בית לאניסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף לנסל לאניסטר)
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: פירוט יתר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
סמל בית לאניסטר

בית לאניסטראנגלית: House Lannister) הוא שמה של אחת ממשפחות האצולה בסדרת הפנטזיה "שיר של אש ושל קרח" מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין.

בני לאניסטר הם בין שלוש משפחות האצולה החזקות ביותר בווסטרוז, היבשת שבה מתמקדת רוב הסדרה. הלאניסטרים מהווים את בית האצולה העליון במערב. מעוז כוחם הוא טירת צוק קאסטרלי, סמלם הוא אריה זהב על רקע שני ומימרתם היא "שמעו את שאגתי". אמרה נוספת ובלתי רשמית לגבי בני בית לאניסטר היא "לאניסטר תמיד משלם את חובותיו", זאת לאחר שטיוון לאניסטר הכריז מלחמה על בית ריין עקב חובות שהיו צריכים לשלם לאביו אך צפצפו עליו והרגו את שליחיו. בתגובה טיווין הוביל מרד שלם לטירתם ורצח את כל המורדים ומנהיגי הבית והשתלט על טירתם. ראשיהם התלויים היוו מסר לכל מי שניסה לקרוא תיגר על בית לאניסטר.

עושרם הרב של בני המשפחה ושליטתם על מכרות זהב רבים, הם בין הגורמים העיקריים לחוסנו של בית לאניסטר.

הלאניסטרים משייכים את מוצאם לאנאדלים, לוחמים בהירי שיער אשר הגיעו אל ווסטרוז והשמידו את ילדי היער. בנוסף הם מייחסים את מוצאם ללאן הפיקח, לוחם אגדי מעידן הגיבורים שנודע בעורמתו. סיפרו עליו שגנב מהשמש את בוהקה כדי להבהיר את שערו וכבש את צוק קאסטרלי מידי בני קאסטרלי באמצעות עורמה בלבד.

שושלת בית לאניסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

טייטוס
 
לא ידועה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דורנה
 
קבאןטיווין
 
ג'ואנהג'נהגריוןטיגט
 
דארסלה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאנסלרוברט באראתיאון
 
סרסיי
 
ג'יימיטיריון לאניסטר
 
סאנסה סטארקטיירק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ג'ופרי באראתיאון
 
מרג'רי טיירל
 
טומןמירסלה
 
 

דמויות בבית לאניסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיווין לאניסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

שליט צוק קאסטרלי וריבון המערב, טיווין הוא אדם מחושב, חסר-רחמים ומרוסן שמחשיב יותר מכל את המשפחה וכבודה, בשנות החמישים לחייו. הוא אוהב את ג'יימי וסרסיי אבל בז לטיריון מכיוון שבלידתו מתה אשתו, ג'ואנה, ובגלל גמדותו. שימש כימין המלך אאריז טארגאריין, אך עזב בכעס את משרתו לאחר הפיכתו של יורשו ובנו, ג'יימי, לאביר ממשמר המלך.

במהלך המרד של רוברט, טיווין נשאר נייטרלי במשך מרבית המלחמה, לאחר הקרב של הקלשון (שלאחריו היה ברור שרוברט ינצח במלחמה), הוא הוביל את צבאו למעלה מלך והערים על המלך לחשוב שהוא עומד לתגבר את העיר בחייליו לקראת צבאו של רוברט, אך כאשר שערי העיר נפתחו טיווין ואנשיו כבשו ובזזו את העיר. ג'יימי לאניסטר רצח את המלך אאריז טארגאריין, עקב כוונתו של האחרון לשרוף את העיר עם כל יושביה. מכיוון שטיווין הצטרף למלחמה בשלב כה מאוחר הוא הורה על אמורי לונץ וגרגור קלגיין לרצוח את ילדיו של ראיגר (דבר שהוכיח שהוא נטש לחלוטין את נאמנותו למשפחת המלוכה וחסך את הצורך מרוברט להכתים את שמו ברצח ילדים).

