לדלג לתוכן

סופת החרבות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סופת החרבות
A Storm of Swords
מידע כללי
מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
שפת המקור אנגלית
תורגם לשפות כן
סוגה פנטזיה
הוצאה
הוצאה אופוס
תאריך הוצאה ארצות הבריתארצות הברית 2000
ישראלישראל 2002
מספר עמודים

חלק ראשון "פלדה ושלג" - 560

חלק שני "דם וזהב" - 592
הוצאה בעברית
תרגום דוד חנוך
פרסים
  • פרס לוקוס לנובלת פנטזיה (2001)
  • פרס איגנוטוס לרומן הזר הטוב ביותר (2006) עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה
סדרת ספרים שיר של אש ושל קרח
ספר קודם עימות המלכים
הספר הבא משתה לעורבים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001999255
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סופת החרבות (אנגלית: A Storm of Swords) הוא הספר השלישי בסדרת "שיר של אש ושל קרח" מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין. הספר יצא לאור באוגוסט, 2000. בשונה מהספר השני, "עימות המלכים", שהיווה המשך ישיר לקודמו, "סופת החרבות" מתרחש זמן קצר לפני סוף הספר השני. בזמן פרסומו, היה סופת החרבות הספר הארוך ביותר בסדרה, דבר שהוביל מספר מדינות (אוסטרליה, בריטניה, פולין, יוון וישראל) להוציאו בשני כרכים: כרך ראשון אשר נקרא "פלדה ושלג" והוא מכיל 560 עמודים, וכרך שני "דם וזהב" והוא מכיל 592 עמודים. בצרפת התקבלה החלטה להוציאו בארבעה כרכים.

"סופת החרבות" זכה בפרס לוקוס של 2001 ובפרס גפן הישראלי של 2002. כמו כן היה זה הספר הראשון בסדרה שהיה מועמד לפרס הוגו של 2001, אך הפסיד את תואר הספר הטוב של השנה ל"הארי פוטר וגביע האש". כמו כן, זה הספר השני בסדרה שהצליח להיכנס עם צאתו לרשימת רבי-המכר של הניו יורק טיימס במקום ה-12[1][2]

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בווסטרוז עדיין שוררת מלחמה בין חמשת המלכים. המלך ג'ופרי מצליח לשמור על כס המלכות שלו, לאחר שבית לאניסטר כרת ברית עם בית טיירל, ויחד הם מביסים את צבאו של סטאניס בארת'יון. בצפון, המלך מעבר לחומה, מאנס ריידר, מאגד את אנשי הפרא, ויוצר צבא אדיר שצועד לעבר החומה, במטרה לכבוש את הצפון. במזרח, דאינריז טארגאריין, כובשת ערים ובונה לעצמה צבא אדיר במטרה לכבוש את ווסטרוז. הסיפור מסופר מנקודת מבטן של עשר דמויות: טיריון לאניסטר, קייטלין סטארק, ג'ון שלג, אריה סטארק, סאנסה סטארק, בראן סטארק, דאינריז טארגאריין, דאבוס סיוורת', ג'יימי לאניסטר וסאמוואל טארלי. בנוסף פרק הפרולוג מסופר מנקודת מבטו של אח במשמר הלילה, צ'אט. פרק האפילוג מסופר מנקודת מבטו של מארט פריי, מבית פריי.

בארצות הנהר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – החתונה האדומה

בנהרן, קייטלין סטארק עושה עסקה מסוכנת עם ג'יימי לאניסטר. היא משחררת אותו לחופשי, בתמורה להבטחתו להשיב לה את בנותיה. בריאן מטארת' הופכת להיות המלווה של ג'יימי במסע שלו חזרה למעלה המלך.

בדרכם, ג'יימי ובריאן מותקפים על ידי הרעים האמיצים המשרתים את רוז בולטון. בפקודת מנהיג החבורה, וארגו הואט, כורת אחד מאנשי הרעים האמיצים לג'יימי את ידו הימנית כדי לסכסך בין בולטון ללאניסטרים (מה שלא קרה בפועל). כריתת ידו הימנית של ג'יימי גורמת לו להפוך לחצי-אדם, מאחר שג'יימי איבד את יד החרב שלו, ואיתה איבד את עצמו. ג'יימי ובריאן נלקחים לטירת הארנהאל, שם בולטון חושף בפני ג'יימי את התוכנית שלו לעשות ברית עם הלאניסטרים. בולטון שולח את ג'יימי חזרה למעלה המלך, יחד עם צבא. בריאן נשארת שבויה בטירה, אבל ג'יימי מצליח לחלץ אותה.

