בית טארגאריין
אייריס טארגאריין
Aerys Targaryen
המלך אייריס שנודע בתור "המלך המטורף" עקב הרגליו המרושעים והחולניים והוא אביהם של ראיגר, וייסריז ודאינריז טארגאריין. אייריס גונן על ראיגר לאחר שחטף את ליאנה סטארק והוציא להורג את אביו ואחיו שהתנגדו לכך, מה שגרר את נד להצטרף למלחמה. לבסוף הוא נרצח בידי שומרו האישי, ג'יימי לאניסטר לאחר שציווה לפוצץ את העיר שנפלה בידי טיווין לאניסטר.
ראיגר טארגאריין
Rhaegar Targaryen
הבן הבכור של המלך אייריס טארגאריין הנחשב ללוחם מעולה. הוא התחתן עם אליה מארטל, ממנה נולדו לו שני ילדים אך הוא התאהב בליאנה סטארק שהתארסה עם רוברט באראתיאון וחטף אותה, מה שגרם למרד רוברט ולמלחמה גדולה. בסופו של דבר נהרג בדו-קרב עם רוברט שהפך למלך.

בסדרה נודע שהתחתן בסתר עם ליאנה וממנה נולד ג'ון שלג שאיננו ממזר.

וייסריז טארגאריין
Viserys Targaryen
אחיה הגדול של דאינריז, וההפך הגמור ממנה: אגואיסט, תככן וערמומי, מתעלל פיזית ונפשית באחותו הקטנה. ביחד עם איליריו הפרנס מהעיר פנטוס, חיתן את דאינריז עם מנהיג שבט הדותראקי, דרוגו. הוא נרצח בידי חאל דרוגו לאחר שניסה לתקוף את אחותו וילדה העובר.
דאינריז טארגאריין
Daenerys Targaryen
אישה חזקה, אמיצה ונחושה אך נדיבה ורחומה, ובעלת מידות טובות. יורשת העצר של כס המלכות, לאחר שכל משפחתה פרט לאחיה נהרגו במרד של רוברט באראתיאון. נמצאת בגלות ביבשת אסוס, ומנסה לפלס את דרכה חזרה לשלטון באמצעות תומכים ודרקונים.
אאיימון טארגאריין
Viserys Targaryen
איימון הוא המלומד של משמר הלילה והוא דודו של המלך אייריס טארגאריין, "המלך המטורף". למרות שהיה ראוי למלוך הוא ויתר על התואר לאחיו, אייגון. הוא פרש ממעלה מלך, הצטרף למשמר הלילה ואיבד את תואריו בעצם כך.
בית גרייג'וי
תיאון גרייג'וי (סרחן)
Theon Greyjoy - Reek
בנו החי היחיד של לורד איי הברזל - באלון גרייג'וי, אשר מרד ברוברט באראתיאון, ונשבה על ידי נד סטארק. כאשר היה צעיר, היה לחניכו של נד, אולם לאחר שהחלה מלחמת חמשת המלכים, בגד בשוביו, ובעזרת כוחות מאיי הברזל, כבש את טירת ווינטרפל. לאחר מכן נשבה על ידי ראמזי בולטון שהתעלל בו פיזית ונפשית ושינה את שמו ל"סרחן". אחר כך תיאון עוזר לג'יין פול, שנישאה לראמזי (בתואנת שקר שהיא אריה סטארק), לברוח מן הטירה, והשניים נלכדים על ידי כוחותיו של סטאניס.
באלון גרייג'וי לורד איי הברזל אשר ניסה למרוד במלך רוברט באראתיאון במהלך "מרד גרייג'וי" אך הפסיד, איבד שניים מילדיו במלחמה וכעונש נאלץ לתת את בנו הצעיר, תיאון ללורד הצפון, נד סטארק. לאחר שרוב הופך למלך הצפון באלון ממליך את עצמו מחדש על איי הברזל ושולח את אנשיו למלחמה מול בית סטארק. עם זאת בנו נכלא בידי הבולטונים שמענים אותו קשות.
אשה/יארה גרייג'וי אחותו הגדולה של תיאון. לאחר מות אחיה ולקיחתו בשבי של תיאון על ידי נד סטארק, נותרה אשה אחרונה מילדיו של באלון. היא הופכת ללוחמת מיומנת וקשוחה ועם השנים למפקדת כוחות איי הברזל. בסדרת הטלוויזיה שונה שמה ליארה כדי למנוע בלבול בינה לבין אושה נערה מהפראים שהצטרפה לבני סטארק.
יורון גרייג'וי יורון הוא אחיו של באלון גרייג'וי אשר במהלך "מרד גרייג'וי" נזרק לסופה עם אנשי ספינתו וגם חתך את לשונותיהם ונעלם לזמן רב. לבסוף הוא מגיע חזרה לאיי הברזל, רוצח את אחיו הגדול ולאחר התמודדות מול אחייניתו יארה הופך בעצמו למלך איי הברזל.
בית מארטל
דורן מארטל
Doran Martell
שליט ממלכת דורן הדרומית ואחיהם של אליה ואוברין. הוא צולע ובתור מנהיג הוא נראה חלש ומנסה להימנע ממלחמות, אף שהוא רוקם בחשאי ברית עם דאינריז טארגאריין נגד בית לאניסטר.
טריסטין מארטל
Trystane Martell
בנו הבכור של דורן וארוסה של מירסלה באראתיאון.

בסדרה הוא נהרג לצד ארוסתו ואביו בידי אוברה חול.

אוברין מארטל
Oberyn Martell
אוברין המכונה "הצפע האדום" הוא אחיו של שליט ממלכת דורן הדרומית ואביהם של נחשיות החול ואהובה של אלריה, אף שהוא דו-מיני. אוברין נשבע לנקום בבית לאניסטר כנקמה על ההוראה של טיווין להרוג את אחותו, אליה מארטל עם שני בניה באכזריות בידי סר גרגור קלגיין. לאחר שטיריון דורש דו-קרב להוכחת חפותו מהרעלת ג'ופרי, אוברין מבטיח לייצג אותו כדי לנקום בגרגור קלגיין. בדו-קרב הוא פוצע את גרגור קשה ומרעיל אותו אך נהרג בידיו באכזריות.
אלריה חול
Ellaria Sand
אלריה היא אהובתו ואם ילדותיו של אוברין, אך שהיא למעשה דו-מינית כמותו. היא נוסעת איתו למעלה מלך וצופה באימה בדו-קרב שלו מול גרגור קלגיין, בו הוא פוצע את גרגור אך נרצח בידיו באכזריות. על כך היא מחפשת נקמה בבית לאניסטר ומעודדת את נחשיות החול לעזור לה.
נחשיות החול
Sand Snakes
הנחשיות הם קבוצה של בנות ממזרות של אוברין ואלריה חול. לאחר מות אביהם הם נשבעות לנקום בבית לאניסטר אך שליט דורן, דורן מארטל כולא אותם על כך. הוא משחרר אותם בהמשך כדי לספר להם על תוכניתו לכרות ברית עם דאינריז בחשאי כדי לנקום בלאניסטרים.