לאחר מותו של רוברט באראתיאון, מונה טיווין לימין המלך ג'ופרי בסוף 'משחקי הכס'. בשנה שלאחר מכן הוא הוביל מלחמה כנגד בית סטארק ומינה את בנו טיריון כימין עוצר. לאחר שתקיפתו את סטאניס הובילה לניצחון בית לאניסטר בקרב הבלאקווטר וברית עם בית טיירל, הוא חזר לתפקידו כימין עד אשר נרצח בבית השימוש על ידי טיריון בסיום 'סופת החרבות'.

אף על פי שהוא היה חסר רחמים ואכזרי, טיווין לאניסטר הביא שגשוג והצלחה רבים בזמן שהותו במעלה מלך. למרות זאת, נדיבות לב זו לא הייתה קיימת בחייו הפרטיים. לורד טיווין היה אדם שראה רק מה שהוא רצה לראות ולא היה יכול לסבול שום סטייה, עובדה שגרמה קשיים ומתחים אינסופיים בינו לבין ילדיו, מכיוון שאף אחד מהם לא היה מסוגל ללכת בדרכים שהוא התווה להם.

סרסיי לאניסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרסיי, ילדתו הבכורה של טיווין, היא אחותו התאומה של ג'יימי לאניסטר. היא אישה יפהפייה ושאפתנית, שנישאה למלך רוברט באראתיאון, ובכך הפכה למלכת ווסטרוז. היא אמם של הנסיך ג'ופרי, הנסיכה מירסלה והנסיך טומן. במהלך הסדרה סרסיי שואפת לצבור כוח והשפעה אך היא לא משתמשת בו ביעילות. במשתה לעורבים הפכה לדמות נקודת תצפית.

בתחילת הסדרה מתגלה כי לסרסיי יש קשר של גילוי עריות עם אחיה ג'יימי מזה שנים רבות; בתור תאומים, הם החצאים של אותו השלם, והם היו זוג בחשאי מהרגע שהם ידעו שדבר כזה יכול להיעשות. שלושת ילדיה, על אף ששם משפחתם הוא באראתיאון, הם בעצם של ג'יימי.

כילדה, זקנה בלה בשם מגי הצפרדע ניבאה לה 3 נבואות: הנבואה הראשונה טענה כי היא תינשא למלך ותהיה למלכה, עד אשר מישהי יפה וצעירה יותר תיקח את מקומה. הנבואה השנייה טענה שיהיו לה שלושה ילדים, ולבעלה יהיו שישה-עשר. הנבואה השלישית טענה ש"כאשר הדמעות יטביעו אותך, ה"ואלונקוואר" יכרוך את זרועותיו סביב צווארך הלבן ויחנוק את חייך ממך". סרסיי פירשה מהנבואה כי "ואלונקוואר" (המילה בשפה הואליריאנית הגבוהה שפרושה 'אח קטן'), הוא אחיה, הגמד טיריון, והוא זה שיקח ממנה את אושרה; עם זאת, ג'יימי הוא אחיה הקטן גם הוא משום שנולד דקות ספורות אחריה, ולכן קיימת האפשרות שהנבואה התייחסה אליו.