לאחר שצבאו של רוב סטארק ממשיך לנצח בקרב נגד צבא לאניסטר, רוב חוזר לנהרן, וחושף כי הוא התחתן עם ג'יין ווסטרלינג, ובכך הפר את נישואיו עם בית פריי. חלק מצבאו של רוב (אנשי פריי) נוטש בגלל המעשה הזה, וחלק נוסף מתמרד (אנשי קארסטארק) לאחר שמתגלה שקייטלין שחררה את ג'יימי. לאחר שהוסטר טאלי מת, בנו, ואחיה של קייטלין, אדמור, הופך ללורד נהרן. רוב חושף כי הוא מתכנן להביס את הגרייג'ויים שכבשו את הצפון, אבל כדי להצליח הוא צריך את התמיכה של בית פריי.

אריה וחבריה נלכדים על ידי אחוות פורעי חוק, המונהגת על ידי לורד בריק דונאדאריון שנהרג והוחזר לחיים שש פעמים. האחווה נשלחה על ידי אדארד סטארק להילחם בלאניסטרים, אבל לאחר מותו, הם הפכו לפורעי חוק. בריק מספר לאריה כי הוא מתכנן להביא אותה לנהרן, ולהחליף אותה תמורת זהב. בדרכם הם פוגשים ולוכדים את סאנדור קלאגן, המכונה הכלב של המלך ג'ופרי. הכלב נלחם בבריק בדו-קרב, בו הוא מנצח והורג את בריק. אבל בריק חוזר לחיים בעזרת הכוהן האדום, ת'ורוס. אריה מצליחה לברוח מהאחווה, אבל הכלב לוכד אותה, והוא מתכוון לעשות את אותו הדבר שבריק רצה, להביא את אריה לנהרן, ולהחליפה בזהב.

המלך בצפון, רוב סטארק, מגיע עם צבאו לטירת התאומים, והוא מציע את אדמור טאלי לאחת מבנותיו של לורד פריי על מנת לזכות בתמיכתו. וולדר פריי מסכים, וה"עסקה" נחתמת בחתונה גדולה בטירת התאומים. במהלך החתונה, אנשיו של לורד פריי, שהתחמשו בסתר, יוצאים ומתחילים לטבוח באנשי הצפון. לורד בולטון, לכאורה אחד מאנשיו של רוב סטארק, מצטרף אליהם, והטבח בטירת התאומים, שמכונה "החתונה האדומה", גובה את חייו של רוב סטארק, קייטלין אימו, ורוב האצילים הנאמנים למלך בצפון.

בהמשך מתברר כי מאחורי החתונה האדומה עומד בית לאניסטר וטיווין, שבתמורה לצייתנותו של לורד פריי מעניקים לו את השליטה כלורד העליון של הקלשון. ללורד בולטון הם מעניקים את כל אדמות הצפון, וכך למעשה הסתיים העימות המרכזי של מלחמת חמשת המלכים, בין בית סטארק לבין לאניסטר.

באותו הזמן, אריה והכלב מגיעים לתאומים, אבל כשהם מגלים מה התרחש שם, הם חומקים מהמקום. אריה חולמת שהיא הופכת לזאבת הבלהות שלה, ניימרה. מכיוון שבני סטארק הם זאבנים, אריה מצליחה לראות דרך עיניה של הזאבה שלה, והיא רואה כיצד הזאבה מוצאת את גופתה של קייטלין בנהר שליד התאומים. אריה והכלב מתעמתים עם אנשיו של אחיו של הכלב. אחרי קרב, הכלב נפצע קשות, ואריה הורגת שני חיילים. הכלב גוסס, ואריה נוטשת אותו למות. אריה מגיעה לנמל, בו היא עולה לספינה שלוקחת אותה לבראאבוס. אריה משתמשת במטבע המסתורי שקיבלה מז'אקן הג'האר כדי להשיג תא בספינה.

בפרק האפילוג, מתגלה כי קייטלין סטארק הוחזרה לחיים על ידי אחוות פורעי החוק של לורד בריק, וכעת היא מתנקמת בבני פריי, לאחר שהיא הורגת את מארט פריי.