בסדרה הם גורמות להפיכה ומשתלטות על ממלכת דורן ויוצאות נגד הלאניסטרים אך נהרגות בידי יורון גרייג'וי ובידי סרסיי הכולאת את אמם.

אליה מארטל
Elia Martell
אליה מארטל היא אחותם הצעירה של דורן ואוברין. היא נישאה לראיגר טארגאריין ממנו נולדו לה שני ילדים, אך הוא עזב אותה וחטף את ליאנה סטארק גורם למלחמה. כשאייריס טארגאריין כלא אותה ועזר לבית מארטל להילחם לצידו, טיווין שהצליח ללכוד את העיר מאייריס, ציווה על סר גרגור קלגיין להרוג אותה ואת בניה. גרגור אנס, עינה רצח אותה באכזריות וכן את שני ילדיה.
בית טיירל
אולנה טיירל
Margaery Tyrell
אימו של מייס טיירל, וסבתם של לוראס ומרג'רי. אישה חריפה וערמומית, ומתפקדת כ"אם הגדולה" של המשפחה. היא הרגה בחשאי את המלך ג'ופרי באראתיאון כדי שלא יפגע בנכדתה.
מייס טיירל
Mace Tyrell
מייס הוא בנה של אולנה טיירל ואביהם של של מרג'רי ולוראס המכהן כראש בית טיירל. תחילה לחם נגד רוברט באראתיאון ובהמשך עזר לרנלי שהתאהב בבנו. לאחר שרנלי נרצח הוא עלה למעלה מלך לחתונה של מרג'רי עם ג'ופרי ובהמשך עם טומן.
מרג'רי טיירל
Margaery Tyrell
אחותו של לוראס, בתו של מייס ונכדתה של אולנה טיירל. תחילה, נישאה לרנלי באראתיאון. לאחר שנרצח היא עולה למעלה מלך ומתחתנת עם ג'ופרי, אך הוא נרצח במהלך חתונתם. לאחר מותו היא מתחתנת עם אחיו, טומן באראתיאון. מרג'רי משדרת טוב לב ואופטימיות ושובה בקסמיה רבים, אך נהפכת לשנואת נפשה של סרסיי.
לוראס טיירל[1]
Margaery Tyrell
מכונה "אביר הפרחים", אחיה של מרג'רי טיירל. אחד הלוחמים הטובים ביותר בממלכה. בסדרת הטלוויזיה היה גם מאהבו של רנלי באראתיאון וחבר במשמר המלך שלו, ולאחר מכן, נלחם לטובת בית לאניסטר במלחמת חמישה המלכים, ונבחר להיות אח במשמר המלך של ג'ופרי. עם זאת טיווין ניסה לשדך בינו לבין סרסיי והיא מעודדת את הדרורים לכלוא אותו על נטיותיו המיניות, תוך שהם אוסרים גם את מרג'רי שגוננה עליו.
בית בולטון
רוז בולטון
Roose Bolton
שליט צור מגור וראש בית בולטון האכזרי. אחד מנושאי הדגל של בית סטארק, חבר במועצת המלחמה של רוב סטארק. הוא בוגד בו בחתונה האדומה בה הוא גם הורג אותו ומקבל הכרה מטיווין לאניסטר כ"ריבון הצפון".
וולדה בולטון "וולדה השמנה"
Walda Bolton
וולדה היא בתו של וולדר פריי המתחתנת עם רוז בולטון לאחר החתונה האדומה. היא נמצאת בהיריון עם ילדו, מה שמרתיע את ראמזי החושש לאבד את מעמדו כיורש הצפון.

בסדרה ראמזי רוצח את אביו ואז מאכיל לכלביו את וולדה ובנה הזכר, עקב חששו מהבן הלגיטימי.

ראמזי בולטון
Ramsay Bolton
בנו הממזר של רוז בולטון, אדם סאדיסטי וערמומי המענה קשה את תיאון גרייג'וי וגם עוזר לשרוף את וינטרפול. לאחר החתונה האדומה הוא עוזר בעזרת תיאון המכונה "סרחן" ללכוד את מוט חאלין מבני גרייג'וי וכך אביו הופך אותו מממזר לבן לגיטימי לבית בולטון.

בסדרה הוא מתחתן עם סאנסה, בעוד בספרים הייתה זו חברתה ג'יין פול שהובאה בידי ליטלפינגר בתור "אריה סטארק". בשני המקרים רמזי אונס אותן בצורה קשה והן מחליטות לברוח כשתיאון עוזר להם לברוח מוינטרפול.

