לדלג לתוכן

בית באראתיאון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף רנלי באראתיאון)
סמל בית באראתיאון

בית באראתיאוןאנגלית: Baratheon) היא שושלת בדיונית בסדרת הספרים "שיר של אש ושל קרח" שכתב ג'ורג' ר. ר. מרטין.

בית באראתיאון הוא הצעיר מבתי המלוכה בשבע הממלכות, אשר זכה למעמדו כאשר הלורד אוריז באראתיאון, אחד ממצביאיו הגדולים של אאיגון "הכובש" טארגאריין ולימים יד ימינו, הביס את מלך הסופה מבית דונארדון וכבש את מעוזם, קץ-סופה. השמועה שהייתה נפוצה ברחבי ווסטרוז הייתה כי אוריז, מייסד הבית, היה בעצמו ממזר מבית טארגאריין. לאחר שהביס את מלך הסופה הקודם, אימץ את סמלו של בית דונארדון, האייל המוכתר, ואת מימרתם "שלנו הוא הזעם" ("Ours is the Fury"), והפך ללורד הראשון של קץ-סופה תחת שלטון הטארגאריינים.

תחת שלטון הטארגאריינים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מלחמות הכיבוש, מינה אאיגון את אוריז ליד ימינו. בני באראתיאון המשיכו להוות משענת יציבה עבור הטארגאריינים, ואחד מבניו של אוריז, סר ריימונט באראתיאון, היה חבר במשמר המלך תחת המלך אאיניז הראשון, ונהרג כאשר הגן בגופו על המלך במהלך התקוממות "הרעים האמיצים", כאשר אלו ניסו לרצוח אותו בשנתו.

במהלך מלחמת "מחול הדרקונים" (129-131 א"ה) תמך ראש הבית, לורד בורוז באראתיאון, בסיעת ה"ירוקים" בראשות אאיגון השני, למרות הבטחת אביו, לורד בורמונד, כי יתמוך בסיעת ה"שחורים" של ראינירה טארגאריין, אחותו למחצה של אאיגון. לקראת סוף המלחמה, עזר בורוז לאאיגון השני לכבוש מחדש את מעלה-מלך עבור אאיגון.

בשנת 237 א"ה, בתו של לורד הסופה ליונל באראתיאון, התארסה לנסיך דאנקן טארגאריין, בנו של המלך אאיגון החמישי, אך זה ביטל את האירוסין כאשר נשא לאישה את ג'ני מאולדסטונס. ביטול האירוסין הרגיז מאוד את הלורד ליונל, אשר הכריז על עצמאות מכס הברזל ומינה את עצמו למלך הסופה. המרד דוכא במהירות, כאשר ליונל הובס בדו-קרב על ידי סר ליונל "הגבוה", הלורד המפקד של משמר המלך. על מנת לפצות את הבאראתיאונים, אאיגון הבטיח כי בתו, הנסיכה ראהיליה, תינשא ליורשו של לורד ליונל, אורמונד. מנישואין אלו נולד סטפון באראתיאון, אביהם של רוברט, סטאניס ורנלי.

המרד בבית טארגאריין

[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאמר כי דרישתם של בני באראתיאון לכתר התחזקה בעקבות העובדה כי סבתם של רוברט, סטאניס ורנלי היא ראהיליה טארגאריין, אשר, כפי שצוין לעיל, התחתנה עם יורש קץ-סופה. ניצנים ראשונים למרד הופיעו כבר בשנת 282 א"ה, בעקבות היעלמותה של ליאנה סטארק, אחותו של לורד אדארד "נד" סטארק מווינטרפל, לה היה מאורס רוברט. החשד נפל על ראיגאר טארגאריין שבטורניר בו זכה העניק לה את הכבוד להיות "מלכת היופי והאהבה" שלו, כאשר הוא פוסח על אשתו. בראנדון, אחיה הבכור של ליאנה, רכב אל מעלה-מלך על מנת להחזירה, אך הוצא להורג יחד עם אביו, ריקארד סטארק, על ידי אביו של ראיגאר, המלך אאיריז השני. אאיריז קטל אותם באכזריות רבה תוך כדי שהוא צולה באש-פרא את ריקארד, מכריח את בראנדון לצפות בזוועה, וחונק אותו למוות בעזרת מכשיר עינויים טירושי.

כיוון שרוברט שהה באותה העת בבקעה, מעוזו של לורד ג'ון ארין, ביחד עם נד סטארק, דרש אאיריז מג'ון ארין את ראשיהם של רוברט ונד. ג'ון ארין, שבע די והותר מאכזריותו של המלך, סרב, וצעד זה הוביל לפרוץ המרד שלימים ייקרא "המרד של רוברט". כפי שניתן להבין, רוברט שיחק תפקיד משמעותי במרד, ואף קטל במו ידיו את הנסיך ראיגאר בשלב מוקדם יחסית של המלחמה, במהלך "הקרב על הקלשון". בכך הסתיימה לה תקופה בת מעל ל-300 שנים בה משלו הטארגאריינים בשבע הממלכות, כאשר רוברט באראתיאון התיישב על כס הברזל תחת השם רוברט הראשון.