במעלה המלך[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאבוס סיוורת', אביר של סטאניס באראת'יאון, מצליח לשרוד את הקרב על הבלאקווטר, והוא נשטף על חוף של אי בודד. הוא נמצא על ידי אנשיו של סטאניס, ונלקח חזרה לדרגנסטון. דאבוס מאשים את מליסנדרה בהפסד של סטאניס, ומתכוון להרוג אותה על כך שבניו נהרגו בבלאקווטר בגללה. דאבוס נעצר ונזרק לצינוק באשמת בגידה. מליסנדרה מבקרת את דאבוס בתאו, ומספרת על הקרב בין האש ואפלה, על כך שסטאניס הוא הנבחר, ועל כך שדאבוס חייב להיות נאמן לסטאניס. לאחר שסטאניס משחרר את דאבוס מתאו, דאבוס מוכיח כי הוא נאמן לסטאניס, בכך שמספר לסטאניס את האמת, בעוד כל שאר יועציו משקרים לו במטרה לרצות אותו. על הנאמנות הזו סטאניס גומל בכך שהופך את דאבוס לימין המלך. מליסינדרה רוצה להקריב את ממזרו של רוברט בארת'יון, אדריק, כדי שפסלי הדרקונים בטירה ישובו לחיים, אבל סטאניס מסרב להרוג את האחיין שלו, ולכן במקום זאת מליסינדרה עושה כישוף שיבטיח את מותם של שלושת המלכים האחרים בווסטרוז.

במעלה המלך, העיר מקבלת את בית טיירל כמושיעים שלהם. העיר מתכוננת לחתונה של ג'ופרי ומארגרי טיירל. טיווין לאניסטר הופך לימין המלך, כשבעצם הוא זה שבאמת מולך במעלה המלך. סאנסה סטארק מחויבת להינשא לטיריון לאניסטר, אבל טיריון מתנהג אל סאנסה בעדינות, ומסרב לממש את נישואיהם.

בעקבות הכישוף של מליסנדרה, מתגלה כי מלך איי הברזל, באלון גרייג'וי, נהרג, וכך גם רוב סטארק.

החתונה של ג'ופרי מתקיימת, בה ג'ופרי משתכר ומשפיל את דודו, טיריון. החתונה מסתיימת כאשר ג'ופרי נחנק, כנראה הורעל, ומת לנגד עיניהם של כל הנוכחים[3]. סרסיי מאשימה את טיריון ברצח, וכולאת אותו. סאנסה נעלמת מהטירה, לאחר שהיא נלקחת על ידי אצבעון, שחושף בפניה שהיה לו חלק במותו של ג'ופרי. אצבעון מתחתן עם דודתה של סאנסה, ליידי ליסה ארין, ובכך הופך ללורד של קן הנשרים. אצבעון מבטיח לסאנסה כי הוא יגן עליה, אבל במקום זאת הוא מנסה לגרום לה לאהוב אותו ואפילו מנשק אותה. בקן הנשרים, ליסה רואה את הנשיקה, ומאשימה את סאנסה בבגידה. ליסה חושפת כי אצבעון שכנע אותה להרעיל את בעלה המנוח, ג'ון ארין, ולהאשים את הלאניסטרים ברצח. ליסה מאיימת לדחוף את סאנסה מצוק, אבל אצבעון עוצר אותה, ובמקום זאת דוחף את ליסה למותה.

דאבוס מגלה על התוכנית של מליסנדרה להקריב את אדריק, ולכן הוא מציל את חייו של הממזר על ידי כך שהוא שולח אותו מהטירה. כשסטאניס מתעמת איתו על כך, דאבוס חושף כי קיבל מכתב מהחומה, ובמכתב רשום שמשמר הלילה מותקף על ידי אנשי הפרא, והם זקוקים לעזרתו של מלכם.

ג'יימי לאניסטר ובריאן מגיעים למעלה המלך, והם מגלים שאחיו הצעיר בן השמונה של ג'ופרי, טומן, הומלך למלך ווסטרוז. ג'יימי מסרב להצעה של אביו להפוך ללורד צוק קאסטרלי, מאחר שהוא נשבע להיות אביר במשמר המלך, ולכן לא יכול להיות לורד. טיווין זועם על כך. ג'יימי הופך למפקד משמר המלך. סרסיי מנסה לשכנע את ג'יימי לרשת את צוק קאסטרלי, וגם מנסה לשכנע אותו שטיריון הוא זה שרצח את ג'ופרי, אבל ג'יימי מסרב להאמין בכך.