בית מורמונט
ג'אור מורמונט
לשעבר ראש בית מורמונט, עליו ויתר לטובת בנו, ז'ורה והצטרף למשמר הלילה. היה המפקד של המשמר והיה עד להלך הלבן הראשון לצד ג'ון שלג, כשהוא נתן לו את חרבו במתנה כדי להתגונן מהם. ג'אור הוביל חבורת מגוייסים לביתו של פראי בשם קראסטר, אך בהפיכה שארגנו כמה מלוחמיו הוא וקראסטר נהרגו.
ז'ורה מורמונט (ז'ורה האנדאלי)
Jorah Mormont
לוחם מוכשר ואביר לשעבר. לאחר שנושל מאדמתו ונרדף על ידי נד סטארק על שמכר גברים לעבדות, ז'ורה נודד עם דאינריז ומייעץ לה במסעותיהם. הוא מעריץ אותה, ומאוד רוצה לחזור לארצו.
ליאנה מורמונט
Lyanna Mormont
ליאנה היא בתה של מייגי מורמורט, אחיינית של ג'אור מורמונט ובת דודתו הקטנה של ז'ורה הידועה באומץ ליבה המרשים. לאחר שאמה נהרגה בחתונה האדומה היא עוזרת לג'ון ולסאנסה לנקום בבית בולטון ובהמשך מעודדת את הצפון להכתיר את ג'ון למלך הצפון, אף שהוא נחשב לממזר.
בית טאלי
הוסטר טאלי
Hoster Tully
ראש בית טאלי ואדון הנהרות שנלחם לצד נד סטארק ורוברט באראתיאון במרד הגדול והוא אביהם של קייטלין, אדמור וליסה. להוסטר היה סכסוך ממושך עם אחיו ברינדון טאלי שכונה "בלאקפיש". כמו כן הוא תיעב את וולדר פריי לאחר שלא סייע להם במלחמה אלא רק לאחר סיומה, דבר שהעליב את וולדר. הוא תמך בהמלכת נכדו, רוב סטארק אך בהמשך נפטר ממחלה קשה ובנו אדמור ירש את תוארו כאדון הנהרות.
אדמור טאלי
Edmure Tully
אדמור הוא בנו הצעיר של הוסטר טאלי היורש את תוארו כלורד הנהרות לאחר מותו. כאשר רוב מפר את הסכם הנישואין עם בית פריי, רוב מאלץ אותו להתחתן עם אחת מבנותיו של וולדר כפיצוי. אדמור נישא לרוזלין פריי אך בחתונתם וולדר מכין מתקפה מפתיעה, בה נהרגים רוב ומשפחתו בעוד אדמור נלקח שבוי, בין הבודדים שנותרו בחיים מהחתונה האדומה. וולדר משתמש בו בהמשך כדי לגבור על דודו, ברינדון ולאחר מכן הוא חוזר לתאו בכלא לאחר שנולד לו בן מרוזלין. הוא משוחרר בהמשך לאחר שבית פריי נרצח כנקמה על ידי אריה סטארק.
ברינדון טאלי
Brynden Tully
ברינדון טאלי המכונה "בלאקפיש" הוא אחיו של הוסטר ודודם של קייטלין, ליסה ואדמור. הוא היה בסכסוך ממושך עם אחיו לאחר שסירב להתחתן עם בת'אני רדווין למרות שידוכין מוסדרים שלהם. הוסטר כעס על אחיו שממיט חרפה על משפחתו וכינה אותו "כבשה שחורה" וברינדון טען שהוא שבשל סמל הדג של בית טאלי הוא צריך להיכנות "בלאקפיש". לאחר אירוע זה הוא מעולם לא התחתן אבל השלים עם אחיו לפני פטירתו ממחלה.

בסדרה הוא נמצא בחתונה האדומה אך מוצא דרך לברוח ונהרג בהמשך מרצון בידי חיילים. בספרים הוא לא היה בחתונה וכשג'יימי מגיע לביתו לאסור אותו הוא מצליח לברוח בזמן.

בית ארין
ג'ון ארין
Jon Arryn
ג'ון ארין הוא ראש בית ארין ואדון "בקעת הנשרים" והוא חברם הטוב של נד סטארק ורוברט באראתיאון ולאחר שרוברט מולך הוא ממנה אותו להיות יד ימינו. בהמשך הוא נרצח בנסיבות מסתוריות.
ליסה ארין
Lysa Arryn
ליסה היא בתו של הוסטר טאלי, אחותם של קייטלין ואדמור טאלי, אלמנתו של ימין המלך ג'ון ארין, ואמו של רוברט, אשר נמלטה עם בנה לבקעה של ארין, מקום מושבו של בעלה המנוח. בהמשך היא נישאת לפיטר בייליש שמשליך אותה מדלת הירח למותה.
רוברט ארין
Robin Arryn
רוברט ארין או "רובין המתוק" הוא בנם היחיד של ליסה וג'ון ארין. אמו מגוננת עליו יתר על המידה ומניקה אותו עד גיל מאוחר ביותר, דבר הגורם לו להיות טיפש וחלש ביותר. ליטלפינגר נוהג לטפח את היחסים איתו ומתמרן אותו ביעילות, בייחוד לאחר שהתחתן עם אמו.
בית פריי
ואלדר פריי
Walder Frey
לורד חציית הנהר, שליט צריחי התאומים, על המזלג הירוק של הקלשון. נקודת חצייה בין הצפון לדרום. נותן לרוב סטארק לעבור לדרום בתמורה לכך שיישא את אחת מבנותיו הרבות. לאחר שרוב סטארק מפר את השבועה ונושא לאישה את ג'יין ווסטרלינג, ואלדר הזועם אומר לרוב שהוא מוחל לו בתנאי שדודו, אדמור טאלי, יישא את אחת מבנותיו. התברר שעניין החתונה היה למעשה קשירת קשר בין משפחות פריי, לאניסטר ובולטון, להפטר מהמלך ופמלייתו. רוז בולטון רוצח את רוב ובניו של ואלדר רוצחים את קייטלין סטארק ואנשי פמלייתו של רוב ושובה את אדמור. בתמורה לכך ואלדר מקבל ממשפחת לאניסטר את טירת נהרן, מעוז בית טאלי.
לותר פריי
Lothar Frey
לותר המכונה "לותר הצולע" הוא בנו של וולדר פריי. הוא מעורב בהסכמים שנעשו בין רוב לוולדר כפיצוי על הפרת הנישואין שרוב הבטיח לקיים. בחתונה האדומה הוא מתיישב ליד אשתו של רוב, טליסה ומדבר איתה אך כאשר הטבח מתחיל הוא דוקר אותה קשה ברחמה, מה שגורם מיד את תינוקה ואותה.

הוא מופיע לצד אחיו וולטר השחור כמנהל המגעים בינם לג'יימי שמגיע לשחרר את טירת הנהרות מ"בלאקפיש" טארלי. בהמשך נרצח בידי אריה סטארק ומוגש כ"פשטידת פריי" לאביו.

וולדר השחור פריי או "וולדר הנהר"
Walder Rivers
וולדר הוא בנו הממזר הגדול של וולדר פריי, אף שמכונה גם בשם הלגיטימי "פריי". הוא אדם קשוח ואכזרי ונראה לצד לותר כמנהל המגעים בין רוב לוולדר על הנישואין החדשים. בחתונה האדומה הוא חותך את גרונה של קייטלין עם סיום הטבח.

הוא מופיע במצור על טירת הנהרות ובניגוד לאחיו הזהיר מתווכח עם ג'יימי על אחזקת אדמור טאלי, מה שגורם לג'יימי להכות אותו באפו. בהמשך הוא נרצח על ידי אריה סטארק ומוגש כ"פשטידת פריי" לאביו.

בית טארלי
ראנדיל טארלי
Randyll Tarly
ראנדיל הוא ראש בית טארלי ולורד גבעת היל. הוא לוחם נוקשה שמתבייש בבנו הצעיר, סאם ואמר לו להתגייס לחומה כדי שלא יהרוג אותו במהלך ציד. הוא לוחם קשוח שהיה היחיד שהביס את הצבא של רוברט באראתיאון. הוא מזלזל בבנו ובבת זוגתו הפראית ומצפה שיסתלקו בהקדם.

למרות שסלד מבית לאניסטר והיה עמית של בית טיירל הוא מחליט לבגוד בטיירלים שתומכים בדאינריז ובדותראקים שלה. הוא נלחם עם הלאניסטרים ומביס את בית טיירל אך צבאו נשרף בידי דרקונה של חאליסי והיא מוציאה אותו ואת בנו, דיקון להורג.

