לדלג לתוכן

בית פריי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף בלאק וולדר פריי)
סמל בית פריי

בית פרייאנגלית: House Frey) הוא אחד מבתי משפחות האצולה בסדרת הפנטזיה שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין. מושבו של בית פריי הוא בתאומים, שתי טירות זהות שביניהן גשר המחבר את שתי גדות המזלג הירוק של נהר הקלשון. בית פריי הוא בית חדש יחסית, ועם זאת הוא אחד הבתים החזקים ביותר בנחלות הנהר אחרי בית טאלי, לו נשבע אמונים, כי המעבר בתאומים הוא הדרך הטובה ביותר לעבור בין צפון וסטרוז לדרומה והבית התעשר מהאגרה שגבה על מעבר שם. סמלם הוא שתי טירות זהות כחולות על רקע אפור. מימרתם לא מוזכרת. ממזרים שנולדים בתאומים נקראים "נהריים". בני פריי נודעים בבוגדנותם ובכך שאינם תורמים חיילים למלחמות אחרים, אם כי הם עזרו לחסל את בית סטארק בחתונה האדומה למען בית לאניסטר.

עד כיבושו של אאיגון הראשון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאומים היו בהתחלה מחסני עץ, הוחלפו במחסני אבן שגדלו לטירות מהחזקות והגדולות בווסטרוז. כשהגיע אאיגון "הכובש" טארגאריין לנחלות הנהר מרד בית פריי במלכו הארן השחור מהארנהל ופעל יחד עם בית טארגאריין. לאחר ניצחון הכובשים, נשבע בית פריי אמונים לבית טאלי, הלורד העליון החדש של הקלשון, יחד עם כל הלורדים מהאזור.

בזכות האגרות שגבה על המעבר בשטחו, גדל בית פריי להיות בית עשיר וגדול, נושא הדגל החזק ביותר של בית טאלי מנהרן. ללורד וולדר פריי בן ה-91, העומד בראש הבית, היו 8 נשים, כש-7 הראשונות מתו, ויש לו אין ספור בנים חוקיים, ממזרים, נכדים ונינים. לורד וולדר ניסה לשדך את בנותיו, נכדותיו ונינותיו וגם את בניו ללורדים או גבירות מבתים גדולים, אך רוב המהלכים הללו לא צלחו, כההצלחה הגדולה ביותר הייתה נישואיו של בנו אמון לאחותו של טיווין לאניסטר, ג'נה. במהלך המרד של רוברט והקרב על הקלשון, בו נלחם בית טאלי לצד רוברט באראתיאון, הגיעו לורד וולדר פריי וצבאו רק אחרי תום הקרב, מה שגרם ללורד הוסטר טאלי להדביק לו את הכינוי "לורד פריי הנעדר".

בזמן מלחמת חמשת המלכים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו בית טאלי ונושאי דגלו מנחלות הנהר, גם בית פריי תמך ברוב סטארק ובביתו במלחמתם נגד בית לאניסטר. חיילים רבים של בית פריי, וביניהם כמה בנים ישירים של הבית, נהרגו בקרבות או נשבו במהלכם. אחד התנאים של בית פריי להצטרפותו למלחמה היא חתונה בין המלך רוב לאחת מבנותיו או נכדותיו של לורד וולדר. החוזה הזה הופר כשרוב התחתן עם ג'יין וסטרלינג[1]. לורד וולדר כעס, וקייטלין סטארק, אמו של רוב, הציעה במקום זאת, כפשרה, לחתן את אחיה, אדמור טאלי, לורד נהרן הבא, עם אחת מצאצאיותיו של וולדר, שהסכים לעסקה. עם זאת, בית פריי החליט לבגוד בבית סטארק ורצח את המלך רוב, אמו קייטלין ורוב תומכיהם[2] שבאו לחתונתו של אדמור בתאומים, מה שזכה לכינוי "החתונה האדומה". אדמור נשאר בן ערובה של בית פריי והבית כרת ברית עם בית לאניסטר ובית בולטון, שבעצמו בגד בבית סטארק. בתמורה לכך הבטיח המלך טומן באראתיאון לאמון פריי, בנו של לורד וולדר הנשוי לג'נה, אחותו של טיווין לאניסטר, את טירת נהרן, כשתיכבש באופן סופי מידי בית טאלי.

דמויות בבית פריי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

וולדר פריי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לורד וולדר פריי הוא לורד התאומים. פריי בן כ-90 שנים, היו לו 8 נשים, מהן 7 מתו, ואינספור ילדים, נכדים ונינים. נאמר עליו שהוא הלורד היחיד בשבע הממלכות שיכול להקים צבא רק מיוצאי חלציו. לורד וולדר ידוע כתככן.

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ בסדרת הספרים. בסדרת הטלוויזיה: טליסה סטארק
  2. ^ בסדרת הספרים המלכה ג'יין נשארת בנהרן וניצלת. בסדרת הטלוויזיה גם המלכה טליסה נרצחת.
שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים רוחות החורף
(טרם יצא לאור)
חלום של אביב
(טרם יצא לאור)