טיריון עומד למשפט, בו כל העדים שוחדו לומר כי הוא אשם, כולל שאיי, הזונה שטיריון הביא למעלה המלך. לורד אוברין מארטל מדורן מציע לטיריון את עזרתו, כשהוא אומר שהוא יהיה האלוף שלו במשפט בקרב נגד סר גרגור קלגאן, המכונה ההר. אוברין מספר לטיריון כי במהלך המרד של רוברט, קלגאן אנס את אחותו והרג את ילדיה, והוא רוצה נקמה על כך. בקרב, אוברין כמעט מנצח, ופוצע באופן אנוש את ההר, אבל ברגע האחרון ההר הורג את אוברין. ג'יימי מחליט לעזור לאחיו, ומשחרר אותו מתאו. ג'יימי מתוודה בפני טיריון על האמת לגבי אשתו הראשונה של טיריון, טישה. טיריון האמין כל חייו שטישה הייתה זונה שקיבלה תשלום מג'יימי כדי להתחתן עם טיריון, אבל למעשה טישה לא הייתה זונה, והיא באמת אהבה את טיריון, וג'יימי שיקר לו על כך כל הזמן. טיריון רואה בזאת כבגידה, ומסרב לסלוח לאחיו. טיריון נשבע לנקום, ולכן הוא מתגנב לחדרו של אביו, שם הוא מוצא את שאיי. הוא הורג אותה ולאחר מכן, מתעמת עם אביו והורג גם אותו.

ג'יימי משחרר את בריאן, ונותן לה את החרב שהוכנה מהחרב של אדארד סטארק, קרח. ג'יימי אומר לה לקיים את שבועתה, ולמצוא את סאנסה ואריה, ולהביא אותם למקום מבטחים. ג'יימי חושף בפניה כי הרג את המלך אאריז משום שהמלך תכנן להשמיד את העיר, מכיוון שלא רצה שהיא תיפול לידיו של רוברט.

על החומה ומעבר לה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמר הלילה מותקף ב"אגרוף ראשוני האדם" על ידי הרפאים, בני אדם שהאחרים הפכו ליצורים אל-מתים. סאמוול טארלי מצליח להרוג את אחד האחרים בעזרת פגיון זכוכית-דרקון העשוי מאובסידיאן. האחים השורדים מגיעים למצודתו של איש פרא בשם קראסטר, אשר מתחתן עם בנותיו, ונותן את בניו ל"אחרים". כמה מהאחים מורדים, ורוצחים את הלורד מורמונט, מפקד המשמר. סאמוול מצליח לחמוק עם אחת מהבנות של קראסטר, גילי, שזה עתה ילדה בן. הם מותקפים על ידי הרפאים, אבל הם ניצלים על ידי עורבים שנשלטים על ידי אדם מוזר בעל ידיים שחורות, אשר מכונה "קר ידיים".

בראן סטארק ובני לווייתו, מירה, ג'וג'ן ריד והודור מגיעים לצפון, כשהחלומות המוזרים של בראן מובילים אותם קרוב לחומה. בראן מגלה כי בזכות יכולות הזאבן שלו, הוא יכול לא רק לשלוט בזאב שלו, אלא גם בהודור, נער רפה שכל ענקי. כאשר הם מגיעים לחומה, הם פוגשים את סאמוול וגילי, וסאמוול לוקח את בראן וחבריו לפגוש את קר ידיים. סאמוול נאלץ להישבע בפני בראן שלא יחשוף שהוא חי, אפילו לא בפני אחיו, ג'ון שלג.

במצוותו של קהורין החצי יד, ג'ון שלג מעמיד פני עריק לאנשי הפרא, ונלקח למלך שמעבר לחומה, מאנס ריידר. ג'ון מצליח לשכנע את ריידר שהוא בגד במשמר, והוא הופך לאחד מאנשי הפרא, גם בשעה שהם עדיין חושדים בו. ג'ון מגלה כי ריידר אסף צבא גדול של אנשי פרא, והוא מוביל אותם לעבר החומה. ריידר מחפש את קרן החורף האגדית, שלפי הסיפורים תזמן את האחרים וכל שאר יצורי האופל, ותגרום לקריסתה של החומה. ג'ון מתחבר לייגריט, כידונאית צעירה. כדי להוכיח שג'ון אכן בגד במשמר, הוא מפר את שבועתו ושוכב עם ייגריט. הקשר המיני בין השניים הופך במהרה לקשר של אהבה. ג'ון וייגריט מצטרפים לחבורה של אנשי פרא שמטפסים על החומה ועוברים לצד השני. ג'ון בוגד באנשי הפרא, ובורח חזרה לחומה. ג'ון מזהיר את אחיו מפני צבאו של מאנס ריידר, אבל מבין כי יש מספר מועט של אחים על החומה, ואיש לא מוכן לקרב. ג'ון והאחים על החומה מגנים עליה כנגד אנשי הפרא, ובאחד הקרבות האלה ייגריט נהרגת. למרות היתרון המספרי של אנשי הפרא, האחים במשמר מצליחים להגן על החומה בכל קרב. לבסוף מגיעה תגבורת לחומה. ג'ון מגלה כי מאנס ריידר מצא את קרן החורף, אבל מעדיף פשוט לעבור לצד השני של החומה מאשר להפעילה. צבאו של סטאניס מגיע לשדה הקרב, ומביס את צבאו של ריידר. מאנס ריידר עצמו נתפס בשבי, וסטאניס מציל את החומה מאנשי הפרא. סטאניס מציע לג'ון להיות הלורד של הצפון, אבל במקום זאת ג'ון נבחר על ידי אחיו למשמר להיות הלורד המפקד החדש.