דיקון טארלי
Dickon Tarly
דיקון הוא בנו של ראנדיל ואחיו של סאם. נראה שהוא סולד מסאם ותומך באביו ובהמשך נראה נלחם נגד בני בריתם המקוריים, בית טיירל. ואולם הצבא שלהם נשרף בידי דרקונה של חאליסי שמוציאה את ראנדיל להורג. דיקון מחליט להתייצב ליד אביו ונשרף לצידו.
סאמוול "סאם" טארלי
Samwell (Sam) Tarly
סאם הוא בנו הבכור של ראנדיל טארלי ואחיו של דיקון המצטרף למשמר הלילה למרות שהוא מתקשה מאוד בחיים אלה. הוא גורש על ידי אביו מביתו באיום שאם לא יעזוב אז אביו יהרוג אותו ויאמר לאמו שנהרג בתאונת ציד. הופך לעוזרו של המלומד של טירת שחור, אאימון טארגאריין ויוצא עם גילי, אותה הציל ממהלך לבן. לאחר מותו של אאימון, הוא נוסע לאולדטאון למצודת המלומדים כדי להפוך למלומד.
גילי
Gilly
גילי היא בתו הממזרה של קראסטר, פראי המעניק מנחות של תינוקות למהלכים לבנים תוך שהוא אונס את בנותיו לשם המנחות. עם זאת גילי מפחדת שייקח את בנה וסאם מגונן עליה בהחבא. כשקראסטר נרצח במהומות בביתו, שניהם בורחים מהבית ונתקלים במהלך לבן. בעוד המהלך עומד לחטוף את התינוק סאם הורג אותו עם זכוכית דרקון והם חוברים ועוברים יחד לתוך החומה, כשגילי קוראת לתינוק "סאם". גילי ממשיכה עם סאם לבית אביו הסולד ממנה ובהמשך למצודת המלומדים.
בית ריד
האולנד ריד
Howland Reed
האולנד הוא ראש בית ריד וידידו של נד סטארק, אשר יצא לעזור לו למצוא את אחותו. הוא נפצע בחזהו בקרב מול האביר האלוף סר ארתור דיין, אך מוצא כוחות לדקור אותו בצווארו לפני הוא מביס את נד. בהמשך הוא מתוודע למותו של נד בתסכול ובניו עוזרים לילדיו של נד, בראן וריקון.
מירה ריד
Meera Reed
מירה היא בתו הבכורה של האולנד ואחותו הגדולה של ג'וגן שלמעשה עוזרת ודואגת לו במהלך התקפיו התכופים. במהלך המסע שלהם צפונה היא מאבדת את אחיה ובת היער ליף מצילה אותה בפיצוץ גופתו. בהמשך היא עוזרת לבראן לברוח מההלכים תוך שהיא מקריבה את חיי הורוד בבקשה שיחזיק את הדלת. לאחר שהם נמלטים היא מתאכזבת מיחסו של בראן אליה ועוזבת אותו בכעס.
ג'וג'ן ריד
Jojen Reed
ג'וגן הוא בנו הצעיר של האולנד ואחיה הצעיר של מירה. מסייע לבראן להימלט מווינטרפל. ג'וג'ן הוא חוזה ירוק הסובל מחלומות המנבאים את העתיד בעודו מבקש למצוא את העורב בעל שלוש העיניים. הוא נהרג (לאחר שחזה זאת) במתקפה מעבר לחומה של מהלכים לבנים ומתפוצץ בידי בת יער בשם ליף, מה שמציל את אחותו.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיטר בייליש[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיטר בייליש
Petyr Baelish
Aidan Gillen playing Petyr Baelish.jpg
גילום הדמות איידן גילן
מידע
כינויים אצבעון
גזע אדם
מין זכר
מקצוע מנהל בית בושת, האחראי על המעות
מומחיות פוליטיקה, רטוריקה והונאה
חבר בקבוצה המועצה הקטנה
דמויות קשורות
משפחה ליסה ארין (אשה, מתה), רובין ארין (בן חורג)

פיטר בייליש (פטיר בספרים), המכונה "אצבעון", הוא דמות בדיונית בולטת בסדרת ספרי "שיר של אש ושל קרח", על אף שאין לה נקודת תצפית. בסדרת הטלוויזיה "משחקי הכס" של HBO, בייליש היא דמות ראשית, בגילומו של איידן גילן. בספר "סופת החרבות" נחשף כי מספר קווי עלילה עיקריים הושפעו מהתככים של בייליש, לרבות הפללתו של טיריון לאניסטר בניסיון ההתנקשות הכושל בבראן סטארק, מפלתו של לורד אדארד סטארק, מותם של לורד ג'ון ארין והמלך ג'ופרי באראתיאון ומלחמת חמשת המלכים.

לורד בייליש מתגורר במעלה מלך, שם הוא מפעיל בית בושת גדול ומפורסם, בו הוא רוקם את תככיו. הוא אשף ההונאה ואמן בשכנוע ורכישת אמון. בנוסף, הוא חבר במועצה הקטנה של המלך - חבר היועצים הקרוב ביותר למלך וסטרוז שמנהל את הממלכה. בייליש מאוהב עוד מילדותו בטירת נהרן בקייטלין סטארק, אחותה של ליסה ארין ואשתו של אדארד סטארק.

ברון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברון
Bronn
Bronn-Jerome Flynn.jpg
גילום הדמות ג'רום פלין
מידע
כינויים סר ברון מהבלקווטר
גזע אדם
מין זכר
מקצוע לוחם ושכיר חרב
מומחיות לוחם מיומן ביותר
דמויות קשורות
חברים טיריון לאניסטר, ג'יימי לאניסטר

ברון הוא דמות בדיונית בולטת בסדרת ספרי "שיר של אש ושל קרח" מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין ובסדרת הטלוויזיה "משחקי הכס" של HBO. הדמות הופיעה לראשונה בספר "משחקי הכס" בשנת 1996. בניגוד לדמויות רבות אחרות, לברון אין תואר אצולה; הוא שכיר חרב מיומן וערמומי, אוהב יין ונשים ובעיקר דואג לעצמו. בהמשך, הופיע גם בספרים "עימות המלכים" (1998) ו-"סופת החרבות" (2000). בעיבוד הטלוויזיוני, את דמותו של ברון מגלם ג'רום פלין.[2][3][4]

ברון הופיע לראשונה בספר משחקי הכס כאשר ייצג את טיריון לאניסטר במשפט בקרב בקן הנשרים אחרי שקייטלין סטארק האשימה אותו בניסיון לרצח בנה, בראן סטארק. ברון ניצח את האלוף השני ובכך העניק לטיריון את חירותו. הוא מצטרף לטיריון כשכיר חרב ושומר ראש תמורת תשלום, והשניים מפתחים ידידות והערכה אמיתית.