בין המרד של רוברט לאירועי "משחקי הכס"

[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרד, שהביא לנפילת בית טארגאריין כבית מלוכה ולמעשה כמעט והעלים את נוכחותו מווסטרוז, הביא לידי בית באראתיאון נכסים רבים אשר היו שייכים לטארגאריינים לפני כן, ביניהם מעוזם העתיק בווסטרוז, טירת דרגונסטון. עקב כך הוחלט לחלק את הבית לשלושה ענפים:

  • בית באראתיאון ממעלה-מלך - בראשות המלך רוברט הראשון, המלך על כס הברזל.
  • בית באראתיאון מדרגונסטון - בראשות לורד סטאניס באראתיאון, אחיו הצעיר של רוברט.
  • בית באראתיאון מקץ-סופה - בראשות לורד רנלי באראתיאון, אחיהם הצעיר של רוברט וסטאניס.

רוברט מינה את שני אחיו לתפקידים בכירים בחצר המלכות, ואת חברו לנשק, ג'ון ארין, ליד ימינו.

במהלך המרד של באלון גרייג'וי, בה איי הברזל הכריזו על עצמאות, דיכאו שלושת האחים, בסיוע בני סטארק מווינטרפל, את המרד, וצי הברזל של באלון הובס על ידי הצי של סטאניס, שמונה לאדון הספינות בחצרו של רוברט.

שושלת בית באראתיאון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות:
השמות המסומנים בכתב נטוי שימשו כראשי בית באראתיאון וכלורדים של קץ-סופה.
השמות המסומנים בכתב מודגש שימשו כמלכי וסטרוז על כס הברזל.

ראהיליה טארגאריין
 
אורמונד
 
 
 
 
סטפון
 
קאסאנה אסתרמונט
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רוברט הראשון
 
סרסיי לאניסטר
 
ג'יים לאניסטרסטאניס
 
סלייז פלורנט
 
רנלי
 
מרג'רי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מירסלהג'ופרי הראשוןטומן הראשוןשיריןאדריקפייטרטומארד

דמויות בולטות בבית באראתיאון במהלך אירועי סדרת הספרים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברט באראתיאון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברט באראתיאון זכה בכס הברזל, סרסיי לאניסטר הומלכה למלכה ואחיה, ג'יימי לאניסטר, קוטל המלך הקודם מבית טארגאריין, נשאר במשמר המלך. לרוברט וסרסיי נולדים שלושה ילדים: הנסיך ג'ופרי, הנסיכה מירסלה והנסיך טומן. נד סטארקג'ון ארין לפניו) מגלה כי רוברט אינו אביהם וכי הם ילדיו של אחיה התאום של סרסיי, ג'יימי, מגילוי עריות.

בעקבות הגילוי שרוברט אינו אביהם של מירסלה, ג'ופרי וטומן, המלך רוברט באראתיאון נפצע אנושות במסע ציד של חזיר בר ענקי כאשר לאנסל נתן לו לשתות יין מחוזק. נד סטארק מוצא להורג במשפט ראווה באשמת שווא על בגידה. בני בית סטארק בראשות רוב סטארק מכריזים על עצמאות והנתנקות מכס הברזל, ובכך מורדים בג'ופרי שהומלך למלך הבא. בעקבות הגילוי, שני אחיו של רוברט, סטאניס ורנלי באראתיאון, כל אחד בנפרד, תובעים בעלות על כס הברזל.

רנלי באראתיאון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחיו של רוברט, וטוען לכס הברזל. למרות שהוא מתחתן עם מרג'רי טיירל לצרכים פוליטיים הוא הומוסקסואל שמאוהב דווקא באחיה, לוראס טיירל. נרצח על ידי שד שחור בדמות סטאניס שנוצר מכישוף של מליסנדרה, הכוהנת האדומה של אל האור, שתומכת בסטאניס.

סטאניס באראתיאון

[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחיו של רוברט, וטוען לכס הברזל, והוא אכן המלך על פי חוקי הירושה של ווסטרוז. מקים צבא וצי גדול במטרה להשתלט על ווסטרוז ולזכות במלכות. הוא מסתייע במליסנדרה, הכוהנת האדומה של אל האור, שסבורה שהוא "הנבחר". לסטאניס יש אשה ומספר ילדים, בהם הילדה שירין שמוחבאת במגדל בגלל שפניה הושחתו בקשקשת אפורה. לצד מליסנדרה מייעץ לו גם דאבוס סיוורת', מבריח ימי לשעבר שתיקן את דרכיו ובעל מידות טובות.

סטאניס תוקף את מעלה מלך באמצעות הצי שלו אך נהדף על ידי תחבולה של טיריון לאניסטר וצבא מאוחד של בית לאניסטר ובית טיירל שגייס טיווין לאניסטר. במקביל הוא מתנקש ביריביו לכתר באמצעות כישופי דם ואש שמטילה מליסנדרה. כישופים אלה דורשים לרוב קורבן אדם לאל האור. כך למשל, הוא מתנקש באחיו, רנלי, ומשתלט על צבאו.

בהמשך הוא מסייע עם צבאו למשמר הלילה להדוף את מתקפת הפראים על החומה ומנסה לגייס את תמיכתם של ג'ון שלג והפראים במסע לכיבוש וסטרוז ובפרט כיבוש וינטרפל מידי בית בולטון.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בית באראתיאון בוויקישיתוף


שיר של אש ושל קרח מאת ג'ורג' ר. ר. מרטין
משחקי הכס עימות המלכים סופת החרבות משתה לעורבים ריקוד עם דרקונים רוחות החורף
(טרם יצא לאור)
חלום של אביב
(טרם יצא לאור)