במזרח[עריכת קוד מקור | עריכה]

דאינריז מביאה את אנשיה לעיר אסטפור, בה יש שוק עבדים, כדי להשיג לעצמה צבא גדול וחזק שאיתו תוכל לכבוש את ווסטרוז. היא מחליטה לקנות את צבא הלא-טמאים - צבא חסר מעצורים של סריסים. סוחר העבדים דורש לקבל את אחד מדרקוניה של דאינריז בתמורה לצבא, וכאשר דאינריז הופכת לאדונית של הלא-טמאים היא בוגדת בסוחר, ושולחת את הלא-טמאים לכבוש את העיר ולשחרר את כל שאר העבדים.
לאחר שדאינריז הרחיבה את צבאה, היא צועדת לעבר העיר יונקאי. חלק מחיילי יונקאי בוגדים במפקדים שלו, ועושים ברית עם דאינריז. העבדים של יונקאי משוחררים, ומצטרפים לצבאה של דאינריז. כאשר הצבא מגיע לעיר מירין, דאינריז מגלה כי ארסטאן הזקן הוא בעצם האביר באריסטאן "האמיץ" סלמי, לשעבר הלורד המפקד של משמר המלך. סלמי חושף כי ז'ורה מורמונט בגד בדאינריז בעבר, ומכר מידע עליה למלך רוברט.
לאחר שמירין נכבשת, דאינריז מבינה כי סלמי הוא בן בריתה, והופכת אותו לאביר שלה. היא מגרשת את מורמונט בשל הבגידה שלו, אף על פי שהיא מבינה כי היא אוהבת אותו. דאינריז מחליטה להישאר יחד עם צבאה בעיר מירין, כדי לאפשר לדרקוניה לגדול ולהתחזק.

נקודות המבט המוצגות בספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם הדמות תיאור מספר הפרקים
צ'ט אח במשמר הלילה, שומר על הכלבים פרולוג
ג'יים לאניסטר מפקד משמר המלך, בנו של טיווין, אחיהם של סרסיי וטיריון 9
ג'ון שלג בנו הממזר של אדארד סטארק 12
קייטלין "קייט" סטארק אשתו של אדארד סטארק, ואם משפחת סטארק. 7
טיריון לאניסטר גמד, אח לתאומים ג'יימי וסרסיי.
בנו של הלורד טייווין לאניסטר.
11
סאנסה סטארק בתם הצעירה של אדארד וקייטלין סטארק. 7
אריה סטארק בתם הצעירה של אדארד וקייטלין סטארק. 13
בראן סטארק בנם הצעיר של אדארד וקייטלין סטארק. 4
סאמוול טארלי אח במשמר הלילה, בנו הפחדן של הלורד ראנדיל טארלי
חברו הטוב של ג'ון במשמר הלילה
5
דאבוס סיוורת' יד ימינו של סטאניס באראתיאון 6
דאינריז טארגאריין המלכה בגלות של ווסטרוז, מבית טארגאריין 6
מאראט פריי אחד מבני פריי הרבים אפילוג

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Best sellers: November 19, 2000, הניו יורק טיימס, ‏באוקטובר 2000
  2. ^ The New York Times Best Sellers List - November 19, 2000קובץ PDF
    The New York Times Best Sellers List - November 26, 2000קובץ PDF
  3. ^ האירוע זוכה לכינוי החתונה הסגולה - רמז לג'ופרי המסגיל מחנק, וזוהי למעשה החתונה הקטלנית השנייה שמתרחשת בספר וגובה את חייו של מלך.


שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים רוחות החורף
(טרם יצא לאור)
חלום של אביב
(טרם יצא לאור)