ככל שעלילת הסדרה התקדמה, סרסיי הגיעה לתפקידים בכירים וצברה יותר ויותר כוח. בתחילת הסדרה כמלכת וסטרוז, השפעתה גדלה כאשר בעלה, המלך רוברט באראתיאון נהרג ב"תאונת" ציד (בתכנונה של סרסיי) ובנה בן השלוש-עשרה ג'ופרי ירש את הכס, כאשר היא המלכה העוצרת. ג'ופרי היה מלך יהיר ואכזרי, דבר שהוביל להרעלתו למוות. לאחר מותו של ג'ופרי הממלכה נותרה עם טומן בן השמונה, ילד צייתן בהרבה. במהרה לאחר מכן, אביה טיווין ימין המלך, שתכנן נישואים חדשים בשבילה, נרצח על ידי טיריון, מותיר לה למנות את כל מועצתו של טומן בעצמה. היא מילאה אותה בתומכים שלה, ובתחילת "משתה לעורבים", היא הייתה בטוחה במושב שלה. סרסיי הייתה מוכנה להשתמש ביופיה כדי להשיג כוח, ותמיד ראתה את עצמה בתור הבן שמעולם לא היה לאביה.
למרות זאת, כמו שחוסר היציבות של סרסיי הניעה אותה לעלות לכוח, היא גרמה לנפילתה גם כן. אפילו בשלבים המוקדמים של המלחמה, היא התחננה בפני אביה שיציב את צבאו במעלה מלך, בעוד שטיריון ראה שזה לא יניב פירות בשלים. היא לא הצליחה לעצור את ג'ופרי מלערוף את ראשו של נד סטארק. היא בעצמה הנהיגה לעיתים קרובות מדיניות גרועה, בייחוד תחיית מסדר הלוחמים-האלכימאים שהיסטורית גרם לצרות אינסופיות לשליטים חכמים יותר ממנה. היא כנראה גם פיתחה תלות מסוימת באלכוהול, תכונה שבעלה רוברט חלק בה. סרסיי נעצרה בידי צבא האבירים של הספטון העליון (אותו למרבה האירוניה היא העניקה לו), והואשמה בניאוף. בסוף "ריקוד עם דרקונים" עומד להתרחש משפט בקרב שבו האלוף שלה הוא אביר מסתורי וגבוה בשם רוברט סטרונג שלורד קיבורן העניק לה. רבים חושדים, עקב ממדיו העצומים של האביר וזה שהוא לא מדבר, לא אוכל, לא שותה ולא הולך לנוחיות, שהוא למעשה גרגור קלגאן שהוקם לתחייה על ידי קיבורן, אך אין לכך הוכחות חותכות בספרים.

ג'יימי לאניסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ג'יימי לאניסטר

תאומה הצעיר של סרסיי, סר ג׳יימי לאניסטר הוא אחד מן האבירים המפורסמים בווסטרוז. הוא הפך לאביר והושבע למשמר המלך, אבירים שאינם יכולים להחזיק אדמות או להינשא, רק בגיל 15. שנתיים לאחר מכן הוא רצח את המלך המטורף אאיריז השני בזמן כיבוש מעלה מלך, ובכך הוא זוכה לכינוי "קוטל-המלך". הוא מכונה גם "האריה של לאניסטר". ב"סופת החרבות" הוא נהפך לדמות נקודת תצפית.

ג'יימי מאוהב בחשאי באחותו והוא האב של ילדיה הממזרים. הוא ניסה להרוג את בראן סטארק כדי להגן על סוד זה, מעשה שהיווה את אחד מהגורמים לפריצתה של מלחמת חמשת המלכים. נשבה בקרב על ידי רוב סטארק, ג'יימי בילה את רוב "עימות המלכים" בכלא, אך לבסוף שוחרר ונשלח למעלה מלך כדי שיוחלף תמורת בנותיה של קייטלין סטארק, לאחר שהשביעה אותו שלא להרים יד על בני סטארק או טאלי שנית. ליידי קייטלין מינתה את בריאן מטארת' שתלווה אותו במסעו. כאשר הם נאסרו בדרכם ונלקחו להארנהול, יד ימינו של ג'יימי נקטעה על ידי שכירי חרב, דבר ששלל ממנו את מיומנותו הקרבית. ג'יימי חזר בבטחה למעלה מלך, שם הוא תפס את עמדתו כלורד המפקד של משמר המלך, סיים את מערכת היחסים שלו עם סרסיי, ושלח את בריאן כדי למצוא את סאנסה סטארק הנעדרת, מאמין שמציאתה תהייה ההזדמנות האחרונה שלו לכבוד. ב"משתה לעורבים" הוא נשלח לנהרן כדי לסיים את התנגדותו של ברינדן טאלי, דבר שהשיג באמצעים לא-אלימים כדי לא להפר את שבועתו לקייטלין סטארק. במהלך מסעו מהשבי אצל רוב סטארק ועד ההגעה למעלה המלך הוא מתייחס לבריאן בצורה יפה יותר ממקודם, ואף מביע צער בפניה על מעשיו. הוא מספר לה את סוד קטילת המלך אאיריז אשר מעולם לא סופר. לאחר כיבוש נהרן, הוא יצא לעץ עורבים, טירתו של לורד בלאקווד שהיה נאמן לרוב סטארק גם לאחר מותו, על מנת לעזור ללורד בראקן לכבוש את הטירה. לאחר נפילת הטירה, מגיעה בריאן מטארת', ולוקחת את ג'יימי איתה כדי לשחרר את סאנסה (שהייתה בבקעה באותו זמן) מידיו של "כלב הציד" סנדור קלגיין (שנחשב למת).

