משתה לעורבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משתה לעורבים
A Feast for Crows.jpg
מחבר ג'ורג' ר. ר. מרטין
שם בשפת המקור A Feast for Crows
שפת המקור אנגלית
הוצאה אופוס
שנת הוצאה Flag of the United States.svg 2005
Flag of Israel.svg 2006
סוגה פנטזיה
תרגום לעברית יעל סלע-שפירו
תורגם לשפות כן
סדרת ספרים שיר של אש ושל קרח
ספר קודם סופת החרבות
הספר הבא ריקוד עם דרקונים

משתה לעורביםאנגלית: A Feast for Crows) הוא הספר הרביעי בסדרת שיר של אש ושל קרח. הוא יצא לאור באוקטובר 2005. מרטין הודיע במאי 2005 שבגלל גודלו החריג של כתב היד לספר הרביעי, הוא החליט תוך התייעצות עם עורכיו, לפצל את הנרטיב של הספר הרביעי לשני חלקים נפרדים שיתפרסמו כשני ספרים עצמאיים משלימים אשר התרחשותם הינה בציר זמן זמן מקביל. זאת במקום לחלק אותו לפי ציר זמן כרונולוגי לשני ספרים עוקבים.‏[1] מרטין בחר ששני הספרים הרביעי והחמישי יקרו במקביל, כשלכל ספר יהיה צוות דמויות שונה, כך שחלק מהדמויות לא יופיעו כלל ברביעי, ואלו שהופיעו ברביעי לא יופיעו בחמישי. משתה לעורבים היה הראשון בסדרת הספרים שהופיע במקום הראשון ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס.‏[2] הישג שהצליחו להגיע אליו רק שני סופרי פנטזיה לפני מרטין, רוברט ג'ורדן[3][4][5][6][7] וניל גיימן.‏[8] הספר היה מועמד לפרסי לוקוס, הוגו ופרס החברה הבריטית לפנטזיה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת חמשת המלכים עומדת להסתיים. ארבעה מלכים מתו, וסטאניס בארת'יון נוטש את המלחמה לטובת החומה. אחיו בן השמונה של ג'ופריו בארת'יון, טומן, מוכתר למלך, אבל מי שבאמת שולטת בממלכה היא אימו, סרסיי. סרסיי שמקבלת את כל הכוח לידיים, מרגישה בפעם הראשונה בחיים שלה עצמאית, מבלי שתצטרך לרצות את אביה. אבל הפרנויה של סרסיי גורמת לה מהר מאוד לאבד שליטה, ולראות אויבים בכל מקום. נראה כי סרסיי עומדת להרוס את הממלכה ואת עצמה וזה בלתי נמנע. הסיפור מסופר מנקודת מבטן של שתים-עשר דמויות. שש הדמויות המרכזיות הן: סרסיי לאניסטר, ג'יימי לאניסטר, בריאן מטארת', אריה סטארק, סאנסה סטארק, וסאמוואל טארלי. שש הדמויות האחרות הן: אארון גרייג'וי, אשה גרייג'וי, ויקטוריאן גרייג'וי, ארו האוט', אריז הוקהארט ואריאנה מארטל, שלכל אחת מהן יש מעט פרקים. בנוסף פרק הפרולוג מסופר מנקודת מבטו של פייט, מלומד צעיר באולדטאון.

במעלה המלך[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שטיריון לאניסטר הורג את אביו, טייווין, השליטה בממלכה עוברת לסרסיי לאניסטר. למרות שסרסיי הוצגה בתור דמות חכמה שמצליחה להכשיל את כל מי שעומד בדרכה, היא מהר מאוד מתגלה בתור אישה פרנואידית, היסטרית ועקשנית. סרסיי מחליטה שבמועצה של המלך יהיו אך ורק אנשים שהיא בוטחת בהם, מה שפוגע ביחסים עם בית טיירל. סרסיי גם גורמת לעימות בינה לבין דודה, שמסרב להיות ימין המלך כל עוד סרסיי היא זו ששולטת בממלכה. בגלל החששות שלה, סרסיי מהר מאוד מוצאת נחמה באלכוהול, בדומה לבעלה המנוח, רוברט, שאותו סרסיי תיעבה בגלל תכונה זו ממש. סרסיי גורמת למשבר כלכלי ברחבי הממלכה, וזאת שוב בגלל הרצון שלה לעשות הכול בדרכה שלה. כל הדברים האלה, גורמים אפילו לג'יימי לאניסטר להפנות את גבו לאחותו. סרסיי עושה ברית עם הספטון העליון החדש, ובכך מחזירה מסדר עתיק לחיים, ודת השבעה מקבלת צבא משלה. סרסיי מאמינה שהיא פותרת את בעיותיה, אבל היא רק חופרת לעצמה בור עמוק יותר. סרסיי רואה במארגרי טיירל בתור יריבה, במיוחד כאשר טומן לאניסטר מתקרב למארגרי יותר מדי. סרסיי מנסה למצוא דרך לפגוע במארגרי, ולבסס את השליטה שלה בממלכה ובבנה. סרסיי מבינה כי מארגרי מוגנת בזכות אחיה, האביר לוראס טיירל, ולכן היא שולחת אותו לכבוש את דרגונסטון. סרסיי מתכננת שלוראס ייהרג במהלך הקרב, ולוראס אכן נפצע אנושות. סרסיי מוציאה תוכנית לפועל, במטרה לגרום לספט הגדול להאשים את מארגרי בבגידה. מארגרי טוענת שהיא בתולה, אבל סרסיי מגלה כי זה לא נכון, ומצליחה לחשוף את מארגרי. אבל לבסוף, סרסיי נעצרת על ידי הספט, לאחר שנחשף שסרסיי עצמה בגדה באמונה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חלוקת הספר לשני ספרים נפרדים, הודעתו של מרטין מחודש מאי 2005 על חלוקת הספר משתה לעורבים לשני ספרים נפרדים
  2. ^ רבי המכר רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס מתאריך ה-27 בנובמבר 2005
  3. ^ רבי המכר רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס מתאריך ה-8 בנובמבר 1998
  4. ^ רבי המכר רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס מתאריך ה-26 בנובמבר 2000
  5. ^ רבי המכר רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס מתאריך ה-26 בינואר 2003
  6. ^ רבי המכר רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס מתאריך ה-30 באוקטובר 2005
  7. ^ רבי המכר רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס מתאריך ה-15 בנובמבר 2009
  8. ^ רבי המכר רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס מתאריך ה-9 באוקטובר 2005
"שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין"
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים
Dragon silhouette.svg
טרם יצאו
רוחות החורףחלום של אביב
בתי המלוכה
בית באראתיאוןבית גרייג'ויבית טארגארייןבית לאניסטרבית סטארק
ערכים נוספים
משחקי הכס (סדרת טלוויזיה)דות'ראקיתואליריאנית