בריאן מטארת'[עריכת קוד מקור | עריכה]

בריאן מטארת'
Brienne of Tarth
Brienne of Tarth-Gwendoline Christie.jpg
גילום הדמות גוונדלין כריסטי
מידע
כינויים בריאן היפה
גזע אדם
מין נקבה
מקצוע לוחמת, אבירה ושומרת ראש
נטייה טוב
מומחיות לוחמת מעולה
חברה לשעבר בקבוצה משמר הקשת בענן
סגנון לחימה סייפת מעולה בחרב
דמויות קשורות
משפחה סלווין טארת' (אב)
חברים רנלי באראתיאון, קייטלין סטארק, ג'יימי לאניסטר, פודריק פיין (נושא כלים)
אויבים סטאניס באראתיאון, רמזי בולטון

בריאן מטארת' היא דמות בדיונית בולטת בסדרת ספרי "שיר של אש ושל קרח" מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין ובסדרת הטלוויזיה "משחקי הכס" של HBO. הדמות הופיעה לראשונה בספר השני בסדרה, "עימות המלכים" (1998). בספר הרביעי, "משתה לעורבים" (2005), סיפורה מסופר מנקודת המבט שלה.

בסדרת הטלוויזיה, בריאן מגולמת על ידי השחקנית הבריטית גוונדולין כריסטי, החל מהעונה השנייה. לאחר שהופיעה כשחקנית אורחת-חוזרת במשך שתי עונות, כריסטי הפכה לשחקנית ראשית קבועה החל מהעונה הרביעית. על הופעתה בעונה השלישית, כריסטי הייתה מועמדת לפרס סטורן עבור שחקנית המשנה הטובה ביותר בטלוויזיה. כמו כן הייתה מועמדת לשני פרס גילדת שחקני המסך, לצד שאר עמיתיה השחקנים, עבור עונות 3 ו-4.

בריאן היא אשה גבוהה, כעורה וחזקה, לוחמת מעולה ובעלת קוד של כבוד. היא נהפכת לאבירה ומנצחת את לוראס טיירל בדו-קרב כדי להיהפך לשומרת הראש של רנלי באראתיאון. אחרי שהוא נרצח היא נשבעת אמונים לקייטלין סטארק ונהפכת לשומרת ראשה. היא לוקחת את ג'יימי לאניסטר למעלה המלך במצוות קייטלין על מנת לפדות את סאנסה סטארק ואריה סטארק משבי הלאניסטרים, והשניים מפתחים קשר של הערכה הדדית. אחרי שקייטלין סטארק נרצחת ב"חתונה האדומה" ובנות סטארק בורחות ממעלה מלך, ג'יימי מעניק לה שריון גוף וחרב מפלדה ואלריאנית ושולח אותה למצוא את בנות סטארק ולהגן עליהם, כפי שנשבעה לאימם. מאבדת את בתוליה לג'יימי לאניסטר.

חאל דרוגו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חאל דרוגו
Khal Drogo
Khal Drogo-Jason Momoa.jpg
גילום הדמות ג'ייסון מומואה
מידע
גזע אדם
מין זכר
מקצוע "חאל" (מנהיג שבט)
שיוך שבטי הדות'ראקי
מומחיות פרש ולוחם
סגנון לחימה "אראח"
סיבת המוות כישוף דם
דמויות קשורות
משפחה דאינריז טארגאריין (אשתו), ראייגו (בן, מת)
חברים סר ז'ורה מורמונט

חאל דרוגו הוא אחד ממנהיגי שבטי הדות'ראקים. הוא חאל (התואר הדות'ארקי לראש שבט) החולש על חאלאסאר עצום ומספר רב של לוחמים. הוא לוחם חזק, אכזרי וקשוח.

הוא נישא לדאינריז טארגאריין ובתמורה מבטיח לאחיה וויסריז טאראגאריין לסייע לו לתפוס בכוח את כס הברזל של וסטרוז. בהתחלה דאינריז המפוחדת מתפקדת כמעין שפחת מין, אך היא מתבגרת ומתגברת והשניים מתאהבים ומקיימים יחסי מין מעמדה יותר שוויונית. היא הופכת לחאליסי, מלכת החאלאסאר ובעלת השפעה על חאל דרוגו. היא נכנסת ממנו להריון, והוא מגן עליה בכוח הזרוע, כולל מפני אחיה המתוסכל שמאיים להרגה. הוא תפס את אחיה, שדרש "כתר זהב אדיר" וציווה שישפכו עליו זהב רותח, דבר שמביא למותו. באחת הפשיטות על הכפריים, דאינריז מצילה מכשפה ומרפאה מאונס אכזרי. אחרי שחאל דרוגו נפצע בקרב מול אחד מחייליו, שהביע בו ספק על כך שדאינריז מרככת אותו, דאינריז מבקשת מהמכשפה שהצילה שתרפא אותו באמצעות כשפיה. המכשפה מסכימה אך במקום לרפא אותו היא מרעילה אותו. דאינריז מתחננת בפניה שתציל אותה והמכשפה מפעילה כישוף דם שאומנם מונע מדרוגו למות, אך משתק אותו לחלוטין וגורם לדאינריז להפיל את תינוקה. דאינריז זועמת על המכשפה ואחרי שהיא מבצעת המתת חסד בחאל דרוגו היא מעלה את המכשפה על המוקד ושורפת אותה למוות.

הדרור העליון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדרור העליון
The High Sparrow
The High Sparrow-Jonathan Pryce.jpg
גילום הדמות ג'ונתן פרייס
מידע
כינויים הדרור העליון
גזע אדם
מין זכר
מקצוע ספטון, מנהיג "הדרורים החופשיים" - כת דתית קיצונית
שיוך הדרורים החופשיים
מומחיות ידע בדת
חבר בקבוצה הדרורים החופשיים
דת השבעה
אזרחות מעלה מלך
דמויות קשורות
חברים סרסיי לאניסטר (בהתחלה), מרג'רי טיירל וטומן לאניסטר
אויבים סרסיי לאניסטר (בהמשך) וג'יימי לאניסטר

הדרור העליון הוא מנהיג של כת דתית סגפנית של פולחן השבעה בשם "הדרורים החופשיים" שנאבקת לטהר את פולחן השבעה והספטים מהשחיתות והנהנתנות שדבקה בהם. הוא נחשב לאיש דת חכם אך קיצוני. הכת הדתית שלו קיבלה תגבור ניכר כאשר מומנה וחומשה בידי סרסיי לאניסטר במטרה שהוא ייפטר בשבילה ממרג'רי טיירל. הדרור העליון אוסר את לוראס טיירל בעוון הומוסקסואליות ואת מרג'רי בעוון עדות שקר, אך במפתיע פונה נגד סרסיי ואוסר גם אותה. לבסוף סרסיי מחליטה להתוודות וידוי מאולץ במטרה להשתחרר מהשבי. הוא הצעיד את סרסיי את מצעד הבושה, בו צעדה עירומה וגלוחת ראש ברחובות העיר. סרסיי מתנקמת בו ומטמינה אש-פרא מתחת לספט הגדול של באילור. הספט מתפוצץ וכך היא הורגת אותו וגם את מרג'רי טיירל.