טיריון לאניסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טיריון לאניסטר

טיריון הוא דמות נקודת תצפית. בשל היותו גמד הוא מכונה 'השימדון' (The Imp), או "החצי-איש". בנו השלישי של טיווין. אמו ג'ואנה מתה בזמן לידתו, דבר שעליו אביו מעולם לא סלח לו. גמד מעוות בעל עיניים לא תואמות, טיריון הוא עוקצני וערמומי, אך הוא מתעב יחס לא הוגן כלפי החלשים והחפים מפשע.

טיריון הצטרף למשפחת המלוכה במסעם לווינטרפל, ולאחר מכן ביקר בחומה. הוא התיידד עם ג'ון שלג. בדרכו חזרה, פגש בקייטלין סטארק. היא אסרה אותו והביאה אותו לקן הנשרים לעמוד למשפט על רצח ג'ון ארין ועל הניסיון לרצוח את בנה, בראן סטארק, פשעים אותם לא ביצע. הוא יצא זכאי לאחר ניצחון במשפט־בקרב על ידי אלופו, שכיר החרב ברון.

ב"עימות המלכים", טיריון שירת בפועל כימין המלך במקום אביו והיה מסוגל להשיג כוח השפעה רב על ידי תחבולות נגד אחותו, המלכה סרסיי. הוא ארגן ספינות מלאות באש-פרא ושרשרת חזקה שהשמידו חלק ניכר מהצי של סטאניס באראתיאון בזמן הקרב על הבלאקווטר וכך תרם רבות לניצחון משפחתו כנגד סטאניס. הוא נפצע פצעים קשים ואיבד את אפו בקרב זה.

ב"סופת החרבות", טיריון נושל מעמדתו הבכירה ומכוחו בעקבות חזרת אביו טיווין לעיר. במהרה מונה להיות השר הממונה על המעות במקום פיטר בייליש. טיריון קיבל באי-רצון בולט את נישואיו עם סאנסה סטארק על מנת שבית לאניסטר יוכל לנצל את תביעתה לווינטרפל ולצפון כולו. על אף שהיו נשואים יותר מחודש, טיריון מעולם לא אילץ את סאנסה להשלים את מלאכת הנישואים (לשכב עמו), החלטה ששמה אותו לבוז וללעג. סאנסה נמלטה לאחר הרעלתו למוות של ג'ופרי, בו נאסר טיריון שלא בצדק. אוברין מארטל ייצג את טיריון במשפט־בקרב, אך הוא הפסיד לסר גרגור קלגיין, שנפצע אנושות בקרב. טיריון, שנידון למוות, שוחרר מתאו בחשאי על ידי אחיו ג'יימי והמרגל הסריס ואריז. הוא ברח ממעלה מלך לאחר שרצח את אביו טיווין בבית השימוש הפרטי שלו.