ג'אקן האגאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'אקן האגאר
Jaqen H'ghar
גילום הדמות טום ולאשיהה
מידע
כינויים ג'אקן האגאר
סטטוס חי
גזע אדם
מין זכר
מקצוע מתנקש
מומחיות התנקשות, דת
חבר בקבוצה האנשים חסרי הפנים
דת האל מרובה הפנים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ג'אקן האגאר הוא כינויו של מתנקש מסתורי הסוגד לאל חסר הפנים היכול לשנות את מראהו בעזרת פני מתים שהוא נושא איתו. הוא מופיע בספר עימות המלכים בתור פושע שמובל מהמבצר האדום בידי סייר משמר הלילה, יורון לצד שני פושעים אחרים בכלוב על עגלה. לאחר מתקפה של חיילים לאניסטרים הם הורגים את יורון ומתחוללת מהומה, בה אריה נותנת לשותפיו של ג'אקן גרזן, איתו הכלוב שלהם נפרץ. אריה נתקלת בו בהארנדל מחופש לחייל לאניסטר המודה לה על הצלתו מהכלוב וגם נותן לה 3 משאלות מוות בתמורה לשלושת הנפשות שהצילה. היא מבקשת ממנו להרוג את הדגדגן ואת אמורי לורץ' שמגלה אותה עם מכתב חשוב. המשאלה האחרונה שלה היא שייתן לה לברוח והיא סוחטת ממנו שהיא לצד גנדרי ופאי חם יימלטו מהשבי בהארנדל, בעוד כל שומרי הלילה נהרגו מג'אקן. הוא עוזב לצידם ומגלה לאריה שמקום מושבו הוא בבראווס והיא מוזמנת ללמוד לצידו. כמו כן הוא נותן לה מטבע בראווסי ואומר לה לומר את שמו אם תזדקק לעזרה.

במשתה לעורבים אריה מגיעה לבית השחור והלבן בראווס ופוגשת באלכימאי בעל תכונות דומות לג'אקן המכונה "האיש החביב". האלכימאי הורג עובד בשם פייט שגנב מפתח למצודה שלו. עם זאת דמותו של פייט (כמסווה של ג'אקן) מברכת את סאם טארלי שמגיע למצודה בהמשך.

בסדרת הטלוויזיה ג'אקן מופיע בבית השחור והלבן בדמותו ונותן לאריה להתאמן על הפיכה לאדם חסר פנים, תוך שאשה מסתורית בשם "האסופית" מאמנת אותה. ואולם אריה לא רוצה לשכוח מחייה הקודמים והיא הורגת את מרין טראנט ומסרבת להרוג את "ליידי קריין", כך שג'אקן מעניק לאסופית רשות להרוג אותה. אריה מנצחת את האסופית ומאיימת על ג'אקן אך הוא מודיע לה שהיא מוזמנת להתקבל למתנקשת מוסדרת. אריה מסרבת ומחליטה לחזור לווינטרפול עם הפנים החדשות מבית השחור והלבן.

בסדרה הוא מגולם בידי השחקן טום ולאשיהה.

ואריז[עריכת קוד מקור | עריכה]

ואריז
Varys
Varys-Conleth Hill.jpg
גילום הדמות קונלת' היל
מידע
כינויים העכביש
גזע אדם
מין זכר (סריס)
מקצוע יועץ ומרגל
מומחיות ריגול
חברה לשעבר בקבוצה המועצה הקטנה
אזרחות וסטרוז (נולד באסוס)
דמויות קשורות
חברים טיריון לאניסטר, איליריו מופאתיס
אויבים סרסיי לאניסטר

ואריז, הידוע בכינוי "העכביש", הוא סריס, יועץ לכתר ומרגל. הוא מפעיל רשת ריגול נרחבת שנפרשת הן בווסטרוז והן באסוס. ואריז עוזר לג'יימי להבריח את טיריון ממעלה המלך לאחר המשפט שלו, ומאוחר יותר התגלה כי ואריז הבריח את הנסיך אאיגון ממעלה המלך לפני הכיבוש שלה במרד של רוברט שהוא תומך בו ובתביעה שלו לכתר.

טורמונד[עריכת קוד מקור | עריכה]

טורמונד
Tormund Giantsbane
Tormund Giantsbane-Kristofer Hivju.jpg
גילום הדמות כריסטופר היוויו
מידע
גזע אדם
מין זכר
מקצוע לוחם ומנהיג שבט
שיוך "האנשים החופשיים" - שבטי הפראים
סגנון לחימה לחימה עם גרזן קרב
דמויות קשורות
חברים ג'ון שלג, ייגריט
אויבים ההלכים הלבנים

טורמונד מארת-ענק הוא לוחם חזק ואחד ממנהיגי השבטים הפראיים שמעבר לחומה. הוא משמש בפועל כסגנו של מאנס ריידר שאיחד את השבטים. הוא נהפך לחברו ובן-בריתו של ג'ון שלג ועוזר לו להילחם באויביו.

ייגריט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייגריט
Ygritte
Ygritte-Rose Leslie.jpg
גילום הדמות רוז לזלי
מידע
גזע אדם
מין נקבה
מקצוע לוחמת וסיירת
שיוך "האנשים החופשיים" - שבטי הפראים
סגנון לחימה מיומנת בחץ וקשת
סיבת המוות נורתה בגבה על ידי אולי.
דמויות קשורות
חברים טורמונד, ג'ון שלג (מאהב)
אויבים משמר הלילה

ייגריט היא דמות בדיונית בסדרת ספרי הפנטזיה "שיר של אש ושל קרח" ובסדרת הטלוויזיה "משחקי הכס" המבוססת עליה, בה היא מגולמת על ידי רוז לזלי. ייגריט היא פראית ג'ינג'ית, שחיה עם "האנשים החופשיים" בארצות החורף הנצחי שמצפון לחומה. היא לוחמת קשוחה ומחוספסת שמיומנת בחץ וקשת. היא מתאהבת בג'ון שלג ומשכנעת אותה להצטרף לפראים, ואף שוכבת אתו, אך בסוף מתאכזבת כשהיא מגלה שהוא ריגל אחריהם עבור משמר הלילה ועזב אותם אחרי שחצו את החומה. היא נהרגת במהלך פשיטת הפראים על טירת שחור.

מיסאנדיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיסאנדיי
Missandei
Missandei-Nathalie Emmanuel.jpg
גילום הדמות נטלי עמנואל
מידע
כינויים מיסנדי מנאאת'
גזע אדם
מין נקבה
מקצוע דוברת, מתורגמנית ויועצת
שיוך הפמלייה של דאינריז טארגאריין
מומחיות תרגום, יודעת מספר שפות
דמויות קשורות
חברים דאינריז טארגאריין, תולע אפור
אויבים בני ההרפיה, בעלי העבדים

מיסנדיי היא דוברת ומתורגמנית, היא משרתת את דאינריז טארגאריין אחרי שזו שיחררה אותה מעבדות. מוצאה הוא האי נאאת' שתושביו שוחרי שלום.

בסדרת הטלוויזיה היא נהרגת בפרק ה-4 של עונה 8, אחרי שהיא נופלת בשבי של יורון גרייג'וי ובית לאניסטר. סרסיי לאניסטר משתמשת בה כבת ערובה ובעקבות האולטימטום של דאינריז היא מורה על גרגור קלגיין (ה"הר") להוציאה להורג והוא עורף את ראשה מול עיניה של דאינריז, תולע אפור וטיריון.

שאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שאי
Shae
גילום הדמות סיבל קקילי
מידע
גזע אדם
מין נקבה
מקצוע זונה, עוזרת אישית
מומחיות פוליטיקה, הונאה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

שאי, הוא דמות בדיונית מספרי "שיר של אש ושל קרח" המופיעה גם בסדרת הטלוויזיה "משחקי הכס" של HBO. על פי נימת דיבורה נראה שמקורה לא מווסטרוז והיא הגיעה ממשפחה נחותה ומנסה להגיע לעמדת כוח. עם זאת היא משתדלת שלא לחשוף הרבה פרטים על אודותיה.

טיריון פוגש בה בגדודו של אביו, טייווין לאניסטר בנהרן לפני המלחמה עם צבאו של רוב סטארק. באוהל טיריון וברון נפגשים ושותים איתה ובמהלך השיחה שניהם מתקרבים. טיריון מבקש ממנה לשכב איתו לילה אחד כאילו הוא לילו האחרון והם הופכים לזוג, אך טיריון מודיע לה שעקב עברו הוא לא יוכל להתחתן איתה. הוא גם נאלץ להסתיר אותה מאביו שמודיע לו שהוא יתלה כל זונה שתתגלה איתו.

למרות זאת טיריון לאחר הקרב צועד חזרה לקינלנד לצידה. כדי שלא יחשדו ויפגעו בה (כדי לסחוט אותו) היא מתחפשת למשרתת האישית של סאנסה ועוזרת לה במטלותיה. עם זאת לאחר חתונתם של טיריון סאנסה, טיריון מודיע לה שלא תוכל יותר לדבר או לשכב איתו ושאולי עדיף לה לחזור למקום בטוח. היא מסרבת לכך ומחפשת עמדת כוח אחרת ממנו.

כאשר טיריון ניתן למשפט על רצח אחיינו ג'ופרי, בעוד סאנסה נעלמה, טיריון מגלה לתדהמתו ששאי היא עדת שקר שהוזמנה בידי אביו להעיד לרעתו. בתגובה טיריון לועג לכל הנוכחים ומודיע שרק האלים יכריעו את חפותו בדו-קרב. עם זאת בדו-קרב המייצג שלו, אוברין מרטל נהרג מסר גרגור קלגיין וטייווין מודיע שטיריון יוצא להורג.

אך בלילה לפני ההוצאה להורג ג'יימי משחרר את טיריון לספינה של ואריז מווסטרוס. לפני העלייה לספינה טיריון עולה לנקום באביו ומוצא את שאי ישנה על מיטתו. טיריון ניגש אליה בעודה מבולבלת וסבורה שהוא טייווין וחונק אותה בשרשרת שלה למוות, לפני שהוא רוצח את אביו.

מליסנדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מליסנדרה
Melisandre
Melisandre-Carice van Houten.jpg
גילום הדמות קאריס ואן האוטן
מידע
כינויים האשה האדומה, הכוהנת האדומה
גזע אדם
מין נקבה
מקצוע כוהנת דת של רה'לור אל האור
כוחות כישוף
דת פולחן אל האור רה'לור
דמויות קשורות
חברים סטאניס באראתיאון, ג'ון שלג
אויבים דאבוס סיוורת'

מליסנדרה מאסשאי, הידועה בכינוי הכוהנת האדומה, היא כוהנת דת של רה'לור אל האור, ומסוגלת לחולל כשפים ונסים בשמו, כמו הקמת מתים לתחייה והבערת אש יש מאין. היא משמשת כיועצתו ואשת סודו של סטאניס באראתיאון, והיא מאמינה שהוא הנבחר של אל האור. היא התעמתה מספר פעמים עם סר דאבוס סיוורת' מאחר שחלק מכישופיה דרשו הקרבת קורבנות דם ואדם.

דא'אריו נאהאריס[עריכת קוד מקור | עריכה]

דא'אריו נאהאריס
Daario Naharis
מיכיל האוסמן בתפקיד דא'אריו נאהאריס
מיכיל האוסמן בתפקיד דא'אריו נאהאריס
גילום הדמות מיכיל האוסמן (עונות 4-6)
אד סקריין (עונה 3)
מידע
סגנון לחימה חרב מעוקלת
דמויות קשורות
חברים דאינריז טארגאריין

דאבוס סיוורת'[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאבוס סיוורת'
Davos Seaworth
Davos Seaworth-Liam Cunningham.jpg
גילום הדמות ליאם קנינגהם
מידע
כינויים אביר הבצל
גזע אדם
מין זכר
מקצוע מבריח לשעבר, יועץ
נטייה טוב
דמויות קשורות
חברים סטאניס באראתיאון, שירין באראתיאון
אויבים מליסנדרה

סר דאבוס סיוורת' הוא יועץ מלכותי שהיה בעברו מבריח וימאי. בתחילת הסדרה הוא משמש כימינו של סטאניס באראתיאון הטוען לכתר, ומתנגד למליסנדרה הכהנת האדומה בשל פולחן האש שלה שדורש קורבנות אדם ודם. הוא משתדל להיות מוסרי ולעשות את הדבר הנכון, ומתיידד עם שירין, בתו של סטאניס, שמלמדת אותו קרוא וכתוב. דאבוס נשלח על ידי סטאניס לנמל הלבן על מנת לשכנע את לורד מאנדרלי לתמוך בסטאניס. לורד מאנדרלי מתנה את התמיכה שלו בסטאניס בכך שדאבוס יביא לו את ריקון סטארק, שמתחבא באי סקאגוס.