ב"ריקוד עם דרקונים" מתברר שהוא היה בדרכו למירין, אל דאינריז טארגאריין, תחת חסותו של אילירו הפרנס. במהלך מסעו הוא גילה שאאיגון טארגריין, בנו של ראיגר ואחיינה של דאינריז, חי, וגודל בידי לורד ג'ון קונינגטון, יד ימינו של המלך המשוגע, שהוגלה, ונחשב למת. לאחר שהגיעו לוולאנטיס, נחטף בידי סר ז'ורה מורמונט, ושט איתו למפרץ סוחרי העבדים. בדרכו למפרץ, הספינה שלקחה אותם כמעט טבעה עקב סערות שהיו ליד וואליריה, וכל יושביה ששרדו נמכרו לעבדות. טיריון וגמדה בשם פרוטה נמכרו לאציל יונקאי, יחד עם מורמונט, ומשם מורמונט וטיריון התגייסו לבנים השניים, פלוגה בהנהגת בן פלאם, שבגדה בדאינריז ועברה מחדש לצד היונקאים. הוא מנסה לשכנע את בן לעבור לצדה של דאינריז, אך לא ברור האם הבנים השניים שוב עברו צד.

קוואן לאניסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוואן הוא אחיו הבכור של לורד טיווין, והוא בילה מרבית מחייו בצילו של אחיו הצעיר. לאחר מותו של טיווין הוצע לו תפקיד ימין המלך, אך הוא סירב מפני שהוא לא סמך על סרסיי שתאפשר לו לשלוט במידה מספקת. הוא חושף בפניה שהוא יודע על גילוי העריות בינה ובין ג'יימי. קוואן עוזב לצוק קאסטרלי עם שאריות צבאו של אחיו. על אף שהיה יד ימינו של אחיו מזה שנים רבות, קוואן רחום יותר מטיווין, מראה כבוד לטיריון ואהדה לג'יימי, הוא גם הלאניסטר הראשון למתוח ביקורת על התנהגותה ההרסנית של סרסיי. קוואן השתלט על השלטון לאחר שסרסיי נעצרה, והוביל את בית לאניסטר לקראת שליטה כמעט מוחלטת בממלכה. לורד וואריז רצח אותו, על מנת להחליש את בית לאניסטר ולתת לאאיגון טארגאריין, בנו של ראיגאר שנחשב למת, לנסות להשתלט על הממלכה.

ג'ופרי באראתיאון לאניסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ופרי באראתיאון הוא בנם הממזר של סרסיי וג'יימי. הוא גדל כבנו של המלך רוברט. לאחר מותו של רוברט ברצח שסרסיי תכננה, ג'ופרי הומלך במקומו. כשמלחמת חמשת המלכים פרצה, הוא הוציא להורג על דעת עצמו את אדארד סטארק, ובכך החריף את הסכסוך בין בתי האצולה סטארק ולאניסטר. הוא הוכיח את עצמו כמלך לא יציב וסדיסט, והתעלל בסאנסה סטארק, ארוסתו ובת ערובה. הברית בין הבתים לאניסטר וטיירל נחתמה בחתונתם של ג'ופרי ומארג'רי (אלמנתו של רנלי באראתיאון, דודו לכאורה של ג'ופרי), אך במשתה החתונה ג'ופרי נרצח מקשירת קשר של פיטר בייליש ואולנה טיירל. סרסיי הטילה את האשמה על אחיה טיריון לאניסטר, שהועמד למשפט. לאחר שתוצאות המשפט נטו לרעתו, הוא נמלט (ובדרכו רצח את אביו, הלורד טיווין לאניסטר). עוד מתגלה, שמי שהזמין את רציחתו של בראן סטארק בספר הראשון הוא ג'ופרי, כי שמע את אביו,רוברט באראתיאון, אומר שעדיף שהילד ימות מאשר יחיה נכה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים רוחות החורף
(טרם יצא לאור)
חלום של אביב
(טרם יצא לאור)