גרגור קלגיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרגור קלגיין
Gregor Clegane
הפתור ג'וליוס ביורנסון בתפקיד גרגור קלגיין
הפתור ג'וליוס ביורנסון בתפקיד גרגור קלגיין
גילום הדמות הפתור ג'וליוס ביורנסון (עונות 4-8)
איאן ווייט (עונה 2)
קונן סטיבנס (עונה 1)
מידע
כינויים ההר
גזע אדם
מין זכר
מקצוע לוחם ושומר ראש
מומחיות לוחם מטיל מורא
כוחות כוח פיזי עצום
סגנון לחימה חרב ארוכה
דמויות קשורות
משפחה סנדור קלגיין (אח)
אויבים סנדור קלגיין, אריה סטארק, בית מארטל

גרגור "ההר" קלגיין (בספרים נקרא גרגור קלגאן) הוא לוחם אכזר וגדול-ממדים בעל כוח פיזי רב. הוא משרת את בית לאניסטר.

בילדותו הוא דחף לתוך האש את ראשו של אחיו הקטן, סנדור קלגיין, שמאז נוטר לו טינה. בשל כוחו הוא הפך לאביר אכזר ומטיל מורא שמשרת את בית לאניסטר ושוחט אנשים במצוותם. בעברו הוא רצח את אליה מארטל כחלק מהקרבות על המלכות. כאשר טיריון לאניסטר עמד למשפט בעוון רצח ג'ופרי באראתיאון, הוא דרש משפט על ידי קרב. סרסיי בחרה ב"הר" כאלוף שלה, דבר שגרם לברון להימנע מלהגן על טיריון. את טיריון ייצג אוברין מארטל, אחיה של אליה והנסיך של דורן. בדו-קרב ביניהם אוברין כמעט וניצח את ה"הר" ופצע אותו אנושות, אך ה"הר" הצליח להרוג אותו בזכות כוחו הפיזי הרב. הוא גוסס בעקבות הקרב, משום שמארטל השתמש ברעל קטלני ומייסר. הוא מוצא להורג בהוראת בית לאניסטר כדי לפייס את נסיך דורן.

בסדרת הטלוויזיה, ה"הר" נהרג בדו-קרב עם אחיו, "כלב הציד" סנדור קלגיין, שבא במיוחד למעלה מלך והמבצר האדום שעולה בלהבות כדי לנקום בו. מתפתח קרב קשה שבו "כלב הציד" דוקר מספר פעמים את ההר (כולל בראשו) אך לא מצליח להורגו, ובצעד של ייאוש הוא מזנק עליו והם נופלים ביחד מגרם המדרגות שבמגדל אל תוך האש. בכך שניהם מתים.

סנדור קלגיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

סנדור קלגיין
Sandor Clegane
Sandor Clegane-The Hound-Rory McCann.jpg
גילום הדמות רורי מק'קאן
מידע
כינויים כלב הציד (The Hound)
גזע אדם
מין זכר
מקצוע לוחם
מומחיות לוחם מיומן בעל כוח פיזי רב
חבר לשעבר בקבוצה שומר ראש של ג'ופרי באראתיאון, משמר המלך
סגנון לחימה נלחם בעיקר עם חרב אך גם עם סכינים ופגיונות
דמויות קשורות
משפחה גרגור קלגיין (אח)
אויבים גרגור קלגיין

סנדור "כלב הציד" קלגיין ("כלב השמירה" בספרים) הוא דמות בדיונית בסדרת ספרי "שיר של אש ושל קרח" ובסדרת הטלוויזיה "משחקי הכס" המבוססת עליה, בה הוא מגולם על ידי רורי מק'קאן. סנדור קלגיין הוא לוחם חזק, קשוח וגס רוח המרבה לקלל. פניו מלאות כוויות וצלקות מאחר שבילדותו, אחיו גרגור קלגיין דחף את פניו אל תוך האש. מאז לסנדור יש פוביה מאש.

הוא משמש בהתחלה כשומרו של ג'ופרי באראתיאון אך נוטש אותו במהלך הקרב על הבלקווטר אחרי שג'ופרי שולח אותו להילחם בחוף נגד צבאו של סטאניס באראתיאון אך הוא עצמו נמלט למצודה האדומה בהוראת אמו. קלגיין הופך ללוחם נודד שעוסק בעיקר בהשרדות עצמית. הוא חוטף את אריה סטארק במטרה להביא אותה לאמה, קייטלין סטארק, ולקבל עליה פרס כספי גבוה. במהלך המסע הוא שומר עליה ומשמש לה כדוגמה ללוחם קשוח ממנו היא לומדת רזי לחימה והישרדות. לאחר החתונה האדומה קלגיין מחליט להביא את אריה לדודתה ליסה בבקעה, אבל הוא נפצע קשה בדרך. הוא מבקש מאריה סטארק שתבצע בו המתת חסד אך היא מסרבת. הוא נאסף והחלים. ונטש את דרך האילמות והמוות שהייתה מנת חלקו עד שקבוצה של בוזזים טבחה בקבוצה שאספה אותו לחיקה.

תולע אפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

תולע אפור
Grey Worm
גזע אדם
מין זכר
מקצוע לוחם, מפקד (תפקיד) ומצביא
מומחיות לוחם מיומן וקשוח
חבר בקבוצה הבלתי-טמאים
סגנון לחימה מיומן בחנית
דמויות קשורות
חברים מיסנדיי (אהובתו), דאינריז טארגאריין (מלכתו)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

תולע אפור הוא מפקד צבא הבלתי-טמאים ושר הצבא של דאינריז טארגאריין. הוא גודל כעבד-לוחם וסורס על מנת שיהיה צייתן וחסר רגש. הוא נמכר לכל המרבה במחיר עד שדאינריז משחררת אותו ואת צבא הבלתי-טמאים שנשבעים לה אמונים. תולע אפור נאמן לדאינריז ללא היסוס וללא פקפוק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 בסדרה הוא מוצג כהומוסקסואל,אך לא מוזכר ככזה בספרים
  2. ^ "Game of Thrones Cast and Crew: Bronn played by Jerome Flynn". HBO. בדיקה אחרונה ב-29 בדצמבר 2015. 
  3. ^ "The Official Website for the HBO Series Game of Thrones - Season 4". HBO. 
  4. ^ "From HBO". אורכב מ-המקור ב-2016-03-07. 
שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים רוחות החורף
(טרם יצא לאור)
חלום של אביב
(טרם יצא לאור)